Okna, drzwi

12 Październik 2022

FAKRO – producent z EKO-logicznym DNA

Miasto: Nowy Sącz
Firma: FAKRO

W obliczu zmiany klimatu i coraz większej degradacji środowiska naturalnego, należy uważnie przyjrzeć się decyzjom, które dzisiaj podejmujemy. Musimy pamiętać, że nasze obecne działania mają realny wpływ na przyszłość planety. Ziemia woła o pomoc. I to jest nasze zadanie, żeby ją wspierać – najważniejszy egzamin dopiero przed nami. Istotna jest świadomość i chęć działania. Takie ambicje stawia na drodze rozwoju FAKRO, realizując założenia swojej filozofii GO GREEN, ale także edukując i zachęcając do dyskusji.

Firma FAKRO, od samego początku istnienia, działa z poszanowaniem ekologii. Już samo logo zawiera wartości, którymi kieruje się producent – zielony sygnet w kształcie równoległoboku nie znalazł się tam przez przypadek. Charakterystyka ta podkreśla silne powiązanie wartości firmy z bliskością natury i zainteresowaniem tematyką ochrony środowiska. FAKRO kładzie nacisk na zrównoważony rozwój, dobór ekologicznych materiałów i inwestycje w technologie przyjazne środowisku. Firma bierze odpowiedzialność za swoje działania i stale doskonali produkty, aby były nie tylko innowacyjne i komfortowe dla klientów, ale także bezpieczne i aby nie wpływały negatywnie na otoczenie. Filozofia GO GREEN, którą FAKRO podąża, doskonale obrazuje kierunek działania: „Projektujemy, planujemy i produkujemy z dbałością o środowisko naturalne. Oferowanie ekologicznych i energooszczędnych produktów jest wpisane w DNA naszej firmy. Zapewniamy, że każdemu procesowi, każdemu działaniu i każdej naszej decyzji zawsze towarzyszy troska o komfort i zdrowe życie przyszłych pokoleń”.

Na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju ma wpływ szereg dziedzin działalności przedsiębiorstwa. Zacznijmy od materiałów używanych w produkcji wyrobów. Drewno jako jeden z najbardziej ekologicznych materiałów stanowi podstawę w produkcji okien dachowych w FAKRO. Pozyskiwane jest ono z lasów o planowanej gospodarce leśnej, wszystko więc w zgodzie z naturą i z troską o przyszłe pokolenia. Firma posiada certyfikat FSC® stanowiący dowód na przestrzeganie zasad ekologii w procesach produkcji leśnej. Certyfikat ten potwierdza, że drewno pochodzi z lasów zarządzanego zgodnie z dobrem przyrody. Jednak okna to nie wszystko. Wszelkiego rodzaju dodatki do okien czy elementy montażowe również przyczyniają się do aspektów energooszczędności. FAKRO do montażu okien dachowych rekomenduje użycie kołnierza uszczelniającego, który pozwala na prawidłowe i szczelne osadzenie okna w połaci dachowej. Polecane przez producenta docieplenie to materiał termoizolacyjny wykonany z naturalnej wełny owczej, która redukuje powstawanie mostków termicznych. A dla uzupełnienia pełni kompletu, polecane jest doposażenie okna w akcesoria wewnętrzne lub zewnętrzne takie jak markizy, które nie tylko ograniczą działanie ostrych promieni słonecznych, ale także przyczynią się do ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrz. Stosując produkty, które chronią wnętrza przed ekstremalnymi upałami latem czy mrozem zimą, podnosi się efektywność energetyczną. To naturalna ekologizacja systemu energetycznego. Wszystkie te korzyści łączy jeden mianownik – energooszczędność i komfort użytkowania.

