Miasta zrównoważone

Październik 14, 2014

Redukcja emisji CO2 w Kopenhadze

"Drzewo Wiedzy" - autorzy: BXB Studio, Unique Vision Studio, Natalią Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh
"Drzewo Wiedzy" - autorzy: BXB Studio, Unique Vision Studio, Natalią Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh

Stolica Danii, Kopenhaga rozpoczęła realizację proekologicznego projektu, mającego zlikwidować emisję dwutlenku węgla. Celem jest osiągnięcie statusu miasta neutralnego pod względem emisji CO2 do roku 2025.

W ramach realizacji tego celu zorganizowana została inicjatywa Land Art Generator (LAGI), która polegała na stworzeniu projektu oraz wybudowaniu ekologicznej, artystycznej instalacji miejskiej, która będzie produkowała energię odnawialną.

W konkursie wzięli udział przedstawiciele z 55 krajów, którzy złożyli ponad 300 projektów. Wśród nich znalazło się przedstawicielstwo z Polski - pracownia BXB Studio, która wspólnie z Unique Vision Studio, Natalią Jejer oraz Omarem Khaladoun Gharaibeh opracowali projekt pn.: Drzewo Wiedzy, inspirowany twórczością duńskiego pisarza - H.C. Andersena. Projekt ten znalazł się wśród 50 najlepszych opracowań. Został opublikowany w albumie New Energies wydawnictwa Prestel, oraz pokazany na wystawie w Danish Design Centre, której przewodniczył Komisarz Klimatyczny Unii Europejskiej, Connie Hedegaard.

"Drzewo Wiedzy" - autorzy: BXB Studio, Unique Vision Studio, Natalią Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh
"Drzewo Wiedzy" - autorzy: BXB Studio, Unique Vision Studio, Natalią Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh

Idea projektu


Zaproponowany projekt porusza motywy z ‘Rajskiego Ogrodu’ – baśni duńskiego pisarza H.C. Andersena. Rzeźba produkująca energie to Drzewo Wiedzy a Cztery Wiatry Świata to źródło odnawialnej energii: Na środku holu rosło duże drzewo z bujnie wiszącymi gałęziami. Złote jabłka duże i małe wisiały jak pomarańcze wśród liści. To było Drzewo Wiedzy.

Działka znajduje się na nabrzeżu, naprzeciwko "Małej Syrenki" - symbolu Kopenhagi i jednej z głównych atrakcji turystycznych w mieście. Zatem spuścizna H.C. Andersen sięga po obydwa brzegi, tworząc wizualny i tematyczny pomost pomiędzy dwiema masami lądowymi. "Drzewo Wiedzy" staje się tłem dla fotografii turystów i codziennym wizualnym punktem orientacyjnym dla mieszkańców Kopenhagi spacerujących przez Kastellet, Langelinie i Esplanade. Mające 70 metrów wysokości, "Drzewo" wpisuje się niczym świecący cień, w przemysłową panoramę Refshaleoen. Jego organiczny kształt kontrastuje z industraialnymi formami kominów, turbin i magazynów.

Zaproponowana rzeźba wraz z pagórkowatym ogrodem kontrastują z industrialnym otoczeniem Refshaleoen. Po przejściu przez próg ogrodu, odwiedzający jest przeniesiony z miejskiej rzeczywistości Kopenhagi do innego świata, świata baśni. Drzewo jest symbolem natury i wiedzy a celem tego sztucznego krajobrazu jest promowanie kontemplacji na temat ludzkiego wpływu na naturę.

 

"Drzewo Wiedzy" - autorzy: BXB Studio, Unique Vision Studio, Natalią Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh
"Drzewo Wiedzy" - autorzy: BXB Studio, Unique Vision Studio, Natalią Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh
"Drzewo Wiedzy" - autorzy: BXB Studio, Unique Vision Studio, Natalią Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh

Wpływ na środowisko

Głównym celem projektu było stworzenie wizualnie atrakcyjnej rzeźby, która wytwarza energie w sposób przyjazny dla środowiska. Konstrukcja łączy w sobie dwie metody produkcji energii czyniąc ją niepowtarzalną. Pierwszym sposobem wytwarzania energii będzie turbina wiatrowa. Turbiny wiatrowe są ogólnie uważane za jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska źródeł energii. Spowodowane jest to brakiem emisji gazów cieplarnianych podczas procesu przemiany mechanicznej energii wiatru na energię elektryczną. Trzy główne problemy środowiskowe dotyczące turbin wiatrowych to hałas, efekt wizualny i zagrożenie dla systemów ekologicznych (np. wpływ na ptaki i nietoperze). Proponowany projekt porusza te trzy problemy. Montaż turbiny wewnątrz wieży wyeliminuje natężenie hałasu, również będzie ona ukryta więc eliminuje negatywny efekt wizualny, nie będzie miała też negatywnego wpływu na żywe stworzenia.

Co więcej, elementy piezoelektryczne są również urządzeniami bardzo przyjaznymi dla środowiska. Posiadają one zdolność do wytrzymywania złych warunków pogodowych I pracują w zakresie temperatur 0-70 ᵒ C i wilgotności względnej 90%.

