Aktualności

Czerwiec 13, 2022

Jak projektuje się mieszkaniowe nieruchomości premium?

ROARK STUDIO - ATRIUM OLIVA -SALA KLUBOWA
ROARK STUDIO - ATRIUM OLIVA -SALA KLUBOWA

W przypadku inwestycji premium, wysoki standard to… standard. Podobnie jak atrakcyjna, prestiżowa lokalizacja czy liczne udogodnienia dla mieszkańców. Świadomi nabywcy nieruchomości mieszkaniowych „z wyższej półki” doskonale wiedzą jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze. A jak to wygląda z punktu widzenia architekta? Jak projektować, by „premium” w kontekście kolejnej inwestycji nie było określeniem czysto marketingowym? Na te pytania odpowiada ekspert pracowni Roark Studio.

Współpraca międzynbranżowa

Pierwszą, zasadniczą kwestią w projektowaniu inwestycji premium – starannie dopracowanych i dopiętych na ostatni guzik – jest holistyczne podejście do całego procesu tworzenia oraz interdyscyplinarna, wielopoziomowa współpraca pomiędzy zespołami.

Projektujemy „od makro do mikro” – od założenia urbanistycznego, poprzez kubaturę, elewacje, wnętrza części wspólnych. Historia którą w ten sposób opowiadamy musi być spójna. Przez cały czas towarzyszy nam myśl przewodnia inwestycji, której punktem wyjścia jest często grupa docelowa bądź wyjątkowe usytuowanie budynku – na przykład w miejscu lub sąsiedztwie jakiegoś historycznego obiektu – mówi Michał Ścieszka, architekt z Roark Studio. – Bywa, że inwestor zgłasza się do nas z zarysem pomysłu, czasem idea przyświecająca projektowi wychodzi od pracowni. Bardzo cenimy sobie jednak koncepcje łączące obie perspektywy, powstające na drodze wspólnej dyskusji.  

Eksperci podkreślają, że dobra współpraca pomiędzy architektami a świadomym inwestorem to klucz do sukcesu. Istotnym elementem zespołu jest również dział marketingu i sprzedaży – czyli perspektywa tych, którzy daną inwestycję będą komunikować, promować i oferować potencjalnym nabywcom. Architekci muszą także sprawnie kooperować z pracownią odpowiedzialną za zagospodarowanie zieleni czy ekipami budowlanymi i wykończeniowymi. Bardzo wiele detali, tworzących jakość i klimat inwestycji udoskonala się właśnie na etapie realizacji oraz nadzoru autorskiego.

Jakość na każdym etapie

Niezwykle istotne w procesie projektowym inwestycji premium jest dbałość o jakość na każdym etapie. Duży nacisk położony jest także na przemyślane i funkcjonalne układy mieszkań. Niezwykle ważny jest również dobór materiałów wykończeniowych – zarówno zewnętrznych, elewacyjnych, jak i wewnętrznych.
Nabywcy apartamentów w standardzie premium to inwestorzy świadomi swoich potrzeb i oczekiwań. Oprócz wyglądu i estetyki wykończenia, kluczowym kryterium jest przede wszystkim jakość i trwałość, w rozumieniu użytkowym oraz stylistycznym. Architektura i wnętrza powinny podążać za aktualnymi trendami, niemniej jednak zachowywać cechę ponadczasowości – dodaje Michał Ścieszka.

Architektoniczne unikaty

Według ekspertów Roark Studio każdy projekt premium powinien wnosić na rynek nową jakość i standard. Jednym z wyróżników jakości inwestycji jest jej unikatowość z jednej strony, a z drugiej wpisanie się w kontekst miejsca danej inwestycji. Dążenie do uzyskania unikatowego efektu wymusza na projektantach oraz Inwestorach nieszablonowego podejścia do etapów projektowych jak i wykonawczych. Wiąże się to często z tworzeniem nowych rozwiązań materiałowych i technologicznych. Wszystko to składa się na skomplikowane procesy wymagające pracy, czasu i nakładów finansowych, które mają wpływ na ostateczną ofertę cenową danej inwestycji – komentuje ekspert Roark Studio.

Inwestycja premium to nie tylko wysoka jakość wykończenia, ale również różnorodne udogodnienia dla mieszkańców. Za przykład posłużyć może tężnia solankowa, bądź strefa zabaw dla dzieci – rozwiązania nieczęsto spotykane w inwestycjach mieszkaniowych.

W jednym z naszych projektów zaproponowaliśmy realizację tężni solankowej w ogólnodostępnej strefie relaksu. Rozwiązania techniczne wymagały szerokiej konsultacji ze specjalistami. Wyzwanie stanowiło między innymi wysokie stężenie soli w powietrzu. Musieliśmy zawczasu przewidzieć jak takie warunki zniosą materiały i elementy wyposażenia wykorzystane w otoczeniu udogodnienia – np. oprawy oświetleniowe, materiały obiciowe i wykończeniowe – opowiada Michał Ścieszka.

Należy pamiętać, że unikatowe, niekiedy kosztowne, rozwiązania służą nie tylko mieszkańcom, ale także sprzedaży. Jest to koszt, który świadomy deweloper podejmuje na rzecz budowania wyjątkowej marki premium.

Tagi: inwestycje premium projektowanie domy mieszkalne

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022

Wasze projekty

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Wydarzenia

Plany na przyszłość | LAB to wystawa prezentująca Warszawę przyszłości - zbiór projektów architek...
Lipiec 20, 2022
Helena Kurcyusz - architektka i urbanistka, należąc do nielicznego grona osób mających duży wpływ...
Lipiec 4, 2022