Pozostałe projekty

Październik 9, 2010

Projekt konkursowy Centrum Dydaktycznego Akademii Morskiej w Gdyni

Średnia ocen:
Oceń projekt:
Charakter: Szkoły wyższe
Autorzy projektu: Stanisław Depowski , Mateusz Bednarz

Galeria


Opis koncepcji zagospodarowania terenu

Budynek usytuowano w części wschodniej opracowywanego terenu, za linią szpaleru drzew od strony ulicy. Zapewniono dojścia od ulicy jak również od północy – od strony kampusu Akademii Morskiej. Zachodnia część działki została zagospodarowana jako plac miejski z wolnym dostępem, porządkujący przestrzeń i stwarzającym bufor pomiędzy ulicą a dalszymi terenami Akademii. W tej części (najniższej) zlokalizowano również wjazd na trzykondygnacyjny parking podziemny, zaprojektowany jako nieogrzewany. Od strony północnej – terenu położonego niżej niż poziom terenu opracowywanego – dojście piesze możliwe jest dwiema drogami: poprzez plac lub zadaszonym podcieniem (schody ruchome i winda).

Założenia przestrzenne i rozwiązania funkcjonalne budynku

Zaprojektowano trzypiętrowy, prostopadłościenny budynek z wysokim atrium wewnątrz, z którego wchodzi się do budynku. Elewacja zewnętrzna zostanie wykonana w technologii aluminiowej ściany osłonowej z szklanymi płytami i drewnianym deskowaniem. Wewnątrz budynek ma zupełnie inny wyraz – pionowe „porozrzucane” okna na przecinających się płaszczyznach kolejnych pięter tworzą ciekawą kompozycję dla użytkowników i gości budynku. Centrum zostało podzielone na dwie części, z odrębnymi wejściami. Pierwsza część to Biblioteka Główna, która mieści się na kondygnacjach: podziemnej, parterze, pierwszym i drugim piętrze. Dostęp do niej jest możliwy z parteru (wejście główne) lub z niższego poziomu kampusu (kondygnacja -1). Druga część to Centrum Konferencyjne, Centrum Informatyczne i Centrum Symulatorów ze wspólnym holem wejściowym na parterze. Do obu części zapewnione zostało dojście poprzez wszystkie kondygnacje parkingu podziemnego. Budynek jest dobrze skomunikowany pionowo dzięki klatkom schodowym (dwie główne reprezentacyjne dla obu części i dwie ewakuacyjne oraz klatka ewakuacyjna garażu), a także lobby windowego. Poprzez wycięcie atrium wewnątrz budynku możliwe jest doświetlenie całych powierzchni kondygnacji użytkowych (w tym również podziemnej -1) przy zachowaniu zwartej bryły.

Układ komunikacji pieszej i kołowej

Dojazd na parking podziemny jest możliwy od ulicy Kapitańskiej. Pochylnie umożliwiają dwukierunkowy ruch samochodowy oraz ruch pieszy po obu stronach drogi. Na poziomie -1 usytuowano śmietnik, w bezpośredniej bliskości z rampą wjazdową. Funkcja terenu została przekształcona w plac miejski, który przeznaczony jest w całości dla pieszych. Budynek został przecięty dwiema osiami komunikacji pieszej – jedną prowadzącą od ulicy Kapitańskiej i drugą – od strony placu. Zapewniono najlepsze skomunikowanie budynku z kampusem Akademii Morskiej. Można do niego dotrzeć poprzez plac (paradne schody o niedużym nachyleniu) lub podcieniem do samego wnętrza bryły.

