Budynki

Wrzesień 29, 2013

Polskie kurorty wracają do stylistyki z czasów swojej świetności: Apart Hotel Gwiazda Morza

Apart Hotel Gwiazda Morza
Średnia ocen:
Oceń projekt:
Charakter: Hotele, motele
Data realizacji: 2013
Lokalizacja: Władysławowo
Powierzchnia: 9730,00 m2
Autorzy projektu: Dorota Rydzyńska
Pracownia: Archiplan sp. z o.o.

Galeria

Apart Hotel Gwiazda Morza
Apart Hotel Gwiazda Morza
Apart Hotel Gwiazda Morza
Apart Hotel Gwiazda Morza
Apart Hotel Gwiazda Morza

Polskie kurorty wracają do stylistyki z czasów swojej świetności

Urokliwe, nawiązujące do tradycji budownictwa kuracyjnego, dzielnice nadmorskich miejscowości przyciągają turystów, którzy znużeni pełną jaskrawych kolorów i kiczu estetyką popularnych ośrodków wakacyjnych, poszukują odpoczynku w stylowym otoczeniu. Historyczne kurorty, takie jak Sopot czy Władysławowo, w ostatnich latach stają się także obiektem zainteresowania inwestorów chcących przywrócić im dawną świetność.

Tradycyjna architektura nadmorskich miejscowości to przede wszystkim dwa style – funkcjonalny modernizm oraz czerpiąca z natury i ornamentyki secesja. Styl modernistyczny, charakterystyczny przede wszystkim dla Gdyni, to budowle o kubicznych a jednocześnie opływowych kształtach, których konstrukcja nawiązuje do sylwetek dalekomorskich statków cumujących w pobliskich portach. Inspiracja tym nurtem jest widoczna również w architekturze powstających w nadmorskich dzielnicach nowych kompleksów hotelowych. Tym, co wyróżnia te budowle, są również duże i przestronne tarasy z których można podziwiać wyjątkowe nadmorskie pejzaże.

Z kolei styl secesyjny, to nastrojowe budynki o szkieletowych formach i bogatych wykończeniach, z których znany jest m.in. Sopot. Typowym przykładem nadmorskiego budownictwa secesyjnego są właśnie sopockie kamienice. Każda z nich jest inna – z balkonem ozdobionym balustradą w kolorze spłowiałego drewna lub przykuwającymi wzrok drzwiami z kolorowym witrażem – jednak, ustawione w szpaler tworzą jednolitą, klimatyczną całość. Jej uzupełnieniem są piękne zielone ogrody z małą architekturą. Cechą charakterystyczną nadmorskiej architektury bez wątpienia są barwy i materiały stosowane do wykończenia elewacji. Biel, odcienie szarości, błękitów i brązów, metal, szkło i drewno nadają budynkom specyficzny charakter. Ich klimat tworzą również marynistyczne dodatki, np. wykorzystywane do dekoracji sieci rybackie, czy naturalne morskie muszle stanowiące ciekawy element dekoracyjny w wystroju wnętrz.

Wiele powstających w nadmorskich kurortach budynków czerpie z architektury modernistycznej, dzięki czemu zachowują wizualną spójność z otoczeniem. Chęć wykorzystania modernistycznych elementów w celu przywrócenia dawnej świetności nadmorskiemu kurortowi przyświecała twórcom Apart Hotelu Gwiazda Morza, nowego obiektu położonego w historycznej dzielnicy Władysławowa - Hallerowie.

Na jego wyjątkowy klimat wpływa przede wszystkim położenie na skraju Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Harmonijne wkomponowanie budynku w otoczenie sosnowego lasu sprawia, że jest on integralną częścią pasa nadmorskiego Władysławowa, a bezpośrednie przejście na plażę i część rekreacyjno-wypoczynkowa z placem zabaw dla dzieci sprzyjają relaksowi.

To właśnie we Władysławowie ponad 90 lat temu, przy udziale gen. Józefa Hallera odbyły się uroczyste zaślubiny Polski z morzem. To wydarzenie stało się inspiracją dla projektantów Gwiazdy Morza - Forma i kolorystyka elewacji budynku czerpie inspirację z nadbudówek klasycznych statków pasażerskich – mówi Dorota Rydzyńska z pracowni Archiplan, współautorka projektu. – Staraliśmy się czerpać z tradycji budownictwa kuracyjnego, tworząc duże przeszklone powierzchnie, przestronne tarasy. Wszystko aby umożliwić bliski kontakt z naturą, słońcem. Z kolei bryła nawiązuje do modernistycznej architektury portowej, ale marynistyczny sznyt zauważalny jest przede wszystkim w wykończeniu budynku. Biel ścian to odwzorowanie koloru żagli jachtów wpływających do nadmorskich marin, z kolei łagodny beż kojarzy się z piaszczystą plażą. Również znajdujące się na najwyższych piętrach tarasy widokowe, do wykończenia których wykorzystano trwałe drewno w naturalnym kolorze, dzięki elementom takim jak przypominające relingi balustrady, przywodzą na myśl pokład okrętu.

Trend sięgania do wzorców z najświetniejszych lat kurortów sprawia, że nawet najbardziej wymagający turyści znajdą nad polskim morzem miejsce dla siebie – bez estetycznego chaosu, bez krzykliwości – miejsce spójne z otaczającą przyrodą.

Dodane przez: ojoj
Dodano: 29/09/2013, Zmodyfikowano: 29/09/2013

Zobacz publikacje tego użytkownika:

Realizacje:

Apart Hotel Gwiazda Morza

Budynki

Wrzesień 29, 2013
Polskie kurorty wracają do stylistyki z czasów swojej świetności Urokliwe, nawiązujące do tradycji budownictwa kuracyjnego, dzielnice nadmorskic...

Domy jednorodzinne

Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023
Dom bez kontekstu Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu bez kontekstu, przestrzeni dl...
Sierpień 21, 2023

Wasze realizacje

Półki na książki cellaio są: - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok/. 100kg/m2) - tworzone są...
Sierpień 29, 2023
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) pólki nad łóżko. Tworzone na wymiar i wg indywidu...
Sierpień 28, 2023

Materiały budowlane

Ograniczają przegrzewanie się wnętrza, zapewniają naturalne światło i widok na zewnątrz, chronią...
Wrzesień 21, 2023
Firma FAKRO już kolejny raz wprowadza do swojej oferty roletę ARF do okna dachowego w kolorze roku 2023 viva magenta.FAKRO
W ofercie FAKRO rolety ARF Print w kolorze Viva Magenta to nie tylko zaciemnienie, ale także nie...
Wrzesień 21, 2023

Konkursy

Claude Cormier + Associés, "Blue Stick Garden", 2000 | fot.: Louise Tanguay
Międzynarodowy Festiwal Ogrodów ogłasza zaproszenie do składania wniosków w celu wyłonienia projektantów, którzy stworzą nowe tymczasowe ogrody na 25. edycję Festiwalu, która zostanie otwarta 21 cz...
Październik 1, 2023
Urząd Miasta i Gminy w Miechowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy c...
Wrzesień 30, 2023