Budynki zrównoważone

Czerwiec 24, 2019

SILO - zielona dzielnica w Jaworznie

Dzielnica SILO, jako pierwsza inwestycja mieszkaniowa w Polsce i pierwszy w Europie Środkowej projekt z przewagą funkcji mieszkaniowej, zostanie poddana wielokryterialnej certyfikacji ekologicznej BREEAM Communities.

Ten certyfikat to wyróżnienie i zobowiązanie, wyznaczamy bowiem tym samym trendy w zielonym budownictwie mieszkaniowym w Polsce - zapowiada Anna Banaś, prezes St. Paul’s Developments Polska, odpowiedzialna za realizację projektu.

Śladem Vancouver, Amsterdamu czy szwedzkiego Örnsro brytyjski deweloper planuje w Jaworznie budowę pierwszej zielonej dzielnicy. Łatwy transport publiczny, mądra gospodarka odpadami, niskoemisyjna energia i budynki z ekologicznych materiałów, a wszystko w otoczeniu zieleni,  bez samochodów widocznych zza okna. Inwestycję wyróżnia niespotykany w polskich realiach wskaźnik udziału obszarów zieleni: zielona pozostanie połowa zagospodarowywanego terenu. Za projekt odpowiada krakowskie biuro Horizone Studio, znane z architektury przyjaznej ludziom i środowisku.

Brytyjski program certyfikacji BREEAM jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych w Europie metod oceny ekologiczności budynków. BREEAM Communities International Technical Standard dotyczy metod projektowania większych zespołów zabudowy, których celem jest rewitalizacja zdegradowanych obszarów i rozwój społeczności lokalnych poprzez zrównoważone projektowanie.

Zielone miasto

SILO to pierwszy w Polsce projekt urbanistyczny, którego celem jest rewitalizacja zdegradowanych obszarów oraz inicjowanie rozwoju lokalnych społeczności poprzez ekologiczne projektowanie według najnowszych trendów BREEAM Communities. Dzięki temu Jaworzno może się stać symbolem zielonej energii Śląska.

Dzielnica SILO w Jaworznie, autor: Horizone Studio

SILO zaprojektowane zostało w taki sposób, aby obecne i przyszłe pokolenia mogły cieszyć się komfortem użytkowania nowej przestrzeni Jaworzna bez negatywnych konsekwencji dla środowiska. Koncepcja zakłada powstanie dzielnicy, w której nowoczesna architektura przeplata się z terenami zielonymi. Zostaną wydzielone przestrzenie prywatne i ogólnodostępne oraz główne strefy funkcjonalne osiedla sprzyjające integracji mieszkańców w różnym wieku, tj. tereny rekreacyjne, sportowe, związane z edukacją i kulturą, wielofunkcyjne place. Dodatkowym atutem miejsca będzie wykorzystanie istniejących zasobów leśnych i wodnych do celów krajobrazowych i rekreacyjnych. Przyjazny klimat zapewni mieszkańcom zdrowe i komfortowe życie  – mówi Dominik Darasz, partner biura architektonicznego Horizone Studio, odpowiedzialnego za opracowanie projektu SILO w Jaworznie.

To pierwszy tego typu projekt w Polsce realizowany przez prywatnego dewelopera. Podobne powstają już w miasteczku olimpijskim w kanadyjskim Vancouver, w Almere pod Amsterdamem czy Örnsro w Szwecji. Każdy z nich ma nieco inny charakter, wszystkie jednak skupione są na tym samym celu – ekologii.

SILO zostało zaprojektowane tak, aby budynki o różnej skali nie tworzyły w przestrzeni zamkniętych enklaw. Zrezygnowano więc z zabudowy kwartałowej na rzecz otwartych, zielonych podwórek z kompostownikami, grządkami i sadami drzew owocowych przechodzącymi w zieleń sąsiednich lasów.

Wzdłuż potoku Łużnik, ze stawem i rozlewiskiem, powstanie zielona oś osiedla zaprojektowana jako Park Rzeczny, który wnikać ma pomiędzy zabudowę w głąb dzielnicy. Między budynkami powstaną ścieżki i oczka wodne, które wraz z zielenią utworzą naturalny filtr powietrza, absorbujący lotne związki trujące i podnoszący wilgotność powietrza latem.

