Warszawska 61

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Widok z lat 60-tych XX wieku. Budynek wzniesiono w roku 1925 na potrzeby Banku Spółdzielczego (istniejącego w Ciechanowie od końca XIX wieku). Obecnie bank ma nową siedzibę kilkadziesiąt metrów dalej (przy ul. 3-go Maja), zaś zabytkowy budynek wraz z oficyną zajmuje Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Obydwa obiekty doczekały się niedawno przyzwoitego remontu.
Kościół Farny

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Ulica Mławska (3-go Maja) w rejonie dawnego młyna - z widokiem na Kościół Farny. Kościół wybudowany w 1. ćw. XVI wieku, konsekrowany przez biskupa płockiego Andrzeja Noskowskiego (1547—67). Uszkodzony w czasie wojen szwedzkich w 1657 r. oraz na pocz. wieku XVIII. Wyremontowany w 1781 r. W 1807 r. zajęty przez wojska Napoleona i przekształcony w piekarnię. Spaleniu uległo wówczas całe wyposażenie wnętrz. Kolejne remonty kościoła: 1822—3 r. kosztem gen. Wincentego Krasińskiego oraz w latach 1876-8 i 1913-20 (ten ostatni wg projektu arch. Stefana Szyllera). Kościół późnogotycki, orientowany, murowany z cegły. Trójnawowy, pseudobazylikowy. Korpus przecina para wysokich symetrycznych kaplic, tworzących rodzaj ramion transeptu (pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce). Sklepienia gwiaździste założone na pocz. XX wieku. W dawnej zakrystii (obecnie kaplicy) sklepienie kolebkowo-krzyżowe. Kościół ma bogato zdobione ceglane, gotyckie szczyty. Większość wyposażenia kościoła pochodzi z XIX i XX wieku. Do starszych elementów należą: dwie kropielnice granitowe z XVI wieku (kruchta główna i kruchta północna) oraz krucyfiks z 1. poł. w. XVII, wzorowany jest na wcześniejszym z XV w. W nawie głównej na lewym filarze późnogotycka płyta nagrobna Stanisława Szczurzyńskiego (zm. 1556), z płaskorzeźbioną postacią rycerza w zbroi, z napisem antykwą w bordiurze i kartuszami w narożach oraz herbami: Ostoja (lub Przegonia), Pobóg, Lubicz (odwrócony) i Prawdzic. Przy ścianie południowej nawy bocznej pozostałość po dawnym cmentarzu przykościelnym - nagrobek Michała i Marii Mieszkowskich (zm. 1861 r.).
Rynek

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Rynek został założony na przełomie XIV i XV wieku, w czasie przenoszenia z dzisiejszego Placu Kościuszki na nowe miejsce, w okolice zamku. Rynek zaprojektowany był na kształcie regularnego czworoboku, typowo dla miast lokowanych na prawie chełmińskim. Z każdego rogu wybiegały dwie prostopadłe ulice. Zasadniczy układ rynku pozostał do dziś niezmieniony, z wyjątkiem południowej pierzei, którą rozebrał okupant w 1942 r. Rada Miasta w 1962 r. podjęła uchwałę o przekształceniu rynku w miejski skwer. Bruk został zerwany. Na jego miejsce posiano trawniki, posadzono drzewa i krzewy, zbudowano fontannę.
ul. Warszawska

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Ulica powstała w średniowieczu a od XIX wieku stała się najważniejszym traktem Ciechanowa. W 1907 roku z inicjatywy Franciszka Rajkowskiego i Marii Konopnickiej powstał tu dom kultury zwany Domem Ludowym. Budynek spłonął w 1967 roku. Ulica Warszawska to główna ulica handlowa Ciechanowa. Łączy plac Jana Pawła II (dawniej Rynek) z placem Tadeusza Kościuszki. W 2009 roku planowany jest remont ulicy i zmiana jej w deptak.
Pisarska 7

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Kamienica przy ul. Śląskiej 7. Zbudowana na pocz. XX wieku. Zdjęcie zostało zrobione niedługo po ukończeniu budowy domu. Jak widać kamienica wyglądała wtedy bardziej okazale. W dzisiejszym budynku brak np. nadbudówki w postaci prostokątnego szczytu (frontonu). Także dekoracje I-go piętra przedstawiają się o wiele skromniej (zlikwidowano m.in. ozdobne balkony). Możliwe jest jednak odtworzenie pierwotnego wyglądu.
Kino nysa (Zielony Rynek)

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Kino "Nysa" przy wschodniej pierzei pl. Kościuszki w okresie okupacji. Sam budynek powstał ok. 1920-25 r. Obecnie budynek nie istnieję, a w jego miejsce powstał blok mieszkalny.

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024