Aktualności

Lipiec 31, 2008

Polska na 11. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

W Pawilonie Polskim zaprezentujemy wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings/Hotel Polonia. Budynków życie po życiu.

Kilka słów o biennale

 

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji jest największym wydarzeniem architektonicznym na świecie.

 


 

Odbywa się cyklicznie od 1978 roku, na przemian z Międzynarodowym Biennale Sztuki. Pokazy gromadzą coraz większą liczbę publiczności, ostatnia edycja w 2006 roku przyciągnęła 130 000 zwiedzających, o 15 000 więcej niż poprzednia.

 

 

 

Biennale składa się z międzynarodowej wystawy głównej oraz kilkudziesięciu wystaw narodowych w pawilonach na terenach wystawowych Giardini di Castello oraz w innych miejscach w mieście.

 

Temat tegorocznej wystawy to Out There. Architecture Beyond Building/Architektura poza budynkiem. Kuratorem wystawy głównej został amerykański krytyk i teoretyk architektury, Aaron Betsky.

 

 

 

 

 

Polska na biennale

 

W Pawilonie Polskim zaprezentujemy wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings/Hotel Polonia. Budynków życie po życiu — projekt kuratorów Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia z udziałem artystów Nicolasa Grospierre’a i Kobasa Laksy. Koncepcja została wyłoniona w konkursie dla kuratorów rozpisanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki.

 

 

 

Koncepcja Polskiej Ekspozycji

 

1. WYSTAWA– Budynków życie po życiu

 

Wybraliśmy 6 budynków zrealizowanych w Polsce w ostatnich latach — znanych, lubianych, prestiżowych, zaprojektowanych przez słynnych (globalnie lub lokalnie) architektów.

 

Pytamy, co się stanie z dzisiejszymi ikonami, gdy zaniknie ich funkcja, gdy diametralnie zmienią się stosunki społeczne czy ekonomiczne. Zaprezentowane zostaną „przed” i „po” wielkiej zmianie. Przed — na hieratycznych, uroczystych, nastrojowych zdjęciach Nicolasa Grospierre’a. Po — w hipotetycznej przyszłości, na surrealistycznych fotomontażach Kobasa Laksy.

 

 

 

Zadajemy niewygodne pytania: co stanie się z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, gdy książki zostaną zdigitalizowane? Co począć z dwustumetrowym wieżowcem lub biurowcem Metropolitan Normana Fostera, gdy nastąpi załamanie na spekulacyjnym rynku nieruchomości albo zmieni się model pracy biurowej? Co z terminalem lotniczym, gdy pod wpływem wzrostu cen ropy latanie znów stanie się luksusem? Co stanie się z sanktuarium w Licheniu, gdy nawet Polacy przestaną chodzić do kościoła? Jak poradzimy sobie z pochówkiem, gdy zabraknie miejsc na cmentarze?

 

 

 

Tworzymy przewrotną antytezę schematu wystaw promocyjnych (nie tylko architektonicznych), które często są bezkrytyczną wyliczanką najważniejszych osiągnięć kraju/miasta/architekta. Kto wie, może dopiero zakwestionowane budynki staną się naprawdę interesujące?

 

 

 

2. INGERENCJA PRZESTRZENI PAWILONU

 

PAWILON POLONIA= HOTEL POLONIA. Swoją funkcję zmienią nie tylko budynki pokazane na fotomontażach, ale i wenecki pawilon, w którym odbędzie się wystawa. Pawilon z napisem POLONIA na fasadzie, na czas biennale rozszerzy swoją działalność, stając się Hotelem Polonia. Weźmiemy w nawias jego oficjalną architekturę, wskazując możliwość wykorzystywania go w sposób bardziej odpowiedzialny ekologicznie i społecznie. Dziś, podobnie jak inne obiekty na terenie Giardini di Castello, jest wykorzystywany tylko przez kilka miesięcy w roku. Dzieje się to w mieście cierpiącym od zawsze na dramatyczny deficyt przestrzeni, a współcześnie na deficyt miejsc noclegowych. Hotel Polonia mógłby zaistnieć jako miejsce, do którego trafiają szukający noclegu podróżni. ten sposób w projekt włączeni zostaliby także przypadkowi turyści, jeśli tylko zaakceptują konieczność opuszczenia łóżka w godzinach otwarcia wystawy oraz niedogodności związane z ubogą infrastrukturą. Hotel stanie się przedłużeniem wystawy.

