Aktualności

Kwiecień 20, 2021

Fasada – najbardziej integralny element projektu

Fasada –  najbardziej integralny element projektu
Fasada – najbardziej integralny element projektu

Fasada budynku to jedna z najbardziej integralnych elementów projektu budynku – poniekąd definiuje ona jego charakter. To jeden z elementów konstrukcji, który zapewnia architektom szanse eksperymentowania, zaprezentowania talentu, wizji i ożywienia swoich projektów.

Początkowo elewacja była po prostu produktem ubocznym materiału używanego do budowy ścian, ponieważ powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne się nie różniły. Stopniowo, wraz ze wzrostem znaczenia estetyki, zewnętrzna warstwa ludzkich schronów nabierała przyjemnych dla oka uszlachetnień. Na przestrzeni dziejów materiały, z których budujemy, wpływały na miejsca, w których żyjemy – od rangi i powagi kamiennych zamków i kościołów, po ciepło i przytulność drewnianych budynków.

Dzisiejsi architekci mają do dyspozycji bogatą paletę wysokowydajnych materiałów, dzięki czemu budynki mogą być nietypowe i rzucające się w oczy, a jednocześnie oferują wyjątkowy komfort i bezpieczeństwo. W raporcie CBOS „Polacy o architekturze” 98% badanych stwierdziło, że harmonijny i spójny krajobraz miejski wpływa na lepsze samopoczucie i wzrost wydajności pracy.

Ludzkość opracowała wiele materiałów do pokrycia elewacji. Niektóre z nich pochodziły bezpośrednio z materiałów okrywających ściany – drewno, kamień, cegła; inne zostały opracowane jako materiały pokryciowe i różniły się od materiałów stosowanych do budowy ścian. Takimi materiałami są tynk, płytki ceramiczne, a także niedawno opracowane ściany osłonowe ze stali, aluminium i szkła.

Jakie znaczenie ma elewacja budynku w architekturze?

Elewacja budynku to okazja do zaprezentowania designu – nadaje wyjątkowości dla całej konstrukcji. Oprócz cech estetycznych, elewacja odgrywa kluczową rolę w łączeniu zewnętrznych części budynku z jego wnętrzem – może pomóc w znacznym obniżeniu energii (chłodzenie budynku lub jego nagrzewanie), chroni przed warunkami atmosferycznymi i korozjami oraz zapewnia wysoki poziom komfortu akustycznego.

Każda elewacja budynku musi być traktowana i projektowana jako integralna część całej zabudowy – chociaż jest ozdobnym elementem, który pomaga zdefiniować wyjątkową estetykę architektoniczną, odgrywa również kluczową rolę w odniesieniu do charakterystyki oraz funkcji budynku, takich jak bariera przed czynnikami środowiskowymi czy przepuszczania światła. Dlatego dobór materiałów do funkcji, jakie będzie pełnić, jest ważny w odniesieniu do sposobu działania budynku.

Fasady budynków powinny korespondować z otoczeniem, co w przypadku mocno zabudowanych miast jest istotnym zabiegiem. Z roku na rok gruntów w miastach ubywa – często spotykamy plomby – zależnie od wizji architektów, są dopasowane do stylu przylegających budynków lub są celowo wyróżnione na ich tle, w stylu, który nie jest oderwany od kontekstu otoczenia. Istotną rolę elewacji w procesie kształtowania jakości budynku i lokalnego krajobrazu, podkreśla konkurs Baumit Fasada Roku, który jest organizowany w Polsce od 2007 roku.

Fasada – najbardziej integralny element projektu, zdj.: AP Szczepaniak
Nowoczesne materiały elewacyjne

Architektura elewacji i ściany osłonowe mogą pomóc architektowi osiągnąć wiele różnych efektów. Starannie zaprojektowana fasada może sprawić, że budynek będzie wydajniejszy dla użytkowników, mieszkańców i środowiska – stając się łącznikiem między przestrzenią wewnętrzną a środowiskiem zewnętrznym. Jako powłoka budynku, odgrywa kluczową rolę w wymianie ciepła, światła i powietrza, jednak jej wydajność zależy od wyboru odpowiedniego materiału i prawidłowego montażu. Przykładem przemyślanego i dobranego materiału są płytki sprowadzone z holenderskiej manufaktury, które ozdabiają budynek Legnicka 60C przy Magnolii Park we Wrocławiu, zaprojektowany przez pracownię AP Szczepaniak. Frontowa elewacja pokryta wyjątkowym wzornictwem, o różnych odcieniach szarości, wygląda niczym ceglana mozaika. Tym samym projekt łączy ze sobą zarówno klasyczny, jak i współczesny design.