Oczekuje się, że cały system przyczyni się do ograniczania emisji CO2 ogółem około 4,28 tCO2/rok (Wieża: 1.4 tCO2/rok i Piezo: 2.88 tCO2/rok), które z czasem zniwelują poziomy CO2 wyemitowanego podczas budowy.

Technologia

Projekt łączy w sobie dwie technologie - turbinę i elementy piezoelektryczne. Na szczycie wieży znajduje się niewielka turbina wiatrowa o mocy 2,5 KW. Przepływ powietrza spowodowany jest różnica ciśnienia powietrza przy gruncie a ciśnieniem na wysokości 70 m. Powietrze przepływa przez korzenie stalowej konstrukcji do korony, gdzie znajduje sie turbina do generowania energii elektrycznej. Dodatkowo, na stalowej konstrukcji zawieszone są dwa ogromne balony przemysłowe. Ich powierzchnia pokryta jest łodygami z PCV wypełnionymi milionami elementów piezoelektrycznych. Przepływ powietrza i obciążenie mechaniczne spowodowane ruchem balonów będzie stymulować piezoelektryczne elementy do produkcji energii. Moc wytwarzana przez elementy będzie również stosowana do oświetlenia całej struktury.
Suma produkowanej energii to 468,8 MWh rocznie, co wystarczy do zasilenia 102 gospodarstw domowych.

Turbina wyprodukuje 3.3 MWh rocznie.
Elementy piezoelektryczne - 465.5 MWh rocznie.
Suma produkowanej energii: 468.8 MWh rocznie.

Wymiary i wykaz podstawowych elementów

Wieża:

 • Wysokość: 70 metrów
 • Promień 2,5 m

Balony:

 • Powierzchnia: 2827,4 m2

Turbina:

 • Średnica wirnika: 3,6 metr
 • Ilość łopatek: 3 metry
 • całkowita długość turbiny i generatora: 0,7 m

Elementy piezoelektryczne: 3m łodygi PCV wypełnione elementami piezoelektrycznymi o wymiarach:

 • Długość: 2 cm
 • Szerokość: 0,55 cm
 • Wysokość: 0,7 cm

Informacje techniczne


 • Projekt: BXB Studio, Unique Vision Studio, Natalia Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh
 • Zespół: Bogusław Barnaś, Rafał Barnaś, Natalia Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh

 • Wizualizacje : Unique Vision Studio

 • Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
 • Data: 2014

 • Klient: Land Art Generator, Society for Cultural Exchange, 4729 Hatfield Street Pittsburgh, PA 15201

Tagi: urbanistyka OZE

Komentarze

Redukcja emisji CO2

Dodano: Środa, 22 Kwiecień 2015, 08:38, Autor: kubowicz54#

Naszych architektów niestety się nie promuje.

Redukcja emisji CO2 w Kopenhadze

Dodano: Piątek, 07 Listopad 2014, 09:18, Autor: redakcja

Dziękujemy za informacje. Staramy się zdobyć te materiały. Zapraszamy wszystkich architektów do współpracy i nadsyłaia swoich projektów do publikacji. Można również samodzielnie je publikować. Wystarczy zarejestorwać się w serwisie.

Pozdrawiamy
redakcja

Redukcja emisji CO2 w Kopenhadze

Dodano: Sobota, 18 Październik 2014, 08:48, Autor: helena

Fajnie , że w konkursie mamy przedstawicieli z Polski
Czemu tylko nie piszecie o młodych nieznanych projektantach z Polski , którzy zajeli 2 miejce w tym konkursie
Może warto pokazac w tym serwisie projekt który na 300 zgłoszeń zajął 2 miejsce
helena

Budynki zrównoważone

Centrum Życia Społecznego w Barcelonie wg. projektu HAZ ARQUITECTURA, zdj.: José Hevia
Projekt został opracowany przez katalońską pracownię HAZ ARQUITECTURA. Jest to budynek o konstruk...
Czerwiec 20, 2022
 "Magnifica Fabbrica" - 1. miejsce w konkursie na projekt nowego kompleksu opery La Scala w Mediolanie; autorzy - konsorcjum FRPO, Walk i SD Partners
Włosko-hiszpański zespół składający się z trzech firm: FRPO, Walk i pracowni SD Partners wygrał m...
Czerwiec 12, 2022

Materiały budowlane

W obliczu zmiany klimatu i coraz większej degradacji środowiska naturalnego, należy uważnie przy...
Październik 12, 2022
Nowoczesny materiały do wykonywania pokryć dachowychJeszcze do niedawna jedynym materiałem używa...
Październik 11, 2022

Konkursy

Propozycja projektowa powinna optymalnie wykorzystać potencjał i uwarunkowania obszaru opracowania oraz spełniać zarówno oczekiwania lokalnej społeczności, jak i wpisywać się we współczesne trendy...
Listopad 18, 2022
Konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace przeprowadzony będzie w tzw. formule flamandzkie. Oznacza to, że nie jest konkursem o charakterze anonimowym, a uczestnicy...
Listopad 17, 2022