Miasta zrównoważone

Styczeń 8, 2024

Azabudai Hills w Tokio

Projekt Azabudai Hills – to przebudowa środowiska miejskiego w sercu Tokio, która realizuje koncepcję „miasta w mieście”, w którym ludzie mogą mieszkać, pracować i bawić się bez konieczności pokonywania dużych odległości. Zdecydowany nacisk położono na zieleń i dobrostan przyszłych mieszkańców. W dzielnicy zaprojektowane przestrzeń 24 000 m2 bujnej roślinności.

Kompleks Azabudai Hills rozciągająca się na obszarze 8,1 ha i tworzy kompleks miejski oferujący najwyższej klasy centrum biznesowe, budynki mieszkalne, sklepu, obiekty kultury, opieki zdrowotnej i edukacyjne oraz dużą otwartą, zieloną. W środku kompleksu znajduje się Wieża Mori JP Tower, która osiąga wysokość 330 metrów, co sprawia, że jest najwyższym budynkiem w Japonii.

Ta stworzona na nowo dzielnica, oparta na koncepcji „miasta w mieście” będzie gościć około 20 000 pracowników i 3 500 mieszkańców w przypadku pełnej zajętości i oczekuje się, że będzie odwiedzana przez 30 mln gości rocznie.

Widok panoramiczny na Azabudai Hills
Azabudai Hills
Azabudai Hills

Projektowanie urbanistyczne inspirowane zielenią i dobrostanem mieszkańców

Projekt architektoniczny Azabudai Hills rozpoczęto od nakreślenia kierunków przepływu ludzi i jednolitego krajobrazu z publicznym placem Central Green. Następnie rozważono lokalizację wieżowców, aby umożliwić im wtopienie się w bujną roślinność. Stoi to w sprzeczności z tradycyjnym podejściem polegającym na określaniu w pierwszej kolejności lokalizacji budynków.

Ponadto wykorzystanie kompaktowych wieżowców umożliwiło stworzenie w kompleksie dużych zielonych przestrzeni. Dzięki połączeniu licznych małych działek gruntów, a następnie wybudowaniu trzech wieżowców, firma Mori Building stworzyła ogromną otwartą przestrzeń wypełnioną zielenią na poziomie gruntu.

Kompleks Azabudai Hills przybliża ludzi do natury dzięki około 320 różnorodnym gatunkom roślin, które zmieniają przestrzeń w każdej porze roku. Sad o powierzchni około 200 m² będzie zlokalizowany na pochyłym zielonym obszarze, obejmując 11 rodzajów drzew owocowych i zapewniając mieszkańcom miast kontakt z naturą.

Publiczne instalacje artystyczne w całym kompleksie tworzą przestrzeń miejską, w której sztuka i natura przenikają się wzajemnie, a ludzie mogą wizualizować swój związek ze światem natury. Galeria Azabudai Hills będzie podstawowym obiektem promującym kulturę w Azabudai Hills, opierając się na koncepcji „całego miasta jako muzeum”.

Centralny ogród | Azabudai Hills
Ogród | Azabudai Hills
Szkoła Brytyjska w Tokio | Azabudai Hills

Projektowanie architektoniczne i urbanistyczne

Czołowe zespoły architektoniczne i projektowe, w tym Pelli Clarke & Partners i Heatherwick Studio, wspólnie stworzyły obiekt, który z jednej strony jest wyraźnie japoński, z wykorzystaniem lokalnych elementów estetycznych, topograficznych i sezonowych, a jednocześnie oferuje nowe ramy dla miejskiego życia skupiającego się na roślinności, dobrym samopoczuciu i harmonii z naturą mającą szerokie zastosowania.

Miasta stanowią jedne z najwspanialszych wynalazków ludzkości, a kompleks Azabudai Hills dramatycznie przyspieszył ich ewolucję, łącząc w sobie architekturę, przyrodę i społeczność. W bezpośredniej współpracy z Minoru Morim i Shingo Tsujim stworzyliśmy aktywne, różnorodne i przyjazne dla ludzi "miasto w mieście" - powiedział Fred Clarke, współzałożyciel i partner firmy Pelli Clarke & Partners. - Mając na względzie ludzi, Mori Building i zespół projektowy dążą do zapewnienia wkładu w sztukę i naukę leżącą u podstaw budowy przyszłości miast. Wspólna realizacja tej długoletniej wizji stanowi dla nas wyróżnienie.

Chcieliśmy stworzyć dzielnicę, która łączy się na różne sposoby z emocjami ludzi - powiedział Thomas Heatherwick, założyciel Heatherwick Studio. - Dzięki połączeniu obiektów kulturalnych i społecznych z wyjątkowym, trójwymiarowym, nadającym się do eksplorowania krajobrazem możemy zaoferować gościom i społeczności lokalnej miejsce, w którym ludzie mogą przebywać ze sobą i cieszyć się otwartymi zielonymi obszarami publicznymi. Jest to pełne radości i wyjątkowe miejsce publiczne w Tokio, zaprojektowane tak, by służyło wszystkim przez wiele lat.

