Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Ciechanów

budynek starostwa w Ciechanowie

Zdjęcie przedstawia budynek starostwa w Ciechanowie przy ul. Zakroczymskiej po rozbudowie dokonanej w okresie międzywojennym. Sam budynek zaczęły wznosić władze carskie w 1913 r. na potrzeby wojska. W 1925 r. nadbudowano drugie piętro a cały gmach otrzymał wystrój w stylu narodowym (nawiązującym do polskiego renesansu). Dziś mieści się tu Powiatowa Komenda Policji. (ul. 11-go Pułku Ułanów Legionowych nr 47) Gmach - wraz z całym zespołem zabudowań (budynki towarzyszące, bramy, ogrodzenie) - został wpisany do rejestru zabytków.

Zakroczymska 41/43

Dom mieszkalny Baranowskich przy ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych nr 21/23. Józef Baranowski sprowadził sie do Ciechanowa z Przasnysza ("dorobił się" jako pomocnik rejenta). Obszerny budynek wystawiono w 1925 r. na gruntach wsi Aleksandrówka (projekt: Jerzy Korczak, wykonawstwo: firma budowlana Bolesława Roszko). W 1920 r. stała w tym miejscu radiostacja bolszewicka, której zniszczenie 15 sierpnia (przez wypad 203 pułku ułanów) spowodowało chaos w szeregach Armii Czerwonej i ułatwiło Polakom zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Po wybudowaniu kamienicy, zamieszkał tu m.in. Karol Szwanke (bardzo ceniony ciechanowski lekarz). Po wojnie (w latach 1945-56) budynek zajmował urząd bezpieczeństwa, w którym więziono i katowano polskich patriotów - żołnierzy AK i innych organizacji niepodległościowych. Te tragiczne wydarzenia upamiętnia tablica z czarnego granitu. Obecnie kamienica jest siedzibą licznych firm - wpisana do rejestru zabytków (nr 381/95).

Rynek 6 - Ratusz

Rok wykonania zdjęcia: 1908

Obecny ratusz został wybudowany w roku 1844r. (w północno-zachodnim narożniku Rynku) w stylu neogotyckim wg. projektu Henryka Marconiego (znakomitego włoskiego architekta, żyjącego w latach 1792 - 1863, który w 1822r. przybył do Polski). Fotografia pochodzi z lat 20-tych XX wieku. W tym samym czasie na tyłach ratusza powstał nowy budynek.

Rynek 6 - Ratusz

RATUSZ - Czasy aktualne

Zamek Książąt Mazowieckich

Najstarsze wzmianki o warowni pochodzą z roku 1429, kiedy to jego architekt – mistrz Niklos przedstawił księciu rachunki budowlane dotyczące prac przy wznoszeniu twierdzy. Niespełna pół wieku później książęca rezydencja uległa poważnym uszkodzeniom, będącym wynikiem pożaru, który w roku 1467 strawił stare miasto. Obiekt szybko odbudowano i podczas prac renowacyjnych znacznie unowocześniono. Nowe wnętrza budziły zachwyt, a przepych i zgromadzone w nich kosztowności świadczyły o zamożności jego bogatych mieszkańców. Po śmierci ostatniego księcia mazowieckiego, Janusza III, został ofiarowany w posagu królowej Bonie, żonie Zygmunta Starego. W XVI wieku zamek zostaje przebudowany na renesansową rezydencję królowej Bony, wtedy właśnie przeżywa czasy swojej świetności. Największych zniszczeń zamek doznał w okresie potopu szwedzkiego. Założenie obronne zbudowane zostało na bagnach, na prawym brzegu rzeki Łydyni. Aby zamek zachował stabilność na tak niepewnym gruncie, w bagnistym podłożu zatopiono masę żwiru i cegieł oraz setki dębowych pni i dopiero wówczas rozpoczęto budowę. Masywna, ceglana twierdza ma kształt regularnego czworoboku (48 na 57 metrów) z dwiema potężnymi basztami (zachodnia, zwana arsenałem i wschodnia, zwana więzienną) od strony rzeki. Usytuowane w południowych narożach zamku wieże osłaniały podejście do bramy. Pierwotnie miały one tę samą wysokość, co mury obwodowe. Dostęp do nich prowadził prosto z chodników straży, znajdujących się po wewnętrznej stronie murów obronnych. W północnej części dziedzińca stał tzw. pałac książęcy. Był to budynek o dwu kondygnacjach, z czterema pomieszczeniami na każdym poziomie. Jego przyziemia zajmowały kuchnia i spiżarnia, natomiast na piętrze mieściły się sale reprezentacyjne. Po odbudowie, będącej wynikiem pożaru, podwyższono mury i wieże oraz dobudowano piętro pałacu, na którym umieszczono sypialnie i kaplicę św. Stanisława. Funkcje gospodarcze przejęły wtedy drewniane budynki, rozlokowane wzdłuż wschodniej i południowej kurtyny murów. Aby uchronić zamek przed podmyciem przez podnoszące się wody gruntowe, o 1,5 metra podwyższono poziom dziedzińca (podobno w tym celu trzeba było nawieźć ponad 2000 wozów z gliną). Najpoważniejszych przeobrażeń budowla doświadczyła w wieku XVI. Zlikwidowano wówczas starą bramę od południa, przebito zaś nową – w południowej części kurtyny zachodniej. Wjazd na dziedziniec poprzedzało przedbramie w formie niewielkiego ryzalitu. Znajdował się tam mechanizm do opuszczania zwodzonego mostu, a na jego piętrze usytuowany był pokoik dla odźwiernego. Po raz kolejny nadbudowano wieże i przystosowano je do broni palnej. W południowej części dziedzińca dostawiono ciąg murowanych budynków; podwyższono też górną kondygnację pałacu, który uzyskał renesansowy wystrój.

