Powrót do listy tematów
Środa 10 Grudzień 2008, 12:48:33

Mała powierzchnia zabudowy - jak to pokonać

W świeżo otrzymanych warunkach zabudowy mam maks. powierzchnię zabudowy niecałe 140m2, maks. wysokość elewacji - 6,8m, maks. długość elewacji - 14,5 na jeden budynek. Piszę "na jeden", ponieważ chciałbym, aby powstały tam dwa budynki po 2 mieszkania. działka ma długość ok. 48m i szerokość niecałe 15m.
Główny problem - powierzchnia zabudowy. Wyczytałem w jakimś rozporządzeniu, że druga kondygnacja wyciągnięta bez filarów poza pierwszą kondygnację nie wlicza się do pow. zabudowy. Podobny zabieg to prawdopodobnie zrobienie całkowicie obudowanego szkłem tarasu na pierwszej kondygnacji, ponieważ taras nie wchodzi do pow. zabudowy - czy po zrobieniu z niego loggii, czyli w praktyce pełnoprawnej części kuchni/salonu, dalej nie zostanie to do niej zaliczone?). I pytanie do osób praktycznie zajmujących się projektowaniem: Ile orientacyjnie uda się "wycisnąć" powierzchni mieszkaniowej dla 4 mieszkań (najlepiej takich samych/lustrzanych) przy zadanych parametrach?
Michalak
Czwartek 08 Styczeń 2009, 13:38:44

Re: Mała powierzchnia zabudowy - jak to pokonać

>W świeżo otrzymanych warunkach zabudowy mam maks. powierzchnię zabudowy niecałe >140m2, maks. wysokość elewacji - 6,8m, maks. długość elewacji - 14,5 na jeden budynek. >Piszę "na jeden", ponieważ chciałbym, aby powstały tam dwa budynki po 2 mieszkania. >działka ma długość ok. 48m i szerokość niecałe 15m.

Czyli w gre wchodzi budynek mieszkalny jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej - z dwoma lokalami mieszkalnymi.

Czy to na pewno jest powierzchnia zabudowy? Moze chodzi o powierzchnie zabudowana - odwrotnosc powierzchni biologicznie czynnej. Wtedy nawet wlicza sie utwardzony chodnik czy dojazd do garazu.

>Główny problem - powierzchnia zabudowy. Wyczytałem w jakimś rozporządzeniu, że druga >kondygnacja wyciągnięta bez filarów poza pierwszą kondygnację nie wlicza się do pow. >zabudowy.

Powierzchnia zabudowy jest tworzona przez obwiednie rzutow wszystkich kondygnacji - czyli pietro na slupach nie rozwiazuje problemu.

Podobny zabieg to prawdopodobnie zrobienie całkowicie obudowanego szkłem tarasu na pierwszej kondygnacji, ponieważ taras nie wchodzi do pow. zabudowy - czy po zrobieniu z niego loggii, czyli w praktyce pełnoprawnej części kuchni/salonu, dalej nie zostanie to do niej zaliczone?).

Loggie i balkony nie obudowane nie podlegaja rzutowaniu i nie sa wliczane do powierzchni zabudowy.
Do powierzni zabudowy nie wlicza sie:
- powierzchnie ponizej terenu
- powierzchnie zajmowane przez schody, pochylnie, daszki itp
- powierzchnie zajmowane przez dobudowki - cieplarnie, szklarnie itp.

To wszystko jest wzgledne i wszystko zalezy od interpretacji Pan lub Panow w Twoim urzedzie.

> I pytanie do osób praktycznie zajmujących się projektowaniem: Ile orientacyjnie uda się >"wycisnąć" powierzchni mieszkaniowej dla 4 mieszkań (najlepiej takich samych/lustrzanych) >przy zadanych parametrach?