Rozwiązania techniczne, konstrukcyjne i materiałowe

Konstrukcja opiera się na żelbetowym monolitycznym ustroju, który umożliwi wykonanie wysublimowanej wewnątrz bryły budynku. W miejscach dużych rozpiętości zaprojektowano podciągi. Dach – przekrycie trzeciego piętra – to stalowa kratownica przestrzenna, pokryta blachą. Konstrukcja budynku umożliwia jego łatwą i szybką realizację. Elewacja zewnętrzna zostanie wykonana w technologii aluminiowej ściany osłonowej z szklanymi płytami i drewnianym deskowaniem. Powierzchnie tarasów również drewniane. Powierzchnia placu pokryta posadzką kamienną, w której umiejscowiono świetliki doświetlające bibliotekę w części podziemnej. Świetliki wykonane zostaną z mlecznej szyby, dostosowanej do pieszego ruchu placu. Ściany wewnętrzne – żelbetowe. Ścianki działowe i wydzielania wykonane z płyt gk. Sufity podwieszone – zgodnie z rozwiązaniami szczegółowymi. Okna zewnętrzne – ślusarka aluminiowa w systemie fasadowym, ze szkleniem specjalistycznym z zakresu emisji promieni słonecznych, ciepła oraz akustyki. Rozwiązania techniczno – budowlane odpowiadają standardom określonym w założeniach programowych obiektu oraz przepisach techniczno – budowlanych. W zakresie rozwiązań techniczno – instalacyjnych (instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne)
wyposażenie projektowanego budynku będzie odpowiadało oczekiwaniom stawianym w założeniach
programowych obiektu oraz jego standardowi. Rozwiązania techniczno – materiałowe będą odpowiadały wymaganiom stawianym przez właściwe przepisy prawa oraz normy z zakresu budownictwa a także akustyki (poziom hałasu z portu lotniczego).

Energooszczędność budynku

Koncepcja budynku uwzględnia energooszczędność, ekonomikę realizacji i eksploatacji budynku oraz zastosowanie nowoczesnych technologii, poprawiających jakość użytkowania.

Budynek zostanie wyposażony we freonowy system grzewczo-klimatyzacyjny VRV III generacji, zapewniający ogrzewanie budynku, chłodzenie wentylacji, ciepło technologiczne nagrzewnic wentylacyjnych oraz kurtyny powietrzne przy wejściach. Na poziomie -2 usytuowano agregat VRV oraz wymiennikownię instalacji grzewczej budynku. Na każdym piętrze znajdują się szafki z rozdzielaczami strefowymi. System sterowania układem VRV odbywa się komputerowo. Urządzenia sterujące ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją umieszczono w pomieszczeniu BMS na kondygnacji -2. Sterowanie systemem odbywa się w recepcji.
Przed przegrzaniem południową i zachodnią elewację chronią fasadowe żaluzje. Ściany zewnętrzne mają podwyższony współczynnik przenikania ciepła poprzez zastosowanie dobrych materiałów izolacyjnych. Wentylacja mechaniczna wyposażona została w rekuperatory ciepła, zmniejszające jego straty.

Ochrona przeciwpożarowa i ewakuacja

Zaprojektowano trzypiętrowy budynek średniowysoki, scharakteryzowany jako zagrożenia ludzi. Funkcja budynku sytuuje go w klasie ZL I. Musi on spełniać klasę odporności pożarowej B. Zaprojektowano go w zgodzie z wymaganiami stawianymi przez przepisy tej klasie. Część naziemna budynku została wyposażona w cztery ewakuacyjne klatki schodowe. Ewakuacja części podziemnej jest zapewniona trzema klatkami schodowymi. Budynek wyposażono w instalację hydrantową, tryskaczową i oddymiającą.

Dostępność dla osób niepełnosprawnych

Cały projekt został wykonany w zgodzie z przepisami dotyczącymi osób niepełnosprawnych wynikającymi z Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ze wszystkich stron zapewniono utwardzone dojścia do budynku. Różnice poziomu terenu łączą rampy i windy dla osób niepełnosprawnych. Na parkingu zapewniona zostanie wymagana ilość prawidłowo zaprojektowanych i oznaczonych miejsc postojowych dla samochodów osób niepełnosprawnych. Wszystkie przejścia, drzwi wejściowe oraz wewnętrzne budynku umożliwiają ww. osobom swobodne poruszanie się po całej powierzchni użytkowej budynku. Na każdej kondygnacji zaprojektowano pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie windy budynku mają wymiary odpowiednie do przewozu osób na wózku inwalidzkim, wyposażone zostaną również w panele sterujące przystosowane do obsługi dla osób niewidomych.
Dodane przez: depowski
Dodano: 09/10/2010

Zobacz publikacje tego użytkownika:

Inne projekty:

Pozostałe projekty

Październik 9, 2010
Opis koncepcji zagospodarowania terenu Budynek usytuowano w części wschodniej opracowywanego terenu, za linią szpaleru drzew od strony ulicy. Za...

Zobacz więcej informacji o użytkowniku:

Profil freelancera :
Stanisław Depowski

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025