Okna PanoramAH! Zostały we wrześniu 2012 roku zaprezentowane podczas wystawy 100% Design w Londynie.

Aktualności

Marzec 8, 2013

Panoramiczne przeszklenia

Tego typu rozwiązania nawiązują do nurtu architektury modernistycznej i jej stylu międzynarodowego, której prekursorami byli Mies van der Rohe, Richard Neutra, Le Corbusier czy Rudolph Schindler.

Zlikwidowanie granicy między wnętrzem domu a zewnętrzną częścią posesji jest cechą nowoczesnej architektury. Wielkoformatowe przeszklenia nadają bryle budynku lekkości i elegancji, zaś jego wnętrzu przestronności, wpuszczając maksymalną ilość światła do środka budynku i likwidujące tradycyjną barierę między wnętrzem a otoczeniem.

Zadanie architekta

Dopasowanie obiektu do otoczenia, to jedno z największych wyzwań architektonicznych. Nowy budynek ma być nie tylko piękny i funkcjonalny, ale też powinien być integralną częścią przestrzeni, w której się znajdzie. Tego typu zabieg osiąga się międz innymi poprzez wykorzystanie dużych przeszkleń, które są wizualnie lekkie i ubtelne i sprawdzają się w zasadzie w każdym otoczeniu. Ogromne bezramowe okna wykorzystywane są więc nie tylko w prestiżowych obiektach użyteczności publicznej i biurowcach, ale też w domach jednorodzinnych nawiązujących do tradycji modernistycznych oraz luksusowych domach prywatnych, w których dom zostaje całkowicie otwarty na ogród.

Przykłady realizacji architektonicznych

  • Dom Casa Bom Jesus - projekt pracowni Topos Atelier de Arquitectura.
  • Powstał w mieście Braga w północno- zachodniej Portugalii.

Jest to nowoczesna prywatna rezydencja utrzymana w biało-czarnej kolorystyce. Na wysokości piętra dom otacza biały betonowy pierścień, stanowiący osłonę przed mocnym portugalskim słońcem. Z parteru można wyjść bezpośrednio na tarasy otaczające rezydencję. Są one szczególnie spektakularne w tej części budynki, gdzie zostały zastosowane ogromne przeszklenia o wysokości dwóch kondygnacji. Sześciometrowe szyby tworzą elewację willi, która pozwoliła uzyskać maksymalne doświetlenie wnętrza. Wielkoformatowe okna oferują mieszkańcom Casa Bom Jesus niczym nie ograniczony widok na zabytkowe miasto i rozmywają granice między wnętrzem domu a zewnętrznym światem. Wysokie na 6 metrów skrzydła okien można całkowicie rozsunąć, likwidując w ten sposób barierę między salonem i sporym, przypominającym stary park ogrodem.

Rozwiązania techniczne

Minimalne 20 mm aluminiowe ramy zapewniają doskonałe działanie elementów o powierzchni sięgającej nawet 18 m2 i o masie większej niż 1 tona. Dzięki temu szyba staje się elementem budynku, który faktycznie wspiera całą konstrukcję okna. Profile pełnią przede wszystkim rolę torów, po których przesuwają się skrzydła okien. Nie ma limitu liczby skrzydeł okiennych, które dodatkowo mogą być wyposażone w napęd. Co więcej możliwe jest zaprojektowanie systemu okiennego nawet do czterech torów, a potrójne szyby dają systemowi wyjątkową wydajność cieplną.

Dom Casa Bom Jesus w Portugalii / projekt pracowni Topos Atelier de Arquitectura.
Dom Casa Bom Jesus w Portugalii / projekt pracowni Topos Atelier de Arquitectura.
Dom Casa Bom Jesus w Portugalii / projekt pracowni Topos Atelier de Arquitectura.

 

 

  • M Residence
  • Budynek znajduje się w Japonii. Zaprojektowany został przez pracownię architektoniczną Shinichi Ogawa & Associates.

W samym środku gęsto porośniętego drzewami parku w Japonii powstał dwukondygnacyjny dom o prostej formie. Koncepcja projektu zgodna jest z właściwym dla japońskiej tradycji szacunkiem dla otaczającej go natury. Surowa żelbetowa bryla jest odporna na zmienne warunki pogodowe, takie jak na silne podmuchy wiatru czy wilgoć i gęsta mgła. Z biegiem czasu jej powierzchnia będzie się w sposób naturalny różnicować i tym samym wizualnie jeszcze bardziej zintegruje się ze swoim leśnym otoczeniem. Brutalistyczna bryła doskonale wpisała się w kontekst porośniętego drzewami górskiego otoczenia, a panoramiczne okna, które częściowo zastąpiły elewację dały mieszkańcom domu intensywne poczucie jedności z naturą.
Sypialnie gospodarzy i salon w M Residence zostały umieszczone na piętrze. Był to zabieg celowy, ponieważ dzięki temu znalazły się one na wysokości czubków drzew. To sprawiło, że są one niemal na wyciągnięcie ręki.

Na tym samym poziomie został również umiejscowiony minimalistyczny salon kąpielowy z zapierającym dech w piersiach widokiem na zieleń i dalsze pasmo górskie. Jedynym meblem jest tam wanna o prostym, surowym kształcie, która jednocześnie jest na tyle głęboka, że można się w niej zanurzyć po samą szyję. W japońskiej tradycji, taka wanna nie służy do mycia, lecz do relaksu. Dzięki przeszklonej ścianie i niesamowitemu widokowi za oknem kąpiel w gorącej wodzie staje się nie tylko cielesną przyjemnością, ale też duchową.

