Powrót do listy tematów
wzj
Niedziela 19 Czerwiec 2011, 14:53:16

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian? 504 095 230

Ze względu na miejsce powstawania hałasu wyróżnia się hałas zewnętrzny (tj. wytwarzany na zewnątrz budynków) i hałas wewnętrzny, który jest wytwarzany wewnątrz budynków, np. przez ludzi, przez maszyny i instalacje w pomieszczeniach. Ponad połowa mieszkańców miast w Polsce skarży się na hałas zewnętrzny, nieco mniej – na hałasy przenikające przez stropy, a jedna czwarta – na hałasy zza ścian. W naszym kraju dopuszczalne poziomy dźwięku określa norma PN-87/B-02151/02. Dopuszczalny równoważny poziom dźwięku A od wszystkich źródeł hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wy-noszą: - w porze dziennej 40 dB, - w porze nocnej 30 dB.
Dźwięki poniżej 35 dB są nieszkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Taki hałas wywołuje szum wody w łazience, brzęczenie lamp jarzeniowych, brzęk przekładanych na-czyń w kuchni itp. Hałas w zakresie 35-70 dB powoduje zmęczenie układu nerwowego, utrudnia zrozumiałość mowy, przeszkadza w wypoczynku i wywołuje stres. Normowy dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie zostanie przekroczony, gdy zastosuje się środki ograniczające przenikanie hałasów zewnętrznych i wewnętrznych. Po-mieszczenia możemy chronić przed hałasami wewnętrznymi stosując odpowiednie rozwiązania budowlane w konstrukcji budynków oraz instalując specjalne zabezpieczenia akustyczne w hałaśliwych urządzeniach i maszynach. Generalną zasadą jest wydzielenie z konstrukcji budynku pomieszczeń ze źródłami drgań i hałasu o dużych poziomach, np. szyby i maszynownie dźwigów, stacje trafo, kabiny sanitarne itp., w postaci niezależnej konstrukcji, izolowanej od pomieszczeń przerwami powietrznymi lub przekładkami przrzeciwdrganiowymi. Niezmiernie ważną sprawą jest zastosowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych a także drzwi i okien o własnościach akustycznych, spełniających wymagania normowe. Wykonanie ww. przegród o własnościach akustycznych zgodnych z wymaganiami normy PN-B-02151 – 3:1999 zapewnia ograniczenie poziomu hałasu do poziomu dopuszczalnego.
Często użytkownicy mieszkań skarżą się na hałas przenikający przez ściany działowe między mieszkaniami. Zwykle przyczyną tego stanu jest niedostateczna izolacyjność akustyczna. Powszechnie stosowany na ściany działowe gazobeton o grubości 24 cm (obustronnie tynkowany) wykazuje wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej 47 dB. Po uwzględnieniu poprawek (na przenoszenie boczne i C) wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustyc-nej właściwej wynosi 44 dB. Taka ściana nie spełnia wymagań normy, gdyż dla ścian między mieszkaniami powinna mieć wartość 50 dB. Należy zatem podwyższyć izolacyjność o 6 dB. Jakie są więc środki zaradcze? Można tu zastosować dwie metody. Pierwsza z nich polega na domurowaniu po jednej stronie ściany działowej drugiej ściany z betonu komórkowego, cegły lub pustaków ceramicznych (np. PDI) o grubości 6 cm, w odległości 6 cm od ściany bazowej. Przestrzeń między ściankami można wypełnić (w tym wypadku nie jest to konieczne) wełną mineralną lub watą szklaną w celu zwiększenia izolacyjności akustycznej. W drugiej metodzie stosujemy lekką ściankę gipsowo-kartonową. Z jednej strony ściany działowej dostawiamy ustrój izolacyjny na szkielecie metalowym o szerokości 50 mm, składający się z wełny mineralnej i płyty gipsowo-kartonowej. Szkielet należy mocować do ściany (lub do stropu i
sufitu) przy użyciu podkładek elastycznych.
Więcej na stronie: http://tempus-halas.pl/
Autor: rzeczoznawca sądowy, akustyk dr Witold Ziółkowski
Wtorek 03 Lipiec 2018, 23:12:10

