Aktualności

Czerwiec 14, 2021

Czy rewitalizacja dzielnic się opłaca?

Nowa Papiernia; Biuro projektowe AP Szczepaniak
Nowa Papiernia; Biuro projektowe AP Szczepaniak

Architekci i urbaniści wiedzą, jak ważne jest projektowanie z myślą o społeczności. Tworzenie przestrzeni skoncentrowanych na człowieku ma zasadnicze znaczenie w dzisiejszych czasach. W projektowaniu w coraz większym stopniu dąży się do tworzenia miejsc bardziej sprzyjających integracji środowisk, które łączą różne grupy społeczne – w tym pokoleniowe.

Urbanizacja z pewnością nasila problemy, z którymi na co dzień mamy styczność – mowa o nierówności społecznej, bezrobociu, przestępczości i zmianach klimatycznych. Dodatkowym wyzwaniem związanym z urbanizacją są aspiracje włodarzy, którzy chcą przekształcać swoje miasta w inteligentne, przyjazne do życia miejsca. Ten wspólny wątek dał początek rosnącej globalnej tendencji do rewitalizacji miast i dzielnic.

Długoterminowe trendy

Bez względu na wielkość miast czy lokalizację, projekty przebudowy i rewitalizacji dzielnic są kluczowe dla sukcesu miejsca, ponieważ pobudzają gospodarkę, wzmacniają wartości nieruchomości, zaszczepiają poczucie obywatelskiej dumy, ograniczają przestępczość, pomagają obecnym lokalnym firmom i przyciągają nowe.

W dzisiejszych czasach można wyróżnić pięć głównych długoterminowych trendów wpływających na miasta oraz dzielnice – w tym przyspieszenie rozwoju inteligentnych miejsc oraz rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju. Miasta i dzielnice przyszłości potrzebują rozsądnie rozplanowanych przestrzeni, w których kubatura domów i mieszkań będzie dostosowana do otaczających ich udogodnień.

Kwestia pracy

To, jak, kiedy i gdzie pracujemy, w coraz większym stopniu zmienia definicję miejsca pracy. Wymaga podejścia projektowego zorientowanego na człowieka, aby sprostać potrzebom zmieniającej się siły roboczej i uwzględnić ludzi o wszystkich umiejętnościach.

Pandemia Covid–19 ujawnia, że osoby poszukujące miejskiego życia nie robią tego już tylko po to, by być blisko pracy. Zamiast tego długoterminowy trend pokazuje, że w szczególności młodzi ludzie będą poszukują życia w konkretnej dzielnicy, niezależnie od tego, czy jest to wynajem, czy posiadanie domu, ponieważ szukają odpowiedzi na swoje potrzeby – pod względem finansowym, społecznym i kulturowym – komentuje Agnieszka Szczepaniak, dyrektor PR pracowni architektonicznej AP Szczepaniak.

Transport jako kluczowy czynnik

Głównym obszarem, o który musimy zbadać, jest zarządzanie mobilnością w miastach, przejście od korzystania z prywatnych samochodów do ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego. Zwiększona gęstość miast oznacza, że węzły przesiadkowe transportu publicznego powinny znajdować się bliżej domów i mieszkań. Konieczność zapewnienia miejsc parkingowych w centralnych lokalizacjach powinna zostać zminimalizowana.

Nadchodzące lata oferują bezprecedensową okazję do zmiany stylu życia w dzielnicach miast. Deweloperzy i władze lokalne mają obowiązek współpracować, aby osiągnąć sukces, kształtując przyszłość nowoczesnych miast.

Tożsamość miejsca zamieszkania

Kultura jest siłą napędową rozwoju miast. Wywodząc się z procesów społecznych i kulturowych, odzwierciedla ewoluującą tożsamość, oczekiwania i wizje społeczeństw na przestrzeni czasu. Kultura miejska to otwarta księga opisująca różne etapy rozwoju miejsca naszego zamieszkania.

Hotele, restauracje, budynki mieszkalne, hale sportowe i sklepy detaliczne stały się mikrokosmosem nieustannie ewoluujących ludzkich zachowań i oczekiwań konsumentów. Dzisiejsi ludzie są napędzani technologią, głodni czasu i nieustannie rozproszeni, są także coraz bardziej wygodni. Ewolucja naszych miast będzie dotyczyła tego, jak zareagujemy na tę nową narrację.

Nowe miasta odpowiedzią na nowe oczekiwania

Nowa era wymaga innowacyjnego i zintegrowanego podejścia projektantów i urbanistów, aby uczynić miasta bardziej inkluzywnymi, wspierać dialog i zrozumienie w coraz bardziej zróżnicowanych środowiskach oraz poprawiać jakość przestrzeni miejskich. To przyniesie równowagę środowiskową i pozwoli budować odporność na skutki zmian klimatycznych.

– Megamiasta to nowa forma urbanizacji, która została opisana jako zjawisko miejskie XXI wieku. Szczególnie widoczna w krajach amerykańskich, Chinach czy Japonii. Jednak w dzisiejszym zglobalizowanym świecie „lokalne” i „globalne” są coraz bardziej ze sobą powiązane, a wiele wydarzeń na poziomie dzielnicowym jest w rzeczywistości częścią globalnych trendów – podsumowuje Agnieszka Szczepaniak z biura projektowego AP Szczepaniak.

Tagi: rewitalizacja miasta urbanistyka

Konkursy

The DEAwards globally recognize, showcase, and promote the best educational ideas and implementations of architecture and design.
Październik 15, 2021
Hverfjall in northern Iceland is a tephra cone or “tuff ring” volcano. Located to the east of the volcanic Lake Mývatn, the volcanic explosion crater is 1 km wide and roughly 140 meters deep, and i...
Październik 7, 2021

Wasze projekty

Wizualizacje 3d projektu rewitalizacji zabytkowej karczmy w stylu niemieckim. Projekt obejmuje re...
Sierpień 25, 2021
Wizualizacje projektu wnętrz hotelowych - strefa wellness & SPA.
Sierpień 25, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Wydarzenia

Cyfrowa współpraca i zrównoważony rozwój – głównymi tematami Autodesk BIM DAYS 2021
Październik 11, 2021
Jesień we Wrocławiu zapowiada się niezwykle interesująco, m.in. za sprawą kolejnej edycji Targów...
Wrzesień 22, 2021