Aktualności

Lipiec 4, 2021

Kluczowa rola stolarki przeciwpożarowej we współczesnych projektach architektonicznych

źródło: Alufire
źródło: Alufire

Stolarka drzwiowa i okienna, gdy tylko pojawiła się w architekturze, była kluczowym elementem budynku. Drzwi wpuszczały ludzi, okna wpuszczały światło. Mimo iż pierwotnie stosowano inne materiały wypełniające skrzydła okienne, to we współczesnych projektach, stolarka jest jeszcze ważniejsza. Jej znaczenie tak wzrosło, że czasami nie da się oddzielić pojęcia stolarki, od pojęcia ścian działowych. Dlaczego stolarka jest obecnie kluczowa w projektowaniu i czym jest przeciwpożarowość stolarki?

  

Stolarka to już nie drewno…

Niegdyś drzwi wykonywano głównie z drewna, podobnie okna. Obecnie drewniane okna i drzwi spotkamy głównie w zabytkach lub niewielkich, indywidualnych projektach mieszkaniowych. Oczywiście współczesne domy, również muszą spełniać wymagania przeciwpożarowe i inne związane z prawem budowlanym. Raczej mało prawdopodobne jest, abyśmy otrzymali zgodę na budowę domu, który może spalić się w kilka minut. W dzisiejszych projektach architektonicznych króluje stal, szkło i… wymagania prawne.

źródło: Alufire
Miasto, prawo i kolektyw budynków

Musimy sobie uzmysłowić, że każdy projekt, który realizowany jest w miastach, nie jest samodzielnym bytem. To obiekt, który będzie znajdował się w grupie innych nieruchomości i przestrzeni. Budynki oddziałują na siebie i nie tylko dlatego architekci biorą pod uwagę otoczenie podczas projektowania. Miasto ma swoje wymagania. Nikt nie chce dopuścić, aby w wypadku pożaru jednego budynku ogień rozprzestrzenił się i spalił całe miasto, jak to na przykład miało miejsce podczas Wielkiego Pożaru Londynu w XVII wieku. Po to są wymagania przeciwpożarowe i m.in. dlatego biurowce, hotele, restauracje stojące w centrum miasta nie są drewniane. Obecna architektura została ukształtowana przez styl, funkcje, ale również przez prawa budowlane.

Obecnie stolarka to ściany

Ogromne przeszklenia budynków są możliwe dzięki technologii, ale to nie jest zwykłe szkło, to nie są zwykłe okna. Całkowicie zmieniło się postrzeganie stolarki. Teraz okna mają nie tylko wpuszczać światło do wnętrza. Stolarka ma izolować cieplnie, dźwiękowo, jak również chronić przed rozprzestrzenianiem się ognia. Wyobraźmy sobie, co by było, gdyby okna podczas szalejącego pożaru pękałyby od razu od gorąca? Przeżycie takiego pożaru w budynku kilkudziesięciopiętrowym byłoby mało prawdopodobne. Stolarka przeciwpożarowa zamyka ogień w jednym miejscu, przynajmniej na pewien czas.

źródło: Alufire
Jak wygląda wzorowy projekt stolarki przeciwpożarowej we współczesnych budynkach?

Przyjrzyjmy się Łodzi. Wyróżnia się znaczącą ilością zabytków, a wśród nich wspaniale wpisują się nowoczesne projekty. Naprzeciw Pałacu Izraela Poznańskiego powstał w 2019 roku Hotel Puro. Odpowiednie wykorzystanie przeszkleń (nie tylko z zewnątrz), ale i wewnątrz pozwoliło na całkowite zoptymalizowanie przestrzeni pod względem rozprzestrzeniania się światła. Dzięki ich wykorzystaniu mamy możliwość podziwiania wręcz historyzującego atrium przy zastosowaniu ścian przeciwpożarowych. Z jednej strony jesteśmy wewnątrz hotelu, z drugiej nie jesteśmy kompletnie odłączeni od zewnętrznego świata. Projekt spełnia wszystkie standardy prawne, przeciwpożarowe, a przede wszystkim spełnia wymagania architektów pod względem designu. Wnętrza zaprojektowało londyńskie studio Superfutures w kooperacji z ASW Architekci, a stolarkę przeciwpożarową dostarczyła firma Alufire stosując autorski system Alufire Vision Line, który pozwolił na uzyskanie takiego efektu, jaki widzimy na zdjęciach. Projekt został również wyróżniony w kilku konkursach architektonicznych na skalę światową.

źródło: Alufire
źródło: Alufire
źródło: Alufire

Źródło: Alufire

Tagi: stolarka przeciwpożarowa

Konkursy

Celem studialnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację centr...
Maj 15, 2024
Europe 40 Under 40® is an annual awards program that celebrates the next new talented generation of European architects and designers. The program is directed to support new and emerging design tal...
Maj 8, 2024

Wasze projekty

Widok główny
Był to projekt typu „mamy brand book i produkt, a także przykłady istniejących już salonów w inny...
Kwiecień 26, 2024
H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH  Zdj. T.Zakrzewski/Archifolio
Byty równoległe. H11 Boutique Office w Gliwicach W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się...
Kwiecień 4, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na cykl spotkań z wybitnymi hiszpańskimi ekspe...
Kwiecień 15, 2024
Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024