Droga do zrównoważonego rozwoju to także stałe doskonalenie produktów i oferowanie energooszczędnych rozwiązań wyprzedzających wymagania obecnych dyrektyw. FAKRO tworzy swoją ofertę w myśl zasady, że produkt powinien być lepszy niż w danym momencie stanowią przepisy. Taki, który sprosta jednemu z najbliższych zadań jakie stawia przed nami „Zielony Ład”, czyli renowacje budynków na szeroką skalę i budowanie nowych, pasywnych powierzchni użytkowych. Tak, aby odpowiadały na wyzwania termoizolacji i posiadały odpowiedni system wentylacji. Szacuje się, że do 2030 roku należy wyremontować 35 mln budynków w całej Unii Europejskiej. To wiąże się z dużymi inwestycjami, również w zakresie wymiany okien i stolarki pionowej. Renowacja istniejących domów i budynków mieszkalnych, czy użyteczności publicznej, ma realne przełożenie na oszczędność energii i ochronę naturalnych zasobów Ziemi. I tu również FAKRO dostosowuje swoją ofertę okien wykonanych z profili PVC, które idealnie sprawdzą się jako okna na wymianę. Do tego są produktem ekologicznym, możliwym do poddania recyklingowi. Profile ościeżnicy wykonane są aż w 63% z surowca powtórnie przetworzonego. Ponadto w oknach PVC poza samymi profilami, pozostałe materiały, takie jak szkło, aluminium i elementy stalowe, również mogą być praktycznie w 100% ponownie wykorzystane. W produkcji okien aluminiowo-tworzywowych wykorzystanie komponentów z recyklingu ma ogromny wpływ na ochronę środowiska.

Także nowe budynki, ich procesy budowlane i dalsze procesy związane z eksploatacją, muszą być jak najmniej inwazyjne, a wręcz należy planować je tak, aby działały na korzyść natury. Tu wyszczególniamy redukcję CO2, system oczyszczania powietrza, wykorzystywanie energii słonecznej, fotowoltaika. To powinno być mądre kształtowanie przestrzeni już na etapie współpracy z architektami. Sektor budowlany musi nauczyć się projektować, budować i przeprowadzać renowacje tak, aby maksymalnie korzystać z energii ze źródeł odnawialnych. Właśnie dlatego FAKRO jest nie tylko o krok do przodu w konstruowaniu swoich produktów, ale także inwestuje w działanie całego przedsiębiorstwa. Budynki administracji wyposażone są w markizy solarne, nowopowstałe hale budowane są w myśl proekologicznych technologii, a inwestycje kierowane są w najnowocześniejszy park maszynowy. Obecnie FAKRO montuje instalację fotowoltaiczną, która niebawem pokryje dachy wszystkich hal produkcyjnych zakładu w Nowym Sączu. W zakładzie tradycyjne oświetlenie zamieniane jest na rozwiązania LED.

Naukę o ekologii należy zacząć już od najmłodszych lat. Dlatego FAKRO prowadzi różnego rodzaju inicjatywy i konkursy o tematyce ochrony środowiska naturalnego oraz tworzy w tym zakresie materiały edukacyjne. Głównie kierowane są one do dzieci. Uczenie młodszych pokoleń od podstaw świadomości ekologicznej to inwestycja w ich przyszłe zachowania. Także pracownicy odczuwają firmowe zaangażowanie w propagowanie zdrowego trybu życia. Firma zachęca do aktywności fizycznej, dostosowuje infrastrukturę dla osób wybierających rower jako środek transportu. Pracownicy zachęcani są do działań proekologicznych oraz do promowania i wybierania polskich produktów – o ten aspekt dba Fundacja „Pomyśl o Przyszłości” założona przez właściciela FAKRO, Ryszarda Florka.

www.fakro.pl

Budynki zrównoważone

Drewniana siedziba Nadleśnictwa Oleśnica Śląska
W podwrocławskiej Oleśnicy powstał nowoczesny budynek biurowy przygotowany dla Lasów Państwowych....
Lipiec 31, 2023
Detal fasady - donice betonowe zbrojone włóknem szklanym | zdj.: SAVA
Propozycja SAVA jest nowoczesną interpretacją tropikalnej architektury, która starannie uwzględni...
Czerwiec 29, 2023

Materiały budowlane

Jak uchronić swoją inwestycję fotowoltaiczną przed awariami, niską wydajnością i żywotnością? Wy...
Czerwiec 25, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

Adaptacja terenu dawnego zespołu Pałacu Potockich w Iwano-Frankiwsku na otwartą przestrzeń publiczną z możliwością dowolnego wyboru funkcji i zachowaniem istniejącej, historycznie ukształtowanej st...
Wrzesień 4, 2023
żródło: kcynia.pl
Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez uczestników konkursu – zgodnie z warunkami Regulaminu konkursu – twórczej pracy projektowej polegającej na opracowaniu koncepcji rewitalizacji budynku po m...
Wrzesień 4, 2023