Zielone innowacje

Maj 30, 2014

Ekowioska w Irlandii

Ekowioska w Irlandii, fot.: DW
Ekowioska w Irlandii, fot.: DW

W centrum Irlandii, przytulona do miasteczka Cloughjordan, z powodzenie rozwija się Ekowioska. Jest to projekt edukacyjny i eksperymentalny, mający na celu powrót człowieka do natury. Osoby chcące tam zamieszkać muszą zaakceptować życie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, czyli zbudować dom ekologiczny i żyć w poszanowaniu środowiska naturalnego.

Historia projektu

W 1997 rząd Irlandii zatwierdził strategię zrównoważonego rozwoju dla kraju, a dwa lata później, w Dublinie utworzona została organizacja Sustainable Projects Ireland Limited, która rozpoczęła projekt Ekowioski. Przygotowania do jego realizacji były solidne i obejmowały konsultacje z architektami, inżynierami, ekologami.

Eko-wioska w Irlandii, fot.: MP

Geografia Ekowioski

Eko-wioska w Irlandii; fot.: materiały prasowe

Lokalizacja Ekowioski nie jest przypadkowa. Jej założyciele starannie szukali miejsca, które odpowiadałoby normom zrównoważonego rozwoju, a ingerencja ludzka w jak najmniej negatywnym stopniu wpływała na zagospodarowywany teren (chciano między innymi uniknąć wycinki drzew). Kolejnymi ważnymi elementami, decydującymi o miejscu założenia wioski były: dobra komunikacja z dwoma dużymi miastami, bliskość szkoły, sklepów, możliwość założenia własnej farmy i hodowania warzyw, owoców oraz zwierząt. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, zdecydowano, że Ekowioska będzie rozwijać się w sąsiedztwie już istniejącego miasteczka, wspierając tym samym zamieszkałą tam ludność. Wybór padł na miejscowość Cloughjordan.

Przed rozpoczęciem inwestycji przeprowadzone zostały konsultacje z miejscową ludnością, która poparła inicjatywę. Następnie zakupiono w sąsiedztwie miasteczka 22-hektarową działkę i w 2007 roku rozpoczęto pierwszą budowę domów.

Rozwój Ekowioski

Teren podzielono na oddzielne strefy. W części północnej znajduje się las, na północnym-wschodzie farma, na wschodzie część techniczna obejmująca bojler na zrębki drzewne, farma kolektorów słonecznych i budynek warsztatowo-biurowy. Część południowa przeznaczona została na budowę domów.

Obecnie w Ekowiosce mieszka ponad 90 rodzin, mających w sumie 25. dzieci. Powstały 53 domy jednorodzinne, dwa domy wielorodzinne, hostel z 53 pokojami, lokale sklepowe oraz budynek warsztatowo-biurowy, ogólnodostępny, wykorzystywany przez część mieszkańców jako miejsce pracy. W dalszym ciągu jest tam do kupienia kilka działek pod budowę domów.

Zainstalowano także wspólny bojler na ciepłą wodę (na zrębki drzewne) oraz zainstalowano kolektory słoneczne mające wspomagać bojler i latem w pełni przejmować funkcję podgrzewania wody. Jednocześnie, ale zrównoważyć pobór ciepłej wody przez każdą z rodzin, w każdym domu znajduje się 800-litrowy bojer z ciepłą wodą. Natomiast prąd pobierany jest z sieci miejskiej Cloughjordan.

Bojler na zrębki drzewne, fot.: DW
Eko-wioska w Irlandii, farma kolektorów słonecznych (500 m2), fot.: MP

Wioska ma swoją farmę, którą opiekuje się grupa osób tam mieszkających. Uprawiane są warzywa, i owoce na potrzeby wszystkich mieszkańców wioski; założono również sad ze stoma odmianami jabłoni. Jednym z celów założenia farmy było uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw żywności.

Eko-wioska w Irlandii, budynek gospodarczy, fot.: MP

Docelowo Ekowioska ma być miejscem nie tylko do mieszkania i uprawiania roślin, ale także miejscem pracy dla większości mieszkańców. Pierwszym krokiem ku temu było zbudowanie budynku warsztatowo-biurowego.

