Aktualności

Maj 12, 2008

„Osiedle ZEN”

Jakiej wolności bronimy? Wolności ducha, czy tylko wolności wolnego rynku? (Konstantin Wecker)

To pytanie stało się mottem nowego filmu dokumentalnego „Osiedle ZEN” autorstwa Katarzyny Baron i Tomasza Barona. Film o architekturze osiedli mieszkaniowych i domów wielorodzinnych próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego powstaje i czy rzeczywiście komuś służy architektura izolowana od świata zewnętrznego. Ową izolację potraktowano szeroko: jako stawianie płotu czy muru, ale także jako budowę obiektów, które swym rozmachem, luksusem i pretensją do podkreślania wyjątkowości ich użytkowników, gubią po drodze sens, dla którego powstały – samego człowieka.

W filmie pokazano zarówno osiedla o jednorodnej stylistyce (osiedle w Mogilanach pod Krakowem) jak i takie, które przy zastosowaniu różnych form architektonicznych, tworzy „nowy kawałek miasta” (osiedle Kabelwerk, zbudowane na miejscu dawnej fabryki kabli i drutu w Wiedniu). Natomiast 26-piętrowy wieżowiec „Mieszkać z widokiem” to połączenie dogodnej lokalizacji, pięknej panoramy Wiednia i codziennego myślenia o łączeniu wielu funkcji i pokoleń pod jednym dachem – na jednym z pięter umieszczono dom spokojnej starości.

Autorzy zaprosili do udziału w filmie architektów, inwestorów i mieszkańców osiedla.

Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika, zrealizowano w Wiedniu i Krakowie i uzupełniono materiałami archiwalnymi z tzw. „Czerwonego Wiednia” –programu budowy mieszkań komunalnych z lat 1919-1934, kiedy powstawały osiedla mieszkaniowe, miasta-ogrody, wieżowce, a także infrastruktura, zaplecze sportowe i rekreacyjne dla nowego austriackiego proletariatu.

Film „Osiedle ZEN” rozpoczyna nowy, 4-częściowy cykl dokumentalny pt. „Architektura + VAT”. Autorzy prezentować w nim będą architekturę, za którą stoi wartość dodana czy idea (Value Added Thinking). Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.architekturaplusvat.p

DVD z filmem "Osiedle ZEN” zostało załączone do majowego numeru czasopisma ARCHITEKTURA. Wcześniejsze filmy o architekturze („Fabryki do życia” i „Modernizm emocjonalny”) zostały dołączone do numerów 6/2007 i 12/2007 ARCHITEKTURY murator.

Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami są producenci materiałów budowlanych: Creaton, Magnat, Rockwool i Ursa.

Źródło: Para image&word

Tagi: architektura

Konkursy

Konkurs jest skierowany do posiadaczy obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków i znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, przy których przeprowadzono prace konserwatorskie...
Maj 10, 2021
Celem konkursu jest promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących wysokiej jakości przestrzeń publiczną, wzmacniających odporność na zmiany klimatu i poprawiających jakość...
Maj 10, 2021

Wasze projekty

Apartament w stylu eleganckim z drewnianą podłogą. Jasne, przytulne wnętrze podkreślone zielenią...
Maj 3, 2021
Niewielki budynek jednorodzinny w nowoczesnej formie i tradycyjnych materiałach
Kwiecień 24, 2021

Wasze realizacje

Siedziba Arpex to budynek hybrydowy, który łączy w sobie przestrzenie magazynowe i biura administ...
Styczeń 12, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Wydarzenia

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na wernisaż w formule onli...
Kwiecień 9, 2021
Stanisław Chojnacki, Brosza, 1963-1964, fot. Pracownia MNK
Ta stała wystawa zaprezentuje najważniejsze przykłady polskiego designu od przełomu XIX i XX wiek...
Kwiecień 6, 2021