Aktualności

Lipiec 31, 2023

Neuroróżnorodność w projektowaniu biur

Strefa socjalna
Strefa socjalna

Trend projektowania przestrzeni biurowych z myślą o neuroróżnorodnosci wyznacza nową jakość pracy i życia zawodowego. Tworzenie inkludującego środowiska pracy, które respektuje różnorodność neurologiczną, przyczynia się do zwiększenia zadowolenia i zaangażowania pracowników, poprawia ich efektywność i produktywność. Co więcej, organizacje promujące neuroróżnorodność budują reputację jako pracodawcy, którzy dbają o dobro pracownikówi tworzą otwarte, przyjazne środowisko pracy.
 
Neuroróżnorodność to naturalna zmienność ludzkich funkcji neuropoznawczych. Obejmuje szeroki zakres różnic w przetwarzaniu sensorycznym, myśleniu, uczeniu się i komunikacji. Każdy z nas posiada unikalny układ neuronalny, który wpływa na sposób odbierania bodźców, przetwarzania informacji i interakcji z otoczeniem.

- Projektowanie przestrzeni biurowych z myślą o neuroróżnorodności wymaga zrozumienia różnorodności neurologicznej oraz indywidualnych potrzeb pracowników. Przestrzeń biurowa powinna być elastyczna, dostosowana do różnych typów neurologicznych i sprzyjać pełnemu wykorzystaniu potencjału każdego pracownika – podkreśla Monika Szawernowska, ekspertka
ds. aranżowania przestrzeni biurowych, przedstawicielka pracowni projektowej Abundo Space.

Dbanie o pracowników najwyższym priorytetem

Coraz więcej organizacji i projektantów przestrzeni biurowych dostrzega potrzebę dostosowania środowiska pracy, aby lepiej służyć różnym typom neurologii, takim jak autyzm, ADHD, dysleksja, nerwica natręctw, czy zaburzenia sensoryczne. Pracodawcy zaczynają zdawać sobie sprawę z konieczności tworzenia inkludujących miejsc pracy, które uwzględniają neuroróżnorodność. Przykładają oni wagę do projektowania różnorodnych przestrzeni biurowych, tworzenia elastycznych miejsc do pracy zespołowej i kreatywnej nie zapominając o przestrzeni do pracy w skupieniu przy pełnym zaangażowaniu jak największej liczby pracowników.

- Projektowanie przestrzeni biurowych z myślą o neuroróżnorodności ma na celu tworzenie środowisk pracy, które są dostosowane do różnych potrzeb i preferencji pracowników. Obejmuje to uwzględnianie czynników takich jak elastyczność przestrzeni, odpowiednie oświetlenie, akustyka, kolory i wzornictwo oraz ergonomiczne rozwiązania. Dostosowanie tych elementów może pomóc w zminimalizowaniu nadmiernych bodźców, zapewnieniu spokoju i koncentracji oraz poprawie komfortu pracy dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich neurologicznych cech - dodaje Monika Szawernowska.

Biura z przestrzeniami zindywidualizowanymi

Obecnie pracodawcy stoją przed wyzwaniem stworzenia takiego miejsca pracy, które będzie zachęcało pracowników do zaangażowania, kreatywności i osiągania pełnego potencjału. Aby osiągnąć ten cel, ważne jest uwzględnienie różnorodnych czynników, które wpływają na motywację i zadowolenie.

Pracodawcy prześcigają się w różnorodnych udogodnieniach i promują styl work-life balance. Poza komfortowym stanowiskiem pracy popularne stają się strefy wypoczynkowe, siłownie, przestrzenie do relaksu czy inne udogodnienia, które pomagają pracownikom odprężyć się w czasie przerw. Zapewnienie przez pracodawców elastycznej przestrzeni biurowej pozwala pracownikom na wybór środowiska pracy, które najlepiej odpowiada ich potrzebom. Niektórzy pracownicy mogą preferować otwarte przestrzenie sprzyjające współpracy i interakcji, podczas gdy inni wolą strefy cichego skupienia, w których mogą skoncentrować się na zadaniach.

Ergonomia stanowisk pracy jest równie istotna. Ergonomiczne krzesła, regulowane biurka, podparcia dla nadgarstków i inne elementy wyposażenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników pomagają zapewnić prawidłowe ułożenie ciała, zmniejszyć napięcie mięśniowe i zmęczenie. Jest to szczególnie istotne dla osób z zaburzeniami sensorycznymi, ADHD lub z trudnościami w koncentracji.
W projektowaniu przestrzeni ważne jest również uwzględnienie indywidualnych preferencji dotyczących oświetlenia i akustyki. Niektórzy pracownicy mogą preferować naturalne światło i ciepłą barwę , podczas gdy inni wolą bardziej stonowane oświetlenie z możliwości sterowania natężenia.

Podobnie jest w przypadku akustyki i preferencji dotyczących poziomu hałasu. Wyższy poziom hałasu - 70dB, może sprzyjać kreatywności i wymianie pomysłów, podczas gdy niższy poziom - 40dB, jest bardziej odpowiedni do skoncentrowanej pracy. Zastosowanie rozwiązań akustycznych, takich jak panele dźwiękochłonne, zasłony czy ekrany, pomaga w tworzeniu komfortowego i skoncentrowanego środowiska pracy, redukując hałas i echo.
Podsumowując, projektowanie przestrzeni biurowych z myślą o neuroróżnorodności staje się nieodzownym aspektem tworzenia zdrowych i efektywnych miejsc pracy. Pracodawcy powinni dążyć do tworzenia miejsc, w których pracownicy czują się docenieni, inspirowani i motywowani do osiągania wspólnych celów. Firmy i organizacje, które inwestują w takie przestrzenie zyskują zadowolonego, a zarazem efektywnego pracownika.

Tagi: projektowanie biur neuroróżnorodność architektura wnętrz

Konkursy

Adaptacja terenu dawnego zespołu Pałacu Potockich w Iwano-Frankiwsku na otwartą przestrzeń publiczną z możliwością dowolnego wyboru funkcji i zachowaniem istniejącej, historycznie ukształtowanej st...
Wrzesień 4, 2023
żródło: kcynia.pl
Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez uczestników konkursu – zgodnie z warunkami Regulaminu konkursu – twórczej pracy projektowej polegającej na opracowaniu koncepcji rewitalizacji budynku po m...
Wrzesień 4, 2023

Wasze projekty

Nowoczesny salon z jadalnią
Otwartą strefę dzienną tego nowoczesnego domu zaprojektowaliśmy głównie w bieli, ale z kontrastow...
Sierpień 29, 2023
aranżacja wnętrz nowoczesnego domu
Strefa dzienna tego domu to otwarta przestrzeń z dużymi przeszkleniami, które pozwalają cieszyć s...
Sierpień 29, 2023

Wasze realizacje

Półki na książki cellaio są: - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok/. 100kg/m2) - tworzone są...
Sierpień 29, 2023
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) pólki nad łóżko. Tworzone na wymiar i wg indywidu...
Sierpień 28, 2023

Wydarzenia

W piątek, 8 września 2023, odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu MEETING POINT FOKSAL – gościn...
Wrzesień 4, 2023
Tytułowa ekspozycja przeprowadza nas przez 100 lat architektury Biblioteki Śląskiej – zobaczyć mo...
Czerwiec 26, 2023