Budowa

11 Wrzesień 2024

Rodzaje podnośników koszowych i ich zastosowanie

Miasto: 05-850 Jawczyce / Warszawa
Firma: Gizo

Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – bez konieczności rozstawiania rusztowania. Na rynku można znaleźć wiele modeli takich maszyn. Jakie są najważniejsze rodzaje podnośników koszowych? Do czego służą?

Najważniejsze rodzaje podnośników koszowych

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów zwyżek koszowych. To urządzenia:

  • nożycowe,
  • teleskopowe,
  • przegubowe.

Zwyżki koszowe dzieli się też pod względem napędu. Wyróżnia się modele spalinowe, które generują zanieczyszczenia i mogą być używane wyłącznie na świeżym powietrzu, a także elektryczne – o niższej wydajności, ale bezpieczne do korzystania w budynkach.

Podnośniki koszowe można rozróżnić również pod względem ich mobilności. Największą popularnością cieszą się modele samojezdne, a do zastosowania na nierównym, grząskim gruncie – podnośniki na przyczepie, które zachowują stabilność w trudnym terenie – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej podnośniki na sprzedaż i wynajem.

Podnośniki nożycowe – budowa i zastosowanie

Podnośnik nożycowy to urządzenie, które wykorzystuje krzyżowe mechanizmy do podnoszenia i opuszczania platformy roboczej. Składa się z dwóch przecinających się ramion, które wynoszą pracowników w górę (podnośnik nożycowy nie wychyla się na boki). Dzięki swojej konstrukcji umożliwia uzyskanie dużych wysokości roboczych przy kompaktowych wymiarach, co czyni go idealnym do prac w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Jest szeroko stosowany w przypadku czynności konserwacyjnych, załadunku i rozładunku oraz przy konieczności uzyskania dojścia do trudno dostępnych miejsc, zapewniając stabilne i bezpieczne środowisko pracy.

Podnośnik teleskopowy – budowa i zastosowanie

Podnośnik teleskopowy to wszechstronne urządzenie z wysuwanym ramieniem, które umożliwia precyzyjne podnoszenie i przesuwanie ładunków na dużych wysokościach. Dzięki takiej konstrukcji maszyna może osiągać znaczne wysokości robocze, co sprawia, że jest idealna do pracy na budowach, w magazynach i przy konserwacjach. 

Podnośnik teleskopowy pozwala na precyzyjne manewrowanie, dlatego dobrze sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach, zapewniając efektywność i bezpieczeństwo. Jego ramię można składać – wszystko za sprawą teleskopowej budowy i innych średnic poszczególnych elementów.

Podnośnik przegubowy – budowa i zastosowanie

Podnośnik przegubowy to urządzenie umożliwiające podnoszenie i precyzyjne manewrowanie platformą roboczą dzięki zastosowaniu wyginanych na boki ramion. Jego konstrukcja pozwala na ruch w wielu kierunkach, co umożliwia dojście do trudno dostępnych miejsc oraz pracę w wąskich przestrzeniach. Ten rodzaj podnośnika jest idealny do działań budowlanych i konserwacyjnych.

Jaki rodzaj podnośnika koszowego warto wybrać?

Wybierając wysięgnik koszowy, warto skupić się na tym, jakie prace chcesz wykonać. Jeśli w danym miejscu da się podjechać bezpośrednio pod punkt, w którym będą wykonywane działania (np. pod system oświetleniowy czy ścianę), dobrze sprawdzi się model nożycowy. Taka zwyżka jest też kompaktowa, dlatego zmieści się w zamkniętych pomieszczeniach.

W sytuacji, gdy potrzebny jest większy zasięg, warto postawić na model teleskopowy lub przegubowy. Ten drugi sprawdzi się jednak najlepiej tam, gdzie kosz musi manewrować pomiędzy budynkami, drzewami czy innymi obiektami.

Budynki zrównoważone

fot.: Schran Image
Atelier Apeiron wygrało konkurs na ten projekt kompleksu w 2018 roku. Ich koncepcja przewidywała...
Maj 5, 2025
Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024

Materiały budowlane

Deski podłogowe to materiał, który budzi w nas najlepsze skojarzenia. Przywodzi na myśl letnie p...
Kwiecień 22, 2025
Źródło: pixabay.com
Brodziki prysznicowe to elementy wyposażenia kabin prysznicowych, bez których trudno wyobrazić s...
Kwiecień 22, 2025

Konkursy

fot. Michał Łuczak
Do udziału w nim zachęcamy grupy działające w polu architektury wnętrz w konsorcjum z osobami artystycznymi. Jeśli wasz zespół specjalizuje się w architekturze wnętrz, zaproście do współpracy artys...
Kwiecień 28, 2025
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z A2P2 architecture & planning ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji...
Kwiecień 26, 2025
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×