Budynki zrównoważone

Styczeń 27, 2020

Nowa Fabryczna projektu Medusa Group

Łódź staje się atrakcyjnym dla przedsiębiorców obszarem głównie za sprawą coraz to nowych inwestycji budowlanych. W Nowym Centrum Łodzi, swoistym sercu miasta łączącym biznes z kulturą, dokonano już przebudowy Dworca Łódź Fabryczna czy rewitalizacji sąsiadującej elektrowni EC1. Pierwszym powstałym tam budynkiem komercyjnym jest biurowiec Nowa Fabryczna projektu Medusa Group.

Biurowiec, projektu autorstwa Przemo Łukasika i Łukasza Zagały, otrzymał w 2018 roku wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „Obiekt roku w systemach Aluprof”.

Nowa Fabryczna projektu Medusa Group

Ulokowanie siedmiokondygnacyjnego budynku w sąsiedztwie Dworca Łódź Fabryczna pozwala na szybką i łatwą komunikację i dostęp do bogatej infrastruktury miasta. W niedalekiej odległości znajdują się m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Uniwersytet i Filharmonia. Obiekt jest przykładem nowoczesnej architektury, która czerpie z bogatej historii regionu, kreując jednocześnie nowoczesną tkankę miejską. Powstał z inspiracji filozofią placemaking, czyli z myślą o potrzebach użytkowników i lokalnej społeczności. Nowa Fabryczna jest miejscem przyjaznym dla prowadzenia biznesu, pracy i spędzania wolnego czasu.

Nowa Fabryczna projektu Medusa Group
Nowa Fabryczna projektu Medusa Group

Biurowiec, posiadający certyfikat LEED na poziomie Gold, zaprojektowano w duchu zrównoważonego budownictwa. Przemyślana koncepcja oraz użycie najlepszych jakościowo materiałów budowlanych umożliwiło stworzenie wyjątkowego budynku, nie tylko pod względem designu, ale przede wszystkim funkcjonalności i dbałości o środowisko. Do jego budowy wykorzystano m.in. architektoniczne systemy aluminiowe firmy Aluprof. Rozwiązania marki posiadają karty EPD, czyli deklaracje środowiskowe, które potwierdzają wpływ produktu na środowisko naturalne, wpisując się w nurt działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Jednym z głównych kryteriów oceny współczesnych ścian osłonowych w budynkach jest ograniczenie energochłonności obiektów. W przypadku biurowca Nowa Fabryczna do ich wzniesienia wykorzystano w znacznej części system słupowo-ryglowy MB-SR50N. Występuje on w tym obiekcie w dwóch wariantach. Większość elewacji aluminiowo-szklanych jest zabudowanych fasadą w wersji podstawowej z użyciem tzw. płaskich listew maskujących. Cechuje się ona estetycznym widokiem, uzyskanym przy zastosowaniu tradycyjnej konstrukcji fasady. Zespół listew dociskowych i maskujących zastąpiony został w niej jednym kształtownikiem, pełniącym jednocześnie funkcję listwy utrzymującej szkło i nadającej ostateczny wygląd fasadzie. Dzięki swej niewielkiej wysokości i ciemnej kolorystyce obecność tzw. „płaskiej listwy” na liniach łączących poszczególne tafle szkła jest bardzo mało widoczna.

Drugi wariant fasady MB-SR50N funkcjonujący w budynku Nowa Fabryczna to ściana „półstrukturalna” MB-SR50N EFEKT, która została zastosowana w przeszkleniach na poziomie parteru. Tym, co ją wyróżnia, jest specjalny sposób mocowania szyb do słupów i rygli, który tworzy efekt gładkiej szklanej ściany podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii o szerokości jedynie 2 centymetrów. Szczeliny tewypełnione są specjalnym spoiwem silikonowym, zapewniającym wysoką szczelność konstrukcji i podwyższającym właściwości izolacyjne.

Kolejnym rozwiązaniem architektonicznym z gamy produktów ALUPROF SA, zastosowanym w budynku Nowa Fabryczna jest system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-70HI, gwarantująca dobrą izolację termiczną i akustyczną oraz wysoką szczelność na przenikanie wody i powietrza. To produkt bardzo często stosowany zarówno w kraju jak i zagranicą, posiadający dużą gamę kształtowników i umożliwiający szeroki zakres szklenia. Jego popularność wynika przede wszystkim z tego, że bazuje na sprawdzonych i dobrze funkcjonujących rozwiązaniach oraz posiada bardzo dobrą relację ceny do jakości. Do zalet tego systemu należy również różnorodność w zakresie funkcjonalności konstrukcji oraz jej wyglądu zewnętrznego: na bazie MB-70 dostępne są m.in. okna z tzw. ukrytym skrzydłem (US lub SG), okna obrotowe (Pivot), okna otwierane na zewnątrz (Casement), konstrukcje do budynków zabytkowych (Industrial), drzwi z tzw. bezpiecznym przymykiem a także cały szereg rozwiązań antywłamaniowych w klasach od RC1 do RC3, z ciekawostką w postaci okien w klasie RC4 włącznie.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań architektonicznych oraz certyfikowanych materiałów, w połączeniu z inteligentnymi systemami sterowania oświetleniem, klimatyzacji czy technologii odzysku ciepła, biurowiec zużywa minimum 25% mniej energii w porównaniu z obiektami o podobnym przeznaczeniu.

Komfort i wygoda

Do dyspozycji najemców budynku Nowa Fabryczna oddano 21400 mkw. powierzchni handlowo-usługowej, zielone tarasy na dwóch ostatnich piętrach, na których można zaczerpnąć świeżego powietrza w ciągu dnia pracy, oraz garaż podziemny. Z kolei otwarte patio, stworzone również z myślą o mieszkańcach Łodzi, wyposażono w gniazda elektryczne i WIFI. Wraz z restauracją umiejscowioną na parterze stanowi idealną przestrzeń do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, a także tych o charakterze biznesowym. Budynek spełnia także wymagania certyfikatu „Obiekt bez barier”, co oznacza, że jest on w pełni dostosowany do potrzeb rodziców z dziećmi, osób niepełnosprawnych i seniorów.

Tagi: architektura zrównowazona biurowce

Budynki zrównoważone

Pierwsza z dwóch wież .KTW już teraz doskonale wpisuje się w odmienioną przestrzeń Katowic. Budyn...
Styczeń 27, 2020
Łódź staje się atrakcyjnym dla przedsiębiorców obszarem głównie za sprawą coraz to nowych inwesty...
Styczeń 27, 2020

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Wrzesień 6, 2019
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019

Konkursy

Arts School, a place with architecture, photography, painting and sculpture laboratory.
Styczeń 3, 2020
The 2020 Architecture at Zero competition challenge is to create a zero net energy library for the San Benito County Free Library in Hollister, CA.
Styczeń 2, 2020