Zielone innowacje

Kwiecień 6, 2021

“Źródło” dla Burning Man - polski projekt w finale międzynarodowego konkursu

“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio
“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio

Tamaga studio ( Mateusz Góra, Agata Gryszkiewicz) zostało jednym ze zwycięzców w międzynarodowym, interdyscyplinarnym konkursie projektowym na publiczną, instalację artystyczną będącą częścią eksperymentalnej, stałej ekspozycji dla organizacji Burning Man w Nevadzie, USA. Burning Man słynie z organizowanego corocznie, kultowego festiwalu na pustyni Black Rock. Obecnie projekt jest na etapie poszukiwań dodatkowych sponsorów, wolontariuszy oraz specjalistów z ekologicznych technologi chętnych pomóc w realizacji prototypu.

Konkurs został zorganizowany w współpracy z fundacją Land Art Generator- promującą symbiozę zrównoważonego rozwoju, nowych technologii oraz sztuki. Teren przeznaczony na projekt to Fly Ranch w Nevadzie. Działka należąca do Burning Man ma służyć za poligon doświadczalny do rozwijania zrównoważonych ekologicznie rozwiązań przyszłości. Półpustynne rancho to dziki krajobraz stepowy z dużymi wahaniami temperatury, gejzerami oraz silnym kontekstem indiańskiego plemienia Pajutów.

“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio
“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio
Cel konkursu - projekt dla zrównoważonego rozwoju

Celem konkursu była propozycja obiektu, infrastruktury z pogranicza architektury, designu oraz sztuki krajobrazu poruszająca temat zrównoważonego rozwoju i ekologii w kontekście 5 elementów: energii, pożywienia, wody, odpadów oraz schronienia.

Projekt Tamaga studio pn. The Source został wybrany przez 200 doradców i specjalistów: inżynierów, artystów, aktywistów, akademików oraz projektantów, spośród niemal 200 prac z całego świata jako jeden z finalistów do dalszego prototypownia i ewentualnej realizacji. Poza projektem polskiego studia, w finale znajdują się zwycięskie projekty z USA, Szwecji, Indii, Francji oraz Anglii.

Nagrodą w konkursie jest grant, który ma zostać przeznaczony na budowę działającego prototypu.  Następnie, z pomocą lokalnych architektów i organizatora wybrane prototypy mają zostać rozwinięte w docelowe rozwiązanie.

Obecnie projekt jest na etapie poszukiwań dodatkowych sponsorów, wolontariuszy oraz specjalistów z ekologicznych technologi chętnych pomóc w realizacji prototypu. Zainteresowanych wsparciem projektu prosimy o kontakt [email protected]

Założenia projektowe The Source

The Source to rodzaj ukrytego ogrodu - owocowego sadu, otoczonego spiralną ścianą ubitą z lokalnej ziemi - rammed earth, barwionej naturalnymi barwnikami które barwią również lokalny gejzer. Spirala nawiązuje do starożytnego języka petroglifów, znajdowanych w okolicy, która w wielu kulturach symbolizuje życie i odrodzenie. Sama ściana korzysta z technologii znanej od XVI wieku zwanej fruit walls: ściany o wysokiej masie termicznej były energooszczędnym prekursorem obecnych szklarni. Tworzą odpowiedni mikroklimat, chronią przed wiatrem i zapewnią rozwój drzew i krzewów w trudnym klimacie.

W centrum spirali znajduje się serce instalacji: zbiornik, studnia która zbiera wodę deszczową z rynny wydrążonej na szczycie ściany oraz ze specjalnej siatki rozpiętej nad ogrodem. Centralny zbiornik zwieńczony jest panelem fotowoltaicznym, który zasila system oświetlania i nawadniania mgłowego oraz magazynuje w bateriach nie zużytą energię.

Dodatkowym aspektem społeczno-ekologicznym są wydrążone w ścianie otwory. Jeden typ otworów zachęca do zaglądania do wnętrza ogrodu i dalszej interakcji z jego wnętrzem. Drugi zespół, zlokalizowanych od strony ogrodu, tworzy tzw. owadzi hotel. Schronienie dla dzikich insektów i innych pszczół, które będą istotne w procesie zapylania ogrodu i uzupełnienia lokalnego ekosystemu.

Poza funkcją agrokulturalno-ekologiczną, obiekt będzie służył jako przestrzeń spotkań, ćwiczeń na świeżym powietrzu, schronienie w upalne dni oraz miejsce do prowadzenia warsztatów edukacyjnych związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Istotne było również zaplanowanie życia instalacji po jej ewentualnym rozebraniu. Dzięki zastosowanej lokalnej ziemi ściany można zburzyć a zbiornik i inne stałe elementy użyć w innym projekcie lub poddać recyklingowi. To co pozostaje to czysta natura, pustynna oaza.

“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio
“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio
“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio
“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio
“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio
“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio
“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio
“Źródło” dla Burning Man - projekt Tamaga studio
O projektantach

Tamaga studio - Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz to interdyscyplinarne studio projektowe zajmujące się projektowaniem architektury, wnętrz, krajobrazu oraz doświadczeń użytkownika. Duet ma już na swoim koncie II nagrodę w edycji Land Art Generator w Kopenhadze z 2014 roku. Doświadczenie zdobywał w pracowniach w Polsce, Francji, Hiszpanii oraz Belgii.

Tagi: architektura zrównoważona konkurs

Budynki zrównoważone

L'École de l'Étincelle | fot.: Maxime Brouillet
École de l'Étincelle odzwierciedla typowy styl życia miejscowości Saguenay, to jest kulturę silni...
Luty 5, 2024
Osiedle zrównoważone w Bielsku Białej - I nagroda w konkursie SARP | ARCHISTUDIO
W Bielsku-Białej powstanie pierwsze w mieście zrównoważone osiedle wielorodzinne. Konkurs archite...
Styczeń 2, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024