Pozostałe projekty

Lipiec 8, 2019

Rewitalizacja Rynku w Legionowie

Średnia ocen:
Oceń projekt:
Charakter: Inne
Autorzy projektu: kabazylak

Galeria


Legionowo jest dosyć młodym miastem (prawa miejskie z 1952 roku) w bliskim sąsiedztwie Warszawy. Znajduje się tam rynek o wymiarach 100 x 45 m. Obecnie jest skwerem, z dużą ilością zieleni, studnią oligoceńską, placem zabaw i brakiem funkcji odpowiednich dla rynku miejskiego. Projekt zakłada rewitalizację placu głównie w kontekście wspomnianych funkcji.
Rewitalizacja rynku miejskiego w Legionowie to projekt mający na celu przywrócenie wartości zarówno funkcjonalnych jak i artystycznych. Historia tego miejsca sięga lat dwudziestych XX. wieku kiedy rynek został wytyczony na potrzeby handlu. Przez kilkadziesiąt kolejnych lat służył w tej właśnie formie. W drugiej połowie XX. wieku został przekształcony w skwer poprzez nasadzenie licznej zieleni. Taki charakter utrzymuje do dziś. Obecnie rynek nie spełnia żadnych funkcji poza czerpaniem wody ze studni oligoceńskiej, siedzeniem na ławkach lub przy fontannie. Z tego powodu jego atrakcyjność jest niewielka.
Wychodząc temu problemowi naprzeciw, projekt rewitalizacji zakłada uzupełnienie ubogiej oferty funkcjonalnej o dodatkowe aktywności. Jedną z nich jest pawilon wystawowy mieszczący kameralną kawiarnię oraz miejską toaletę publiczną. Zapewni on odwiedzającym rynek miejski miejsce, w którym mogą odpocząć i zrelaksować jednocześnie będąc wciąż w centrum odbywających się wydarzeń społecznych. Kolejną projektowaną funkcją, która wzmocni atrakcyjność rynku, jest instalacja wodna. Zastąpi ona obecną niepraktyczną fontannę. Woonerf na miejscu ulicy Rynek będzie pełnił funkcję deptaku oraz umożliwi organizowanie czasowych wydarzeń typu jarmarki świąteczne, kiermasze. Jego obecność w projekcie spowoduje także powstanie miejsca na rozstawienie ogródków kawiarnianych.
Projekt zakłada redukcję liczby drzew w stopniu umożliwiającym utworzenie trawników (spowoduje to zwiększenie dostępu światła), a także eliminację tych, które uniemożliwiają wprowadzenie nowych funkcji zgodnie z koncepcją. W celu zachowania równowagi obecnego ekosystemu oraz nadaniu wartości krajobrazowych, projekt zakłada nasadzenie nowych drzew i krzewów. Ponadto, by zwiększyć walory artystyczne, zaprojektowane zostały nowe elementy małej architektury. Podkreślone zostały atuty miejsca, jakimi są studnia oraz okazałe drzewo o pochylonym pniu. Układ ścieżek oraz pozostałych elementów tj. instalacji wodnej, pawilonu, został zaprojektowany w oparciu o stan istniejący: drzewa i otaczające budynki, tak aby projekt tworzył logiczną całość, zachować tradycję miejsca i jak najwięcej istniejącej zieleni. W wyniku projektu rewitalizacji rynku, życie miejskie w Legionowie ulegnie poprawie.
Projekt wykonany w ramach dyplomu inżynierskiego na Wydziale Architektury Poolitechniki Warszawskiej.
Dodane przez: kabazylak
Dodano: 08/07/2019

Zobacz publikacje tego użytkownika:

Inne projekty:

Pozostałe projekty

Lipiec 8, 2019
Legionowo jest dosyć młodym miastem (prawa miejskie z 1952 roku) w bliskim sąsiedztwie Warszawy. Znajduje się tam rynek o wymiarach 100 x 45 m. Obe...

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024