Budynki

Wrzesień 29, 2013

Polskie kurorty wracają do stylistyki z czasów swojej świetności: Apart Hotel Gwiazda Morza

Apart Hotel Gwiazda Morza
Średnia ocen:
Oceń projekt:
Charakter: Hotele, motele
Data realizacji: 2013
Lokalizacja: Władysławowo
Powierzchnia: 9730,00 m2
Autorzy projektu: Dorota Rydzyńska
Pracownia: Archiplan sp. z o.o.

Galeria

Apart Hotel Gwiazda Morza
Apart Hotel Gwiazda Morza
Apart Hotel Gwiazda Morza
Apart Hotel Gwiazda Morza
Apart Hotel Gwiazda Morza

Polskie kurorty wracają do stylistyki z czasów swojej świetności

Urokliwe, nawiązujące do tradycji budownictwa kuracyjnego, dzielnice nadmorskich miejscowości przyciągają turystów, którzy znużeni pełną jaskrawych kolorów i kiczu estetyką popularnych ośrodków wakacyjnych, poszukują odpoczynku w stylowym otoczeniu. Historyczne kurorty, takie jak Sopot czy Władysławowo, w ostatnich latach stają się także obiektem zainteresowania inwestorów chcących przywrócić im dawną świetność.

Tradycyjna architektura nadmorskich miejscowości to przede wszystkim dwa style – funkcjonalny modernizm oraz czerpiąca z natury i ornamentyki secesja. Styl modernistyczny, charakterystyczny przede wszystkim dla Gdyni, to budowle o kubicznych a jednocześnie opływowych kształtach, których konstrukcja nawiązuje do sylwetek dalekomorskich statków cumujących w pobliskich portach. Inspiracja tym nurtem jest widoczna również w architekturze powstających w nadmorskich dzielnicach nowych kompleksów hotelowych. Tym, co wyróżnia te budowle, są również duże i przestronne tarasy z których można podziwiać wyjątkowe nadmorskie pejzaże.

Z kolei styl secesyjny, to nastrojowe budynki o szkieletowych formach i bogatych wykończeniach, z których znany jest m.in. Sopot. Typowym przykładem nadmorskiego budownictwa secesyjnego są właśnie sopockie kamienice. Każda z nich jest inna – z balkonem ozdobionym balustradą w kolorze spłowiałego drewna lub przykuwającymi wzrok drzwiami z kolorowym witrażem – jednak, ustawione w szpaler tworzą jednolitą, klimatyczną całość. Jej uzupełnieniem są piękne zielone ogrody z małą architekturą. Cechą charakterystyczną nadmorskiej architektury bez wątpienia są barwy i materiały stosowane do wykończenia elewacji. Biel, odcienie szarości, błękitów i brązów, metal, szkło i drewno nadają budynkom specyficzny charakter. Ich klimat tworzą również marynistyczne dodatki, np. wykorzystywane do dekoracji sieci rybackie, czy naturalne morskie muszle stanowiące ciekawy element dekoracyjny w wystroju wnętrz.

Wiele powstających w nadmorskich kurortach budynków czerpie z architektury modernistycznej, dzięki czemu zachowują wizualną spójność z otoczeniem. Chęć wykorzystania modernistycznych elementów w celu przywrócenia dawnej świetności nadmorskiemu kurortowi przyświecała twórcom Apart Hotelu Gwiazda Morza, nowego obiektu położonego w historycznej dzielnicy Władysławowa - Hallerowie.

Na jego wyjątkowy klimat wpływa przede wszystkim położenie na skraju Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Harmonijne wkomponowanie budynku w otoczenie sosnowego lasu sprawia, że jest on integralną częścią pasa nadmorskiego Władysławowa, a bezpośrednie przejście na plażę i część rekreacyjno-wypoczynkowa z placem zabaw dla dzieci sprzyjają relaksowi.

To właśnie we Władysławowie ponad 90 lat temu, przy udziale gen. Józefa Hallera odbyły się uroczyste zaślubiny Polski z morzem. To wydarzenie stało się inspiracją dla projektantów Gwiazdy Morza - Forma i kolorystyka elewacji budynku czerpie inspirację z nadbudówek klasycznych statków pasażerskich – mówi Dorota Rydzyńska z pracowni Archiplan, współautorka projektu. – Staraliśmy się czerpać z tradycji budownictwa kuracyjnego, tworząc duże przeszklone powierzchnie, przestronne tarasy. Wszystko aby umożliwić bliski kontakt z naturą, słońcem. Z kolei bryła nawiązuje do modernistycznej architektury portowej, ale marynistyczny sznyt zauważalny jest przede wszystkim w wykończeniu budynku. Biel ścian to odwzorowanie koloru żagli jachtów wpływających do nadmorskich marin, z kolei łagodny beż kojarzy się z piaszczystą plażą. Również znajdujące się na najwyższych piętrach tarasy widokowe, do wykończenia których wykorzystano trwałe drewno w naturalnym kolorze, dzięki elementom takim jak przypominające relingi balustrady, przywodzą na myśl pokład okrętu.

Trend sięgania do wzorców z najświetniejszych lat kurortów sprawia, że nawet najbardziej wymagający turyści znajdą nad polskim morzem miejsce dla siebie – bez estetycznego chaosu, bez krzykliwości – miejsce spójne z otaczającą przyrodą.

Dodane przez: ojoj
Dodano: 29/09/2013, Zmodyfikowano: 29/09/2013

Zobacz publikacje tego użytkownika:

Realizacje:

Apart Hotel Gwiazda Morza

Budynki

Wrzesień 29, 2013
Polskie kurorty wracają do stylistyki z czasów swojej świetności Urokliwe, nawiązujące do tradycji budownictwa kuracyjnego, dzielnice nadmorskic...

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Współcześnie praca z dokumentami cyfrowymi jest nieodłącznym elementem działalności w wielu bran...
Czerwiec 28, 2024
Okap Metropolis Black Matt 150 cm wyróżnia się nie tylko nowoczesnym designem, ale także doskonałymi detalami, które podkreślają jego funkcjonalność w każdej kuchni. (źródło: https://nortberg.pl/okap-wyspowy-metropolis-black-matt.html)
Najpiękniejsze wnętrze to takie, w którym czujemy się prawdziwie u siebie. Starannie dobrana pal...
Czerwiec 27, 2024

Konkursy

As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024
Konkurs Wnętrze Roku SAW powołało środowisko architektów wnętrz, aby propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe.
Lipiec 10, 2024