Aktualności

Lipiec 29, 2014

Różyc Bazaristan

Różyc – Bazaristan. Instalacja przestrzenna realizowana podczas projektu Zielony Jazdów; fot.: Bartosz Górka
Różyc – Bazaristan. Instalacja przestrzenna realizowana podczas projektu Zielony Jazdów; fot.: Bartosz Górka

Różyc Bazaristan to instalacja przestrzenna, której autorką jest Aleksandra Wasilkowska. Architektka przeniosła przed Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie przedwojenne zabudowania targowiska bazaru Różyckiego. Po zakończeniu projektu zabudowania wrócą na swoje dawne miejsce.


Instalacja artystyczna Aleksandry Wasilkowskiej polega na przeniesieniu zabudowy powojennych kiosków handlowych z legendarnego Bazaru Różyckiego. Fragment istniejącego targowiska zrekonstruowany na osi Zamku Ujazdowskiego nawiązuje do średniowiecznej relacji Zamku i Podgrodzia, w której Zamki obrastały usługami i drobnym handlem. Spontanicznie rozwijająca się architektura podgrodzia to zalążek współczesnego miasta. Instalacja przed wejściem do Zamku jest zapowiedzią projektu Wasilkowskiej pokazywanego w ramach równolegle toczącej się wystawy Joty Castro. Jest to makieta projektu przebudowy samego Bazaru Różyckiego. Projekt będzie zmieniać się i rozwijać się do samego końca wystawy Slow Future i wydarzeń w Zielonym Jazdowie.

 

Różyc – Bazaristan. Instalacja przestrzenna realizowana podczas projektu Zielony Jazdów; fot.: Bartosz Górka

 

Różyc – Bazaristan. Instalacja przestrzenna realizowana podczas projektu Zielony Jazdów; fot.: Bartosz Górka

 

Różyc – Bazaristan. Instalacja przestrzenna realizowana podczas projektu Zielony Jazdów; fot.: Bartosz Górka

Zielony Jazdów

Jest to niezwykły, letni projekt Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W edycji lato 2014, trwać będzie od 27 czerwca do 14 września 2014 roku pod hasłem „Zielony Jazdów. Zielony Rynek”. Tematem przewodnim będą związki ekologii z ekonomią. Poprzez specjalne warsztaty, wykłady, dyskusje i debaty organizatorzy chcą przybliżyć uczestnikom zagadnienie ekonomii ekologicznej i modeli gospodarczych odmiennych od dominującego.

Zielony Jazdów to również obiekt rekreacyjny, który jest miejscem spotkań towarzyskich, sceną koncertową, kinem plenerowym i przestrzenią, w której refleksja nad ekologią łączy się ze sztuką i zdrowym stylem życia.

Przestrzeń Zielonego Jazdowa każdego roku współtworzą pawilony będące realizacjami znanych twórców, którzy w swoich projektach zawierają nowoczesny design i ekologiczne rozwiązania. Pawilon zaprojektowany przez Rirkrita Tiravaniję w pierwszej edycji projektu trwale wpisał się w stołeczny krajobraz jako letnia, plenerowa kawiarnia. Projekt pawilonu z 2013 roku został zrealizowany przez włoskie studio Avatar Architettura, specjalizujące się w architekturze ekologicznej i używające innowacyjnych technik recyklingu.

--------------

Aleksandra Wasilkowska (1978) – architektka, wiceprezeska OW SARP, ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Ecole d'Architecture de Bretagne we Francji. Pracowała w paryskim biurze Francois Roche, od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie. W 2010 roku Wasilkowska reprezentowała Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit (wspólnie z Agnieszką Kurant). Zajmuje się architekturą na styku sztuki i nauki. W 2009 ukazała się jej książka „Warszawa jako struktura emergentna”, która powstała we współpracy z prof. Andrzejem Nowakiem w ramach cyklu Ekspektatywa (wyd. Fundacji Bęc Zmiana), a w 2013 ukazała się jej nowa publikacja – „Architektura Cienia” o architekturze, sztuce i ekonomii (wyd. Fundacja Inna Przestrzeń). Jej projekty i instalacje były realizowane min. przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodową Galerię Sztuki Zachęta, Instytucie Awngardy, Centrach Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Chelsea College of Art and Design w Londynie, Seoul Art Center w Korei. Obecnie pracuje nad nowym projektem istniejącego bazaru na ul. Ptasiej we Wrocławiu oraz rozbudową i odnową Bazaru Różyckiego w Warszawie.

Tagi: sztuka

Konkursy

Celem konkursu jest wyłonienie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej, najlepszej pod względem funkcjonalno-użytkowym i kompozycyjnym, z uwzględnieniem kontekstu istniejącego zagospodarowania...
Wrzesień 24, 2020
Kompleksowa analiza sytuacji doprowadziła do podjęcia decyzji o realizowaniu nowej siedziby Urzędu Skarbowego oraz Lubuskiego Urzędu Celno- Skarbowego w Gorzowie Wlkp. od podstaw. Ze względu na wag...
Wrzesień 24, 2020

Wasze projekty

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Wydarzenia

ilustracja: Kaja Kusztra
WARSZAWA W BUDOWIE rusza 2 października i potrwa do 17 stycznia 2021 roku. Składa się z dwóch rów...
Wrzesień 18, 2020
World Architecture Festival Goes Virtual in December, Returning as Live Event in June 2021.
Wrzesień 3, 2020