Aktualności

Czerwiec 29, 2014

Europejski Szlak Teatrów Historycznych - ciąg dalszy

Europejski Szlak Teatrów Historycznych - trasa adriatycka
Europejski Szlak Teatrów Historycznych - trasa adriatycka

W dniach 21–24 maja 2014 roku w Hvarze w Chorwacji odbyło się kolejne spotkanie i konferencja organizowane w ramach międzynarodowego projektu Europejski Szlak Teatrów Historycznych. Tematem konferencji było przygotowanie teatrów historycznych do nowej rzeczywistosści – teraźniejszości i przyszłości.

Swoje wystąpienia mieli m.in.: Per Forsström ze Szwecji („Przystosowanie historycznego teatru do współczesnych wymogów bezpieczeństwa przykładzie Drottningholms Slottsteater”), David Drago z Malty („Odrestaurowanie Teatru Manoel na Malcie – stan prac obecnie i plany na przyszłość”) i Mhora Samuel z Wielkiej Brytanii („Prezentacja rezultatów projektu EcoVenue”).

Teatr w Hvarze w Arsenale, fot. Monika Żytkowiak
Sala teatru w Hvarze, fot. Monika Żytkowiak

Otwarcie trasy adriatyckiej

Trasa Adriatycka jest pierwszym otwartym szlakiem Europy Południowo-Wschodniej. Szlak wiedzie przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Czarnogórę.

Trasa Adriatycka - Europejski Szlak Teatrów Historycznych

Pierwszy przystanek to Maribor na Słowenii i Słoweński Teatr Narodowy wybudowany w 1852 roku w stylu klasycystycznym, jednak z barokową widownią.

Natomiast w Lublanie możemy zapoznać się z dwoma budynkami teatralnymi: Operą wzniesioną w 1892 roku i Słoweńskim Teatrem Dramatycznym – secesyjnym budynkiem autorstwa Aleksandra Grafa.

Z Lublany przemieszczamy się do stolicy Chorwacji, Zagrzebia i jego największego teatru – Chorwackiego Teatru Narodowego, otwartego w 1895 roku. Ten barokowy budynek, z ośmioma malowanymi kurtynami, został zaprojektowany przez słynnych wiedeńskich architektów Fellnera i Helmera. Dziesięć lat wcześniej, ci sami architekci zaprojektowali piękny Teatr Narodowy „Lvan pl. Zajc” w Rijece wystawiający obecnie również przedstawienia w języku włoskim. Na uwagę w teatrze zasługuje sufit głównej sali ozdobiony sześcioma malowidłami alegorycznymi, z których cztery wykonali bracia Klimt. Z Rijeki szlak teatralny wiedzie do miasta Sibenik, w którym w latach 1863–1870 Josip Slade Śilović z Trogir zbudował eklektyczny teatr. Z kolei na wyspie Hvar możemy zwiedzić najstarszy w Europie teatr publiczny. Został on utworzony w 1612 roku w istniejącym już wcześniej budynku Arsenału . Obecna widownia, zaprojektowana przez Crescini, pochodzi z 1803 roku.

Opuszczając wybrzeże Adriatyku jedziemy do Bośni i Hercegowiny. Najważniejszym teatrem w kraju jest Teatr Narodowy w Sarajewie, zbudowany w 1921 roku według projektu Karlo Parzik.

Jadąc na północ przez Serbię, zwiedzimy teatr w Somborze z 1882 roku. Najstarszy teatr w Serbii otwarto w 1839 roku w Zrenjanin, który są nazwę przyjął na cześć Tosa Jovanovicia, wielkiego serbskiego aktora. Największy teatr w regionie objętym przez Trasę Adriatycką znajduje się w Belgradzie. Wybudowany został w 1868 roku, przebudowany w 1922 roku przez Josipa Bukavaca. Trasa Adriatycka kończy się w Czarnogórze. Królewski Teatr „Zetski dom” w Cetinje wybudowano w latach w 1884–1892 jako centrum kultury, według projektu architekta teatru Sibenik. Dziś jest to jeden z zaledwie dwóch teatrów państwowych w kraju.
Przypominamy, że otwarcie Trasy Bałtyckiej, w ramach której zaprezentowane zostaną teatry w Polsce, nastąpi wiosną 2015 roku.

Głównym organizatorem projektu „Europejski Szlak Teatrów Historycznych” jest Stowarzyszenie Teatrów Historycznych w Europie PERSPECTIV, a środki na realizację zadania pochodzą z programu Unii Europejskiej – KULTURA. W Polsce projekt prowadzony jest przez INSTYTUT TEATRALNY IM. ZBIGNIEWA RASZEWSKIEGO

Komentarze

Thanos

Dodano: Środa, 24 Październik 2018, 10:09, Autor: online

Thanks for the great article here it is the amazing so need to visit here http://solitairetimes.com and save the all best score to play latest free solitaire games without download i hope you like it.

Piękne tereny

Dodano: Środa, 06 Sierpień 2014, 11:16, Autor: akawka13

Nie słyszałam nigdy o takiej trasie, ale naprawdę warto byłoby się kiedyś przejechać!!!

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024
Trwa rekrutacja do III edycji „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia” – projektu, który poszukuje...
Październik 21, 2024