Aktualności

Maj 12, 2008

„Osiedle ZEN”

Jakiej wolności bronimy? Wolności ducha, czy tylko wolności wolnego rynku? (Konstantin Wecker)

To pytanie stało się mottem nowego filmu dokumentalnego „Osiedle ZEN” autorstwa Katarzyny Baron i Tomasza Barona. Film o architekturze osiedli mieszkaniowych i domów wielorodzinnych próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego powstaje i czy rzeczywiście komuś służy architektura izolowana od świata zewnętrznego. Ową izolację potraktowano szeroko: jako stawianie płotu czy muru, ale także jako budowę obiektów, które swym rozmachem, luksusem i pretensją do podkreślania wyjątkowości ich użytkowników, gubią po drodze sens, dla którego powstały – samego człowieka.

W filmie pokazano zarówno osiedla o jednorodnej stylistyce (osiedle w Mogilanach pod Krakowem) jak i takie, które przy zastosowaniu różnych form architektonicznych, tworzy „nowy kawałek miasta” (osiedle Kabelwerk, zbudowane na miejscu dawnej fabryki kabli i drutu w Wiedniu). Natomiast 26-piętrowy wieżowiec „Mieszkać z widokiem” to połączenie dogodnej lokalizacji, pięknej panoramy Wiednia i codziennego myślenia o łączeniu wielu funkcji i pokoleń pod jednym dachem – na jednym z pięter umieszczono dom spokojnej starości.

Autorzy zaprosili do udziału w filmie architektów, inwestorów i mieszkańców osiedla.

Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika, zrealizowano w Wiedniu i Krakowie i uzupełniono materiałami archiwalnymi z tzw. „Czerwonego Wiednia” –programu budowy mieszkań komunalnych z lat 1919-1934, kiedy powstawały osiedla mieszkaniowe, miasta-ogrody, wieżowce, a także infrastruktura, zaplecze sportowe i rekreacyjne dla nowego austriackiego proletariatu.

Film „Osiedle ZEN” rozpoczyna nowy, 4-częściowy cykl dokumentalny pt. „Architektura + VAT”. Autorzy prezentować w nim będą architekturę, za którą stoi wartość dodana czy idea (Value Added Thinking). Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.architekturaplusvat.p

DVD z filmem "Osiedle ZEN” zostało załączone do majowego numeru czasopisma ARCHITEKTURA. Wcześniejsze filmy o architekturze („Fabryki do życia” i „Modernizm emocjonalny”) zostały dołączone do numerów 6/2007 i 12/2007 ARCHITEKTURY murator.

Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami są producenci materiałów budowlanych: Creaton, Magnat, Rockwool i Ursa.

Źródło: Para image&word

Tagi: architektura

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020

Wasze projekty

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Wydarzenia

ilustracja: Kaja Kusztra
WARSZAWA W BUDOWIE rusza 2 października i potrwa do 17 stycznia 2021 roku. Składa się z dwóch rów...
Wrzesień 18, 2020
World Architecture Festival Goes Virtual in December, Returning as Live Event in June 2021.
Wrzesień 3, 2020