Aktualności

Czerwiec 30, 2008

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy, zorganizowany po raz pierwszy w 1993 roku, jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w letni kalendarz kulturalny stolicy.

Idea i formuła festiwalu w ostatnich latach ewoluuje wraz ze zmianą funkcji miasta i przestrzeni urbanistycznej w naszym życiu. W pierwszych edycjach impreza nasza była festiwalem teatru plenerowego, niekoniecznie ulicznego - pojmowanego jako sztuka wyparta z oficjalnej przestrzeni otwartej, lub sztuka, która w tej przestrzeni nie mogła znaleźć miejsca. W takim traktowaniu tematu było także dużo buntu wobec kultury oficjalnej i ograniczeń jakie oficjalny nurt ze sobą niesie. Przemiany społeczne i ustrojowe jakie dokonały się w Polsce w latach 90. spowodowały ogromną zmianę w obrazie naszych miast. Nie mamy tu na myśli jedynie mnóstwa nowych i nowoczesnych budynków - transformacji uległa sama funkcja przestrzeni miejskiej, a życie miasta ogromnemu przyśpieszeniu. Setki nowo powstających restauracji, pubów, kawiarni, galerii handlowych, metro z całą jego infrastrukturą, wszystko to sprawiło, iż znaczna część życia przeniosła się na ulice.
Kolejne edycje festiwalu uświadamiały nam, że przestrzeń miejska może stać się naturalnym środowiskiem dla zdarzeń artystycznych, ważnym elementem ich oprawy plastycznej, a takie elementy przestrzeni miejskiej jak przystanek, płyta chodnikowa, wejście do tunelu metra zaczynają spełniać inną niż tylko użytkową funkcję - nabierają znaczeń właściwych sztukom wizualnym. Wniknięcie miasta w świat sztuki doprowadziło nas właśnie do rozszerzenia formuły festiwalu - zrozumieliśmy, iż nie możemy ograniczać się jedynie do spektakli teatralnych. Niepostrzeżenie bowiem to właśnie miasto, a nie jakiś gatunek sztuki stał się naszym głównym bohaterem.
Festiwal Sztuka Ulicy, adresowany jest przede wszystkim do ludzi młodych, bo to głównie oni kształtują dynamikę życia Warszawy. Pragniemy, by miasto poza czystą rozrywką, okazją do spotkań i transakcji handlowych oferowało tym młodym ludziom również przeżycia estetyczne, by stało się prawdziwym miejscem nie tylko przyjaznym kulturze, ale także tę kulturę współtworzącym. Dążymy do tego, by sztuka mogła zaistnieć w różnych miejscach miasta - na placu, w przejściu podziemnym, na stadionie, w parku - wszędzie tam, gdzie znajdzie się przypadkowy przechodzień.
XVI Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy, jak co roku, dedykujemy naszemu Miastu.

Ostatnie dni festiwalu:

Poniedziałek: 30.06.2008

godz tytuł wykonawca miejsce kategoria
20.00 Mutabor Wędrujące Lalki Pana Pezo Rynek Nowego Miasta Teatr
21.00 Sąsiad 2008 Teatr Formy Rynek Nowego Miasta Teatr
21.00 Marzenia albo karnawał Kijowski Teatr Uliczny KET Pałac Kultury i Nauki Teatr
22.00 H of D Teatr Biuro Podróży Pałac Kultury i Nauki Teatr

Wtorek: 01.07.2008

godz tytuł wykonawca miejsce kategoria
21.00 Przejście Divadlo Continuo Park Świętokrzyski Teatr
22.00 Quixotage Teatr KTO Pałac Kultury i Nauki Teatr

Więcej: www.sztukaulicy.pl/

Źródło: http://www.sztukaulicy.pl/

Konkursy

The aim of the competition is to design a wellness retreat in the picturesque setting of Alps that can incorporate different aspects of wellness under a single roof and create a therapeutic and imm...
Styczeń 25, 2021
The objective of the competition is the creation of a “Women’s House” within a symbolic and environmentally friendly structure that is inspired by local traditions.
Styczeń 20, 2021

Wasze projekty

Wnętrze domu utrzymane jest w jednolitej kolorystyce z mocniejszymi akcentami kolorystycznymi w p...
Styczeń 22, 2021
To wnętrze pełne kontrastów zarówno kolorystycznych, jak i stylistycznych. Wnętrze tego domu miał...
Styczeń 15, 2021

Wasze realizacje

Siedziba Arpex to budynek hybrydowy, który łączy w sobie przestrzenie magazynowe i biura administ...
Styczeń 12, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Wydarzenia

Poznaj kobiety, które zmieniają oblicze polskiego wzornictwa. Bohaterki spotkania są reprezentant...
Styczeń 22, 2021
World Architecture Festival and the Inside: World Festival of Interiors will now take place from...
Styczeń 20, 2021