Budynki zrównoważone

Maj 28, 2014

Energooszczędny dom szkieletowy "PREFAB"

"PREFAB" fot.: Saint-Gobain
"PREFAB" fot.: Saint-Gobain

22 maja 2014, w miejscowości Stawiguda koło Olsztyna odbyło się uroczyste otwarcie energooszczędnego domu pokazowego, zbudowanego w systemie budownictwa szkieletowego.

Dom zrealizowany został w standardzie Multi-Comfort, opracowanym przez firmę Saint-Gobain. Standard ten opiera się na siedmiu zasadach: komforcie ekonomicznym, termicznym, akustycznym, dobrej jakości powietrza, bezpieczeństwa, estetyki oraz komforcie ekologicznym.

Dom ma dwie kondygnacje o łącznej powierzchni powierzchni 205,86 m2. Będzie wykorzystywany do celów pokazowych i szkoleniowych. Specjaliści, architekci, inżynierowie a i wszyscy zainteresowani projektem będą mogli zapoznać się tu z technologiami i produktami wykorzystanymi przy realizacji inwestycji a także samemu ocenić jak się mieszka w takim domu.

Pokazowy dom jednorodzinny "PREFAB" / fot.: Saint-Gobain

Technologie budowlane

Dom w Stawigudzie powstał w systemie budownictwa szkieletowego i prefabrykowanego (stąd nazwa „PREFAB”). Prezentuje nowoczesne rozwiązania dla budynków, spełniając surowe kryteria standardu domu pasywnego (określone wg Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej) oraz standardu Multi-Comfort.

Co roku w Polsce powstaje ok. 5-6 tysięcy domów o konstrukcji szkieletu drewnianego z czego 65 procent eksportowanych jest głównie do krajów skandynawskich, Austrii oraz Niemiec. Jednocześnie z roku na rok obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania tego typu projektami w Polsce. Obecnej stanowią one już 5 % wszystkich nowopowstających domów jednorodzinnych. Jestem przekonany, że ten wskaźnik będzie stale rósł. Dlatego mocno koncentrujemy się na rynku polskim, rozwijając sieć dystrybucji – powiedział Francois Xavier Moser, prezes Saint-Gobain w Polsce, Rumunii i Bułgarii.

Budowa domu

Budowa domu trwała 10 miesięcy. Pierwsze prace ruszyły w sierpniu 2013 roku. Tak krótki okres realizacji to cecha wyróżniająca budownictwo szkieletowe i prefabrykowane.

Kluczowym elementem konstrukcji domu jest ściana w standardzie pasywnym, która tworzy system izolacji oraz pozwala zachować przyjemne ciepło zimą i ochronę przed letnimi upałami. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych produktów, współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,073 W/m2*K. Do izolacji użyto płyty w wełny mineralnej 15 cm ISOVER Super-Vent Plus λD =0,031 W/mK oraz 26 cm ISOVER TF Profi λD=0,036 W/mK.

W ścianach zostały fabrycznie zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji jaką mają spełniać. Okna, które znajdują się od południa mają współczynnik Ug (straty ciepła) = 0,6 a g (zyski ciepła) = 62%. Natomiast od północy Ug = 0,5 a g = 50%. Jak widać system jest skuteczny tylko przy odpowiednim doborze przeszkleń w zależności od funkcji, jakiej się oczekuje, 
co daje możliwość zastosowania dużych przeszkleń od wschodu (14,73 m2) i północy (17,37 m2) mimo wykonywania obiektu w standardzie pasywnym. Okna wychodzące na południe dają maksymalne nasłonecznienie wnętrza w zimie, kiedy słońce jest nisko. Dlatego zaplanowano największą liczbę okien o łącznej powierzchni 32,24 m2.

Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów izolacyjnych dom uzyskał wskaźnik zapotrzebowania energii do ogrzewania na poziomie 15 kWh/(m2*a), co daje mu status domu pasywnego – mówi Piotr Dąbkowski jeden z liderów projektu.

