Aktualności

Październik 17, 2011

Dom ekologiczny

Projekt wyróżniony w konkursie na Dom Ekologiczny. Projekt Tomasza Głowackiego, Katarzyny Rybczyńskiej, Mateusza Skalskiego, Aleksandry Koniecznej, Krzysztofa Kukułki, Małgorzaty Walczak i Jakuba Podgórskiego
Projekt wyróżniony w konkursie na Dom Ekologiczny. Projekt Tomasza Głowackiego, Katarzyny Rybczyńskiej, Mateusza Skalskiego, Aleksandry Koniecznej, Krzysztofa Kukułki, Małgorzaty Walczak i Jakuba Podgórskiego

Rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs architektoniczny na projekt koncepcyjny wolno stojącego domu jednorodzinnego, zgodnego z zasadami poszanowania energii i ochrony środowiska.

Konkurs jest odpowiedzią na dyrektywę 2010/31/UE, zgodnie z którą budynki wybudowane lub oddane do użytku po 9 lipca 2013 roku będą musiały spełniać zaostrzone normy dotyczące minimalnej charakterystyki energetycznej.

Zadaniem konkursowym było opracowanie koncepcji architektonicznej domu o powierzchni 150-200 m2 dla czteroosobowej rodziny, którego budowa i eksploatacja są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i spełniają warunki poszanowania energii. Dom miał spełniać współczesne potrzeby i standardy użytkowe, a jednocześnie być tani w eksploatacji.

Po wnikliwej analizie projektów sędziowie, uznając, że żadna z prac nie spełniła jednocześnie wszystkich założeń konkursowych w sposób optymalny, zdecydowali się nie przyznać pierwszej nagrody.

Jury odstąpiło od przyznania nagrody głównej, uznając, że żaden z nadesłanych projektów nie powinien być traktowany jako uniwersalny model domu XXI wieku. Wyróżniło cztery prace, które przedstawiają odmienne koncepcje i sposoby myślenia o ekologii. W ten sposób sędziowie podkreślili, że interesujących dróg jest kilka i powinny być poddane społecznej dyskusji – powiedział Jerzy Grochulski, przewodniczący sądu konkursowego.

Wyróżnienia równorzędne

Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymały prace, reprezentujące odmienne koncepcje domu ekologicznego.

Wyróżnienie równorzędne w konkursie architektonicznym na Dom Ekologiczny. Projekt Piotra Trębacza, Andrzeja Wieteski, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników.
Projekt Ligii Krajewskiej i Jacka Mistura, wyróżniony w ogólnopolskim konkursie na Dom Ekologiczny.
Projekt otrzymał wyróżnienie równorzędne w konkursie na Dom Ekologiczny. Projekt autorstwa Tomasza Głowackiego, Katarzyny Rybczyńskiej, Mateusza Skalskiego, Aleksandry Koniecznej, Krzysztofa Kukułki, Małgorzaty Walczak i Jakuba Podgórskiego. / Przekrój
Projekt otrzymał wyróżnienie równorzędne w konkursie na Dom Ekologiczny. Projekt Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego.

Nagroda Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

Dom ekologiczny nagrodzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Projekt Piotra Trębacza, Miłuna Trzaskowskiego, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników

Dom ekologiczny nagrodzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Projekt Tomasza Mielczyńskiego, Anny Michalskiej, Izabeli Brychcy.

Dom ekologiczny nagrodzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Projekt Grzegorza Tomaszewskiego.

O konkursie

Organizator konkursu oczekiwał zintegrowanych rozwiązań architektonicznych, budowlanych i instalacyjnych, mających na celu oszczędność energii oraz ochronę środowiska. Projektanci mieli zaproponować rozwiązania, które pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na nieodnawialną energię końcową do ogrzewania i wentylacji do 50 kWh na metr kwadratowy rocznie. Należało przewidzieć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych oraz określić jej procentowy udział w całkowitym zapotrzebowaniu energetycznym domu, a także zaproponować racjonalne zużycie wody (wykorzystanie wody deszczowej i bytowej). Dom miał zapewniać mieszkańcom zdrowe warunki życia, w szczególności dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza. Istotnym założeniem było także zminimalizowanie negatywnego wpływu budowy na środowisko. Ze względu na studialny charakter konkursu, organizator dopuszczał uzasadnione odstępstwa od obowiązujących przepisów i norm, które wskazywałyby na zasadność zamian regulacji prawnych ze względu na główne cele wskazane w założeniach konkursu.

Projekty nadesłane na Konkurs DOM EKOLOGICZNY odzwierciedlają panujące zróżnicowanie poglądów na temat współczesnego domu. Do głosu doszły koncepcje zupełnie sprzeczne. Od propozycji tradycyjnego taniego budownictwa ze słomy i gliny, przez futurystyczne wizje domów produkujących energię, do idei definiujących na nowo sposób życia i mieszkania. Konkurs postawił zagadnienie stosunku architektury do otoczenia, zmuszając do refleksji: chronić teren własny czy wspólny? Obalił mit, że sama technologia może wskazać właściwą drogę. Wykazał, że ślepe dążenie do efektywności energetycznej może kończyć się obniżeniem komfortu czy pogorszeniem dostępu do światła. Że połączenie elementów technicznych, estetycznych i funkcjonalnych jest prawdziwą sztuką.

Na konkurs nadesłano 92 prace. Ich oceny dokonało jury w składzie:

  • Jerzy Grochulski, przewodniczący sądu konkursowego, architekt, Sekretarz generalny SARP
  • Paweł Detko, architekt,
  • Anna Kamińska, redaktor naczelna Grupy Tytułów Murator,
  • Bartłomiej Kisielewski, architekt, związany z Biurem Pysall Ruge Architekten w Berlinie,
  • Robert Konieczny, architekt, prowadzi biuro architektoniczne KWK Promes z siedzibą w Katowicach, uznawany jest za jednego z najlepszych architektów młodego pokolenia,
  • Piotr Kuczia, architekt, m.in. finalista w konkursie Archi-Bau – wśród 3 najlepszych domów ekologicznych na świecie (Monachium, 2009), zdobywca I nagrody w konkursie „Architektura Roku Województwa Śląskiego”,
  • Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii
  • Ewa P. Porębska, architekt, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”

Tagi: architektura domy ekologiczne domy domy jednorodzinne

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024
Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024