Zielone innowacje

Marzec 20, 2023

Certyfikacja w systemie SmartScore

Biurowiec Craft w Katowicach | żródło: Ghelamco
Biurowiec Craft w Katowicach | żródło: Ghelamco

Certyfikat SmartScore to wciąż jeszcze nowość na polskim rynku nieruchomości biurowych. Został wypracowany w 2021 roku przez amerykańską firmę WiredScore w celu oceny budynków pod względem funkcjonalności dla użytkowników oraz stopnia cyfryzacji.

Nad opracowaniem systemu certyfikacji współpracowali właściciele i użytkownicy najbardziej zaawansowanych technologicznie biurowców na świecie. System pozwala ocenić standardy inteligentnych budynków oraz wskazać, jak na tle innych obiektów wypadają certyfikowane nieruchomości.

Budynki w Polsce certyfikowane w systemie SmartScore

Kraków i Katowice należą do najdynamiczniej rozwijających się ośrodków biznesowych w Polsce. Ekspansja sektora biznesowego jest zauważalna również na rynku wynajmu powierzchni biurowych. W sercu Małopolski oraz Śląska już teraz powstaje niemal tyle biur, ile w Warszawie. Kolejnym krokiem dla rozwoju regionalnych centrów biznesowych jest rozwój zaplecza technologicznego oraz wprowadzenie międzynarodowej, potwierdzającej jakość certyfikacji.

Powstające w Krakowie i Katowicach biurowce KREO i Craft jako pierwsze w miastach regionalnych Europy Środkowo-Wschodniej otrzymają prestiżowy certyfikat SmartScore, będący potwierdzeniem wysokiego standardu inteligentnych rozwiązań w budynkach biurowych i ich pozycji na tle innych obiektów. Dodatkowo biurowce jako pierwsze w swoich miastach zostaną też ocenione pod względem zaawansowania technologicznego przez zespół certyfikujący w systemie WiredScore.

Podczas certyfikacji regionalnych biurowców zostaną przeanalizowane rozwiązania w odniesieniu do dwóch głównych kryteriów. Jako pierwsze zostaną zbadane technologie funkcjonalne, mające wpływ na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. W kolejnym etapie zespół certyfikujący podda ocenie fundamenty techniczne, takie jak łączność cyfrowa, zarządzanie i bezpieczeństwo cybernetyczne. Colliers jako pierwsza firma uprawniona do przeprowadzania certyfikacji SmartScore w Polsce będzie po raz kolejny wspierać Ghelamco w tym procesie.

– Nasze inwestycje od zawsze idą w parze z zaawansowanym zapleczem technologicznym, wysokim komfortem użytkowania i pionierskimi rozwiązaniami. System certyfikacji SmartScore, choć pojawił się na polskim rynku stosunkowo niedawno, nie jest dla nas nowością. W ubiegłym roku certyfikowaliśmy nasz warszawski wieżowiec The Bridge, a jego funkcjonalności zostały ocenione na najwyższym poziomie platynowym. Naszymi znakami rozpoznawczymi są innowacyjność i proekologiczność. Zależy nam, aby autorskie rozwiązania Ghelamco, takie jak system Signal OS były dostępne dla najemców z różnych części kraju. – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.
– ESG i rozwiązania smart to integralne części naszej działalności. Osiągamy sukcesy na tych polach, dzięki połączeniu naszej pasji do nowych technologii z troską o społeczeństwo i użytkowników naszych budynków. Dzięki certyfikacji SmartScore i WiredScore wszyscy najemcy oraz użytkownicy naszych projektów realizowanych w regionach będą mieli pewność, że ich budynek spełnia najwyższe standardy technologiczne – dodaje Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland.

Rozwiązania cyfrowe

W budynkach wykorzystywany jest autorski system operacyjny SignalOS, opracowany przez Ghelamco. Służy on do kompleksowego i inteligentnego zarządzania biurowcami. Wszelkie dane, jakie dostarcza biurowiec, są zbierane i przetwarzane w Google Cloud Platform. Rozwiązanie to daje zarządcom oraz najemcom wiele możliwości, w tym zapewnia im narzędzia analizy, kontroli oraz dostępu. Pozwala m.in. na zrównoważone gospodarowanie wodą i energią oraz kontrolę obróbki powietrza wraz z jego monitoringiem, aby było wolne od smogu. Signal OS wyposażony jest też w dedykowaną aplikację mobilną, która umożliwia użytkownikom m.in. poruszanie się po budynku bez karty dostępu, bezdotykowe przywoływanie wind, rezerwację sal, biurek czy miejsc parkingowych.

Biurowiec KREO

Za projekt architektoniczny biurowca KREO odpowiada krakowska Pracownia Architektoniczna Q-arch.

8-piętrowy KREO zaoferuje najemcom ponad 24 tys. mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. Biurowiec wyróżnia elegancka, ponadczasowa architektura i innowacyjne rozwiązania. Do dyspozycji użytkowników zostanie oddany taras na dachu, z którego rozciągać się będzie widok na panoramę Krakowa. W samym budynku znajdą się udogodnienia dla rowerzystów, w tym parking na ponad 70 rowerów, prysznice oraz szafki. Użytkownicy samochodów skorzystać będą mogli z ponad 300 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz dodatkowych 24 miejsc przed biurowcem. W środku przewidziano także stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

BIurowiec KREO
Biurowiec Craft

Za projekt architektoniczny biurowca Craft odpowiada katowicka Pracownia Architektoniczna Czora & Czora.

Liczący 13 pięter Craft to proekologiczny budynek o industrialnym charakterze, położony w samym sercu Katowic, obok centrum handlowego Silesia City Center. Jego dynamiczna bryła o tarasowym układzie będzie stanowić charakterystyczny punkt na architektonicznej mapie miasta. Craft zaoferuje najemcom 26 700 mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. Na elewacji budynku znajdą się elementy w odcieniu miedzi, które nadadzą mu industrialny charakter, odwołujący się do przemysłowego dziedzictwa Katowic. Nieszablonowa konstrukcja zapewni sześć tarasów, z których jeden znajdzie się na dachu obiektu, zapewniając wyjątkowy widok na panoramę miasta. Ponadto w biurowcu znajdą się stacje do ładowania samochodów elektrycznych, a także 60 miejsc dla rowerów wraz zapleczem dla rowerzystów – szatniami i prysznicami. Dwukondygnacyjny parking podziemny pomieści 218 pojazdów. Dodatkowe 28 miejsc przewidziano na parkingu naziemnym.

BIurowiec Craft

Tagi: Certyfikacja system SmartScore

Budynki zrównoważone

College Hampate Ba - szkoła nieskoemisyjna w Nigrze | autor: pracownię Article 25
College Hampate Ba to niskoemisyjna i pasywnie wentylowana szkoła zlokalizowana w Niamey w Nigrze...
Czerwiec 17, 2024
Meczet Punchbowl - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor: Angelo Candalepas and Associates
Głęboko poruszająca przestrzeń sakralna, magicznie wyczarowana w codziennym otoczeniu przedmieść...
Czerwiec 13, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Konkursy

Kyoto Global Design Awards honors extraordinary designers from around the world. Our Jury members are diverse, independent and are responsible for selecting award-winning design projects, thus prov...
Czerwiec 17, 2024
The mission of ISARCH Award is to embolden quality multidisciplinary design and art disciplines internationally. Finding inspiration in architecture, product, graphic, digital, fashion and art, the...
Czerwiec 17, 2024