Aktualności

Kwiecień 20, 2021

Fasada – najbardziej integralny element projektu

Fasada –  najbardziej integralny element projektu
Fasada – najbardziej integralny element projektu

Fasada budynku to jedna z najbardziej integralnych elementów projektu budynku – poniekąd definiuje ona jego charakter. To jeden z elementów konstrukcji, który zapewnia architektom szanse eksperymentowania, zaprezentowania talentu, wizji i ożywienia swoich projektów.

Początkowo elewacja była po prostu produktem ubocznym materiału używanego do budowy ścian, ponieważ powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne się nie różniły. Stopniowo, wraz ze wzrostem znaczenia estetyki, zewnętrzna warstwa ludzkich schronów nabierała przyjemnych dla oka uszlachetnień. Na przestrzeni dziejów materiały, z których budujemy, wpływały na miejsca, w których żyjemy – od rangi i powagi kamiennych zamków i kościołów, po ciepło i przytulność drewnianych budynków.

Dzisiejsi architekci mają do dyspozycji bogatą paletę wysokowydajnych materiałów, dzięki czemu budynki mogą być nietypowe i rzucające się w oczy, a jednocześnie oferują wyjątkowy komfort i bezpieczeństwo. W raporcie CBOS „Polacy o architekturze” 98% badanych stwierdziło, że harmonijny i spójny krajobraz miejski wpływa na lepsze samopoczucie i wzrost wydajności pracy.

Ludzkość opracowała wiele materiałów do pokrycia elewacji. Niektóre z nich pochodziły bezpośrednio z materiałów okrywających ściany – drewno, kamień, cegła; inne zostały opracowane jako materiały pokryciowe i różniły się od materiałów stosowanych do budowy ścian. Takimi materiałami są tynk, płytki ceramiczne, a także niedawno opracowane ściany osłonowe ze stali, aluminium i szkła.

Jakie znaczenie ma elewacja budynku w architekturze?

Elewacja budynku to okazja do zaprezentowania designu – nadaje wyjątkowości dla całej konstrukcji. Oprócz cech estetycznych, elewacja odgrywa kluczową rolę w łączeniu zewnętrznych części budynku z jego wnętrzem – może pomóc w znacznym obniżeniu energii (chłodzenie budynku lub jego nagrzewanie), chroni przed warunkami atmosferycznymi i korozjami oraz zapewnia wysoki poziom komfortu akustycznego.

Każda elewacja budynku musi być traktowana i projektowana jako integralna część całej zabudowy – chociaż jest ozdobnym elementem, który pomaga zdefiniować wyjątkową estetykę architektoniczną, odgrywa również kluczową rolę w odniesieniu do charakterystyki oraz funkcji budynku, takich jak bariera przed czynnikami środowiskowymi czy przepuszczania światła. Dlatego dobór materiałów do funkcji, jakie będzie pełnić, jest ważny w odniesieniu do sposobu działania budynku.

Fasady budynków powinny korespondować z otoczeniem, co w przypadku mocno zabudowanych miast jest istotnym zabiegiem. Z roku na rok gruntów w miastach ubywa – często spotykamy plomby – zależnie od wizji architektów, są dopasowane do stylu przylegających budynków lub są celowo wyróżnione na ich tle, w stylu, który nie jest oderwany od kontekstu otoczenia. Istotną rolę elewacji w procesie kształtowania jakości budynku i lokalnego krajobrazu, podkreśla konkurs Baumit Fasada Roku, który jest organizowany w Polsce od 2007 roku.

Fasada – najbardziej integralny element projektu, zdj.: AP Szczepaniak
Nowoczesne materiały elewacyjne

Architektura elewacji i ściany osłonowe mogą pomóc architektowi osiągnąć wiele różnych efektów. Starannie zaprojektowana fasada może sprawić, że budynek będzie wydajniejszy dla użytkowników, mieszkańców i środowiska – stając się łącznikiem między przestrzenią wewnętrzną a środowiskiem zewnętrznym. Jako powłoka budynku, odgrywa kluczową rolę w wymianie ciepła, światła i powietrza, jednak jej wydajność zależy od wyboru odpowiedniego materiału i prawidłowego montażu. Przykładem przemyślanego i dobranego materiału są płytki sprowadzone z holenderskiej manufaktury, które ozdabiają budynek Legnicka 60C przy Magnolii Park we Wrocławiu, zaprojektowany przez pracownię AP Szczepaniak. Frontowa elewacja pokryta wyjątkowym wzornictwem, o różnych odcieniach szarości, wygląda niczym ceglana mozaika. Tym samym projekt łączy ze sobą zarówno klasyczny, jak i współczesny design.

