Aktualności

Sierpień 8, 2011

Beton we wnętrzach mieszkalnych

Fot. Lafarge
Fot. Lafarge

Jeden z najbardziej wpływowych architektów XX wieku – Le Corbusier, uczynił beton fundamentem nowoczesności. Stosowanie betonu daje pełną swobodę w projektowaniu nie tylko całych budynków ale i wnętrz. Wychodzi on z cienia także we wnętrzach mieszkań i domów; w szczególności dotyczy to wnętrz typu loft.

Zalety betonu

Współczesne betony architektoniczne dają projektantom ogromne możliwości aranżacyjne. W zależności od koncepcji można uzyskać idealnie gładkie powierzchnie lub odwzorowanie dowolnej faktury. Dekoracyjne konstrukcje betonowe często stanowią jeden z najbardziej eksponowanych elementów dowlonego wnętrza.

Używając tradycyjnego betonu w celach aranżacyjnych natkniemy się ograniczenia. Gęsta konsystencja nie pozwala na dobre odwzorowanie wzorów, np. słojów desek. Dlatego jeżeli w projekcie naszego domu przewidziany jest beton architektoniczny, najlepiej poszukać nowoczesnych rozwiązań i użyć np. specjalnego betonu samozagęszczalnego (np.: Agilia Pionowa) Taki beton ma bardzo płynną konsystencję, świetną przyczepność do zbrojenia i łatwo dociera w trudno dostępne miejsca. Dzięki temu może stworzyć absolutnie gładką powierzchnię, jak również idealnie odwzorowuje fakturę szalunków, którą mogą stanowić: deski, płyty z tworzywa sztucznego lub blacha stalowa z różnymi wzorami.

Beton w domu

Dotychczas betony architektoniczne były stosowane głównie w biurowcach, muzeach, galeriach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej. Jednak coraz częściej sięga się po takie rozwiązania architektoniczne wewnątrz prywatnych mieszkań i domów. Beton świetnie sprawdza się zarówno przy wszelkich konstrukcjach pionowych, takich jak: ściany, słupy czy kolumny, jak również poziomych, czyli podłogach, sufitach oraz mniejszych elementach.

Cechy betonu dekoracyjnego

Betony architektoniczne cechują się wyjątkową plastycznością, dzięki czemu możliwości ich zastosowania stają się coraz szersze. Inspiracją jest między innymi natura, tradycja sztuką. Dużą popularnością cieszą się wzory nawiązujące do słojów drzewa czy efektu odbitych desek z szalunków.

Ze względu na swoją trwałość 
 wytrzymałość coraz częściej beton wykorzystywany jest jako materiał wykończeniowy na posadzki. Są idealnie gładkie. Doskonale pasują do przestrzeni utrzymanych zarówno w minimalistycznej estetyce, jak i wnętrz w stylu glamour 
 bogatymi, błyszczącymi dodatkami.

Zastosowanie betonu ozdobnego we wnętrzach mieszkań i domów

Szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że projekty wykorzystujące surowy beton idealnie sprawdzają się we wnętrzach utrzymanych w surowym, minimalistycznym klimacie. Betonowe kompozycje doskonale dopełniają także ascetyczny charakter industrialnych przestrzeni, m.in. bardzo modnych obecnie loftów. Dla tych, którym ascetyczny styl betonu wydaje się mało atrakcyjny, ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie go z bogato urządzonym wnętrzem, co daje efekt interesującego kontrastu i podkreśla eklektyzm całości.

Fot. Lafarge

Beton ozdobny znajdzie zastosowanie we wętrzach jako blaty przy umywalkach, obudowy wanien, brodziki czy blaty przy zlewozmywaku w kuchni. We wnętrzach minimalistycznych coraz bardziej popularne stają się również kominki wykonane z betonu architektonicznego.
Tego typu rozwiązania dają ciekawe efekty w połączeniu z materiałami takimi jak drewno, sklejka, stal, szkło czy tworzywa sztuczne. Wielbicielom prostoty i nowoczesności z pewnością przypadną do gustu wszelkie łączenia ze szklanymi blatami czy stalowymi elementami konstrukcyjnymi. Z kolei bogato zdobione wnętrza, pełne miękkich tkanin, kolorowych dodatków czy drewnianych mebli idealnie będą się komponować z surowym i chłodnym betonem.

Tagi: wnętrza beton architektura wnętrz

Konkursy

Celem konkursu jest wybranie spośród zgłoszonych prac estetycznej, atrakcyjnej i funkcjonalnej koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemi...
Wrzesień 9, 2022
Tegoroczna odsłona „Roca One Day Design Challenge” będzie miała charakter digitalowy. Zadaniem uczestników będzie stworzenie oryginalnych i innowacyjnych produktów związanych z przestrzenią łazienk...
Sierpień 29, 2022

Wasze projekty

Dom wśród drzew zlokalizowany na działce porośniętej sosnami, okolice Warszawy. Naszym zadaniem b...
Sierpień 17, 2022
Na obrzeżach Wrocławia, w spokojnej dzielnicy i otoczeniu zabudowy jednorodzinnej powstanie minim...
Sierpień 1, 2022

Wasze realizacje

Widok od strony ulicy Sienkiewicza
Większość osób kojarzy nas przede wszystkim z projektów nowoczesnych, minimalistycznych budynków...
Wrzesień 2, 2022
półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022

Wydarzenia

The theme for World Architecture Day 2022 (3 October 2022) will be Architecture for well-being. T...
Wrzesień 9, 2022
Wybitni architekci z Polski i z zagranicy 8 września 2022 spotkają się w Warszawie na konferencji...
Sierpień 8, 2022