Powrót do listy tematów
wzj
Niedziela 19 Czerwiec 2011, 14:53:16

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian? 504 095 230

Ze względu na miejsce powstawania hałasu wyróżnia się hałas zewnętrzny (tj. wytwarzany na zewnątrz budynków) i hałas wewnętrzny, który jest wytwarzany wewnątrz budynków, np. przez ludzi, przez maszyny i instalacje w pomieszczeniach. Ponad połowa mieszkańców miast w Polsce skarży się na hałas zewnętrzny, nieco mniej – na hałasy przenikające przez stropy, a jedna czwarta – na hałasy zza ścian. W naszym kraju dopuszczalne poziomy dźwięku określa norma PN-87/B-02151/02. Dopuszczalny równoważny poziom dźwięku A od wszystkich źródeł hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wy-noszą: - w porze dziennej 40 dB, - w porze nocnej 30 dB.
Dźwięki poniżej 35 dB są nieszkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Taki hałas wywołuje szum wody w łazience, brzęczenie lamp jarzeniowych, brzęk przekładanych na-czyń w kuchni itp. Hałas w zakresie 35-70 dB powoduje zmęczenie układu nerwowego, utrudnia zrozumiałość mowy, przeszkadza w wypoczynku i wywołuje stres. Normowy dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie zostanie przekroczony, gdy zastosuje się środki ograniczające przenikanie hałasów zewnętrznych i wewnętrznych. Po-mieszczenia możemy chronić przed hałasami wewnętrznymi stosując odpowiednie rozwiązania budowlane w konstrukcji budynków oraz instalując specjalne zabezpieczenia akustyczne w hałaśliwych urządzeniach i maszynach. Generalną zasadą jest wydzielenie z konstrukcji budynku pomieszczeń ze źródłami drgań i hałasu o dużych poziomach, np. szyby i maszynownie dźwigów, stacje trafo, kabiny sanitarne itp., w postaci niezależnej konstrukcji, izolowanej od pomieszczeń przerwami powietrznymi lub przekładkami przrzeciwdrganiowymi. Niezmiernie ważną sprawą jest zastosowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych a także drzwi i okien o własnościach akustycznych, spełniających wymagania normowe. Wykonanie ww. przegród o własnościach akustycznych zgodnych z wymaganiami normy PN-B-02151 – 3:1999 zapewnia ograniczenie poziomu hałasu do poziomu dopuszczalnego.
Często użytkownicy mieszkań skarżą się na hałas przenikający przez ściany działowe między mieszkaniami. Zwykle przyczyną tego stanu jest niedostateczna izolacyjność akustyczna. Powszechnie stosowany na ściany działowe gazobeton o grubości 24 cm (obustronnie tynkowany) wykazuje wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej 47 dB. Po uwzględnieniu poprawek (na przenoszenie boczne i C) wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustyc-nej właściwej wynosi 44 dB. Taka ściana nie spełnia wymagań normy, gdyż dla ścian między mieszkaniami powinna mieć wartość 50 dB. Należy zatem podwyższyć izolacyjność o 6 dB. Jakie są więc środki zaradcze? Można tu zastosować dwie metody. Pierwsza z nich polega na domurowaniu po jednej stronie ściany działowej drugiej ściany z betonu komórkowego, cegły lub pustaków ceramicznych (np. PDI) o grubości 6 cm, w odległości 6 cm od ściany bazowej. Przestrzeń między ściankami można wypełnić (w tym wypadku nie jest to konieczne) wełną mineralną lub watą szklaną w celu zwiększenia izolacyjności akustycznej. W drugiej metodzie stosujemy lekką ściankę gipsowo-kartonową. Z jednej strony ściany działowej dostawiamy ustrój izolacyjny na szkielecie metalowym o szerokości 50 mm, składający się z wełny mineralnej i płyty gipsowo-kartonowej. Szkielet należy mocować do ściany (lub do stropu i
sufitu) przy użyciu podkładek elastycznych.
Więcej na stronie: http://tempus-halas.pl/
Autor: rzeczoznawca sądowy, akustyk dr Witold Ziółkowski
Wtorek 03 Lipiec 2018, 23:12:10

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

I can set up my new idea from this post. It gives in depth information. Thanks for this valuable information for all,..
http://ludostar.co

http://skincraft.online

http://footballgamesbeast.com
Środa 31 Październik 2018, 13:33:00

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Bardzo dobry wpis. Ja od siebie dodam tylko, że można również stosować gotowe rozwiązania dostępne w sklepach z ustrojami akustycznymi. Będą to np. takie https://www.mega-acoustic.pl/oferta/piramidki-akustyczne/ piramidki akustyczne czy panele akustyczne. Tak czy inaczej można działać w tym temacie i trzeba to robić .
pasja to mój dom
Środa 14 Listopad 2018, 15:05:54

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Fajnie! Bardzo dużo istotnych informacji, czasami zbyt duży hałas może być niezwykle uciążliwy.
Kiedyś pewien stroiciel z http://stroiciel.warszawa.pl próbował u mnie w mieszkaniu w Warszawie nastroić pianino. Niestety hałas z ulicy był tak duży, że na konieczne naprawy i nastrojenie instrumentu musieliśmy umówić się w innym terminie.
Hej tu Ola :3
Wtorek 12 Marzec 2019, 10:44:36

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Polecam [url=https://www.contrato.pl/panele-akustyczne/] panele akustyczne[/url] jako izolację ścian. Większość z nich można zcustomizować tak by pasowała do wnętrza co jest bardziej korzystne niż przebudowa lub remont pomieszczenia.
Wtorek 09 Kwiecień 2019, 15:34:03

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Panele akustyczne, faktycznie mogą być dobrą opcją. Łatwo dostępne są na https://www.contrato.pl/
Poniedziałek 02 Wrzesień 2019, 19:37:49

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Jak się zdecydowałem na ocieplenie domu, to wybrałem metodę pianki Izoplus. To także materiał o właściwościach wygłuszających. Zresztą bardzo dobrej jakości. Nie wiem, czy właśnie tego szukasz ale proponuję Ci poczytać nieco więcej na ten temat.
Piątek 06 Marzec 2020, 08:00:45

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Myślę, że najprostszym rozwiązaniem są panele akustyczne. Na przykład te: https://www.mega-acoustic.pl/oferta/panele-akustyczne-2/ poprawiają akustykę w domu, ale też tworzą barierę ochronną przed hałasami z zewnątrz. Poza tym na tych panelach można nawet wybrać własny wzór, więc pasują do każdego pomieszczenia.

Architektura

Wrażliwa twarz dyplomacji w architekturze budynku ambasady RP w Berlinie. Wypowiedź autorska: Marcin Sadowski, architekt i partner w JEMS Architekci. | fot.: Konrad Laskowski
Architektura ambasad jest wrażliwa. W sposób szczególny budynki te są obecne w miejskiej tkance....
Styczeń 20, 2025
fot.: Daisuke Shima
Celem projektowym było połączenie historii z teraźniejszością. Zaprojektowane przez japońskie biu...
Styczeń 7, 2025

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025

Prawo

USTAWA z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków Stan prawny na dzień 24.01.2024 rOBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 24 stycznia 2024 r.w spra...
Listopad 21, 2014
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. (Dz.U. Nr 80, poz. 717) Wersja od: 29 lipca 2024 r. do: 31 grudnia 2024 r. Opublikowany tekst uwzględnia zmiany wprowad...
Sierpień 26, 2009

Wydarzenia

Zapierająca dech epopeja o architekturze, emigracji i pułapkach amerykańskiego snu. Głośny The Br...
Grudzień 31, 2024
World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024