COP26 - budynki na rzecz Klimatu
17 budynków - to wybrane przez międzynarodowe jury projekty, które mają natychmiastowy pozytywny wpływ na planetę i życie ludzi. Projekty te są zarówno skalowalne, jak i możliwe do powielenia, co daje potencjał wywierania dalekosiężnego wpływu.
W następstwie otwartego zaproszenia, które zostało ogłoszone w czerwcu 2021 r., przeprowadzono rygorystyczny i przejrzysty proces selekcji w celu znalezienia projektów na wystawę Build Better Now, otwartej wraz z rozpoczęciem COP26. Panel sędziowski składający się z liderów branży z całego świata, znających złożoność kwestii zrównoważonego rozwoju środowiska budowlanego na poziomie regionalnym i lokalnym, wybrał projekty, które mają natychmiastowy pozytywny wpływ na planetę i życie ludzi. Projekty te są zarówno skalowalne, jak i możliwe do powielenia, co daje potencjał wywierania dalekosiężnego wpływu.
Środowisko zbudowane ma do odegrania kluczową rolę we wspieraniu światowego przejścia na gospodarkę o zerowej emisji dwutlenku węgla netto. W skali globalnej budynki zużywają ponad jedną trzecią produkowanej energii i są odpowiedzialne za 40% globalnej emisji dwutlenku węgla związanej z energią. Program Build Better Now jest globalnym wezwaniem do działań na rzecz klimatu i jest wspierany przez koalicję ponad 100 organizacji partnerskich z branży budowlanej. Julie Hirigoyen, dyrektor generalny UK Green Building Council tak skomentował otwarcie Wirtualnego Pawilonu Build Better Now: Dzięki COP26 świat jest gotowy do walki ze zmianami klimatycznymi, a środowisko zbudowane ma do odegrania kluczową rolę. Wiemy, dlaczego musimy przyspieszyć działania na rzecz klimatu, a Build Better Now pokazuje, jak możemy to osiągnąć. Każdy mieszkaniec naszej planety ma swój udział w kształtowaniu naszych budynków i miast. Zachęcam wszystkich do czerpania inspiracji z Build Better Now jako globalnej wizytówki pionierskich rozwiązań w zakresie zmian klimatycznych i mam nadzieję, że wspiera ona branżę w tworzeniu bardziej zrównoważonych budynków, miejsc i miast przyszłości.
Budynki zrównoważone
Pionierskie projekty obejmują centrum kulturalne w Szwecji, które będzie jednym z najwyższych na świecie budynków z drewna; największy na półkuli południowej certyfikowany budynek Passivhaus w Australii; 100-hektarową dzielnicę innowacji we Włoszech, cyfrowo zmapowaną i zasilaną w 100% energią ze źródeł odnawialnych; oraz największy nowobudowany energooszczędny biurowiec w Norwegii, który dostarcza nadwyżki energii odnawialnej do sąsiednich budynków, a także zasila autobusy elektryczne.
Budynki wzniesione przy użyciu naturalnych, lokalnych materiałów to m.in. budynek brytyjskiego uniwersytetu wykorzystujący strzechę i trzcinę, szkoła w Indonezji zbudowana z bambusa oraz pierwsze wydrukowane w 3D zrównoważone domy wykonane w całości z surowej gliny - doskonale równoważące ultranowoczesne techniki budowlane z historycznymi, tradycyjnymi materiałami.
Projekty chroniące i wzbogacające przyrodę obejmują rządową inicjatywę ekoturystyczną mającą na celu przywrócenie parku narodowego w Rwandzie oraz zaawansowany technologicznie projekt rewildingowy, przywracający rodzime lasy i torfowiska oraz wprowadzający lokalnie wymarłe gatunki na 100 akrach ziemi w Scottish Highlands, który będzie stanowił wzór dla podobnej regeneracji przyrody na całym świecie.
Oprócz finansowanych przez rząd badań nad modernizacją kultowych, ale trudnych do ogrzania kamienic w Szkocji, na wystawie można zobaczyć fawele w Brazylii oraz przystępne cenowo zrównoważone rozwiązania mieszkaniowe w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Pakistanie. Zaprezentowano również koncepcję mostu z drewna klejonego poprzecznie, zaprojektowanego z myślą o gospodarce cyrkulacyjnej, a także inicjatywę mającą na celu rozwój rynku zrównoważonych budynków z drewna masowego w Afryce Wschodniej.
Cristina Gamboa, CEO, World Green Building Council, przemawiając podczas inauguracji Build Better Now powiedziała: Spotykamy się na COP26, aby zwrócić uwagę na środowisko zbudowane jako rozwiązanie problemu zmian klimatycznych. Jest to najbardziej widoczny i skoordynowany udział branży w szczycie klimatycznym tego kalibru. Build Better Now daje nam możliwość dowiedzenia się, w jaki sposób zrównoważone praktyki budowlane mają pozytywny wpływ na życie ludzi. Musimy zapewnić, że świat słucha o krokach potrzebnych do stworzenia zrównoważonych budynków, co oznacza budowanie i remontowanie zgodnie z zasadami Whole Life Carbon, przyjęcie gospodarki obiegowej i tworzenie zorientowanych na ludzi, zdrowych budynków, które są odporne na skutki zmian klimatycznych.
Build Better Now - wirtualna wystawa budynków zrównoważonych
Wirtualny pawilon, zaprojektowany przez AECOM we współpracy z Install Archive, składa się z serii przestrzeni wystawowych w kształcie kopuły, położonych wśród koron drzew i połączonych chodnikami. Wystawa prezentuje 17 przykładowych zrównoważonych projektów budowlanych z całego świata, wybranych na podstawie międzynarodowego otwartego konkursu. Build Better Now zawiera również nową instalację 3D i towarzyszący jej film stworzony na potrzeby COP26 przez Make Architects.
Centralna instalacja 3D, eksponowana w ramach wystawy, autorstwa Make Architects podkreśla potencjał cyrkularnej przyszłości w przywracaniu naszego naturalnego świata.
Wraz z wystawą, Build Better Now organizuje serię wydarzeń obejmującą program wycieczek i rozmów, keynote'ów, dyskusji panelowych i innych treści do pobrania, aby edukować i inspirować branżę środowiska budowlanego i społeczeństwo do działania już teraz w celu zidentyfikowania i dostarczenia rozwiązań klimatycznych na skalę.