Aktualności

Styczeń 3, 2020

Światowy Dzień Toalety oficjalnie ustanowiony przez ONZ

Światowy Dzień Toalety -19 listopada - to oficjalnie ustanowione przez ONZ obchody, które mają na celu propagowanie rozwiązań zwalczających światowy kryzys sanitarny i doprowadzenie do tego, aby do roku 2030 każdy na Ziemi miał dostęp do sanitariatów. Realizacja tego celu jest możliwa, w dodatku - dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym - może być ekologiczna i neutralna energetycznie.

Na całym świecie 4,2 miliarda ludzi żyje bez bezpiecznych dla zdrowia urządzeń sanitarnych, blisko 673 milionów ludzi nie ma w ogóle dostępu do toalet, a co najmniej 2 miliardy ludzi korzysta ze źródła wody pitnej zanieczyszczonego kałem. Szacuje się, że niewłaściwe warunki sanitarne powodują 432 tys. zgonów z powodu biegunki każdego roku.

Jednym z celów Zrównoważonego Rozwoju jest dostęp do właściwych warunków sanitarnych dla wszystkich do roku 2030. Światowy Dzień Toalety został ustanowiony po to, aby informować, angażować i inspirować ludzi do działania na rzecz osiągnięcia tego celu.  W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Nie pozostawiając nikogo w tyle”. Dostęp do higienicznej toalety ma pozytywny wpływ na zdrowie publiczne, godność człowieka i bezpieczeństwo osobiste, szczególnie dla kobiet. Systemy sanitarne, które nie radzą sobie z oczyszczaniem ścieków, umożliwiają rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez glebę i wodę, takich jak cholera, biegunka, dur brzuszny, czerwonka i schistosomatoza.

Technologie przemysłu oczyszczania ścieków są kluczowe, aby osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju określony przez ONZ. Obecnie w skali globalnej oczyszczamy jedynie ok. 20 % wszystkich ścieków, pozostałe trafiają bezpośrednio do naszych rzek, skąd następnie czerpiemy wodę. Problem ten dotyka również obszaru Europy - woda z rzeki Ren w Niemczech jest wykorzystywana 14-krotnie, zanim dopłynie do ujścia, z Tamizy – 12-krotnie.

Procesy uzdatniania wody i ścieków to również olbrzymie zużycie energii stanowiące zwykle 25–40% miejskich rachunków za prąd, co odpowiada 4% światowego zużycia energii elektrycznej. Z tego powodu zakłady uzdatniania wody i ścieków są z reguły największym konsumentem energii elektrycznej w gminach i miastach.

Gdyby oczyszczalnie ścieków wyposażyć w inteligentne czujniki informujące o niskim poziomie ścieków, i przetwornice częstotliwości umożliwiające regulację mocy, z którą pracują pompy, urządzenia nie musiałyby pracować przez cały czas intensywniej niż potrzeba i nie zużywałyby energii na darmo. W Danii, Niemczech czy w USA istnieją już takie oczyszczalnie, które dzięki zastosowaniu prostej i ogólnodostępnej technologii stały się całkowicie neutralne energetycznie – nie tylko znacznie zredukowały zużycie energii ale również dzięki wykorzystaniu biogazu powstałego w procesie oczyszczania ścieków produkują prąd i ciepło na pokrycie własnego zapotrzebowania. W duńskim Aarhus znajduje się zmodernizowania oczyszczalnia, która produkuje 190 proc. więcej energii, niż potrzebuje do oczyszczania wody. Ta energia może zostać następnie wykorzystana przez pompy w wodociągach. Taki efekt osiągany jest bez wykorzystywania węgla, energii słonecznej, wiatrowej ani innej pochodzącej z zewnętrznych źródeł. Neutralność energetyczna obejmuje cały obieg wody, od produkcji i dystrybucji wody po pompowanie i oczyszczanie ścieków.

– Wyobraźmy sobie, że właśnie w telewizji pokazywany jest świetny film, wraz z tobą ogląda go prawdopodobnie połowa mieszkańców twojego kraju. W przerwie na reklamy połowa pobiegnie skorzystać z toalety, a druga połowa pójdzie robić sobie kawę. Wyobraźmy sobie, co dzieje się w oczyszczalni, kiedy milion ludzi spuszcza wodę w tym samym momencie. Poziom wody wzrośnie dramatycznie. Jeśli oczyszczalnia nie jest gotowa na takie nagłe zmiany w ilości przyjmowanych ścieków, będzie musiała pracować przez cały czas na 100 proc. swoich mocy. To będzie nieefektywne -  mówi Mads Warming, Global Lead Water & Wastewater w Danfoss Drives. - Stworzono już pierwsze takie miejsce na świecie, skąd 2 tys. ludzi otrzymuje wodę pitną i w którym oczyszcza się ich ścieki, nie wykorzystując energii. Według bardzo ostrożnych kalkulacji IEA moglibyśmy zrezygnować z 70 proc. elektrowni na całym świecie – taki potencjał tkwi w tym rozwiązaniu.

Tagi: Światowy Dzień Toalety ONZ energia oczyszczalnie ścieków woda rozwój zrównoważony

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Wydarzenia

Zapierająca dech epopeja o architekturze, emigracji i pułapkach amerykańskiego snu. Głośny The Br...
Grudzień 31, 2024
World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024