Aktualności

Lipiec 31, 2008

Polska na 11. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

W Pawilonie Polskim zaprezentujemy wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings/Hotel Polonia. Budynków życie po życiu.

Kilka słów o biennale

 

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji jest największym wydarzeniem architektonicznym na świecie.

 


 

Odbywa się cyklicznie od 1978 roku, na przemian z Międzynarodowym Biennale Sztuki. Pokazy gromadzą coraz większą liczbę publiczności, ostatnia edycja w 2006 roku przyciągnęła 130 000 zwiedzających, o 15 000 więcej niż poprzednia.

 

 

 

Biennale składa się z międzynarodowej wystawy głównej oraz kilkudziesięciu wystaw narodowych w pawilonach na terenach wystawowych Giardini di Castello oraz w innych miejscach w mieście.

 

Temat tegorocznej wystawy to Out There. Architecture Beyond Building/Architektura poza budynkiem. Kuratorem wystawy głównej został amerykański krytyk i teoretyk architektury, Aaron Betsky.

 

 

 

 

 

Polska na biennale

 

W Pawilonie Polskim zaprezentujemy wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings/Hotel Polonia. Budynków życie po życiu — projekt kuratorów Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia z udziałem artystów Nicolasa Grospierre’a i Kobasa Laksy. Koncepcja została wyłoniona w konkursie dla kuratorów rozpisanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki.

 

 

 

Koncepcja Polskiej Ekspozycji

 

1. WYSTAWA– Budynków życie po życiu

 

Wybraliśmy 6 budynków zrealizowanych w Polsce w ostatnich latach — znanych, lubianych, prestiżowych, zaprojektowanych przez słynnych (globalnie lub lokalnie) architektów.

 

Pytamy, co się stanie z dzisiejszymi ikonami, gdy zaniknie ich funkcja, gdy diametralnie zmienią się stosunki społeczne czy ekonomiczne. Zaprezentowane zostaną „przed” i „po” wielkiej zmianie. Przed — na hieratycznych, uroczystych, nastrojowych zdjęciach Nicolasa Grospierre’a. Po — w hipotetycznej przyszłości, na surrealistycznych fotomontażach Kobasa Laksy.

 

 

 

Zadajemy niewygodne pytania: co stanie się z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, gdy książki zostaną zdigitalizowane? Co począć z dwustumetrowym wieżowcem lub biurowcem Metropolitan Normana Fostera, gdy nastąpi załamanie na spekulacyjnym rynku nieruchomości albo zmieni się model pracy biurowej? Co z terminalem lotniczym, gdy pod wpływem wzrostu cen ropy latanie znów stanie się luksusem? Co stanie się z sanktuarium w Licheniu, gdy nawet Polacy przestaną chodzić do kościoła? Jak poradzimy sobie z pochówkiem, gdy zabraknie miejsc na cmentarze?

 

 

 

Tworzymy przewrotną antytezę schematu wystaw promocyjnych (nie tylko architektonicznych), które często są bezkrytyczną wyliczanką najważniejszych osiągnięć kraju/miasta/architekta. Kto wie, może dopiero zakwestionowane budynki staną się naprawdę interesujące?

 

 

 

2. INGERENCJA PRZESTRZENI PAWILONU

 

PAWILON POLONIA= HOTEL POLONIA. Swoją funkcję zmienią nie tylko budynki pokazane na fotomontażach, ale i wenecki pawilon, w którym odbędzie się wystawa. Pawilon z napisem POLONIA na fasadzie, na czas biennale rozszerzy swoją działalność, stając się Hotelem Polonia. Weźmiemy w nawias jego oficjalną architekturę, wskazując możliwość wykorzystywania go w sposób bardziej odpowiedzialny ekologicznie i społecznie. Dziś, podobnie jak inne obiekty na terenie Giardini di Castello, jest wykorzystywany tylko przez kilka miesięcy w roku. Dzieje się to w mieście cierpiącym od zawsze na dramatyczny deficyt przestrzeni, a współcześnie na deficyt miejsc noclegowych. Hotel Polonia mógłby zaistnieć jako miejsce, do którego trafiają szukający noclegu podróżni. ten sposób w projekt włączeni zostaliby także przypadkowi turyści, jeśli tylko zaakceptują konieczność opuszczenia łóżka w godzinach otwarcia wystawy oraz niedogodności związane z ubogą infrastrukturą. Hotel stanie się przedłużeniem wystawy.

