Aktualności

Czerwiec 30, 2008

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy, zorganizowany po raz pierwszy w 1993 roku, jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w letni kalendarz kulturalny stolicy.

Idea i formuła festiwalu w ostatnich latach ewoluuje wraz ze zmianą funkcji miasta i przestrzeni urbanistycznej w naszym życiu. W pierwszych edycjach impreza nasza była festiwalem teatru plenerowego, niekoniecznie ulicznego - pojmowanego jako sztuka wyparta z oficjalnej przestrzeni otwartej, lub sztuka, która w tej przestrzeni nie mogła znaleźć miejsca. W takim traktowaniu tematu było także dużo buntu wobec kultury oficjalnej i ograniczeń jakie oficjalny nurt ze sobą niesie. Przemiany społeczne i ustrojowe jakie dokonały się w Polsce w latach 90. spowodowały ogromną zmianę w obrazie naszych miast. Nie mamy tu na myśli jedynie mnóstwa nowych i nowoczesnych budynków - transformacji uległa sama funkcja przestrzeni miejskiej, a życie miasta ogromnemu przyśpieszeniu. Setki nowo powstających restauracji, pubów, kawiarni, galerii handlowych, metro z całą jego infrastrukturą, wszystko to sprawiło, iż znaczna część życia przeniosła się na ulice.
Kolejne edycje festiwalu uświadamiały nam, że przestrzeń miejska może stać się naturalnym środowiskiem dla zdarzeń artystycznych, ważnym elementem ich oprawy plastycznej, a takie elementy przestrzeni miejskiej jak przystanek, płyta chodnikowa, wejście do tunelu metra zaczynają spełniać inną niż tylko użytkową funkcję - nabierają znaczeń właściwych sztukom wizualnym. Wniknięcie miasta w świat sztuki doprowadziło nas właśnie do rozszerzenia formuły festiwalu - zrozumieliśmy, iż nie możemy ograniczać się jedynie do spektakli teatralnych. Niepostrzeżenie bowiem to właśnie miasto, a nie jakiś gatunek sztuki stał się naszym głównym bohaterem.
Festiwal Sztuka Ulicy, adresowany jest przede wszystkim do ludzi młodych, bo to głównie oni kształtują dynamikę życia Warszawy. Pragniemy, by miasto poza czystą rozrywką, okazją do spotkań i transakcji handlowych oferowało tym młodym ludziom również przeżycia estetyczne, by stało się prawdziwym miejscem nie tylko przyjaznym kulturze, ale także tę kulturę współtworzącym. Dążymy do tego, by sztuka mogła zaistnieć w różnych miejscach miasta - na placu, w przejściu podziemnym, na stadionie, w parku - wszędzie tam, gdzie znajdzie się przypadkowy przechodzień.
XVI Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy, jak co roku, dedykujemy naszemu Miastu.

Ostatnie dni festiwalu:

Poniedziałek: 30.06.2008

godz tytuł wykonawca miejsce kategoria
20.00 Mutabor Wędrujące Lalki Pana Pezo Rynek Nowego Miasta Teatr
21.00 Sąsiad 2008 Teatr Formy Rynek Nowego Miasta Teatr
21.00 Marzenia albo karnawał Kijowski Teatr Uliczny KET Pałac Kultury i Nauki Teatr
22.00 H of D Teatr Biuro Podróży Pałac Kultury i Nauki Teatr

Wtorek: 01.07.2008

godz tytuł wykonawca miejsce kategoria
21.00 Przejście Divadlo Continuo Park Świętokrzyski Teatr
22.00 Quixotage Teatr KTO Pałac Kultury i Nauki Teatr

Więcej: www.sztukaulicy.pl/

Źródło: http://www.sztukaulicy.pl/

Konkursy

Celem konkursu jest wyłonienie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej, najlepszej pod względem funkcjonalno-użytkowym i kompozycyjnym, z uwzględnieniem kontekstu istniejącego zagospodarowania...
Wrzesień 24, 2020
Kompleksowa analiza sytuacji doprowadziła do podjęcia decyzji o realizowaniu nowej siedziby Urzędu Skarbowego oraz Lubuskiego Urzędu Celno- Skarbowego w Gorzowie Wlkp. od podstaw. Ze względu na wag...
Wrzesień 24, 2020

Wasze projekty

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Wydarzenia

ilustracja: Kaja Kusztra
WARSZAWA W BUDOWIE rusza 2 października i potrwa do 17 stycznia 2021 roku. Składa się z dwóch rów...
Wrzesień 18, 2020
World Architecture Festival Goes Virtual in December, Returning as Live Event in June 2021.
Wrzesień 3, 2020