Budynki zrównoważone

Maj 30, 2022

Villa M - architektura zrównoważona

Villa M - architektura zrównoważona; fot.: Michael Denancé
Villa M - architektura zrównoważona; fot.: Michael Denancé

Villa M- wielofunkcyjny obiekt wybudowany w paryskiej dzielnicy Montparnasse, a zaprojektowany przez francusko-brazylijską pracownię Triptyque Architecture. Jest  to manifest nowego paktu między miastem, naturą i zdrowiem. Mieści się w nim hotel Paris Society, przestrzeń coworkingowa oraz centrum sportu i zdrowia.

Hotel został zaprojektowany jako przytulny i relaksujący kokon, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach. 67 pokoi i 6 apartamentów zostało zaprojektowanych jako zielone przestrzenie. Niektóre z nich mają balkon lub taras, z którego można podziwiać dzielnice Montparnasse i Invalides. A przede wszystkim, w rogu siódmego piętra, znajduje się Apartament Pasteura: wyjątkowy apartament z dużymi oknami wykuszowymi, podwójnym zielonym tarasem i salonem otwartym na stolicę.

Villa M; fot.: Yann Monel
Villa M; fot.: Yann Monel
Villa M

 

Villa M; fot.: Yann Monel
Wnętrza "zielonego hotelu"

Podróżny musi czuć się jak w domu, w spokojnych, miękkich i matczynych pokojach, przyjemnych do życia, tak aby człowiek był zawsze w centrum koncepcji Villa M.- tak opisuje zaprojektowane wnętrza Philippe Starck, projektant architektoniczny i dyrektor artystyczny przestrzeni Villa M.

Wchodząc do środka, gość zanurza się w miejscu pełnym życia, energii i życzliwości: agora z drewna i betonu, roślinność, przyjazne powitanie, otwarta kuchnia, a wszystko to otoczone bujnym tarasem z drzewami. Wystrój przywołuje zabawnego i erudycyjnego ducha Riwiery Francuskiej, gdzie zapomina się o czasie i gdzie czujemy się dobrze.

W rozległej i jasnej restauracji uwagę zwracają drewno, skóra, półki z książkami, bibeloty, niedopasowane meble, które wydają się mieć swoją historię, duże fotele, szerokie ławy pokryte poduszkami i ludyczne niespodzianki. Wszechświat mnogi i radosny, charakterystyczny dla miejsc Towarzystwa Paryskiego.

Villa M
; fot.: Yann Monel
Villa M; fot.: Yann Monel
Villa M; fot.: Yann Monel
Villa M
Villa M; fot.: Yann Monel
Villa M; fot.: Yann Monel

 

Budynek zorientowany na zdrowie

Kryzys zdrowotny nasilił się i przyspieszył, a znane już wyzwania związane z opieką zdrowotną oraz problemy geograficzne i urbanistyczne zaczęły być postrzegane jako problemy zdrowotne. Z drugiej strony, opieka zdrowotna przekroczyła mury szpitala, rozprzestrzeniając się po mieście i tworząc bardziej otwarte relacje między obywatelami a pracownikami służby zdrowia.

Przełomowy program Villa M, zaprojektowany przed pandemią Covid-19, katalizuje ideę otwarcia opieki zdrowotnej na miasto, a miasta na opiekę zdrowotną.

Villa M
Villa M; fot.: Yann Monel
Villa M; fot.: Michael Denancé
Villa M; fot.: Yann Monel

 

Karta techniczna projektu
 • Data: 2015 - 2021.
 • Projekt architektoniczny Willi M: Olivier Raffaëlli & Guillaume Sibaud - Triptyque Architecture.
 • Projekt architektoniczny i dyrektor artystyczny przestrzeni Willi M: Philippe Starck.
 • Klient: Groupe Pasteur Mutualité
 • Architektura krajobrazu: Coloco, Pablo Giorgef.
 • Firma budowlana: Eiffage Construction.
 • Powierzchnia całkowita: 8 000 m².
 • Materiały:
  • Konstrukcja: Stal / Beton.
  • Elewacja: drewno / aluminium / szkło.

Tagi: architektura zrównoważona

Budynki zrównoważone

LUISS Guido Carli University | Rzym| fot.: Marco Cappelletti
Uniwersytet LUISS Guido Carli w Rzymie, wzbogacił się o nowe Centrum Edukacyjne, wykonane w techn...
Maj 22, 2023
źródło: EKOINBUD
Rozwiązania te nie tylko znacznie skrócą czas samego procesu budowy, ale pozwolą też zminimalizow...
Kwiecień 17, 2023

Materiały budowlane

    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

Centrum Nauki Experyment planuje zaprojektowanie i realizację nowej wystawy stałej pod roboczą nazwą: “Jestem przyrodą”. Nowa inwestycja będzie zrealizowana w miejscu obecnie funkcjonującej wystawy...
Maj 21, 2023
Dwuetapowy, realizacyjny, ograniczony konkurs na koncepcję architektoniczną „Przebudowy dawnego hotelu „Cracovia” do funkcji instytucji kultury: Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowego Centru...
Kwiecień 19, 2023