Konkursy architektoniczne

Październik 19, 2010

Trimo Urban Crash

Data rozpoczęcia: 15/10/2010
Termin składania prac: 31/01/2011
Kraj: Słowenia

Wielkie wyzwanie dla studentów wydziałów architektury i projektowania. “TY przygotowujesz projekt oryginalnej, miejskiej instalacji, służącej lokalnej społeczności. MY go budujemy”.

Słowenia, Lublana, 15 października 2010 – to otwarcie trzeciej edycji międzynarodowego konkursu Trimo Urban Crash, przeznaczonego dla studentów architektury i projektowania.

Konkurs potrwa do 31 stycznia 2011 roku i jest wezwaniem dla studentów do zaprojektowania oryginalnej miejskiej instalacji.

Zwycięski projekt zostanie wybudowany przez firmę Trimo w mieszkalnej dzielnicy Lublany. Zwycięzca konkursu otrzyma również w nagrodę pobyt w letniej, prestiżowej szkole architektury – London School of Architecture. Wszyscy finaliści konkursu zostaną zaproszeni na specjalne, architektoniczne warsztaty w Słowenii.

Do poprzedniej edycji konkursu 2008/2009 zgłoszonych zostało aż 150 aplikacji, nadesłanych 17 krajów świata. Projekt sceny kulturalnej, z charakterystycznymi cechami miejskiej przestrzeni, zaprojektowany przez studentów z Polski, zdobył niekwestionowane zwycięstwo.


“TY przygotowujesz projekt oryginalnej, miejskiej instalacji, służącej lokalnej społeczności. MY go budujemy” - to główne hasło konkursu, widoczne zaraz po kliknięciu w link konkursu “Trimo Urban Crash”. Miloš Ebner, Dyrektor działu Innowacji w Trimo wyjaśnia: “Trimo Urban Crash stanowi wyjątkową okazję dla studentów architektury i projektowania by nie tylko poznać bezpośrednio proces powstawania samego pomysłu, ale również brać udział przy budowie zwycięskiego projektu. W ten sposób uczestnicy mogą zobaczyć zachodzące reakcje pomiędzy ich pomysłami a zmieniającą się rzeczywistością”. Również według uczestników konkursu „możliwość aktywnego uczestnictwa w wykonywaniu projektu, przyglądanie się jak staje się on użyteczną rzeczywistością jest jedynym, niepowtarzalnym doświadczeniem, którego pragną wszyscy artyści.” Miloš Ebner komentuje: „To jest właśnie to, co Trimo chce zaoferować młodym architektom i projektantom. Przystępując do konkursu studenci przynoszą do Trimo swoje świeże, nowe pomysły, które być może są jeszcze niedoskonałe pod względem architektonicznym i technicznym, ale są na pewno pełne innowacji na wielu innych płaszczyznach”.


Ostatnia edycja konkursu Trimo Urban Crash - z 147 uczestnikami z 17 krajów – udowodniła już, że studenci oczekują właśnie takich koncepcji.

Swoje aplikacje przesłali do nas studenci z Bangladeszu, Japonii, Singapuru, Ameryki oraz licznych krajów Europy. Autorzy zwycięskiego projektu o nazwie „Biały Tancerz”, Jan Ledwoń i Alicja Choła z Polski, powiedzieli: „Studenci architektury często biorą udział w różnego rodzaju konkursach, ale forma Trimo Urban Crash jest zupełnie nowa. Tworzenie pomysłu, rozwijanie go i oglądanie jak staje się on rzeczywistością było dla nas wielką przygodą. Byliśmy szczęśliwi, widząc skończony projekt i mamy nadzieję, iż nadal służy on mieszkańcom dzielnicy Metelkovo mesto w Ljublanie”.


Głównym hasłem tegorocznej edycji konkursu jest “trybuna życia”, zlokalizowana w wielokulturowej, mieszkalnej dzielnicy Lublany - Fužine.

Projekt musi być połączeniem różnorodnej tematyki – ławek do oglądania wydarzeń sportowych i kulturalnych, miejsca spotkań i rozrywki różnych pokoleń i kultur, a także musi być odpowiedzią na współczesny problem tzw. „sypialnych” dzielnic nowoczesnych miast Europy – ich odpowiedniej formy i przeznaczenia” powiedział Miloš Ebner. „Tak jak w poprzednich edycjach Trimo Urban Crash „rozbija” kolejną, intrygującą i ciekawą część miasta – poprzednio była to dzielnica Metelkovo mesto, tym razem jest to Fužine a w przyszłym roku – kto wie, może będzie to gdzieś obok ciebie?” - podsumował Miloš.


Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch rundach w głosowaniu międzynarodowego jury.