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

I can set up my new idea from this post. It gives in depth information. Thanks for this valuable information for all,..
http://ludostar.co

http://skincraft.online

http://footballgamesbeast.com
Środa 31 Październik 2018, 13:33:00

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Bardzo dobry wpis. Ja od siebie dodam tylko, że można również stosować gotowe rozwiązania dostępne w sklepach z ustrojami akustycznymi. Będą to np. takie https://www.mega-acoustic.pl/oferta/piramidki-akustyczne/ piramidki akustyczne czy panele akustyczne. Tak czy inaczej można działać w tym temacie i trzeba to robić .
pasja to mój dom
Środa 14 Listopad 2018, 15:05:54

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Fajnie! Bardzo dużo istotnych informacji, czasami zbyt duży hałas może być niezwykle uciążliwy.
Kiedyś pewien stroiciel z http://stroiciel.warszawa.pl próbował u mnie w mieszkaniu w Warszawie nastroić pianino. Niestety hałas z ulicy był tak duży, że na konieczne naprawy i nastrojenie instrumentu musieliśmy umówić się w innym terminie.
Hej tu Ola :3
Wtorek 12 Marzec 2019, 10:44:36

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Polecam [url=https://www.contrato.pl/panele-akustyczne/] panele akustyczne[/url] jako izolację ścian. Większość z nich można zcustomizować tak by pasowała do wnętrza co jest bardziej korzystne niż przebudowa lub remont pomieszczenia.
Wtorek 09 Kwiecień 2019, 15:34:03

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Panele akustyczne, faktycznie mogą być dobrą opcją. Łatwo dostępne są na https://www.contrato.pl/
Poniedziałek 02 Wrzesień 2019, 19:37:49

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Jak się zdecydowałem na ocieplenie domu, to wybrałem metodę pianki Izoplus. To także materiał o właściwościach wygłuszających. Zresztą bardzo dobrej jakości. Nie wiem, czy właśnie tego szukasz ale proponuję Ci poczytać nieco więcej na ten temat.
Piątek 06 Marzec 2020, 08:00:45

Re: Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?...

Myślę, że najprostszym rozwiązaniem są panele akustyczne. Na przykład te: https://www.mega-acoustic.pl/oferta/panele-akustyczne-2/ poprawiają akustykę w domu, ale też tworzą barierę ochronną przed hałasami z zewnątrz. Poza tym na tych panelach można nawet wybrać własny wzór, więc pasują do każdego pomieszczenia.

Architektura

Circle Wood House, fot.: Paweł Ulatowski
Dom wkomponowany w las - las wkomponowany w dom. Rezydencja zaprojektowana przez biuro Mobius Arc...
Listopad 29, 2021
Projekt urbanistyczny 2021: Eleftheria Square autorstwa Zaha Hadid Architects; zdj.:  Zaha Hadid Architects
Jury The Architecture Master Prize (AMP) ogłosiło zwycięzców nagród za rok 2021! Nagrodzone zosta...
Listopad 22, 2021

Konkursy

Architecture at Zero is a design competition for decarbonization, equity and resilience, open to students and professionals worldwide. It serves to engage the fields of architecture, design, engine...
Listopad 29, 2021
The Wheelwright Prize is dedicated to advancing original architectural research that shows potential to make a significant impact on architectural discourse.
Listopad 29, 2021

Prawo

USTAWA z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków Stan prawny na dzień 26.09.2014 r. Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Parlamentu...
Listopad 21, 2014
  brzmienie od 2011-08-10    Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennymz dnia 27 marca 2003 r. (Dz.U. Nr 80, poz. 717)Zmiany aktu: Zmiany aktu: 2011-08...
Sierpień 26, 2009

Wydarzenia

Targi imm cologne w Kolonii od 17 do 23 stycznia 2022 r. - pomysły, inspiracje i innowacje z pier...
Listopad 8, 2021
A virtual exhibition and events series highlighting the built environment’s role in tackling the...
Listopad 2, 2021