Poruszając się po miastach, dostrzegamy fasady, za którymi kryją się różnorodne wnętrza. Chociaż nie należy oceniać książki po okładce, w architekturze fasada często określa budynek i jego ambicje. Zewnętrzna część budynku również ma wpływ na reakcje emocjonalne. Wygląd budynku może mieć wpływ psychologiczny nawet na najbardziej podstawowym poziomie; jeśli coś wygląda dobrze, prawdopodobnie nas to uszczęśliwi. Forma i projekt przestrzeni determinuje zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki, których każdy może doświadczyć na swój sposób.

Fasada – najbardziej integralny element projektu, zdj.: AP Szczepaniak
Trendy w projektowaniu nowoczesnych elewacji

Dzisiejsze podejście do projektowania to takie, które równoważy zaskakujące efekty wizualne z klasyczną funkcjonalnością, jednocześnie wykorzystując inteligentne nowe technologie w celu zwiększenia wydajności.

– Zmienia się sposób podejścia do elewacji budynków. Oprócz funkcji hydroizolacyjnych, izolacyjnych i estetycznych, projekt elewacji obejmuje również efektywność energetyczną. Należy jednak pamiętać, że projektując przestrzenie, w których zamieszkujemy, wpływamy na to, jak działamy i jak się czujemy. Jeśli mamy opracować nowe sposoby czytania przestrzeni, architektury budynków – w tym ich fasad, kluczowe jest dokładne zbadanie tych, które już istnieją. Stała obserwacja zmian społecznych i zwiększona wrażliwość na trendy to podstawy do rozpoznania bieżących i przewidywania przyszłych potrzeb w celu tworzenia nowych rozwiązań, przekształcania istniejących lub łączenia starych z nowymi – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak, dyrektor zarządzająca w pracowni architektonicznej AP Szczepaniak.

Fasada jest jednym z najważniejszych elementów projektu architektonicznego. Oprócz tego, że jest pierwszą barierą budynku, chroniącą przed upałem, deszczem, śniegiem lub wiatrem, w dużym stopniu decyduje również o jego wyglądzie. Elewacja może sprawić, że projekt będzie się wyróżniał, wtapiał w kontekst miejski – ponieważ stanowi znaczną część całkowitego projektu, należy ją bardzo dokładnie określić, biorąc pod uwagę estetykę, funkcjonalność czy konserwację.

Tagi: fasada projektowanie architektura

Komentarze

JAK nie projektować fasady

Dodano: Wtorek, 20 Kwiecień 2021, 14:54, Autor: Sajmon

PROJEKT tej fasady pokazuje , jak zignorować otoczenie. I jak nie projektować. Wystarczy spojrzeć na istniejące otoczenie: rozedrgane, "niespokojne", brzydkie, z przygniatającym nadmiarem elementów i detali (i tych budynkowych i tych dodanych przez użytkowników). W takim otoczeniu fasada powinna być przeciwieństwem w/w , aby "uspokoić" otoczenie. A jest powtórzeniem w/w i epatuje "pikselizacją" (zresztą już niemodną:-). Totalny "Meksyk" ,"Jacykowo".

Konkursy

Celem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie muralu o tematyce ekologicznej, spełniającego jednocześnie funkcje edukacyjne. Projekt muralu powinien nawiązywać do szeroko rozumianej ekologii – tr...
Czerwiec 29, 2021
źródło: http://auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/konkurs-na-nowa-wystawe-polska-w-miejscu-pamieci,2210.html
Nowa wystawa polska w Miejscu Pamięci Auschwitz zostanie sfinansowana dzięki nadzwyczajnemu wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ekspozycja zajmie dwa piętra historyczneg...
Czerwiec 19, 2021

Wasze projekty

Wnętrze zostało zaprojektowane w połączeniu stylu nowojorskiego, śródziemnomorskiego i skandynaws...
Czerwiec 11, 2021
Zaprojektowane wnętrze to połączenie stylu śródziemnomorskiego i klasycznego. Klasyczne formy, me...
Maj 30, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Wydarzenia

Kadr z filmu Agnieszki Polskiej "Plan Tysiącletni"
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na otwarcie wystawy Agnieszki Polskiej „Plan Tysią...
Czerwiec 29, 2021
Architectural ideas which tackle some of the biggest issues facing the world will be the subject...
Maj 25, 2021