Aktualności

Lipiec 4, 2021

Kluczowa rola stolarki przeciwpożarowej we współczesnych projektach architektonicznych

źródło: Alufire
źródło: Alufire

Stolarka drzwiowa i okienna, gdy tylko pojawiła się w architekturze, była kluczowym elementem budynku. Drzwi wpuszczały ludzi, okna wpuszczały światło. Mimo iż pierwotnie stosowano inne materiały wypełniające skrzydła okienne, to we współczesnych projektach, stolarka jest jeszcze ważniejsza. Jej znaczenie tak wzrosło, że czasami nie da się oddzielić pojęcia stolarki, od pojęcia ścian działowych. Dlaczego stolarka jest obecnie kluczowa w projektowaniu i czym jest przeciwpożarowość stolarki?

  

Stolarka to już nie drewno…

Niegdyś drzwi wykonywano głównie z drewna, podobnie okna. Obecnie drewniane okna i drzwi spotkamy głównie w zabytkach lub niewielkich, indywidualnych projektach mieszkaniowych. Oczywiście współczesne domy, również muszą spełniać wymagania przeciwpożarowe i inne związane z prawem budowlanym. Raczej mało prawdopodobne jest, abyśmy otrzymali zgodę na budowę domu, który może spalić się w kilka minut. W dzisiejszych projektach architektonicznych króluje stal, szkło i… wymagania prawne.

źródło: Alufire
Miasto, prawo i kolektyw budynków

Musimy sobie uzmysłowić, że każdy projekt, który realizowany jest w miastach, nie jest samodzielnym bytem. To obiekt, który będzie znajdował się w grupie innych nieruchomości i przestrzeni. Budynki oddziałują na siebie i nie tylko dlatego architekci biorą pod uwagę otoczenie podczas projektowania. Miasto ma swoje wymagania. Nikt nie chce dopuścić, aby w wypadku pożaru jednego budynku ogień rozprzestrzenił się i spalił całe miasto, jak to na przykład miało miejsce podczas Wielkiego Pożaru Londynu w XVII wieku. Po to są wymagania przeciwpożarowe i m.in. dlatego biurowce, hotele, restauracje stojące w centrum miasta nie są drewniane. Obecna architektura została ukształtowana przez styl, funkcje, ale również przez prawa budowlane.

Obecnie stolarka to ściany

Ogromne przeszklenia budynków są możliwe dzięki technologii, ale to nie jest zwykłe szkło, to nie są zwykłe okna. Całkowicie zmieniło się postrzeganie stolarki. Teraz okna mają nie tylko wpuszczać światło do wnętrza. Stolarka ma izolować cieplnie, dźwiękowo, jak również chronić przed rozprzestrzenianiem się ognia. Wyobraźmy sobie, co by było, gdyby okna podczas szalejącego pożaru pękałyby od razu od gorąca? Przeżycie takiego pożaru w budynku kilkudziesięciopiętrowym byłoby mało prawdopodobne. Stolarka przeciwpożarowa zamyka ogień w jednym miejscu, przynajmniej na pewien czas.

źródło: Alufire
Jak wygląda wzorowy projekt stolarki przeciwpożarowej we współczesnych budynkach?

Przyjrzyjmy się Łodzi. Wyróżnia się znaczącą ilością zabytków, a wśród nich wspaniale wpisują się nowoczesne projekty. Naprzeciw Pałacu Izraela Poznańskiego powstał w 2019 roku Hotel Puro. Odpowiednie wykorzystanie przeszkleń (nie tylko z zewnątrz), ale i wewnątrz pozwoliło na całkowite zoptymalizowanie przestrzeni pod względem rozprzestrzeniania się światła. Dzięki ich wykorzystaniu mamy możliwość podziwiania wręcz historyzującego atrium przy zastosowaniu ścian przeciwpożarowych. Z jednej strony jesteśmy wewnątrz hotelu, z drugiej nie jesteśmy kompletnie odłączeni od zewnętrznego świata. Projekt spełnia wszystkie standardy prawne, przeciwpożarowe, a przede wszystkim spełnia wymagania architektów pod względem designu. Wnętrza zaprojektowało londyńskie studio Superfutures w kooperacji z ASW Architekci, a stolarkę przeciwpożarową dostarczyła firma Alufire stosując autorski system Alufire Vision Line, który pozwolił na uzyskanie takiego efektu, jaki widzimy na zdjęciach. Projekt został również wyróżniony w kilku konkursach architektonicznych na skalę światową.

źródło: Alufire
źródło: Alufire
źródło: Alufire

Źródło: Alufire

Tagi: stolarka przeciwpożarowa

Konkursy

Konkurs ma na celu promocję młodych, zdolnych architektów wykorzystujących możliwości oprogramowania BIM, a także zachęcenie studentów do korzystania z najnowszych zdobyczy technologii informatyczn...
Październik 19, 2021
The DEAwards globally recognize, showcase, and promote the best educational ideas and implementations of architecture and design.
Październik 15, 2021

Wasze projekty

Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021
Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Wydarzenia

Cyfrowa współpraca i zrównoważony rozwój – głównymi tematami Autodesk BIM DAYS 2021
Październik 11, 2021
Jesień we Wrocławiu zapowiada się niezwykle interesująco, m.in. za sprawą kolejnej edycji Targów...
Wrzesień 22, 2021