Pozostałe projekty

Lipiec 8, 2019

Rewitalizacja Rynku w Legionowie

Średnia ocen:
Oceń projekt:
Charakter: Inne
Autorzy projektu: kabazylak

Galeria


Legionowo jest dosyć młodym miastem (prawa miejskie z 1952 roku) w bliskim sąsiedztwie Warszawy. Znajduje się tam rynek o wymiarach 100 x 45 m. Obecnie jest skwerem, z dużą ilością zieleni, studnią oligoceńską, placem zabaw i brakiem funkcji odpowiednich dla rynku miejskiego. Projekt zakłada rewitalizację placu głównie w kontekście wspomnianych funkcji.
Rewitalizacja rynku miejskiego w Legionowie to projekt mający na celu przywrócenie wartości zarówno funkcjonalnych jak i artystycznych. Historia tego miejsca sięga lat dwudziestych XX. wieku kiedy rynek został wytyczony na potrzeby handlu. Przez kilkadziesiąt kolejnych lat służył w tej właśnie formie. W drugiej połowie XX. wieku został przekształcony w skwer poprzez nasadzenie licznej zieleni. Taki charakter utrzymuje do dziś. Obecnie rynek nie spełnia żadnych funkcji poza czerpaniem wody ze studni oligoceńskiej, siedzeniem na ławkach lub przy fontannie. Z tego powodu jego atrakcyjność jest niewielka.
Wychodząc temu problemowi naprzeciw, projekt rewitalizacji zakłada uzupełnienie ubogiej oferty funkcjonalnej o dodatkowe aktywności. Jedną z nich jest pawilon wystawowy mieszczący kameralną kawiarnię oraz miejską toaletę publiczną. Zapewni on odwiedzającym rynek miejski miejsce, w którym mogą odpocząć i zrelaksować jednocześnie będąc wciąż w centrum odbywających się wydarzeń społecznych. Kolejną projektowaną funkcją, która wzmocni atrakcyjność rynku, jest instalacja wodna. Zastąpi ona obecną niepraktyczną fontannę. Woonerf na miejscu ulicy Rynek będzie pełnił funkcję deptaku oraz umożliwi organizowanie czasowych wydarzeń typu jarmarki świąteczne, kiermasze. Jego obecność w projekcie spowoduje także powstanie miejsca na rozstawienie ogródków kawiarnianych.
Projekt zakłada redukcję liczby drzew w stopniu umożliwiającym utworzenie trawników (spowoduje to zwiększenie dostępu światła), a także eliminację tych, które uniemożliwiają wprowadzenie nowych funkcji zgodnie z koncepcją. W celu zachowania równowagi obecnego ekosystemu oraz nadaniu wartości krajobrazowych, projekt zakłada nasadzenie nowych drzew i krzewów. Ponadto, by zwiększyć walory artystyczne, zaprojektowane zostały nowe elementy małej architektury. Podkreślone zostały atuty miejsca, jakimi są studnia oraz okazałe drzewo o pochylonym pniu. Układ ścieżek oraz pozostałych elementów tj. instalacji wodnej, pawilonu, został zaprojektowany w oparciu o stan istniejący: drzewa i otaczające budynki, tak aby projekt tworzył logiczną całość, zachować tradycję miejsca i jak najwięcej istniejącej zieleni. W wyniku projektu rewitalizacji rynku, życie miejskie w Legionowie ulegnie poprawie.
Projekt wykonany w ramach dyplomu inżynierskiego na Wydziale Architektury Poolitechniki Warszawskiej.
Dodane przez: kabazylak
Dodano: 08/07/2019

Zobacz publikacje tego użytkownika:

Inne projekty:

Pozostałe projekty

Lipiec 8, 2019
Legionowo jest dosyć młodym miastem (prawa miejskie z 1952 roku) w bliskim sąsiedztwie Warszawy. Znajduje się tam rynek o wymiarach 100 x 45 m. Obe...

Domy jednorodzinne

Projekt futurystyczny i minimalistyczny rezydencji z basenem na Śląsku.
Lipiec 13, 2019
Dom z Ogrodem ma charakter budynku funkcjonalnie współpracującego z otoczeniem. Głównym założenie...
Lipiec 12, 2019

Wasze realizacje

Glass House Architekt Seweryn Nogalski Beton House
Kaskadowo spływająca kubatura, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości. Charakterystyc...
Lipiec 13, 2019
Miło nam, iż Inwestor będący pod wrażeniem zrealizowanego już przez naszą pracownię projektu domu...
Lipiec 13, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019
H+H Silikaty - A - produkty o podwyższonej izolacji akustycznej
A Produkty o podwyższonej izolacji akustycznej.H+H Silikaty A to wyroby wapienno-piaskowe stosowa...
Kwiecień 2, 2019

Konkursy

Tematyka tegorocznej edycji konkursu promuje ideę zrównoważonego rozwoju (sustainable economic growth), czyli procesu łączącego rozwój krajów, miast i wspólnot ludzkich z równowagą ekologiczną i oc...
Lipiec 15, 2019
Zadaniem konkursowym jest zaprezentowanie projektu: “funkcjonalność, prostota i seryjność-dla każdego ” – dom zgodny z ideami bauhausu.
Lipiec 15, 2019