 

 

 

Autorzy Wystawy

 

Jarosław Trybuś (1976)

 

Historyk sztuki, krytyk architektury, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista od architektury niezrealizowanej (autorskie cykle wykładów, audycje telewizyjne, w przygotowaniu praca doktorska Warszawa niezaistniała oraz wystawa o niezaistniałej polskiej architekturze sakralnej). Współpracownik magazynów architektonicznych („Achitektura & Biznes”) i kulturalnych oraz Instytutu Stefana Starzyńskiego. Współautor m.in. Przewodnika po warszawskich blokowiskach (w druku); Od Zamku do Browaru. O architekturze Poznania ostatnich stu lat; Notes from Warsaw (alternatywny przewodnik po Warszawie, 2007).

 

 

 

Grzegorz Piątek (1980)

 

Krytyk architektury, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, od 2005 — członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”, autor ponad 100 artykułów o architekturze, designie i mieście. Współautor Wallpaper City Guide. Warsaw (2008); Notes from Warsaw (2007). Koordynator części architektonicznej polskiego sezonu kulturalnego w Wielkiej Brytanii (Polish Season, 2009–2010)

 

 

 

Nicolas Grospierre (1975).

 

Fotograf architektury i przestrzeni, z wykształcenia socjolog (London School of Economics, Institut d’Etudes Politiques de Paris). Miłośnik estetyki późnego modernizmu i brutalizmu, której poświęcił cykle zdjęć Bloki, Kolorobloki, Hydroklinika, Litewskie przystanki autobusowe. Eksponuje porządek, modularność, regularność, nie ukrywając przy tym śladów życia i zużycia budynków. Autor zdjęć do Wallpaper City Guide. Warsaw (2008); Warszawa w poszukiwaniu centrum (2005); Mutation. Une Ambassade à Varsovie (2005); Varsovie en Mouvement (2004). drugiej połowie 2008 roku planuje pobyt rezydencjalny w galerii Location One w Nowym Jorku. www.grospierre.art.pl

 

 

 

Kobas Laksa (1971), znany również pod pseudonimem kbx — fotograf.

 

Grafik, artysta wideo, od roku 2003 zajmuje się fotografią manipulowaną i fotomontażem, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pierwsza seria prac Projekt miejski: Warszawa (2003–2005) przedstawiała wizję przyszłości lub fantasmagorycznej teraźniejszości, sklejoną z istniejących elementów architektury i miejskiego pejzażu. 2006 roku stworzył cykl wielkoformatowych fotomontaży Rauchdelikt, składający się z autorskich interpretacji obrazów niemieckiego malarza Neo Raucha. www.kbx.pl

 

 

 

Budynki prezetowane w ramach projektu

 

 

 

BIBLIOTEKA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO – Warszawa;

 

autorzy: Marek Budzyński, Zbigniew Badowskidata ukończenia 1999

 


 

MARINA MOKOTÓW - Osiedle strzeżone, Warszawa;

 

Projekt urbanistyczny i architektoniczny: APAKuryłowicz & Associates

 

realizacja od 2003

 

 

 

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ - Zespół sakralny, Licheń;

 

Główna projektantka Barbara Bielecka

 

data ukończenia 2004

 


 

METROPOLITAN - budynek biurowy, Warszawa;

 

autorzy: Foster and Partners, JEMSArchitekci, Grupa 5

 

data ukończenia 2003

 


 

RONDO1 - budynek biurowy, Warszawa;

 

autorzy: Skidmore, Owings & Merrill, AZO, Epstein

 

data ukończenia 2006

 

 

 

TERMINAL2 - Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, Warszawa;

 

autorzy: Estudio Lamela, Lamela y Asociados architekci: Antonio Carlos Pierluca Roccheggiani, Paweł Czaplicki

 

data ukończenia 2008

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej o Biennale Architektury w Wenecji

Źródło: Galeria Zachęta

Tagi: Architektura

Konkursy

The biennial prize seeks to encourage innovative and visionary architectural concepts with an interdisciplinary approach that explore new models of living and strategies for inhabiting an urban con...
Luty 16, 2024
The International Render Awards (IntRA): Architecture Edition is thrilled to announce its annual award for 2024, inviting talented architects, designers, artists, and visualization professionals fr...
Luty 16, 2024

Wasze projekty

Budynek mieszkalny w Krakowie, klasyczne elementy klinkierowe na fasadzie nadają ponadczasowy cha...
Luty 14, 2024
si:ti studio Willa Leśna
Parterowa willa tworząca harmonijną i zrównoważoną przestrzeni życiową w otoczeniu lasu. Willa pr...
Luty 12, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024