Polskie kurorty wracają do stylistyki z czasów swojej świetności: Apart Hotel Gwiazda Morza
Galeria
Urokliwe, nawiązujące do tradycji budownictwa kuracyjnego, dzielnice nadmorskich miejscowości przyciągają turystów, którzy znużeni pełną jaskrawych kolorów i kiczu estetyką popularnych ośrodków wakacyjnych, poszukują odpoczynku w stylowym otoczeniu. Historyczne kurorty, takie jak Sopot czy Władysławowo, w ostatnich latach stają się także obiektem zainteresowania inwestorów chcących przywrócić im dawną świetność.
Tradycyjna architektura nadmorskich miejscowości to przede wszystkim dwa style – funkcjonalny modernizm oraz czerpiąca z natury i ornamentyki secesja. Styl modernistyczny, charakterystyczny przede wszystkim dla Gdyni, to budowle o kubicznych a jednocześnie opływowych kształtach, których konstrukcja nawiązuje do sylwetek dalekomorskich statków cumujących w pobliskich portach. Inspiracja tym nurtem jest widoczna również w architekturze powstających w nadmorskich dzielnicach nowych kompleksów hotelowych. Tym, co wyróżnia te budowle, są również duże i przestronne tarasy z których można podziwiać wyjątkowe nadmorskie pejzaże.
Z kolei styl secesyjny, to nastrojowe budynki o szkieletowych formach i bogatych wykończeniach, z których znany jest m.in. Sopot. Typowym przykładem nadmorskiego budownictwa secesyjnego są właśnie sopockie kamienice. Każda z nich jest inna – z balkonem ozdobionym balustradą w kolorze spłowiałego drewna lub przykuwającymi wzrok drzwiami z kolorowym witrażem – jednak, ustawione w szpaler tworzą jednolitą, klimatyczną całość. Jej uzupełnieniem są piękne zielone ogrody z małą architekturą. Cechą charakterystyczną nadmorskiej architektury bez wątpienia są barwy i materiały stosowane do wykończenia elewacji. Biel, odcienie szarości, błękitów i brązów, metal, szkło i drewno nadają budynkom specyficzny charakter. Ich klimat tworzą również marynistyczne dodatki, np. wykorzystywane do dekoracji sieci rybackie, czy naturalne morskie muszle stanowiące ciekawy element dekoracyjny w wystroju wnętrz.
Wiele powstających w nadmorskich kurortach budynków czerpie z architektury modernistycznej, dzięki czemu zachowują wizualną spójność z otoczeniem. Chęć wykorzystania modernistycznych elementów w celu przywrócenia dawnej świetności nadmorskiemu kurortowi przyświecała twórcom Apart Hotelu Gwiazda Morza, nowego obiektu położonego w historycznej dzielnicy Władysławowa - Hallerowie.
Na jego wyjątkowy klimat wpływa przede wszystkim położenie na skraju Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Harmonijne wkomponowanie budynku w otoczenie sosnowego lasu sprawia, że jest on integralną częścią pasa nadmorskiego Władysławowa, a bezpośrednie przejście na plażę i część rekreacyjno-wypoczynkowa z placem zabaw dla dzieci sprzyjają relaksowi.
To właśnie we Władysławowie ponad 90 lat temu, przy udziale gen. Józefa Hallera odbyły się uroczyste zaślubiny Polski z morzem. To wydarzenie stało się inspiracją dla projektantów Gwiazdy Morza - Forma i kolorystyka elewacji budynku czerpie inspirację z nadbudówek klasycznych statków pasażerskich – mówi Dorota Rydzyńska z pracowni Archiplan, współautorka projektu. – Staraliśmy się czerpać z tradycji budownictwa kuracyjnego, tworząc duże przeszklone powierzchnie, przestronne tarasy. Wszystko aby umożliwić bliski kontakt z naturą, słońcem. Z kolei bryła nawiązuje do modernistycznej architektury portowej, ale marynistyczny sznyt zauważalny jest przede wszystkim w wykończeniu budynku. Biel ścian to odwzorowanie koloru żagli jachtów wpływających do nadmorskich marin, z kolei łagodny beż kojarzy się z piaszczystą plażą. Również znajdujące się na najwyższych piętrach tarasy widokowe, do wykończenia których wykorzystano trwałe drewno w naturalnym kolorze, dzięki elementom takim jak przypominające relingi balustrady, przywodzą na myśl pokład okrętu.
Trend sięgania do wzorców z najświetniejszych lat kurortów sprawia, że nawet najbardziej wymagający turyści znajdą nad polskim morzem miejsce dla siebie – bez estetycznego chaosu, bez krzykliwości – miejsce spójne z otaczającą przyrodą.