Zielone innowacje

Kwiecień 26, 2018

Zeroenergetyczność — eko cel budownictwa do 2020 roku

fot.:  ASSA ABLOY
fot.: ASSA ABLOY

Wzrost urbanizacji oraz postępująca degradacja środowiska naturalnego wyznaczyły nowy kierunek działań – zrównoważone budownictwo, ukierunkowane między innymi na poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Czym zatem będą charakteryzować się budynki w niedalekiej przyszłości?

Proekologiczne podejście do budownictwa

Społeczna odpowiedzialność w kontekście jakości życia obecnych i przyszłych pokoleń ukierunkowuje na działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Proekologiczne podejście do budownictwa, które ma znaczący wpływ na nasze środowisko, stało się obecnie wiodącą ideą postępu w Unii Europejskiej. Zgodnie z Dyrektywą 2010/31/WE Parlamentu Europejskiego w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, państwa członkowskie mają na celu zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii. W 2015 roku, w Polsce ogłoszono Uchwałę w sprawie „Krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii”. Umieszczona tam definicja budynku zeroenergetycznego odwołuje się do wymagań oszczędności energii i izolacyjności cieplnej, opisanych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym rozporządzeniem do końca 2020 roku wszystkie nowo powstałe budynki powinny być obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Z kolei już od 1 stycznia 2019 r. dotyczyć to będzie wszystkich nowych budynków użyteczności publicznej.

 

Ekonomiczne aspekty zeroenergetyczności

Obecnie energia dostarczana na potrzeby budownictwa stanowi około 40% światowych dostaw. Tradycyjne budynki znacząco przyczyniają się również do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych. Obiekty zeroenergetyczne różnią się od standardowych pod wieloma względami - charakteryzują się wysoką izolacyjnością przegród budowlanych, stosowaniem urządzeń do rekuperacji oraz wysoce energooszczędnych systemów instalacyjnych. Budynki te starają się być samowystarczalne, czerpiąc energię ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna i wiatr.

Co natomiast wpływa na decyzje inwestorów, którzy zastanawiają się nad budową obiektu zeroenergetycznego? Niewątpliwie względy ekonomiczne i możliwość redukcji miesięcznych kosztów utrzymania. Ważnym aspektem jest dla wielu także zwiększony komfort użytkowania takich obiektów oraz minimalizacja ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Wyzwania i zadania

Budynki zeroenergetyczne potrzebują miedzy innymi własnych źródeł zasilania. Cel ten inwestorzy osiągają stosując alternatywne źródła energii. Osiągnięcie takiej samowystarczalności to jednak tylko część sukcesu. Liczy się również wyposażenie budynku w urządzenia i instalacje o niskim poborze mocy. - Nowy trend, jak i uchwała z 2015 roku, to niewątpliwie duże wyzwania dla wielu firm z sektora budowlanego. Producenci będą musieli dostosować swoje produkty do nowych warunków oraz dostarczać urządzenia zapewniające oszczędność energii. Już dziś częściowo osiągają to, stosując technologie zapewniające wysoką wydajność energetyczną i długi cykl życia swoich produktów - mówi Danuta Zielecka, ekspert firmy ASSA ABLOY, światowego lidera zabezpieczeń elektromechanicznych. Innowacyjne urządzenia, z których dziś korzystamy sporadycznie, już w niedalekiej przyszłości staną się rozwiązaniami powszechnymi. Wiele z nich do pracy wykorzystuje energię pochodzącą ze światła słonecznego lub wewnętrznego oświetlenia budynku. Taka technologia pozwala zminimalizować wykorzystanie baterii i zewnętrznych źródeł zasilania.

Budynki zrównoważone

Szkoła w Radżastanie | fot.: Dinesh Mehta
Szkoła w Radżastanie, w Indiach nawiązuje do organicznego charakteru indyjskich wiosek i starych...
Luty 27, 2023
Anna Stay - modułowy hotel z nagrodą World Hotel Building of the Year 2022 na World Architecture Festival (WAF)  | fot.: Jorrit 't Hoen
Wszechstronny drewniany domek, ANNA Stay, od holenderskiego projektanta Caspara Scholsa, zdobył n...
Styczeń 23, 2023

Materiały budowlane

BP2 zapowiedziało oficjalną premierę nowej marki i produktów na rynku pokryć dachowych.SOLROOF t...
Styczeń 26, 2023
BP2 zapowiedziało oficjalną premierę nowej marki i produktów na rynku pokryć dachowych.SOLROOF t...
Styczeń 26, 2023

Konkursy

An Architecture Competition for multifunctional skyscraper in Hong Kong with the aim of designing a multifunctional skyscraper in Hong Kong that incorporates elements of Vertical Farming.
Marzec 22, 2023
Participants are to design a Tiny Library optimized for 75 users with engaging multifunctional spaces for all ages and spatial experience. The Tiny Library would be equipped with traditional readin...
Marzec 22, 2023