Azabudai Hills

Harmonogram otwarcia poszczególnych obiektów

  • Koniec stycznia 2024 r. - Azabudai Hills Market
  • Początek lutego 2024 r. - Muzeum Sztuki Cyfrowej MORI Building: EPSON teamLab Borderles
  • Luty 2024 r. - Janu Tokyo
  • Od lutego 2024 r. - Garden Plaza (luksusowe marki) 

35 lat projektu Azabudai Hills

Projekt Azabudai Hills rozpoczął się w 1989 r. od utworzenia Rady ds. Przebudowy Miast. Miejsce projektu obejmuje długi, wąski teren poprzecinany wzgórzami i dolinami, o złożonym krajobrazie. Przed przebudową, podzielona dzielnica obejmowała małe drewniane domy oraz budynki wymagające poważnej modernizacji infrastrukturalnej i usprawnienia funkcji miejskich.

Od tego czasu firma Mori Building Co. współpracowała przez prawie 35 lat z około 300 właścicielami gruntów o różnorodnym charakterze, aby zrealizować kompleks Azabudai Hills. Projekt otrzymał ogromne wsparcie ze strony właścicieli gruntów i lokalnych władz. W 2017 r. zatwierdzony został plan miejski, a budowa rozpoczęła się w sierpniu 2019 r.

W grudniu kończę 99 lat, a projekt Azabudai Hills rozpoczął się, gdy miałem sześćdziesiąt kilka lat. Zastosowaliśmy przemyślane podejście, aby upewnić się, że wszyscy akceptują nowy plan rozwoju. Po jego przyjęciu wszystko działo się tak szybko, że aż trudno uwierzyć, iż zbliżamy się do mety. Firma Mori Building odegrała zasadniczą rolę w przebudowie i urzeczywistnieniu tego bezprecedensowego projektu - powiedział Kenichi Magatani, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Przekształcenia Urbanistycznego Azabudai Hills.

Mieszkałem w tej dzielnicy przez długi czas, ale nigdy nie widziałem tak dynamicznego projektu rozwoju urbanistycznego w centrum miasta. Jestem pewny, że ludzi zadziwią nie tylko spektakularne wieżowce, ale także bujna roślinność oraz niezwykłe obiekty usługowe takie jak markety i restauracje, sklepy, muzea, ośrodek medyczny i szkoła międzynarodowa. Zdecydowanie uważam, że ta zrewitalizowana dzielnica jest czymś, z czego może być dumna Japonia i Tokio przez wiele nadchodzących dziesięcioleci - dodał Magatani.

Digita Art Muzeum / Epson | Azabudai Hills
Centrum handlowe | Azabudai Hills
Azabudai Hills
Hotel JANU | Azabudai Hills

Lider zrównoważonego rozwoju

Kompleks Azabudai Hills jest liderem w promowaniu wysiłków na skalę miejską w obniżaniu emisyjności i recyklingu zasobów. Od momentu zakończenia budowy 100% energii elektrycznej dostarczanej do kompleksu będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii, zgodnie z celami międzynarodowej inicjatywy Renewable Energy 100% (RE100) pod kierownictwem Climate Group ze Zjednoczonego Królestwa. W centrali energetycznej zastosowana zostanie technologia oparta na sztucznej inteligencji, aby optymalizować zarządzanie różnorodnym zużyciem energii w tym dużym kompleksie.

Ponadto, w całym kompleksie Azabudai Hills zostaną zastosowane środki, aby ograniczać jego wpływ na środowisko, obejmujące zastosowanie energii alternatywnej, ponowne wykorzystanie wód opadowych do nawadniania roślinności oraz recykling tworzyw sztucznych.

Kompleks Azabudai Hills jest na dobrej drodze, by uzyskać kilka prestiżowych wyróżnień środowiskowych, w tym najwyższą certyfikację w systemie LEED w kategorii budowy dzielnic dla wielofunkcyjnych kompleksów, certyfikację BD+C (Building & Design/Core and Shell Development) oraz certyfikację WELL.

Tagi: zrównoważona urbanistyka zrównoważona architektura miasta

Budynki zrównoważone

Modulus matrix - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor: Peris + Toral Arquitectes
Modulus matrix to budynek wielorodzinny z 85 mieszkaniami socjalnych w Barcelonie (Hiszpania). Au...
Lipiec 8, 2024
Szkoła podstawowa Jadgal w Iranie - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor projektu: DAAZ Office
Szkoła podstawowa Jadgal to pomysłowa i charytatywna przebudowa lokalnej szkoły poza wioską, w po...
Lipiec 8, 2024

Materiały budowlane

Źródło: pixabay.com | licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy jedn...
Lipiec 4, 2024
Współcześnie praca z dokumentami cyfrowymi jest nieodłącznym elementem działalności w wielu bran...
Czerwiec 28, 2024

Konkursy

L A M P is a small organization that devotes itself to promoting and connecting emerging talents to new markets in lighting design. This is an opportunity to showcase your work outside of the costl...
Lipiec 15, 2024
As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024