Aktualności

Marzec 12, 2013

Główne trendy w architekturze wnętrz powierzchni biurowej

Biuro Adgar w Warszawie
Biuro Adgar w Warszawie

Aranżacja wnętrz, które są miejscem pracy, w dużej mierze decyduje o efektywności pracy, kreatywności oraz komunikacji w zespole, dlatego tak bardzo liczy się dobre rozplanowanie dostępnej przestrzeni i dopasowanie jej do charakteru wykonywanej pracy.

Inaczej projektuje się siedzibę dewelopera, urzędu państwowego, agencji reklamowej czy firmy z branży IT. Natomiast cechą współną wszystkich przestrzeni biurowych jest ich duża elastyczność w zakresie aranżacji wnętrz, osiągana między innymi dzięki podniesionym podłogom, lekkim ściankom działowym czy mobilnym meblom.

Czynniki kształtujące przestrzeń biurową

Stylem dominującym od dawna w projektowaniu powierzchni biurowych jest minimalizm - postrzegany jest jako oznaka profesjonalizmu i dobrego smaku.

Obecnie zyskuje na popularności styl skandynawski, czyli klasyczne bryły, prostota i elegancja, połączone z ciekawym wzornictwem i kolorowymi dodatkami. Zmieniają się obicia krzeseł biurowych, pojawiają się na nich wzory znane z modowych wybiegów.

Strefy typu „lounge”, czyli strefy do pracy indywidualnej, w odosobnieniu, sprzyjające skupieniu i kreatywności zaczynają konkurować z powszechnymi dotąd "open-space'ami".

Oczywiście nadal popularne są pomieszczenia, gdzie na otwartej przestrzeni pracuje nawet kilkanaście osób. Jednakże coraz więcej firm uzupełnia je o strefy typu „lounge”. Sprzyjają temu mobilne technologie, które znoszą ograniczenia związane z kablami od telefonów czy komputerów – pracownicy korzystają dziś z laptopów, smartfonów i bezprzewodowego internetu Wi-Fi.

Strefy typu lounge, wyposażone są w miękkie, przytulne meble, które mają sprzyjać budowaniu mniej formalnej atmosfery i bardziej kreatywnej atmosferze. Według psychologów biznesu, takie rozwiązania sprzyjają innowacyjnym pomysłom i wzmacniają komunikację w zespole.

Elementy funkcjonalne - czyli meble, zgodnie z najnowszymi trendami mają być nie tylko wygodne w użytkowaniu ale i kolorowe, wesołe, ciekawe, zaskakujące. Taki wystrój sprawia, że pracownicy czują się mniej formalnie i dominuje przede wszystkim w firmach, w których wyróżnikiem jest kreatywność.

Biuro Adgar w Warszawie

Ściany i ich kolorystyka czy faktura również brane są pod uwagę podczas projektowania. Oprócz, najczęściej stosowanych stonowanych kolorów ścian, pojawiają się niestandardowe rozwiązania. W budynkach z cegły pozostawia się jedną ścianę nieotynkowaną, a ściany z bielonej cegły stosuje się w nowoczesnych biurowcach. Innym rozwiązaniem jest dekorowanie ścian graffiti czy fototapetami.

Biuro Adgar w Warszawie

Kolejny trend to konstruowanie tzw. budek telefonicznych, czyli odosobnionych miejsc, w których można spokojnie i efektywnie prowadzić rozmowy przez telefon. Wykorzystuje się przy tym dźwiękochłonne ściany i sufity, które wyciszają i eliminują echo. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie dobrze tam gdzie dominują open-space'y.

We współczesnych biurach wzrasta także rola pomieszczeń socjalnych, w których pracownicy mogą odpocząć i zjeść posiłek. 
Tam, gdzie pozwala na to miejsce ustawia się duże, owalne stoły, przy których można usiąść w licznej grupie. Takie ustawienie sprzyja integracji pracowników, pozwala im lepiej się poznać, co ma przełożenie na pracę zespołową.

Tak jak wszędzie obserwuje się zwrot w kierunku ekologii. Wyrazem tej tendencji jest wykorzystywanie naturalnych materiałów najwyższej jakości, takich jak drewno, szkło, kamień. Ważnym elementem biur przyjaznych dla środowiska są inteligentne systemy sterowania budynkiem, które pozwalają automatycznie dostosowywać mikroklimat (klimatyzację, ogrzewanie, nawilżanie powietrza), oświetlenie i akustykę do indywidualnych potrzeb użytkowników, nawet kilka razy dziennie. Tego typu rozwiązania są nie tylko ekologiczne, ale także energooszczędne.

Biuro Adgar w Warszawie

Źródło: Artykuł powstał we współpracy z dyrektorem generalnym Adgar w Polsce, firmie realizującej projekty biurowe w Warszawie: Eyal Litwinem.

Tagi: projektowanie wnętrz architektura wnętrz biura

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024

Wasze projekty

architekt wnętrz poznań
Mieszkanie w Dąbrówce to idealne połączenie skromnej elegancji i naturalnego ciepła, które zachwy...
Lipiec 22, 2024
Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Wydarzenia

Aluprof startuje z kolejną edycją swojego głośnego projektu Future Builders. To wyjątkowa przestr...
Lipiec 15, 2024
Fot. Agnieszka Kowalska
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na warsztaty architektoniczne wzmacniające kompetencje mieszkanek i...
Czerwiec 25, 2024