Aktualności

Luty 25, 2011

Żyjące fasady – przejściowa nisza czy nowa gałąź architektury?

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w Warszawie, projekt: biuro FAAB
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w Warszawie, projekt: biuro FAAB

Zieleń posiada ogromne właściwości terapeutyczne, łagodzi steres, pomaga zachować równowagę psychiczną, wspomaga identyfikację mieszkańców z otoczeniem. Obecny trend w architekturze promujący rozwiązania zielone oraz łączenie architektury z przyrodą może być tylko przelotną niszą, lub przeciwnie - okazać się istotną gałęzią architektury przyszłości.

Żyjące fasady zielone mają już ponad 20-letnią historię. Ich prekursorem jest francuski botanik Patric Blanc, który już w 1988 roku wraz z Jeanem Nouvelem zaprojektował Musee du quai Branly w Paryżu. Następnie, stopniowo budynki porośnięte pionowymi ogrodami zaczęły powstawać w całej Europie. W tym roku planowane jest oddanie do użytku pierwszego polskiego budynku z żyjącą fasadą – Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w Warszawie, autorstwa architektów z biura FAAB.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w Warszawie, projekt: biuro FAAB
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w Warszawie, projekt: biuro FAAB

Metody tworzenia żywych fasad

System trzywarstwowy

Istnieją dwie metody tworzenia żywych fasad. Pierwsza z nich zapoczątkowana została przez Patrica Blanca przy Musee du quai Branly. Opiera się na trzywarstwowym systemie, na który składają się od góry: warstwa PVC, warstwa odpornego filcu i metalowa podkonstrukcja. System jest bardzo lekki (do 30 kg/m2) , a jego grubość niewielka, pozwala więc na szerokie zastosowania. Woda wzbogacona o substancje odżywcze jest przepuszczana przez całą wysokość ściany, a jej nadwyżka zbierana jest na samym dole i specjalnym systemem transportowana jest z powrotem na górę ściany.

Kasetony

Drugi system pozwalający budować żywe fasady składa się z kasetonów o rozmiarach ok.30x30 cm. W zależności od producenta, kasetony mogą być wykonane z odpornego na erozję metalu lub z tworzywa sztucznego. Substratem w tym przypadku może być ubita ziemia lub nieorganiczne piany. Podstawą trwałości żywej ściany jest jej nawodnienie. Prawidłowy system nawadniający zapobiega wbijaniu się korzeni w konstrukcję ściany, co mogłoby doprowadzić do jej zniszczenia, dlatego w stelażu pod kasetonami konieczny jest system rur doprowadzających wodę i składniki odżywcze.

Obecne technologie pozwalają na zastosowanie na ścianach ogromnej ilości gatunków roślin, zależnie oczywiście od klimatu, w którym powstaje budynek. Uważa się jednak, że najlepiej – z ideologicznego punktu widzenia – stosować rośliny naturalnie porastające skały i zbocza.

Funkcje żywych fasad

Żywa fasada może stanowić doskonałą izolację akustyczną i termiczną, chroniąc budynek zimą przed mrozami, latem chłodząc oraz redukując hałasy. Jest też świetnym filtrem powietrza. Długo można by pisać o jej pozytywnym wpływie na ludzką psychikę. Możliwe, że w związku z tym, wraz z upływem czasu i coraz większym zapotrzebowaniem naszej cywilizacji na powrót do natury i ekologiczne rozwiązania, zielone ściany staną się fragmentem naszej codzienności, wprowadzając nową wartość do naszego otoczenia. A może wtedy kolejny powrót do howardowskich miast - ogrodów nabrałby nowego, ciekawego oblicza?

Autorzy:
Ewelina Siestrzewitowska

Tagi: żywe fasady zielone fasady architektura

Konkursy

W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024
Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024
Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024