Aktualności

Czerwiec 13, 2022

Jak projektuje się mieszkaniowe nieruchomości premium?

ROARK STUDIO - ATRIUM OLIVA -SALA KLUBOWA
ROARK STUDIO - ATRIUM OLIVA -SALA KLUBOWA

W przypadku inwestycji premium, wysoki standard to… standard. Podobnie jak atrakcyjna, prestiżowa lokalizacja czy liczne udogodnienia dla mieszkańców. Świadomi nabywcy nieruchomości mieszkaniowych „z wyższej półki” doskonale wiedzą jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze. A jak to wygląda z punktu widzenia architekta? Jak projektować, by „premium” w kontekście kolejnej inwestycji nie było określeniem czysto marketingowym? Na te pytania odpowiada ekspert pracowni Roark Studio.

Współpraca międzynbranżowa

Pierwszą, zasadniczą kwestią w projektowaniu inwestycji premium – starannie dopracowanych i dopiętych na ostatni guzik – jest holistyczne podejście do całego procesu tworzenia oraz interdyscyplinarna, wielopoziomowa współpraca pomiędzy zespołami.

Projektujemy „od makro do mikro” – od założenia urbanistycznego, poprzez kubaturę, elewacje, wnętrza części wspólnych. Historia którą w ten sposób opowiadamy musi być spójna. Przez cały czas towarzyszy nam myśl przewodnia inwestycji, której punktem wyjścia jest często grupa docelowa bądź wyjątkowe usytuowanie budynku – na przykład w miejscu lub sąsiedztwie jakiegoś historycznego obiektu – mówi Michał Ścieszka, architekt z Roark Studio. – Bywa, że inwestor zgłasza się do nas z zarysem pomysłu, czasem idea przyświecająca projektowi wychodzi od pracowni. Bardzo cenimy sobie jednak koncepcje łączące obie perspektywy, powstające na drodze wspólnej dyskusji.  

Eksperci podkreślają, że dobra współpraca pomiędzy architektami a świadomym inwestorem to klucz do sukcesu. Istotnym elementem zespołu jest również dział marketingu i sprzedaży – czyli perspektywa tych, którzy daną inwestycję będą komunikować, promować i oferować potencjalnym nabywcom. Architekci muszą także sprawnie kooperować z pracownią odpowiedzialną za zagospodarowanie zieleni czy ekipami budowlanymi i wykończeniowymi. Bardzo wiele detali, tworzących jakość i klimat inwestycji udoskonala się właśnie na etapie realizacji oraz nadzoru autorskiego.

Jakość na każdym etapie

Niezwykle istotne w procesie projektowym inwestycji premium jest dbałość o jakość na każdym etapie. Duży nacisk położony jest także na przemyślane i funkcjonalne układy mieszkań. Niezwykle ważny jest również dobór materiałów wykończeniowych – zarówno zewnętrznych, elewacyjnych, jak i wewnętrznych.
Nabywcy apartamentów w standardzie premium to inwestorzy świadomi swoich potrzeb i oczekiwań. Oprócz wyglądu i estetyki wykończenia, kluczowym kryterium jest przede wszystkim jakość i trwałość, w rozumieniu użytkowym oraz stylistycznym. Architektura i wnętrza powinny podążać za aktualnymi trendami, niemniej jednak zachowywać cechę ponadczasowości – dodaje Michał Ścieszka.

Architektoniczne unikaty

Według ekspertów Roark Studio każdy projekt premium powinien wnosić na rynek nową jakość i standard. Jednym z wyróżników jakości inwestycji jest jej unikatowość z jednej strony, a z drugiej wpisanie się w kontekst miejsca danej inwestycji. Dążenie do uzyskania unikatowego efektu wymusza na projektantach oraz Inwestorach nieszablonowego podejścia do etapów projektowych jak i wykonawczych. Wiąże się to często z tworzeniem nowych rozwiązań materiałowych i technologicznych. Wszystko to składa się na skomplikowane procesy wymagające pracy, czasu i nakładów finansowych, które mają wpływ na ostateczną ofertę cenową danej inwestycji – komentuje ekspert Roark Studio.

Inwestycja premium to nie tylko wysoka jakość wykończenia, ale również różnorodne udogodnienia dla mieszkańców. Za przykład posłużyć może tężnia solankowa, bądź strefa zabaw dla dzieci – rozwiązania nieczęsto spotykane w inwestycjach mieszkaniowych.

W jednym z naszych projektów zaproponowaliśmy realizację tężni solankowej w ogólnodostępnej strefie relaksu. Rozwiązania techniczne wymagały szerokiej konsultacji ze specjalistami. Wyzwanie stanowiło między innymi wysokie stężenie soli w powietrzu. Musieliśmy zawczasu przewidzieć jak takie warunki zniosą materiały i elementy wyposażenia wykorzystane w otoczeniu udogodnienia – np. oprawy oświetleniowe, materiały obiciowe i wykończeniowe – opowiada Michał Ścieszka.

Należy pamiętać, że unikatowe, niekiedy kosztowne, rozwiązania służą nie tylko mieszkańcom, ale także sprzedaży. Jest to koszt, który świadomy deweloper podejmuje na rzecz budowania wyjątkowej marki premium.

Tagi: inwestycje premium projektowanie domy mieszkalne

Konkursy

L A M P is a small organization that devotes itself to promoting and connecting emerging talents to new markets in lighting design. This is an opportunity to showcase your work outside of the costl...
Lipiec 15, 2024
As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024

Wasze projekty

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Wardrobe design
Lipiec 4, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Wydarzenia

Aluprof startuje z kolejną edycją swojego głośnego projektu Future Builders. To wyjątkowa przestr...
Lipiec 15, 2024
Fot. Agnieszka Kowalska
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na warsztaty architektoniczne wzmacniające kompetencje mieszkanek i...
Czerwiec 25, 2024