Budynki zrównoważone

Maj 4, 2022

Town House - laureat Nagrody Mies van der Rohe 2022

KingstonTH / ©Ed Reeve
KingstonTH / ©Ed Reeve

Zwycięzcą Nagrody Architektonicznej za rok 2022 została pracownia Grafton Architects z Dublina za projekt Town House - Kingston University, Londyn. Jest to pierwszy budynek uniwersytecki, który zdobył tę nagrodę w dziedzinie architektury. Pokazuje to, że istnieje zapotrzebowanie na publiczne projekty edukacyjne o takiej jakości jak ten, który nadaje godność życiu ludzi poprzez edukację i bycie razem oraz daje wszystkim takie same możliwości edukacyjne. 

Town House znajduje się na terenie kampusu Penrhyn Road Uniwersytetu Kingston. Budynek jest demokratyczną, otwartą infrastrukturą, labiryntem przenikających się brył, dającym poczucie przebywania w jednym, zunifikowanym środowisku, przyjaznym edukacji i wymianie doświadczeń. Transparentna od frontu fasada otwiera budynek zapraszając do jego wnętrza, odsłaniając zazębiające się bryły.

Budynek uzyskał ocenę BREEAM Excellent. Przyczyniły się do tego między innymi takie rozwiązania jak betonowa podsufitka, która została zaprojektowana jako źródło chłodu. W budynku zapewniono także wysoki komfort akustyczny we wszystkich pomieszczeniach. 

Kingston TH - ©Dennis Gilbert
Kingston TH - ©Dennis Gilbert
Kingston TH - ©Dennis Gilbert
KingstonTH - ©Ed Reeve
KingstonTH - ©Ed Reeve
KingstonTH - ©Ed Reeve
Budynek otwarty

Zainspirowani postępową wizją edukacyjną przedstawioną w wymaganiach inwestora oraz chęcią nawiązania kontaktu ze społecznością, projektanci stworzyli program budynku w formie trójwymiarowej matrycy, tworzącej pojedynczą, ale złożoną przestrzeń, która łączy różne elementy, nadając jednocześnie każdej części budynku unikalną tożsamość. Dzięki temu powstało miejsce, w którym przestrzenie i sposoby użytkowania zazębiają się i łączą, tworząc środowisko, które zachęca do spotkań i współpracy.

Duże, otwarte powierzchnie użytkowe tworzą przestrzenny charakter typu loft, oferujący elastyczność i możliwość dowolnej adaptacji ich w przyszłości. Budynek zmienia się w miarę wznoszenia się w pionie, zmniejszając swój rozmiar, stając się bardziej otwartymi jasnym na wyższych poziomach, z których roztaczają się widoki na miasto, rzekę i pobliski Hampton Court.

Otwarta klatka schodowa wije się w górę budynku, tworząc połączenie pomiędzy przenikającymi się kubaturami. Wnętrze budynku rozgrywa się na fasadzie, dając możliwość bezpośredniej relacji z zewnętrzną kolumnadą, która otacza budynek z trzech stron i zapewnia tarasy działające jako przedłużenie programu wnętrza.

KingstonTH - ©Ed Reeve
KingstonTH - ©Jim Stephenson
Wielofunkcyjne wnętrza

Wnętrze budynku jest w przeważającej mierze zdefiniowane przez system konstrukcyjny prefabrykowanych betonowych słupów i belek podtrzymujących odsłonięte płyty żebrowe. Na jakość przestrzeni wewnętrznych wpływa rodzaj i wykończenie konstrukcji, natomiast nośność stropów uwzględnia długoterminową elastyczność i możliwości zmian w przyszłości.

Ekonomiczna siatka słupów konstrukcyjnych została zaprojektowana w standardowym rozstawie modułów prefabrykowanych, natomiast rozstaw prostopadły do nich został zaprojektowano tak, aby zapewnić rozpiętość przęseł zgodną z wymaganiami projektu. Zewnętrzna kolumnada składa się z ramy wykonanej z prefabrykatów betonowych o wykończeniu przypominającym kamień portlandzki, a cofnięta elewacja jest wypełniona kombinacją cegieł, paneli okiennych o aluminiowych ramach i modułowymi prefabrykowanymi żebrami betonowymih, które pasują do głównych elementów kolumnady.

KingstonTH - ©Ed Reeve
Kingston TH- ©Alice Clancy
Kingston TH - ©Alice Clancy
Kingston TH - ©Dennis Gilbert
Kingston TH - ©Dennis Gilbert
KingstonTH - ©Ed Reeve
KingstonTH - ©Ed Reeve

Tagi: Town House Nagroda Mies van der Rohe 2022

Budynki zrównoważone

Centrum Życia Społecznego w Barcelonie wg. projektu HAZ ARQUITECTURA, zdj.:  José Hevia
Projekt został opracowany przez katalońską pracownię HAZ ARQUITECTURA. Jest to budynek o konstruk...
Czerwiec 20, 2022
 "Magnifica Fabbrica" - 1. miejsce w konkursie na projekt nowego kompleksu opery La Scala w Mediolanie; autorzy - konsorcjum FRPO, Walk i SD Partners
Włosko-hiszpański zespół składający się z trzech firm: FRPO, Walk i pracowni SD Partners wygrał m...
Czerwiec 12, 2022

Materiały budowlane

Urządzając swoją sypialnię, warto postawić na ponadczasowe i eleganckie wzornictwo, jak również...
Czerwiec 15, 2022
      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022