Aktualności

Lipiec 31, 2023

Neuroróżnorodność w projektowaniu biur

Strefa socjalna
Strefa socjalna

Trend projektowania przestrzeni biurowych z myślą o neuroróżnorodnosci wyznacza nową jakość pracy i życia zawodowego. Tworzenie inkludującego środowiska pracy, które respektuje różnorodność neurologiczną, przyczynia się do zwiększenia zadowolenia i zaangażowania pracowników, poprawia ich efektywność i produktywność. Co więcej, organizacje promujące neuroróżnorodność budują reputację jako pracodawcy, którzy dbają o dobro pracownikówi tworzą otwarte, przyjazne środowisko pracy.
 
Neuroróżnorodność to naturalna zmienność ludzkich funkcji neuropoznawczych. Obejmuje szeroki zakres różnic w przetwarzaniu sensorycznym, myśleniu, uczeniu się i komunikacji. Każdy z nas posiada unikalny układ neuronalny, który wpływa na sposób odbierania bodźców, przetwarzania informacji i interakcji z otoczeniem.

- Projektowanie przestrzeni biurowych z myślą o neuroróżnorodności wymaga zrozumienia różnorodności neurologicznej oraz indywidualnych potrzeb pracowników. Przestrzeń biurowa powinna być elastyczna, dostosowana do różnych typów neurologicznych i sprzyjać pełnemu wykorzystaniu potencjału każdego pracownika – podkreśla Monika Szawernowska, ekspertka
ds. aranżowania przestrzeni biurowych, przedstawicielka pracowni projektowej Abundo Space.

Dbanie o pracowników najwyższym priorytetem

Coraz więcej organizacji i projektantów przestrzeni biurowych dostrzega potrzebę dostosowania środowiska pracy, aby lepiej służyć różnym typom neurologii, takim jak autyzm, ADHD, dysleksja, nerwica natręctw, czy zaburzenia sensoryczne. Pracodawcy zaczynają zdawać sobie sprawę z konieczności tworzenia inkludujących miejsc pracy, które uwzględniają neuroróżnorodność. Przykładają oni wagę do projektowania różnorodnych przestrzeni biurowych, tworzenia elastycznych miejsc do pracy zespołowej i kreatywnej nie zapominając o przestrzeni do pracy w skupieniu przy pełnym zaangażowaniu jak największej liczby pracowników.

- Projektowanie przestrzeni biurowych z myślą o neuroróżnorodności ma na celu tworzenie środowisk pracy, które są dostosowane do różnych potrzeb i preferencji pracowników. Obejmuje to uwzględnianie czynników takich jak elastyczność przestrzeni, odpowiednie oświetlenie, akustyka, kolory i wzornictwo oraz ergonomiczne rozwiązania. Dostosowanie tych elementów może pomóc w zminimalizowaniu nadmiernych bodźców, zapewnieniu spokoju i koncentracji oraz poprawie komfortu pracy dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich neurologicznych cech - dodaje Monika Szawernowska.

Biura z przestrzeniami zindywidualizowanymi

Obecnie pracodawcy stoją przed wyzwaniem stworzenia takiego miejsca pracy, które będzie zachęcało pracowników do zaangażowania, kreatywności i osiągania pełnego potencjału. Aby osiągnąć ten cel, ważne jest uwzględnienie różnorodnych czynników, które wpływają na motywację i zadowolenie.

Pracodawcy prześcigają się w różnorodnych udogodnieniach i promują styl work-life balance. Poza komfortowym stanowiskiem pracy popularne stają się strefy wypoczynkowe, siłownie, przestrzenie do relaksu czy inne udogodnienia, które pomagają pracownikom odprężyć się w czasie przerw. Zapewnienie przez pracodawców elastycznej przestrzeni biurowej pozwala pracownikom na wybór środowiska pracy, które najlepiej odpowiada ich potrzebom. Niektórzy pracownicy mogą preferować otwarte przestrzenie sprzyjające współpracy i interakcji, podczas gdy inni wolą strefy cichego skupienia, w których mogą skoncentrować się na zadaniach.

Ergonomia stanowisk pracy jest równie istotna. Ergonomiczne krzesła, regulowane biurka, podparcia dla nadgarstków i inne elementy wyposażenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników pomagają zapewnić prawidłowe ułożenie ciała, zmniejszyć napięcie mięśniowe i zmęczenie. Jest to szczególnie istotne dla osób z zaburzeniami sensorycznymi, ADHD lub z trudnościami w koncentracji.
W projektowaniu przestrzeni ważne jest również uwzględnienie indywidualnych preferencji dotyczących oświetlenia i akustyki. Niektórzy pracownicy mogą preferować naturalne światło i ciepłą barwę , podczas gdy inni wolą bardziej stonowane oświetlenie z możliwości sterowania natężenia.

Podobnie jest w przypadku akustyki i preferencji dotyczących poziomu hałasu. Wyższy poziom hałasu - 70dB, może sprzyjać kreatywności i wymianie pomysłów, podczas gdy niższy poziom - 40dB, jest bardziej odpowiedni do skoncentrowanej pracy. Zastosowanie rozwiązań akustycznych, takich jak panele dźwiękochłonne, zasłony czy ekrany, pomaga w tworzeniu komfortowego i skoncentrowanego środowiska pracy, redukując hałas i echo.
Podsumowując, projektowanie przestrzeni biurowych z myślą o neuroróżnorodności staje się nieodzownym aspektem tworzenia zdrowych i efektywnych miejsc pracy. Pracodawcy powinni dążyć do tworzenia miejsc, w których pracownicy czują się docenieni, inspirowani i motywowani do osiągania wspólnych celów. Firmy i organizacje, które inwestują w takie przestrzenie zyskują zadowolonego, a zarazem efektywnego pracownika.

Tagi: projektowanie biur neuroróżnorodność architektura wnętrz

Konkursy

The “Re-Draw” competition aims to develop one drawing to ‘represent’ an iconic architectural piece. The participants are asked to draft one image, with absolute freedom of scale, technique, and lev...
Luty 28, 2024
KONKURS ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNY Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP.
Luty 28, 2024

Wasze projekty

Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024
Budynek mieszkalny w Krakowie, klasyczne elementy klinkierowe na fasadzie nadają ponadczasowy cha...
Luty 14, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024