Budynki zrównoważone

Luty 28, 2014

Domy pasywne

Dom folkowy, autor projektu: MIDI pracownia architektoniczna
Dom folkowy, autor projektu: MIDI pracownia architektoniczna

Dom pasywny do dom, którego zapotrzebowanie na energię do ogrzania jest mniejsze niż 15 kWh/m2 na rok. W Polsce nowobudowane domy mają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania w granicach 120-150 kWh/m2 na rok, co oznacza, że mieszkając w domu pasywnym jesteśmy w stanie zaoszczędzić 80-90% wydatków na ogrzewanie.

Ogrzewanie domu pasywnego o powierzchni 150 m2 kosztuje około 400 zł rocznie. Nieodłączne elementy domu pasywnego mające wpływ na obniżenie zapotrzebowanie na energię to nowoczesne technologie takie jak: rekuperatory, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła czy okna przeznaczone dla domów pasywnych.

 

Dom przy czarnym szlaku; MIDI pracownia architektoniczna

 

 

Promocja rozwiązań energooszczędnych

Polska, zgodnie z trendami zrównoważonej polityki europejskiej promuje rozwiązania domów pasywnych. Od niedawna istnieje możliwość otrzymania refundacji w ramach programu priorytetowego 5.4. „Efektywne wykorzystanie energii” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla domu pasywnego (o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania maksymalnie- 15 kWh/m2 na rok) można otrzymać dopłatę w wysokości 50.000 złotych, a dla domu energooszczędnego (o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania maksymalnie- 40 kWh/m2 na rok) dopłata wynosi 30.000 złotych.

Budowa domu pasywnego staje się więc coraz bardziej opłacalna i warto promować takie rozwiązania wśród inwestorów. Jeżeli dodatkowe koszty budowy domu, związane z jego pasywnością nie przekroczą 20% kosztów inwestycji- wówczas inwestycja w dom pasywny zwróci się po około 12-15 latach – mówi Alicja Król, architektka i właścicielka firmy MIDI pracownia architektoniczna.

 

Dom inteligentny; MIDI pracownia architektoniczna

 

Dom pasywny a dom tradycyjny

DOM PASYWNY MUSI MIEĆ ZWARTĄ BRYŁĘ
Dom pasywny nie powinien mieć zbyt skomplikowanej formy. Należy zminimalizować stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do objętości. W ten sposób mniej ciepła ucieka przez powierzchnię ścian zewnętrznych.

rys. 1; MIDI pracownia architektoniczna

 

 

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE MUSZĄ MIEĆ NIŻSZY WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA CIEPŁA
Domy pasywne buduje się w tradycyjnych technologiach - zarówno w technologii szkieletowej, jak i murowanej. Konieczne jest zwiększenie grubości izolacji termicznej. Ze względu na większą grubość styropianu najczęściej ściany zewnętrzne budujemy z cegły silikatowej, która ma mniejszą grubość niż na przykład bloczki ceramiczne. W ten sposób unikamy efektu zbyt grubych ścian.

rys. 2; MIDI pracownia architektoniczna

 

OKNA W DOMACH PASYWNYCH MUSZĄ BYĆ ODPOWIEDNIO ROZMIESZCZONE I POSIADAĆ ODPOWIEDNIE PARAMETRY
Unikamy okien od strony północnej i zwiększamy ich ilość od strony południowej - ważne, aby dom był usytuowany zgodnie z kierunkami świata - odchylenie od kierunku północ-południe może wynosić maksymalnie 16 stopni. Dlatego inwestor, chcący zbudować dom pasywny musi wziąć pod uwagę ten parametr wybierając działkę budowlaną.

Okna dla domów pasywnych muszą przepuszczać dużo promieni słonecznych do środka - są to tzw. ,,zyski solarne”. Jednocześnie okna takie nie mogą pozwalać na ucieczkę ciepła na zewnątrz budynku.

rys. 3; MIDI pracownia architektoniczna

 

 

DOM PASYWNY MUSI POSIADAĆ SYSTEM WENTYLACJI Z REKUPERACJĄ, CZYLI Z ODZYSKIEM CIEPŁA
Dom pasywny jest ogrzewany ciepłym powietrzem nawiewanym przez system wentylacji. Dzięki temu można zrezygnować z instalacji grzejników lub ograniczyć ich zamontowanie jedynie do łazienek. Wentylacja domu pasywnego musi być wyposażona w odzysk ciepła na poziomie 85%. Oznacza to, że 85% ciepła z podgrzanego, zużytego powietrza, które wyrzucamy na zewnątrz budynku, musi zostać przekazane zimnemu powietrzu, które czerpiemy z zewnątrz. Dzięki temu zużywamy energię jedynie do pokrycia pozostałych 15 % i zasilania wentylacji.