 

 

 

Autorzy Wystawy

 

Jarosław Trybuś (1976)

 

Historyk sztuki, krytyk architektury, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista od architektury niezrealizowanej (autorskie cykle wykładów, audycje telewizyjne, w przygotowaniu praca doktorska Warszawa niezaistniała oraz wystawa o niezaistniałej polskiej architekturze sakralnej). Współpracownik magazynów architektonicznych („Achitektura & Biznes”) i kulturalnych oraz Instytutu Stefana Starzyńskiego. Współautor m.in. Przewodnika po warszawskich blokowiskach (w druku); Od Zamku do Browaru. O architekturze Poznania ostatnich stu lat; Notes from Warsaw (alternatywny przewodnik po Warszawie, 2007).

 

 

 

Grzegorz Piątek (1980)

 

Krytyk architektury, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, od 2005 — członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”, autor ponad 100 artykułów o architekturze, designie i mieście. Współautor Wallpaper City Guide. Warsaw (2008); Notes from Warsaw (2007). Koordynator części architektonicznej polskiego sezonu kulturalnego w Wielkiej Brytanii (Polish Season, 2009–2010)

 

 

 

Nicolas Grospierre (1975).

 

Fotograf architektury i przestrzeni, z wykształcenia socjolog (London School of Economics, Institut d’Etudes Politiques de Paris). Miłośnik estetyki późnego modernizmu i brutalizmu, której poświęcił cykle zdjęć Bloki, Kolorobloki, Hydroklinika, Litewskie przystanki autobusowe. Eksponuje porządek, modularność, regularność, nie ukrywając przy tym śladów życia i zużycia budynków. Autor zdjęć do Wallpaper City Guide. Warsaw (2008); Warszawa w poszukiwaniu centrum (2005); Mutation. Une Ambassade à Varsovie (2005); Varsovie en Mouvement (2004). drugiej połowie 2008 roku planuje pobyt rezydencjalny w galerii Location One w Nowym Jorku. www.grospierre.art.pl

 

 

 

Kobas Laksa (1971), znany również pod pseudonimem kbx — fotograf.

 

Grafik, artysta wideo, od roku 2003 zajmuje się fotografią manipulowaną i fotomontażem, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pierwsza seria prac Projekt miejski: Warszawa (2003–2005) przedstawiała wizję przyszłości lub fantasmagorycznej teraźniejszości, sklejoną z istniejących elementów architektury i miejskiego pejzażu. 2006 roku stworzył cykl wielkoformatowych fotomontaży Rauchdelikt, składający się z autorskich interpretacji obrazów niemieckiego malarza Neo Raucha. www.kbx.pl

 

 

 

Budynki prezetowane w ramach projektu

 

 

 

BIBLIOTEKA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO – Warszawa;

 

autorzy: Marek Budzyński, Zbigniew Badowskidata ukończenia 1999

 


 

MARINA MOKOTÓW - Osiedle strzeżone, Warszawa;

 

Projekt urbanistyczny i architektoniczny: APAKuryłowicz & Associates

 

realizacja od 2003

 

 

 

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ - Zespół sakralny, Licheń;

 

Główna projektantka Barbara Bielecka

 

data ukończenia 2004

 


 

METROPOLITAN - budynek biurowy, Warszawa;

 

autorzy: Foster and Partners, JEMSArchitekci, Grupa 5

 

data ukończenia 2003

 


 

RONDO1 - budynek biurowy, Warszawa;

 

autorzy: Skidmore, Owings & Merrill, AZO, Epstein

 

data ukończenia 2006

 

 

 

TERMINAL2 - Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, Warszawa;

 

autorzy: Estudio Lamela, Lamela y Asociados architekci: Antonio Carlos Pierluca Roccheggiani, Paweł Czaplicki

 

data ukończenia 2008

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej o Biennale Architektury w Wenecji

Źródło: Galeria Zachęta

Tagi: Architektura

Konkursy

The DEAwards globally recognize, showcase, and promote the best educational ideas and implementations of architecture and design.
Październik 15, 2021
Hverfjall in northern Iceland is a tephra cone or “tuff ring” volcano. Located to the east of the volcanic Lake Mývatn, the volcanic explosion crater is 1 km wide and roughly 140 meters deep, and i...
Październik 7, 2021

Wasze projekty

Wizualizacje 3d projektu rewitalizacji zabytkowej karczmy w stylu niemieckim. Projekt obejmuje re...
Sierpień 25, 2021
Wizualizacje projektu wnętrz hotelowych - strefa wellness & SPA.
Sierpień 25, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Wydarzenia

Cyfrowa współpraca i zrównoważony rozwój – głównymi tematami Autodesk BIM DAYS 2021
Październik 11, 2021
Jesień we Wrocławiu zapowiada się niezwykle interesująco, m.in. za sprawą kolejnej edycji Targów...
Wrzesień 22, 2021