Aktualności

Maj 12, 2008

„Osiedle ZEN”

Jakiej wolności bronimy? Wolności ducha, czy tylko wolności wolnego rynku? (Konstantin Wecker)

To pytanie stało się mottem nowego filmu dokumentalnego „Osiedle ZEN” autorstwa Katarzyny Baron i Tomasza Barona. Film o architekturze osiedli mieszkaniowych i domów wielorodzinnych próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego powstaje i czy rzeczywiście komuś służy architektura izolowana od świata zewnętrznego. Ową izolację potraktowano szeroko: jako stawianie płotu czy muru, ale także jako budowę obiektów, które swym rozmachem, luksusem i pretensją do podkreślania wyjątkowości ich użytkowników, gubią po drodze sens, dla którego powstały – samego człowieka.

W filmie pokazano zarówno osiedla o jednorodnej stylistyce (osiedle w Mogilanach pod Krakowem) jak i takie, które przy zastosowaniu różnych form architektonicznych, tworzy „nowy kawałek miasta” (osiedle Kabelwerk, zbudowane na miejscu dawnej fabryki kabli i drutu w Wiedniu). Natomiast 26-piętrowy wieżowiec „Mieszkać z widokiem” to połączenie dogodnej lokalizacji, pięknej panoramy Wiednia i codziennego myślenia o łączeniu wielu funkcji i pokoleń pod jednym dachem – na jednym z pięter umieszczono dom spokojnej starości.

Autorzy zaprosili do udziału w filmie architektów, inwestorów i mieszkańców osiedla.

Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika, zrealizowano w Wiedniu i Krakowie i uzupełniono materiałami archiwalnymi z tzw. „Czerwonego Wiednia” –programu budowy mieszkań komunalnych z lat 1919-1934, kiedy powstawały osiedla mieszkaniowe, miasta-ogrody, wieżowce, a także infrastruktura, zaplecze sportowe i rekreacyjne dla nowego austriackiego proletariatu.

Film „Osiedle ZEN” rozpoczyna nowy, 4-częściowy cykl dokumentalny pt. „Architektura + VAT”. Autorzy prezentować w nim będą architekturę, za którą stoi wartość dodana czy idea (Value Added Thinking). Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.architekturaplusvat.p

DVD z filmem "Osiedle ZEN” zostało załączone do majowego numeru czasopisma ARCHITEKTURA. Wcześniejsze filmy o architekturze („Fabryki do życia” i „Modernizm emocjonalny”) zostały dołączone do numerów 6/2007 i 12/2007 ARCHITEKTURY murator.

Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami są producenci materiałów budowlanych: Creaton, Magnat, Rockwool i Ursa.

Źródło: Para image&word

Tagi: architektura

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022

Wasze projekty

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Wydarzenia

Plany na przyszłość | LAB to wystawa prezentująca Warszawę przyszłości - zbiór projektów architek...
Lipiec 20, 2022
Helena Kurcyusz - architektka i urbanistka, należąc do nielicznego grona osób mających duży wpływ...
Lipiec 4, 2022