Zielone innowacje

fot.: nateo

Zielone innowacje

Czerwiec 2, 2014
Przez kilka ostatnich lat, z powodu braku regulacji prawnych pompy ciepła w Polsce znajdowały się na dalszym planie w stosunku do innych urządzeń i technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Sytuacja zmieniła się wraz z nowym rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł, które weszło w życie 28.04.2014 roku.
Ekowioska w Irlandii, fot.: DW

Zielone innowacje

Maj 30, 2014
W centrum Irlandii, przytulona do miasteczka Cloughjordan, z powodzenie rozwija się Ekowioska. Jest to projekt edukacyjny i eksperymentalny, mający na celu powrót człowieka do natury.

Zielone innowacje

Maj 21, 2014
W Polsce udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym do 2020 r. powinien osiągnąć poziom 15%. W 2012 roku udział ten wynosił 11%. Zaczynając niemal od zera, możemy korzystać z doświadczeń innych krajów. Dla Polski to jednocześnie szansa na stworzenie jednego z najnowocześniejszych systemów energetycznych w Europie. Wiele może zmienić ustawa OZE wchodząca w życie z początkiem 2015 roku, a która ma stać się impulsem dla rozwoju mikroinstalacji.
Warsztaty budowy kolektora, fot.: Maria Rauch – doktorantka WA PW

Zielone innowacje

Grudzień 5, 2013
Własnoręczna budowa kolektora słonecznego może być alternatywą dla zakupu kosztownego urządzenia. Wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu dodatkowo poprawia stosunek kosztów do osiąganych wyników oraz zmniejsza nasz ślad ekologiczny.

Zielone innowacje

Listopad 14, 2013
Z dniem 1. stycznia 2014 wchodzą w życie zmiany w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jest to konsekwencja wdrażania w Polsce dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
fot. BRASS

Zielone innowacje

Październik 21, 2013
1 października br. weszły w życie zmiany przepisów regulujących dopłaty do kredytów na systemy solarne. Teraz środki wyliczane są na podstawie powierzchni czynnej kolektora, a nie jak to było dotychczas powierzchni całkowitej (brutto). Dopłaty będą niższe, 
ale pozwoli to na zwiększenie liczby zrealizowanych w Polsce inwestycji. Zmianę w najmniejszym stopniu odczują inwestorzy decydujący się na kolektory płaskie.

Budynki zrównoważone

Szkoła w Radżastanie | fot.: Dinesh Mehta
Szkoła w Radżastanie, w Indiach nawiązuje do organicznego charakteru indyjskich wiosek i starych...
Luty 27, 2023
Anna Stay - modułowy hotel z nagrodą World Hotel Building of the Year 2022 na World Architecture Festival (WAF)  | fot.: Jorrit 't Hoen
Wszechstronny drewniany domek, ANNA Stay, od holenderskiego projektanta Caspara Scholsa, zdobył n...
Styczeń 23, 2023

Materiały budowlane

BP2 zapowiedziało oficjalną premierę nowej marki i produktów na rynku pokryć dachowych.SOLROOF t...
Styczeń 26, 2023
BP2 zapowiedziało oficjalną premierę nowej marki i produktów na rynku pokryć dachowych.SOLROOF t...
Styczeń 26, 2023

Konkursy

An Architecture Competition for multifunctional skyscraper in Hong Kong with the aim of designing a multifunctional skyscraper in Hong Kong that incorporates elements of Vertical Farming.
Marzec 22, 2023
Participants are to design a Tiny Library optimized for 75 users with engaging multifunctional spaces for all ages and spatial experience. The Tiny Library would be equipped with traditional readin...
Marzec 22, 2023