Aktualności

Marzec 4, 2020

Architektki Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Irlandii otrzymały Nagrodę Pritzkera 2020.

Architektura może być traktowana jako najbardziej kompleksowa i ważna aktywność kulturalna na naszej planecie – podkreśliła Yvonne Farrell. Bycie architektem jest nadzwyczajnym przywilejem. Zdobycie tej nagrody jest wspaniałym potwierdzeniem naszej wiary w architekturę. Dziękuję za ten wielki zaszczyt.

Jako architektki i nauczycielki  od lat siedemdziesiątych, Farrell i McNamara tworzą przestrzenie, które są jednocześnie pełne szacunku dla historii i jednocześnie nowe, mistrzowsko wpasowujące się w środowisko miejskie i stosujące rzemiosło budowlane. Równoważenie siły i delikatności w projektach architektek oraz podtrzymywanie szacunku dla kontekstów specyficznych dla danego miejsca, ich instytucji akademickich, obywatelskich i kulturalnych, a także projektów mieszkaniowych, skutkują nowoczesnymi i efektownymi dziełami, które nigdy się nie powtarzają i nie naśladują także mają zdecydowanie własny głos architektoniczny.

Jury przyznało nagrodę, tak uzasadniając swoją decyzję: Za uczciwość w podejściu do budynków, a także sposób, w jaki prowadzą swoją praktykę, ich wiarę we współpracę, hojność wobec kolegów, czego szczególnie dowodem są takie wydarzenia jak Biennale w Wenecji w 2018 r., ich nieustanne zaangażowanie w doskonałość w architekturze, ich odpowiedzialne podejście do środowiska, ich zdolność do bycia kosmopolitycznymi, przy jednoczesnym uwzględnieniu wyjątkowości każdego miejsca, w którym pracują, z tych i wielu innych powodów Yvonne Farrell i Shelley McNamara otrzymują nagrodę Pritzker Architecture Award 2020.

Yvonne Farrell i Shelley McNamara - laureatki Nagrody Pritzkera 2020, fot.: Alice Clancy

W ramach etosu takiej praktyki, jak nasza, tak często starałyśmy się znaleźć miejsce na wdrożenie takich wartości, jak humanizm, rzemiosło, hojność i kulturowe połączenie z każdym miejscem i kontekstem, w którym działamy. Dlatego niezwykle satysfakcjonujące jest to, że uzyskałyśmy  uznanie dla naszej praktyki i pracy, którą wykonujemy od wielu lat  – powiedziała Shelley McNamara.  Architektura stanowi ramy ludzkiego życia. Zakotwicza nas i łączy ze światem w sposób, który prawdopodobnie nie jest możliwy w żadnej innej dyscyplinie kosmicznej - dodała.

U podstaw naszej praktyki leży prawdziwe przekonanie, że architektura ma znaczenie. To kulturowe zjawisko przestrzenne, które ludzie wymyślają – dodała Yvonne Farrell
Yvonne Farrell i Shelley McNamara założyły pracownię Grafton Architects w 1978 roku, w Dublinie, gdzie do dziś kontynuują swoją praktykę. W ciągu nieco ponad czterdziestu lat zrealizowały projekty w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech i w Peru.
Farrell i McNamara są 47 i 48 laureatkami Nagrody Pritzkera oraz pierwszymi architektkami z Irlandii, które zdobyły tę nagrodę.

Zobacz wybrane realizacje Yvonne Farrell i Shelley McNamara

Instytut Urbanistyczny Irlandii autorstwa Yvonne Farrell i Shelley McNamara – laureatek Nagrody Pritzkera 2020, fot.: Ros Kavanagh

Instytut Urbanistyczny Irlandii w Dublinie

Szkoła Społeczna Loreto projektu laureatek Nagordy Pritzkera 2020 - Yvonne Farrell i Shelley McNamara, fot.: Ros Kavanagh

Szkoła Społeczna Loreto, 2006 Milford, Irlandia

Universita Luigi Bocconi w Mediolanie

University Campus UTEC Lima, autorki: Yvonne Farrell i Shelley McNamara - laureatki Nagrody Pritzkera 2020, fot.: Iwan Baan

Kampus uniwersytecki UTEC Lima w Peru

Tagi: Nagroda Pritzkera 2020

Konkursy

The objective of the competition is the creation of a “Women’s House” within a symbolic and environmentally friendly structure that is inspired by local traditions.
Styczeń 20, 2021
Join this architecture competition and save the Fallen Church (Chiesa Diruta) of Grottole, Matera. 4000€ of prizes for the winners, plus honorable and innovative mentions!
Styczeń 20, 2021

Wasze projekty

To wnętrze pełne kontrastów zarówno kolorystycznych, jak i stylistycznych. Wnętrze tego domu miał...
Styczeń 15, 2021
Całość utrzymana została w jasnych kolorach z domieszką drewna oraz odcieni oliwki i zgaszonej żó...
Styczeń 15, 2021

Wasze realizacje

Siedziba Arpex to budynek hybrydowy, który łączy w sobie przestrzenie magazynowe i biura administ...
Styczeń 12, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Wydarzenia

World Architecture Festival and the Inside: World Festival of Interiors will now take place from...
Styczeń 20, 2021
„Budynki odpowiedzialne są za 36% emisji CO2. Cyfrowy model budynku daje ogromne możliwości w zak...
Styczeń 19, 2021