Dzielnica SILO w Jaworznie, autor: Horizone Studio
Dzielnica SILO w Jaworznie, autor: Horizone Studio

Oczekujemy holistycznego podejścia, co oznacza, że ​​masterplan powinien opierać się na analizach i dyskusjach dotyczących wielu aspektów, m.in. społecznych i ekonomicznych, strategii energetycznych i wodnych, zielonej infrastruktury, transportu publicznego, ciągów pieszych i rowerowych, ekologii, itp. W tym kontekście mogę powiedzieć, że najbardziej w projekcie SILO lubię fakt, że inwestor rezerwuje czas i zasoby na holistyczny sposób opracowania miejskiego planu generalnego. Niska gęstość zabudowy, staranny dobór materiałów budowlanych, zrównoważone rozwiązania w zakresie energii i wody, a także jakość terenów zielonych stworzą bardzo atrakcyjne środowisko życia – podsumowuje Hans van de Sanden, biegły z zakresu oceny projektów BREEAM Communities certyfikowany przez londyński BRE.

Osiedle a życie społeczne

W centralnej części osiedla usytuowane mają być plac targowy, usługi, kawiarnie, przedszkole, restauracje, a na granicy z istniejącą dzielnicą Pieczyska zaplanowano ulicę handlową o uspokojonym ruchu. Projekt SILO wykorzystuje istniejącą sieć dróg rowerowych, wpisuje się również w komunikacyjną politykę miasta. O bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów zadbano poprzez zastosowanie rond, podniesionych skrzyżowań oraz spowalniaczy ruchu kołowego. Teren osiedla stanowić ma strefę uspokojenia ruchu.

Pod każdym z zespołów budynków znajdować się będą wyniesione o pół kondygnacji podziemne platformy parkingowe, które wydzielą przestrzenie prywatne od ogólnodostępnych i uwolnią teren od parkujących samochodów. Na styku dzielnic pojawią się natomiast wielopoziomowe parkingi naziemne. W ten sposób uwolniona zostanie przestrzeń między budynkami i będzie więcej miejsca na zieleń, sport i rekreację.

Kilkudziesięciometrowe silosy – pozostałość po dawnej cementowni – zostaną zaadaptowane. Iluminowane i kolorowe, będą one charakterystycznym elementem identyfikacji miejsca. Wokół nich zaplanowano miejski plac wydarzeń oraz wioskę sportową z centrum sportów wodnych i zespołowych, wzdłuż linii kolejowej natomiast zlokalizowano tory lekkoatletyczne, trasy biegowe i parkour, siłownie oraz strefę pikników sąsiedzkich.

Projektanci zadbali również o odpowiednie zróżnicowanie zabudowy dzielnicy. Od strony parku przewidziano budynki w zabudowie szeregowej, które stopniowo przechodzić będą w bardziej zwartą zabudowę wielorodzinną o średniej intensywności, aż po zabudowę pierzejową wzdłuż pasażu miejskiego. Budynki wielorodzinne o najwyższej intensywności usytuowane będą w północnej części terenu, sąsiadującej bezpośrednio z linią kolejową. To bariera akustyczna zagospodarowywanego obszaru.

Dzielnica SILO w Jaworznie, autor: Horizone Studio
Dzielnica SILO w Jaworznie, autor: Horizone Studio

Zielona Energia bez emisji

SILO to przede wszystkim czysta energia. Budynki, które wzniesione zostaną na tym terenie, zaprojektowano w taki sposób, aby ekologiczne rozwiązania – zarówno na etapie budowy, jak i ich użytkowania – pozwalały na jak najlepszą gospodarkę zasobami energetycznymi, a także zarządzanie wodą. Obecnie trwają rozmowy inwestora i projektantów m.in. z AGH oraz z firmami z Polski i Danii o ich zaangażowaniu w projekt.

Dla mieszkańców posiadających auta elektryczne przewidziano miejsca parkingowe wyposażone w infrastrukturę do ładowania baterii. Ścieżki rowerowe i dostępność środków komunikacji publicznej, w tym SKA, sprawią, że osiedle będzie doskonale skomunikowane. Bogata oferta usługowo-handlowa zlokalizowana wzdłuż miejskiego pasażu oraz infrastruktura sportowo-rehabilitacyjna pozwolą osiedlu stać się atrakcyjnym miejscem do życia dla seniorów i rodzin wielopokoleniowych.