Wokół stosowania systemu wentylacji w domach krąży wiele mitów. Kiedy wentylacja jest odpowiednio zaprojektowana, jakość powietrza jest wyższa niż w domu bez wentylacji mechanicznej - nie ma problemu z wilgocią i zapachami, a powietrze dostarczone do domu jest filtrowane. Taki dom użytkuje się jednak nieco inaczej, na przykład, jeżeli wentylacja jest projektowana dla czterech członków rodziny, a w okresie wakacyjnym troje z nich wyjedzie, trzeba pamiętać o przestawieniu trybu wentylacji.

rys. 4; MIDI pracownia architektoniczna

 

 

DOM PASYWNY MUSI BYĆ SZCZELNY
W związku z tym, że stosuje się rekuperację, czyli wspomniany w poprzednim punkcie odzysk ciepła, trzeba dopilnować, aby powietrze, które wnika do naszego domu zostało ogrzane. Konieczne jest unikanie niekontrolowanego wniknięcia powierza przez ściany i dach. W tym celu projektowane są odpowiednie detale architektoniczne . Tu często pojawia się pytanie - czy w domu pasywnym można swobodnie otwierać okna? Można, ale należy pamiętać, że zmniejszy to wydajność odzysku ciepła.

rys. 5; MIDI pracownia architektoniczna

 

DOM PASYWNY MUSI BYĆ PRAWIE CAŁKOWICIE POZBAWIONY MOSTKÓW TERMICZNYCH
Mostek termiczny to miejsce, gdzie ze względów konstrukcyjnych lub technologicznych, należy zmniejszyć lub przebić izolację termiczną. Krótko mówiąc, jest to miejsce którędy ucieka ciepło. Dom pasywny musi być pozbawiony takich miejsc.

rys. 6; MIDI pracownia architektoniczna

Autorzy:
Alicja Król, architekt - właścicielka MIDI pracownia architektoniczna (www.midi-architekci.pl)

Tagi: domy jednorodzinne domy pasywne domy

Komentarze

Słaba jakość tekstów

Dodano: Sobota, 01 Marzec 2014, 08:26, Autor: młody architekt

Jeszcze wypunktuję:
1." W Polsce nowobudowane domy mają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania w granicach 120-150 kWh/m2 na rok" - jest to zawyżone na potrzeby wyjkazania wyższości budynków pasywnych, według obowiązujących WT2014, obecne domy musza mieć poniżej 100 kWh/m2a.
2. "Polska, zgodnie z trendami zrównoważonej polityki europejskiej promuje rozwiązania domów pasywnych." nie jest to prawda. Polska nie promuje tego typu budownictwa - kto to powiedział lub gdzie jest to powiedziane?
3. "Budowa domu pasywnego staje się więc coraz bardziej opłacalna i warto promować takie rozwiązania wśród inwestorów." - ale w dalszym ciągu nie są opłacalne - jest mnóstwo opracowań na ten temat chociażby Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska.
4. Nic nie piszczecie o wytycznych dot., budownictwa pasyenego wg Instytutu z Darmstadt - a przecież to oni wymyślili. Chodzi m.in. o ważne kryterium obligatoryjnne , cyt."skaźnik zapotrzebowania energii pierwotnej dla sumy wszystkich celów bytowych (ogrzewanie, przygotowywanie c.w.u., energia elektryczna w gospodarstwie domowym) nie może przekraczać 120 kWh/(m2a)."
5. "Ze względu na większą grubość styropianu najczęściej ściany zewnętrzne budujemy z cegły silikatowej." - czy to jedyny sposób? A ściany szkieletowe? Zelbetowe? A może straw-bale - coraz popularniejsze w Polsce? Słyszeliście o czyms takim?
6. Nie powiedziano co jest bardzo ważne na temat okien - domy pasywne cierpią na efekt przegrzania, jest to ogromy problem. Nie wystarczy zaprojektowac okien na elewacji południowej o dużym wsp. g. masakra! A co z przepisami dotyczącymi nieprzekraczania parametru g - dla sezonu letniego. Jak rozwiązać ten paradoks?
7. "Wentylacja domu pasywnego musi być wyposażona w odzysk ciepła na poziomie 85%. "w przypadku standardy NF-15, o którym pisze autor wymagane jest 95% sprawności.
8. jest to artykuł dla laików, proponuję publikację w gazeta.pl lub na onet.pl
MA

kiepski artykul

Dodano: Sobota, 01 Marzec 2014, 08:09, Autor: młody architekt

Co to za artykuł? Grafiki - niczego nie wnoszą i są trudne do zrozumienia, każda kolejna wygląda tak samo. To poradnik na gazeta.pl, a nie na architektura.info!
MA

Budynki zrównoważone

College Hampate Ba - szkoła nieskoemisyjna w Nigrze | autor: pracownię Article 25
College Hampate Ba to niskoemisyjna i pasywnie wentylowana szkoła zlokalizowana w Niamey w Nigrze...
Czerwiec 17, 2024
Meczet Punchbowl - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor: Angelo Candalepas and Associates
Głęboko poruszająca przestrzeń sakralna, magicznie wyczarowana w codziennym otoczeniu przedmieść...
Czerwiec 13, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Konkursy

Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Najciekawsze obiekty bazujące na rozwiązaniach lidera rynku wybiorą wybitni architekci i przedstawiciele branży budowlanej.
Czerwiec 19, 2024
Kyoto Global Design Awards honors extraordinary designers from around the world. Our Jury members are diverse, independent and are responsible for selecting award-winning design projects, thus prov...
Czerwiec 17, 2024