4 mieszkania to juz budynek wielorodzinny, a tu juz nie jest tak latwo jak w przypadku wielorodzinnego. A co z miejscami parkingowymi? Na pewno bedzie ich trzeba minimum 4.
Parking dla 4 samochodow powinien byc w odpowiedniej odleglosci od okien i tez zabiera powierzchnie biologicznie czynna. Nie wiem jak z dojazdem i innymi kwestiami np. sasiednimi budynkami - chodzi o odleglosci ppoz i kwestie przeslaniania i nasloneczniania.
Jak widzisz same pytania i trudno bez ich odpowiedzi wykonac jakakolwiek analize.

pozdrawiam
]Michalak
Wtorek 23 Kwiecień 2013, 11:43:15

Re: Mała powierzchnia zabudowy - jak to pokonać

Można to pokonać budując dom o niewielkiej powierzchni,
Poniedziałek 02 Październik 2017, 14:43:53

Re: Mała powierzchnia zabudowy - jak to pokonać

http://www.gappsapks.com/ gapps Apk
http://www.gappsapks.com/google-play-store-for-pc-free-download-windows-and-mac/ google play store for pc in a modern world, everyone loves to use modern gadgets like smartphones powered by Android OS. The significance of the applications that take keep of these gadgets in everyday life.
Poniedziałek 22 Styczeń 2018, 08:09:15

Gapps for pc

https://foripadapps.com/lucky-patcher-for-ipad-free-download/ lucky patcher for iPad is the only one solution, and it is the simple form of all important mobile programs and gaming.
Wtorek 08 Październik 2019, 09:41:00

Re: Mała powierzchnia zabudowy - jak to pokonać

Hej! Mamy w domu dość małą klatkę schodową. Planujemy remont. Zastanawiamy się, czy oprawy do wbudowania zewnętrzne sprawdzą się jakoś na takiej małej powierzchni, czy raczej nie? Chcemy trochę unowocześnić tą klatkę, ale nie wiem, czy jak zrobimy takie oświetlenie, to nie będzie już za dużo. O takie coś mi chodzi: https://epstryk.pl/pol_m_Oswietlenie-zewnetrzne_Oprawy-schodowe-do-wbudowania-345.html
Sobota 26 Październik 2019, 18:17:22

Re: Mała powierzchnia zabudowy - jak to pokonać

hejka
Poniedziałek 10 Luty 2020, 15:29:16

Re: Mała powierzchnia zabudowy - jak to pokonać

Ja na Twoim miejscu zdecydowałabym się na niewielki dom parterowy. Na przykład nam spodobał się projekt domu Parterowy 2 z pracowni MG Projekt: https://www.mgprojekt.com.pl/parterowy-2 . On ma moim zdaniem stosunkowo niewielką powierzchnię zabudowy.

Architektura

Circle Wood House, fot.: Paweł Ulatowski
Dom wkomponowany w las - las wkomponowany w dom. Rezydencja zaprojektowana przez biuro Mobius Arc...
Listopad 29, 2021
Projekt urbanistyczny 2021: Eleftheria Square autorstwa Zaha Hadid Architects; zdj.:  Zaha Hadid Architects
Jury The Architecture Master Prize (AMP) ogłosiło zwycięzców nagród za rok 2021! Nagrodzone zosta...
Listopad 22, 2021

Konkursy

Architecture at Zero is a design competition for decarbonization, equity and resilience, open to students and professionals worldwide. It serves to engage the fields of architecture, design, engine...
Listopad 29, 2021
The Wheelwright Prize is dedicated to advancing original architectural research that shows potential to make a significant impact on architectural discourse.
Listopad 29, 2021

Prawo

USTAWA z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków Stan prawny na dzień 26.09.2014 r. Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Parlamentu...
Listopad 21, 2014
  brzmienie od 2011-08-10    Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennymz dnia 27 marca 2003 r. (Dz.U. Nr 80, poz. 717)Zmiany aktu: Zmiany aktu: 2011-08...
Sierpień 26, 2009

Wydarzenia

Targi imm cologne w Kolonii od 17 do 23 stycznia 2022 r. - pomysły, inspiracje i innowacje z pier...
Listopad 8, 2021
A virtual exhibition and events series highlighting the built environment’s role in tackling the...
Listopad 2, 2021