Dom ze słomy

Listopad 27, 2019

Dom ze słomy – ekologiczny, energooszczędny i zdrowy

Inwestorowi bardzo zależało na stworzeniu budynku ekologicznego i zdrowego dla jego mieszkańców. Dlatego w inwestycji tej zdecydowano się na połączenie nowoczesnych technologii z naturalnymi materiałami. Autorem projektu jest arch. Michał Pierzchalski, specjalizujący się w budowaniu domów ekologicznych, pasywnych i energooszczędnych.
Dom zaprojektowany został w technologii szkieletu drewnianego z drewna suszonego komorowo (bez użycia impregnatów) natomiast ściany zewnętrzne zbudowane będą ze sprasowanych kostek słomy, otynkowanymi gliną. Elewacja domu wykończona zostanie opalanymi deskami.

Partnerem projektu jest firma FAKRO

Zgodnie z warunkami zabudowy jakie otrzymał inwestor, budynek miał mieć charakter domów mazurskich. Ważnym więc był dach spadzisty o nachyleniu od trzydziestu pięciu do czterdziestu stopni, z okapami i z pokryciem dachowym w kolorze ceglanym. Jako materiał elewacyjny wybrano ciemne drewno – charakterystyczne dla wielu drewnianych mazurskich domów. Dach o nieskomplikowanej formie – w tym przypadku dwuspadowy. A cały budynek nawiązujący formą do wiejskich stodół.

Dom ze słomy, arch. Michał Pierzchalski
Dom ze słomy, arch. Michał Pierzchalski
Dom ekologiczny, zoptymalizowany pod katem zapotrzebowania na energię

Budynek znajduje się na wsi, wśród łąk, na uboczu wsi, gdzie zaczyna się szlak spływów kajakowych rzeką Krutynią, leżącej w województwie warmińsko-mazurskim. W pobliżu znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, restauracja, lokalne sklepiki. Największą atrakcją są pobliskie jeziora, lasy i mazurski krajobraz.

Działka, na której budowany jest dom, nie była w żaden sposób zagospodarowana - był i jest to nieużytek, od lat w żaden sposób nieuprawiany. Budowany na niej dom ma się wpisywać w lokalny krajobraz i w jak najmniejszym stopniu wpływać na degradację środowiska naturalnego. Ma być to miejsce sprzyjające odpoczynkowi i kontemplacji otaczającej przyrody.

Szkielet drewniany

Budynek realizowany jest w technologii szkieletu drewnianego przy wykorzystaniu słupów dwugałęziowych. Przestrzenie ścian zewnętrznych wypełnione zostaną kostkami sprasowanej słomy (strawbale). Ściany zostaną otynkowane tynkami glinianymi oraz wapiennymi. Elewacja domu wykończona zostanie deskami opalanymi zgodnie z japońską metodą Shou Sugi Ban - deski są opalane ogniem, szlifowane i olejowane. Nadaje to deskom elewacyjnym nie tylko piękny wygląd ale i trwałość.

Dom ze słomy, arch. Michał Pierzchalski
Dom ze słomy, arch. Michał Pierzchalski
Dom ekologiczny

Budynek ma niski ślad węglowy i energię wbudowaną w całym cyklu istnienia budynku (cradle-to-grave) - od pozyskania surowców, wytworzenia wyrobów budowlanych, transport, procesy użytkowania. Budynek będzie łatwy do rozbiórki i możliwe będzie ponowne wykorzystanie użytych wyrobów lub ich recykling. Wykonana zostanie analiza całego cyklu życia przy wykorzystaniu metody LCA.

Cała energia elektryczna potrzebna do zasilenia budynku będzie wytwarzana przez instalację paneli fotowoltaicznych o mocy 6-7 kWp. Dodatkowo przewiduje się zbieranie i ponowne wykorzystanie szarej wody do podlewania roślin.

W kwestiach ochrony środowiska naturalnego i oszczędności wody, zaprojektowana została przydomowa, rozsączkowa oczyszczalnia ścieków, przy czym przewidziano także wykorzystanie wody szarej do podlewania wody. Baterie łazienkowe będą wyposażone w perlatory, aby ograniczyć zużycie wody i energii.

Jedynym elementem dyskusyjnym pod kątem ekologicznym będzie kuchnia opalana drewnem. Używana będzie głównie zimą. Będzie miała funkcję podwójną: będzie pełniła rolę kominka i będzie można ją wykorzystywać do gotowania i pieczenia potraw. 

Energia i klimat

W zakresie komfortu uwzględniono dwa zagadnienia - nasłonecznienie światłem dziennym (daylighting) oraz komfort termiczny.

W przypadku zapewnienia niezbędnej ilości światła dziennego, zaprojektowano duże przeszklenia w ścianach zewnętrznych oraz w dachu. Wykonano analizy Daylight Autonomy.

Ogrzewanie budynku, przygotowanie CWU, oświetlenie, urządzenia AGD są zasilane energią elektryczną. Cała energia elektryczna potrzebna do zasilenia budynku będzie wytwarzana przez instalację paneli fotowoltaicznych o mocy 6-7 kWp.

