Budynki

Październik 7, 2019

DOM W GÓRACH

Średnia ocen:
Oceń projekt:
Charakter: Domy jednorodzinne
Data realizacji: 2015
Lokalizacja: Wojcieszyce koło Jeleniej Góry
Powierzchnia: 350,00 m2
Autorzy projektu: arch. Tomasz Szybejko
Pracownia: SKOS - Szybejko Architekci

Galeria


Dom usytuowany na południowym zboczu gór izerskich nad miejscowością Wojcieszyce w Kotlinie Jeleniogórskiej . Kształt i forma budynku wykorzystującej proste formy geometryczne, nawiązują do linii bryłowej, zapoczątkowanej naszym wcześniejszym projektem – „Dom dla trojga” z 2012 roku. Kształt bryły wynika również z uwarunkowań terenowych i lokalizacji punktów charakterystycznych krajobrazu Karkonoszy, widocznych jako panorama grani pomiędzy szczytami Śnieżki i Szrenicy. Rozbicie bryły ma na celu podkreślenie osi widokowych które nakierowują obserwatora na te dwa szczyty oraz wykadrowanie najciekawszych widoków. Kąt połaci dachowej oraz materiały wykończeniowe fasad i dachu wynikają z warunków zabudowy wydanych przez Gminę i korespondują z rozwiązaniami stosowanymi w większości domów na terenie otaczającym. W założeniu, projektowany dom, miał być odskocznią dla właścicieli od życia w mieście, jako obiekt weekendowy, nie mniej z czasem stał się domem głównym, spełniającym ich oczekiwania w stosunku do domu całorocznego. Duże przeszklone powierzchnie zarówno w części dziennej domu jak i przestrzeni komunikacyjnej umożliwiają, pomimo znaczącej głębokości traktu, na unikanie oświetlenia sztucznego. Budynek otwarty na stronę południową przeszkleniem pokoju dziennego ,połączonego z drewnianym tarasem przechodzącym w wodną kaskadę , a wszystko objęte ramą dwóch skrzydeł bocznych budynku, w których zlokalizowano sypialnię i łazienkę z jednej oraz gabinet i łaźnię z drugiej strony. Ramiona budynku odzwierciedlają linie widokowe skierowane na dwa szczyty Śnieżki i Szrenicy, zatem kąt otwarcia nie jest przypadkowy. Częściowo nadwieszona nad terenem bryła wykorzystuje lekkie wyniesienie terenu w części centralnej, co jednocześnie zabezpiecza budynek przed okresowymi ciekami wodnymi powstającymi na stoku w trakcie deszczy nawalnych. Budynek nie jest mały, ponad 300 m2 powierzchni użytkowej wystarcza zarówno dla właścicieli i ich dorosłych dzieci jak i dla licznie odwiedzających obiekt przyjaciół. Powierzchnia działki(ok.,5 tys m2) umożliwiła zlokalizowanie zaprojektowanego w podobnej stylistyce budynku gospodarczego z wiatą garażową ,o dodatkowej powierzchni około 100 m2 .Cały kompleks ,czyli budynek z wspaniałym widokiem na grań górską oraz budynki gospodarcze, usytuowano na pięknie oświetlonym południowym słońcem zboczu.

Dodane przez: SKOS
Dodano: 07/10/2019

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024