Poruszając się po miastach, dostrzegamy fasady, za którymi kryją się różnorodne wnętrza. Chociaż nie należy oceniać książki po okładce, w architekturze fasada często określa budynek i jego ambicje. Zewnętrzna część budynku również ma wpływ na reakcje emocjonalne. Wygląd budynku może mieć wpływ psychologiczny nawet na najbardziej podstawowym poziomie; jeśli coś wygląda dobrze, prawdopodobnie nas to uszczęśliwi. Forma i projekt przestrzeni determinuje zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki, których każdy może doświadczyć na swój sposób.

Fasada – najbardziej integralny element projektu, zdj.: AP Szczepaniak
Trendy w projektowaniu nowoczesnych elewacji

Dzisiejsze podejście do projektowania to takie, które równoważy zaskakujące efekty wizualne z klasyczną funkcjonalnością, jednocześnie wykorzystując inteligentne nowe technologie w celu zwiększenia wydajności.

– Zmienia się sposób podejścia do elewacji budynków. Oprócz funkcji hydroizolacyjnych, izolacyjnych i estetycznych, projekt elewacji obejmuje również efektywność energetyczną. Należy jednak pamiętać, że projektując przestrzenie, w których zamieszkujemy, wpływamy na to, jak działamy i jak się czujemy. Jeśli mamy opracować nowe sposoby czytania przestrzeni, architektury budynków – w tym ich fasad, kluczowe jest dokładne zbadanie tych, które już istnieją. Stała obserwacja zmian społecznych i zwiększona wrażliwość na trendy to podstawy do rozpoznania bieżących i przewidywania przyszłych potrzeb w celu tworzenia nowych rozwiązań, przekształcania istniejących lub łączenia starych z nowymi – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak, dyrektor zarządzająca w pracowni architektonicznej AP Szczepaniak.

Fasada jest jednym z najważniejszych elementów projektu architektonicznego. Oprócz tego, że jest pierwszą barierą budynku, chroniącą przed upałem, deszczem, śniegiem lub wiatrem, w dużym stopniu decyduje również o jego wyglądzie. Elewacja może sprawić, że projekt będzie się wyróżniał, wtapiał w kontekst miejski – ponieważ stanowi znaczną część całkowitego projektu, należy ją bardzo dokładnie określić, biorąc pod uwagę estetykę, funkcjonalność czy konserwację.

Tagi: fasada projektowanie architektura

Komentarze

JAK nie projektować fasady

Dodano: Wtorek, 20 Kwiecień 2021, 14:54, Autor: Sajmon

PROJEKT tej fasady pokazuje , jak zignorować otoczenie. I jak nie projektować. Wystarczy spojrzeć na istniejące otoczenie: rozedrgane, "niespokojne", brzydkie, z przygniatającym nadmiarem elementów i detali (i tych budynkowych i tych dodanych przez użytkowników). W takim otoczeniu fasada powinna być przeciwieństwem w/w , aby "uspokoić" otoczenie. A jest powtórzeniem w/w i epatuje "pikselizacją" (zresztą już niemodną:-). Totalny "Meksyk" ,"Jacykowo".

Konkursy

Claude Cormier + Associés, "Blue Stick Garden", 2000 | fot.: Louise Tanguay
Międzynarodowy Festiwal Ogrodów ogłasza zaproszenie do składania wniosków w celu wyłonienia projektantów, którzy stworzą nowe tymczasowe ogrody na 25. edycję Festiwalu, która zostanie otwarta 21 cz...
Październik 1, 2023
Urząd Miasta i Gminy w Miechowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy c...
Wrzesień 30, 2023

Wasze projekty

Nowoczesny salon z jadalnią
Otwartą strefę dzienną tego nowoczesnego domu zaprojektowaliśmy głównie w bieli, ale z kontrastow...
Sierpień 29, 2023
aranżacja wnętrz nowoczesnego domu
Strefa dzienna tego domu to otwarta przestrzeń z dużymi przeszkleniami, które pozwalają cieszyć s...
Sierpień 29, 2023

Wasze realizacje

Półki na książki cellaio są: - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok/. 100kg/m2) - tworzone są...
Sierpień 29, 2023
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) pólki nad łóżko. Tworzone na wymiar i wg indywidu...
Sierpień 28, 2023

Wydarzenia

Międzynarodowe Biennale Architektury (MBA) odbywa się w Krakowie cyklicznie od 1985 roku, stanowi...
Wrzesień 30, 2023
W piątek, 8 września 2023, odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu MEETING POINT FOKSAL – gościn...
Wrzesień 4, 2023