Komfort termiczny zapewniono poprzez zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego oraz przegród o niskim współczynniku przenikania ciepła U (również okien). Ściana z kostek słomy umożliwia uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U=0,153 W/m2K. Dla porównania obecnie obowiązujące przepisy wymagają, aby ściana nie miała więcej niż U=0,23 W/m2K, a od 1 stycznia 2021 roku będzie mogła mieć maksymalnie 0,20 W/m2K. Uzyskane parametry są więc znacznie lepsze. Zastosowana technologia sprzyja ponadto zapewnieniu komfortu termicznego dla budynków użytkowanych sezonowo - szkielet drewniany i słoma umożliwią szybkie uzyskanie temperatury operacyjnej (odczuwalnej). Ochronę przed przegrzewaniem stanowią długie okapy dachowe oraz markizy zewnętrzne.

Dom ze słomy, arch. Michał Pierzchalski
Środowisko wewnętrzne

Do budowy budynku zastosowano tylko naturalne materiały: sezonowane drewno, sprasowane kostki słomy z pszenicy,  tynki gliniane i wapienne. Glina w 90% zostanie pozyskana na miejscu z wykopu znajdującym się obok domu. Jest to teren z dużą ilością tłustej gliny, idealnej do zastosowania w budownictwie.

Zaprojektowane zostały duże przeszklenia, otwierające dom na otaczającą przyrodę. Przewidziano także okna dachowe doświetlające dodatkowo pomieszczenia.

Energooszczędna stolarka otworowa

Do projektu ekologicznego Domu ze słomy architekt zaprojektował energooszczędną stolarkę. Do doświetlenia poddasza zostały wybrane okna dachowe FAKRO. W jednym pomieszczeniu zastosowano okna uchylno-obrotowe FPP-V U5 preSelect, które zapewniają swobodne podejście do krawędzi okna. Natomiast nad pustką nad salonem zostały zastosowane okna obrotowe FTP-V U5. Okna dachowe zgodnie z założeniami architekta mają dwukomorowe pakiety szybowe i charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,97W/m2K. Montaż okien wykonano przy użyciu kołnierzy uszczelniających FAKRO oraz zastosowano zestaw izolacyjny XDK. Okna wyposażono w zewnętrzne markizy FAKRO, które ochronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie. Taki zestaw to optymalne rozwiązanie właśnie do takiego budynku.

Wszystkie produkty FAKRO tworzone są z myślą o zapewnieniu człowiekowi wysokiego komfortu użytkowania i lepszej jakości życia. Jesteśmy świadomi, że w pomieszczeniach spędzamy większość dnia, dlatego szczególnie dom, w którym żyjemy powinien pozwalać na wypoczynek i odprężenie. Nasze produkty tworzymy z pasją oraz z ogromną troską o środowisko. Produkty FAKRO są najwyższej jakości oraz spełniają wszystkie normy. Dbamy o to, żeby klient nabywając okna FAKRO otrzymał produkt energooszczędny oraz łatwy w obsłudze. Koncepcja Domu ekologicznego wznoszonego ze słomy wpisuje się w naszą filozofię.  Dom ze słomy to zwrócenie się ku naturze, to odpowiedzialne, energooszczędne i zdrowe budownictwo, realizowane przy poszanowaniu środowiska oraz z dbałością o komfort życia.

Dom ze słomy, arch. Michał Pierzchalski
Dom ze słomy, arch. Michał Pierzchalski
Dom ze słomy, arch. Michał Pierzchalski

Autorzy:
dr arch. Michał Pierzchalski

Tagi: dom ekologiczny dom energooszczędny dom zdrowy

Komentarze

pytanie praktyczne

Dodano: Piątek, 07 Luty 2020, 12:03, Autor: szara mysz

...pomysł, ideologia, podejście - wszystko bardzo mi się podoba, zastanawia mnie tylko jedna, praktyczna rzecz - czy takie ściany w krótkim czasie nie staną się siedliskiem wszelkiego rodzaju gryzoni których w otoczeniu zapewne nie brakuje??? Być może autorzy projektu i na to są przygotowani. Kiedys klient zadał mi podobne pytanie - czy w szkieletowym domu (usytuowanym przy polu uprawnym) z wypełnieniem wełną mineralną nie zamieszkają zbyt chętnie gryzonie zimą...

Dom marzeń

Dodano: Środa, 01 Styczeń 2020, 15:22, Autor: Natangia

Przemyślany, o fajnej stylistyce i ukłonie w stronę tradycji mazurskiej dom.
Przy okazji dobrze i szczegółowo w artykule opisana technologia budowania.
Bardzo dobry projekt wg mnie. Oby i realizacja była na tym samym poziomie.

Dom marzeń

Dodano: Czwartek, 28 Listopad 2019, 21:10, Autor: Fotoleon

Bardzo piękny dom z niewielkim śladem węglowym w miłym otoczeniu przyrody i oby bez zasięgu internetu.

Budynki zrównoważone

L'École de l'Étincelle | fot.: Maxime Brouillet
École de l'Étincelle odzwierciedla typowy styl życia miejscowości Saguenay, to jest kulturę silni...
Luty 5, 2024
Osiedle zrównoważone w Bielsku Białej - I nagroda w konkursie SARP | ARCHISTUDIO
W Bielsku-Białej powstanie pierwsze w mieście zrównoważone osiedle wielorodzinne. Konkurs archite...
Styczeń 2, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024