Eko-wioska w Irlandii, budynek warsztatowo-biurowy, fot.: MP

Domy, architektura i plan zagospodarowania

Budowane w Ekowiosce domy z zasady mają być ekologiczne i przynajmniej w pewnym stopniu energooszczędne, przy czym mieszkańcom pozostawiono pełną dowolność jeśli chodzi o architekturę i materiały, z których zostaną zbudowane. Można tam więc zobaczyć domy z ziemi z domieszką słomy lub włókien konopnych, domy pasywne, domy z zielonymi dachami, gotowe domy energooszczędne sprowadzone ze Skandynawii. Każdy z nich jest wyposażony w swój 800-litrowy zbiornik ciepłej wody, aby zrównoważyć jej pobór wśród mieszkańców. Niestety, nie wszystkie budynki spełniają odgórnie przyjęte normy domów pasywnych.

W związku z tym, że każdy z budynków jest inny, według niektórych wprowadza to chaos architektoniczny i urbanistyczny. Z drugiej jednak strony, jak wynika z relacji osób tam mieszkających, jest to reakcja na restrykcyjny porządek panujący w miastach, gdzie nie tylko domy ale i mieszkania są niemal identyczne. Dowodem uznania wśród Irlandczyków, wobec panujących tam zasad życia, jest nagroda jaką wiosce przyznało czasopismo The Irish Times w 2012 roku. Na podstawie przeprowadzonej wśród czytelników ankiety uznano Ekowioskę za drugą w Irlandii najlepszą wieś do zamieszkania.

Eko-wioska w Irlandii, dom wielorodzinny, fot.: MP
Eko-wioska w Irlandii, jedorodzinny dom pasywny, fot.: MP
Eko-wioska w Irlandii, dom z ziemi, fot.: MP
Eko-wioska w Irlandii, dom z zielonym dachem, fot.: MP
Eko-wioska w Irlandii, dom dla dwóch rodzin, zbudowany z ziemi z domieszką włókien konopnych, fot.: MP

Społeczność

Do Ekowioski sprowadzili się głównie ludzie z wyższym wykształceniem, mogący pracować zdalnie, lub rzadko wyjeżdżający do swoich biur w mieście. Tylko kilka rodzin dojeżdża do pracy codziennie. Na życie tam decydują się ludzie szukający alternaty w stosunku do życia w mieście.

Osoby chętne do zamieszkania tam, muszą przejść przez rodzaj rozmowy kwalifikacyjnej i zgodzić się na warunki życia zgodne ze zrównoważonym rozwojem. Jest to między innymi zgodna na zbudowanie domu niskoenergochłonnego, ekologiczny styl życia w zgodzie z naturą. Cała społeczność godzi się na przemieszczanie się głównie przy pomocy roweru czy prowadzenie kompostownika i korzystanie z samochodu poprzez użyczanie sobie pojazdów. Jednym z pytań zadawanych podczas rozmowy jest pytanie o motywację do zamieszkania w tego typu miejscu.

Projekt Ekowioski rozwija się z powodzeniem. Coraz częściej organizowane są tam warsztaty promujące ekologiczny styl życia, ekologiczną architekturę i budownictwo. Co ciekawe, nie jest to jedyny tego typu projekt. Podobne ekowioski w samej Europie rozwijają się między innymi w Niemczech, Szkocji, Szwajcarii czy Estonii. Mieszka w nich średnio od 50 do 150 osób. Wydaje się także, że zainteresowanie takim sposobem na życie wciąż rośnie, a dowodem a to może być funkcjonujące stowarzyszenie Globalna Sieć Współpracy Ekowiosek (Global Ecovillage Network), której celem jest promowanie życia zgodnego z naturą.

----------------------------------------------------------

Zwiedzanie Ekowioski odbyło się w ramach wizyty studyjnej projektu NZB2021 (http://www.nzebopendoorsdays.eu) zorganizowanej przez KAPE S.A. i Energy Action

Tagi: rozwój zrównoważony ekologia

Budynki zrównoważone

Ekologiczny biurowiec Prisma wg projektu Erik Giudice Architects
W porcie w Helsingborgu (Szwecja) powstał ekologiczny biurowiec o powierzchni 11 000 metrów kwadr...
Grudzień 28, 2020
Osiedle Mickiewicza II z Nagrodą Architektoniczną Prezydenta Warszawy
Nagroda przyznana została q kategorii budownictwa mieszkaniowego. Wyróżnikiem osiedla są rozwiąza...
Grudzień 21, 2020

Materiały budowlane

ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020
Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020

Konkursy

Startfortalents.net, platform for recearch of architecture propose #BrusselsCall, a contest aimed at the design of a Cultural Center in the ancient heart of the Belgian capital.
Styczeń 14, 2021
Związek Polskie Okna i Drzwi ogłasza POiD Building Awards 2021 - pierwszy w branży konkurs, poszukujący i prezentujący najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej, w kontek...
Styczeń 14, 2021