Cukrownia

Cukrownia jest jednym z najstarszych kompleksów przemysłowych Ciechanowa. Powstała na gruntach wsi Szczurzyn w latach 1880-1882 (pierwotnie miało w tym miejscu być uzdrowisko - powstała już nawet część budynków...) Było to znaczne przedsięwzięcie urbanistyczne - największe od czasu lokacji z 1400 roku, w zasadzie stworzono nowy organizm, niezależny od miasta. Zdjęcie pochodzi z 1902 r. Niedawno cukrownia zaprzestała produkcji. Obecnie budynki wynajmują różne firmy - m.in. sortownia śmieci.

Mławska 3 (obecnie 3-go maja)

Budynek przy ul. 3-go Maja nr 3 (dawny syndykat) dobudowany w 1910 r. do widocznego na pierwszym planie domu z konca XIX wieku - zdjęcie zrobiono niedługo przed I WŚ. Jego obecny wygląd to efekt rozbudowy z czasów PRL (pierwsze piętro w 1973 r., zaś drugie - w 1982), która niestety odbyła się bez poszanowania zabytkowej substancji i odebrała zwłaszcza południowej części budowli wiele uroku.

Plac Zielony 6

Dawna siedziba poczty (do czasu przeniesienia jej w 1930 r. do obecnej siedziby znajdującej się kilkadziesiąt metrów dalej) Zdjęcie pochodzi z ok. 1910 r., kamienica zaś z przełomu XIX i XX wieku. Był to najbardziej ozdobny (ze znanych) w Ciechanowie budynek w konwencji architektury ceglanej (nieszczęśliwie otynkowany po 1945r.). Dziś mieści się tu siedziba ciechanowskiego oddziału NSZZ "Solidarność".

Studium Nauczycielskie (obecnie: I LO im. Z. Krasińskiego)

Gmach Studium Nauczycielskiego przy ul. 17-go Stycznia oddano do użytku w roku 1957 (zdjęcie z poł. lat 60-tych XX wieku). Uczelnia ta kształciła przyszłych nauczycieli aż do 1972 r. Wtedy to budynek przejęło Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego ("Krasiniak"), które ma tu swoją siedzibę po dzień dzisiejszy.

Kościelna 2 Kamienica Brudnickich

Kamienica Brudnickich przy ul. Kościelnej 2. Zbudowana w 1912 r. w stylu eklektycznym (w nawiązaniu do neorenesansu niemieckiego). Jeden z najładniejszych budynków w Ciechanowie. Zdjęcie wykonano w 1940 r. Kamienica należała zawsze do rodziny Brudnickich, następnie do dzieci doktor Hanny Sobolewskiej z d. Brudnickiej i Romana Brudnickiego. Ostatni remont przywrócił budynkowi dawny blask (takich remontów oczekujemy...) Także reklamy umieszczone na ścianach zostały uporządkowane tak, by nie kłóciły się z zabytkową substancją, co jest zgodne z pierwotnym zamierzeniem projektanta.

Newsletter

facebook

Aktualności

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Muzyki i Parku Miejskiego w Krakowie.

[08/08/2018]

Celem Konkursu jest wybór najlepszego rozwiązania urbanistycznego, architektonicznego, funkcjonalnego i akustycznego dla nowego kompleksu budynków/budynku Centrum Muzyki w Krakowie wraz z przyległy... więcej

KAPSUŁA CZASU - konkurs na opracowanie projektu małej lub średniej formy architektonicznej dla Krakowa

[07/08/2018]

Przedmiotem Konkursu „Tworzymy Kraków” jest opracowanie autorskiego projektu małej lub średniej formy architektonicznej. Projekt powinien nosić znamiona nowatorskiego rozwiązania architektoniczneg... więcej

Re: Witraże sakralne

[14/08/2018]

Z tego co wiem, to oni zajmują się wykonastwem witraży sakralnych w Bochni: http://www.naszewitraze.pl/ Projektują, wykonują, podobno zapewniają też montaż, ale może lepiej ich sam o to zapytaj. Po... więcej

Witraże sakralne

[14/08/2018]

Witam, mam znajomego, który będzie zajmował się renowacją domu parafialnego. Szuka namiarów na firmę, zajmującą sie witrażami sakralnymi. Stare trzeba mocno odświeżyć, pasowało by też pomysleć o cz... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×