W SILO powstanie docelowo około 2500 mieszkań dla 5000 mieszkańców. Wstępnie szacuje się, że realizacja podzielona na etapy potrwać ma do 2035 roku. Przewidywany koszt inwestycji to ok. miliard złotych.

Podstawowe dane:

  • Lokalizacja: Jaworzno-Szczakowa
  • Inwestor: SLAG Recycling/grupa St. Paul’s Developments
  • Architekt: HORIZONE Studio
  • Obszar objęty projektem: ok. 20 ha
  • Powierzchnia całkowita: ok. 154 900 m2
  • Funkcje: mieszkaniowe (ok. 80 proc. ), usługowe, sportowo-rekreacyjne, inne
  • Liczba mieszkań: ok. 2500
  • Szacowana liczba mieszkańców: ok. 5000
  • Powierzchnia biologicznie czynna:  ok. 48 proc.

Rozwój miast - Jaworzno bliżej Krakowa i Katowic

Decyzja inwestora o zakupie nieruchomości nie była przypadkowa, jest to bowiem obszar doskonale zlokalizowany. W chwili jego zakupu znane były już plany modernizacji stacji Jaworzno-Szczakowa oraz biegnącej w bezpośrednim sąsiedztwie działek linii kolejowej E30. Włączenie do niej Jaworzna ma fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju miasta, ponieważ to trasa nowej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, łączącej Kraków i Katowice. O kolejowym skomunikowaniu obu miast mówi się już od blisko 30 lat. Prace na stacji Jaworzno-Szczakowa mają się zakończyć w czwartym kwartale 2019 roku, całą zaś linię Kraków–Katowice PKP planuje oddać do użytku w 2020 roku. Oba miasta w końcu staną się sobie bliższe, a Jaworzno niewątpliwie na tym skorzysta.

Wielu mieszkańców Śląska codzienne dojeżdża do pracy w stolicy Małopolski. Z powodu rosnących cen mieszkań w Krakowie, a także uciążliwego smogu zarówno w Krakowie, jak i Katowicach, coraz więcej osób szuka dogodnej alternatywy. Łącznikiem jest tu autostrada A4 oraz przejmująca jej rolę linia kolejowa. Co warto podkreślić, przejazd koleją ze stacji Jaworzno do centrum Katowic będzie trwał ok. 10-15 minut, czyli dokładnie tyle samo co z innych punktów stolicy Śląska do jej ścisłego centrum. Relacje biznesowe na osi Kraków–Katowice w ostatnich latach znacząco się rozwinęły, a ruch między oboma ośrodkami regionalnymi istotnie wzrósł. Dla deweloperów z kolei - to szansa i duże wyzwanie, związane z potrzebą budowy nowych, wykraczających poza obecne standardy, osiedli mieszkaniowych. W kolejnych latach będzie ich przybywało, dlatego o sukcesie zdecyduje jakość życia oferowana przyszłym mieszkańcom.

Tagi: zielona dzielnica zielone miasta domy urbanistyka

Budynki zrównoważone

Zwycięzca w kategorii Użyteczność publiczna: "Muzeum Narodowe Zayeda, Abu Dhabi" Departamentu Kultury i Turystyki Abu Dhabi: autor projektu: Foster and Partners
Dwanaście koncepcji architektonicznych podejmujących jedne z najbardziej palących wyzwań na świec...
Sierpień 1, 2021
Wodny Park Tychy wg projektu laurata Nagrody 40 Under 40 2021 - dr. inż. arch. Andrzeja Truszczyńskiego
Zadaniem architektów w projekcie Tychy Water Park było stworzenie najbardziej ekologicznego i ene...
Marzec 29, 2021

Materiały budowlane

ELEKTRA - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem
Od czerwca 2021 roku dostępny na rynku jest najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Sma...
Lipiec 4, 2021
FRONTROCK SUPER to idealny produkt do rozwiązań, gdzie kluczowa jest jakość i odporność mechanicz...
Kwiecień 20, 2021

Konkursy

Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną,...
Wrzesień 22, 2021
III edycja konkursu dla młodych architektów i projektantów tym razem w formule online
Wrzesień 20, 2021