M Residence w Japonii / autor projektu: Shinichi Ogawa & Associates
M Residence w Japonii / autor projektu: Shinichi Ogawa & Associates
M Residence w Japonii / autor projektu: Shinichi Ogawa & Associates
M Residence w Japonii / autor projektu: Shinichi Ogawa & Associates
M Residence w Japonii / autor projektu: Shinichi Ogawa & Associates

 

 

  • Hurst House
  • Autorem projektu jest pracownia architektoniczna John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects.
  • Dom powstał w hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii.

Hurst House to przykład udanego aliansu nowoczesnej koncepcji architektonicznej z naturą. Wybudowany na skraju brytyjskiej wsi i bezpośrednim sąsiedztwie parku krajobrazowego dom jednorodzinny pokazuje, że surowa nawiązująca do modernizmu architektura prezentuje się świetnie nie tylko w zurbanizowanym otoczeniu. Elementy konstukcyjne domu to beton, stal i szkło; wykończony został naturalnym kamieniem i drewnem.

Marzeniem gospodarzy Hurst House było zbudowanie bardzo nowoczesnego i jednocześnie funkcjonalnego domu rodzinnego, dostosowującego się do zmieniających się potrzeb całej zamieszkującej go rodziny. Architekci zaproponowali niestandardowe podejście do tego tematu. Bryła budynku składa się z dwóch połączonych prostopadłościanów. Pierwszy z nich, nieznacznie zanurzony w ziemi i wykończony kamienną elewacją otwiera się na dziedziniec od strony południowej. Znajdują się tam sypialnie dla dzieci. Z kolei ustawiona prostopadle do parteru bryła pierwszego piętra, zawierająca rozległy salon, kuchnię, jadalnię i sypialnię gospodarzy, została przewidziana jako główna przestrzeń życiowa mieszkańców budynku. Z tego też powodu została ona otworzona na stronę zachodnią, skąd roztacza się widok na pobliski park krajobrazowy.

Krajobraz to część projektu

Piękna okolica, w której został wybudowany Hurst House stała się zasadniczą częścią koncepcji architektów projektujących dom. Z tego względu całe piętro od strony parku zostało przeszklone. Wyjątkowo wąskie aluminiowe profile okienne sprawiły, że zatracona została wyraźna granica między wnętrzem a zewnętrzną częścią budynku. Niezależnie od pory roku, mieszkańcy domu mają intensywne poczucie jedności z naturą.

Oprócz funkcjonalności i urody domu, równie ważnym kryterium dla mieszkańców Hurst House był aspekt ekologiczny. Z tego względu budynek jest nie tylko piękną wiejską rezydencją zintegrowana wizualnie z naturą, ale też jej przyjazną. Posiada on m.in. bardzo dobrą izolację termiczną, mały, ale wydajny kocioł gazowy z odzyskiem ciepła, system uzdatniania deszczówki oraz kolektory solarne, które ogrzewają wodę wykorzystywaną przez mieszkańców.

Hurst House w hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii / autor projektu: John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects
Hurst House w hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii / autor projektu: John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects
Hurst House w hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii / autor projektu: John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects
Hurst House w hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii / autor projektu: John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects
Hurst House w hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii / autor projektu: John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects

 

 

 

  • Villa E, projekt Atelier d'Architecture Geissbühler

Jest to parterowa willa u stóp góry. Elewacja ogrodowa została całkowicie przeszklona. Dzięki wykorzystaniu rozsuwanych okien PanoramAH! salon można otworzyć na taras i ogród.

Villa E / autor projektu: Atelier d'Architecture Geissbühle

 

 

  • Horizon Lac, projekt Bureau d'Aarchitecture Pierre Steiner
Horizon Lac / autor projektu: Bureau d'Aarchitecture Pierre Steiner

  • Dom na linii horyzontu we Wrocławiu, projekt pracownia architektoniczna KMA
Dom jednorodzinny Wrocławiu / autor projektu: pracownia architektoniczna KMA

Źródło: Artykuł powstał we współpracy z producentem okien panoramicznych PanoramAH!

Tagi: panoramiczne przeszklenia okna panoramiczne

Konkursy

Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami i garażami podziemnymi przy ul. Ratuszowej w Warszawie.
Październik 11, 2019
Program funkcjonalny inwestycji obejmuje zabudowę mieszkaniową wielorodzinna z dopuszczeniem lokalizacji usług w kondygnacji parteru oraz jako samodzielnych obiektów usługowych wraz z zagospodarowa...
Październik 11, 2019

Wasze projekty

Modulo House mały dom
Modulo House Dom Modulo to mały i tani w budowie energooszczędny dom o powierzchni zabudowy niep...
Październik 1, 2019
Nowoczesna kuchnia wykończona pięknymi materiałami
Projekt kuchni w nowoczesnym domu parterowym. Podobnie jak pozostałe wnętrza tego domu, zaprojekt...
Wrzesień 27, 2019

Wasze realizacje

Dom usytuowany na południowym zboczu gór izerskich nad miejscowością Wojcieszyce w Kotlinie Jelen...
Październik 7, 2019
Glass House Architekt Seweryn Nogalski Beton House
Kaskadowo spływająca kubatura, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości. Charakterystyc...
Lipiec 13, 2019

Wydarzenia

To jedno z najstarszych i najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury...
Październik 10, 2019
International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering will be held at the F...
Wrzesień 24, 2019