Budynki zrównoważone

Maj 4, 2022

Town House - laureat Nagrody Mies van der Rohe 2022

KingstonTH / ©Ed Reeve
KingstonTH / ©Ed Reeve

Zwycięzcą Nagrody Architektonicznej za rok 2022 została pracownia Grafton Architects z Dublina za projekt Town House - Kingston University, Londyn. Jest to pierwszy budynek uniwersytecki, który zdobył tę nagrodę w dziedzinie architektury. Pokazuje to, że istnieje zapotrzebowanie na publiczne projekty edukacyjne o takiej jakości jak ten, który nadaje godność życiu ludzi poprzez edukację i bycie razem oraz daje wszystkim takie same możliwości edukacyjne. 

Town House znajduje się na terenie kampusu Penrhyn Road Uniwersytetu Kingston. Budynek jest demokratyczną, otwartą infrastrukturą, labiryntem przenikających się brył, dającym poczucie przebywania w jednym, zunifikowanym środowisku, przyjaznym edukacji i wymianie doświadczeń. Transparentna od frontu fasada otwiera budynek zapraszając do jego wnętrza, odsłaniając zazębiające się bryły.

Budynek uzyskał ocenę BREEAM Excellent. Przyczyniły się do tego między innymi takie rozwiązania jak betonowa podsufitka, która została zaprojektowana jako źródło chłodu. W budynku zapewniono także wysoki komfort akustyczny we wszystkich pomieszczeniach. 

Kingston TH - ©Dennis Gilbert
Kingston TH - ©Dennis Gilbert
Kingston TH - ©Dennis Gilbert
KingstonTH - ©Ed Reeve
KingstonTH - ©Ed Reeve
KingstonTH - ©Ed Reeve
Budynek otwarty

Zainspirowani postępową wizją edukacyjną przedstawioną w wymaganiach inwestora oraz chęcią nawiązania kontaktu ze społecznością, projektanci stworzyli program budynku w formie trójwymiarowej matrycy, tworzącej pojedynczą, ale złożoną przestrzeń, która łączy różne elementy, nadając jednocześnie każdej części budynku unikalną tożsamość. Dzięki temu powstało miejsce, w którym przestrzenie i sposoby użytkowania zazębiają się i łączą, tworząc środowisko, które zachęca do spotkań i współpracy.

Duże, otwarte powierzchnie użytkowe tworzą przestrzenny charakter typu loft, oferujący elastyczność i możliwość dowolnej adaptacji ich w przyszłości. Budynek zmienia się w miarę wznoszenia się w pionie, zmniejszając swój rozmiar, stając się bardziej otwartymi jasnym na wyższych poziomach, z których roztaczają się widoki na miasto, rzekę i pobliski Hampton Court.

Otwarta klatka schodowa wije się w górę budynku, tworząc połączenie pomiędzy przenikającymi się kubaturami. Wnętrze budynku rozgrywa się na fasadzie, dając możliwość bezpośredniej relacji z zewnętrzną kolumnadą, która otacza budynek z trzech stron i zapewnia tarasy działające jako przedłużenie programu wnętrza.

KingstonTH - ©Ed Reeve
KingstonTH - ©Jim Stephenson
Wielofunkcyjne wnętrza

Wnętrze budynku jest w przeważającej mierze zdefiniowane przez system konstrukcyjny prefabrykowanych betonowych słupów i belek podtrzymujących odsłonięte płyty żebrowe. Na jakość przestrzeni wewnętrznych wpływa rodzaj i wykończenie konstrukcji, natomiast nośność stropów uwzględnia długoterminową elastyczność i możliwości zmian w przyszłości.

Ekonomiczna siatka słupów konstrukcyjnych została zaprojektowana w standardowym rozstawie modułów prefabrykowanych, natomiast rozstaw prostopadły do nich został zaprojektowano tak, aby zapewnić rozpiętość przęseł zgodną z wymaganiami projektu. Zewnętrzna kolumnada składa się z ramy wykonanej z prefabrykatów betonowych o wykończeniu przypominającym kamień portlandzki, a cofnięta elewacja jest wypełniona kombinacją cegieł, paneli okiennych o aluminiowych ramach i modułowymi prefabrykowanymi żebrami betonowymih, które pasują do głównych elementów kolumnady.

KingstonTH - ©Ed Reeve
Kingston TH- ©Alice Clancy
Kingston TH - ©Alice Clancy
Kingston TH - ©Dennis Gilbert
Kingston TH - ©Dennis Gilbert
KingstonTH - ©Ed Reeve
KingstonTH - ©Ed Reeve

Tagi: Town House Nagroda Mies van der Rohe 2022

Budynki zrównoważone

Drewniana siedziba Nadleśnictwa Oleśnica Śląska
W podwrocławskiej Oleśnicy powstał nowoczesny budynek biurowy przygotowany dla Lasów Państwowych....
Lipiec 31, 2023
Detal fasady - donice betonowe zbrojone włóknem szklanym | zdj.: SAVA
Propozycja SAVA jest nowoczesną interpretacją tropikalnej architektury, która starannie uwzględni...
Czerwiec 29, 2023

Materiały budowlane

Jak uchronić swoją inwestycję fotowoltaiczną przed awariami, niską wydajnością i żywotnością? Wy...
Czerwiec 25, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

Adaptacja terenu dawnego zespołu Pałacu Potockich w Iwano-Frankiwsku na otwartą przestrzeń publiczną z możliwością dowolnego wyboru funkcji i zachowaniem istniejącej, historycznie ukształtowanej st...
Wrzesień 4, 2023
żródło: kcynia.pl
Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez uczestników konkursu – zgodnie z warunkami Regulaminu konkursu – twórczej pracy projektowej polegającej na opracowaniu koncepcji rewitalizacji budynku po m...
Wrzesień 4, 2023