Pokazowy dom jednorodzinny "PREFAB" / fot.: Saint-Gobain

Testowanie nowych rozwiązań technologicznych

Przy budowie domu specjaliści Saint-Gobain wprowadzili nowe rozwiązania, niektóre dotychczas nie stosowane komercyjnie, aby przetestować ich skuteczność. Przykładowo, w jednym z pomieszczeń zainstalowane zostały płyty gipsowo-kartonowe RIGIPS Activ’Air, natomiast obok standardowe płyty. Teraz fachowcy będą mogli porównać jak oba rozwiązania sprawdzają się w praktyce i analizować efektywność działania płyt Activ’Air w zakresie usuwania formaldehydu pochodzącego z mebli.

Pomieszczenia te dzieli ściana wykonana w systemie akustycznym Rigips, dzięki któremu izolacyjność jest większa nawet o 6dB w stosunku do rozwiązań standardowych. Taki wynik (potwierdzony badaniami ITB) został osiągnięty nie tylko dzięki specjalnej płycie gipsowo-kartonowej Rigips, ale również dzięki specjalnym profilom akustycznym (o specjalnej geometrii), a także systemowej wełnie mineralnej Isover Aku-Płyta.

Wysoki standard wykończenia domu zawdzięcza on również armaturze dostarczonej przez Tadmar, którą można podziwiać w nowoczesnych i niekonwencjonalnych rozwiązaniach zastosowanych, np. w łazienkach.

Aby dom był energooszczędny, czy pasywny konieczne jest więc zastosowanie wszystkich kompleksowych rozwiązań poprawiających jakość energetyczną budynku. Nie wystarczy montaż okien energooszczędnych, czy zwiększenie grubości izolacji zewnętrznej ścian. Przy budowie domu w technologii szkieletu drewnianego trzeba szczególną uwagę przyłożyć do zapewnienia odpowiedniej szczelności budynku dokładnie izolując już podwalinę, osadzenie stropów, instalacji, okien itp. – podkreśla Sławomir Kocur jeden z liderów projektu.

Pokazowy dom jednorodzinny "PREFAB" / fot.: Saint-Gobain

------------------------------------------------

Obiekt stanowi jeden z inspirujących przykładów budynków pasywnych z krajów uczestniczących w projekcie NZB2021 - Nearly Zero Energy Buildings Open Doors Days (http://www.nzebopendoorsdays.eu) promującym wysokie standardy efektywności w budownictwie. Polskim promotorem projektu jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

 

Tagi: technologie domy domy jednorodzinne energooszczędność

Budynki zrównoważone

Wodny Park Tychy wg projektu laurata Nagrody 40 Under 40 2021 - dr. inż. arch. Andrzeja Truszczyńskiego
Zadaniem architektów w projekcie Tychy Water Park było stworzenie najbardziej ekologicznego i ene...
Marzec 29, 2021
fot.: Hundven-Clements Photography
"Ważne jest zrozumienie wpływu architektury na środowisko. Podczas realizacji tego projektu byliś...
Marzec 22, 2021

Materiały budowlane

FRONTROCK SUPER to idealny produkt do rozwiązań, gdzie kluczowa jest jakość i odporność mechanicz...
Kwiecień 20, 2021
Folie Grzewcze ELEKTRA WoodTec2™ są gotowymi do układania elementami grzejnymi. Składają się z u...
Kwiecień 7, 2021

Konkursy

Przedmiotem Konkursu w I etapie jest: sporządzenie przez Uczestników Konkursu - zgodnie z warunkami Regulaminu koncepcji urbanistyczno-architektonicznej części centrum Mysłowic w pierwszym etapie,...
Maj 31, 2021
Nominations for The Daylight Award 2022, the dual prize for research and architecture are now open. This is a unique opportunity for researchers and architects to acknowledge fellow professionals...
Maj 31, 2021