Ostateczne głosowanie publiczności zakończy się pod koniec kwietnia 2011 a projekt zostanie wybudowany w dzielnicy Fužine na jesień 2011. Podczas oficjalnego otwarcia zwycięskiego projektu finaliści będą mogli spotkać się z członkami jury oraz wziąć udział w warsztatach architektury w Lublanie.


Międzynarodowe konkursy takie jak Trimo Urban Crash oferują jednocześnie studentom i uniwersytetom wyjątkową możliwość do wzajemnej wymiany wiedzy i informacji oraz porównania współczesnych metod nauczania. Trimo Urban Crash jest konkursem zachęcającym do kreatywnego przekształcania naszego urbanistycznego środowiska przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i produktów Trimo – europejskiego producenta o stabilnej pozycji na rynku. Doświadczenie w tworzeniu rozwiązań dla potencjalnie możliwych do zrealizowania projektów jest również bardzo ważne. Firma Trimo dąży do rozszerzenia współpracy z uczelniami wyższymi by zachęcić je do konstruktywnej współpracy w zakresie teorii, praktyki i ekonomii na różnych obszarach naszego życia. Już dziś do tegorocznej edycji konkursu Trimo Urban Crash przyłączyła się Politechnika Śląska, Gdańska i Łódzka.



Biorąc pod uwagę długoletnią tradycję Trimo w prowadzeniu badań nad rozwojem oraz kładąc nacisk na swój profesjonalizm, Trimo Urban Crash jest projektem niezwykle innowacyjnym.


Aby uzyskać więcej informacji o konkursie zapraszamy do odwiedzenia strony: www.trimo-urbancrash.com lub prosimy o kontakt z Magdaleną Michalską,: [email protected], +48 669 844 202.



Ojczyzna konkursu Trimo Urban Crash
Słowenia, członek Unii Europejskiej pomimo, iż jest krajem niewielkim (obszar 20.273 km ², z liczbą ludności 2021435) jest krajem bardzo ciekawym i wyjątkowym, wzbudzającym ciekawość i zainteresowanie. Wielu ludzi kraj ten określa tak: "W Słowenii można zrywać jesienne owoce rano, posłuchać Adriatyku po południu i udać się na narciarskie stoki tego samego dnia wieczorem." Słowenia posiada wiele wyjątkowych bogactw - od najstarszych winorośli na świecie, mających już ponad 400 lat i wciąż zapewniających 25 litrów wina rocznie, po magiczną jadalnię, ukrytą w głębinach kopalni na poziomie 160 metrów poniżej poziomu morza, czyniąc ją jedyną jadalnią w Europie położoną tak głęboko w ziemi. Ma ona zaledwie 15 m szerokości i ustawionych w niej 12 stolików mieści 48 osób.


Słowenia znana jest z ludzi uczciwych, gościnnych i pracowitych, kochających sporty ekstremalne i zdobywających liczne sportowe osiągnięcia. Warto tu zwrócić uwagę na ich osiągnięcia w alpejskiej wspinaczce i i wyprawie w Himalaje.


Skocznia narciarska w Planicy jest miejscem, w którym zdobytych zostało aż 60 rekordów świata w historii skoków narciarskich. To również w Planicy po raz pierwszy pokonane zostały magiczne progi 100 i później 200 metrów by dojść do obecnego rekordu 239 metrów – również zdobytych w Planicy.


Ale nie tylko skoki narciarskie są domena Słowenii. Kraj ten posiada istotne osiągnięcia w pływaniu ekstremalnym - Słoweński pływak Martin Strel, był pierwszym człowiekiem, który pływał w rzekach Amazonii, Mississippi i Jangcy.


Czy zwiedzaliście Państwo kiedyś Lublanę? Wiele zabytków miasta zaprojektowanych zostało przez znanego architekta, Jože Plečnik'a, który zyskał wielkie uznanie na całym świecie za swoje wyjątkowe projekty, zlokalizowane właśnie w Lublanie - Triple Bridge (Tromostovje), rynek miejski (Tržnica), plac Kongresowy (trg Kongresni), Narodowa Biblioteka Uniwersytecka oraz Park Tivoli. Słowenia dumna jest również ze znanego na całym świecie pisarza Borisa Pahor, nominowanego do nagrody Nobla za swoje dzieła literackie.


Słoweńcy znani są również ze swoich osiągnięć w dziedzinie projektowania i architektury. Przedsiębiorstwa takie jak Alpina, Glesia, Elan, Gorenje, Kolpa, Kovinoplastika Loz, Petric, Trimo, Versor – otrzymały jedną z najbardziej prestiżowych nagród, jaką jest Red Dot Award. Trimo otrzymało nagrodę Red Dot Product Design Award 2010 za produkt ArtMe.

Trimo Urban Crash (TUC) to międzynarodowy konkurs, przeznaczony dla studentów architektury i projektowania z całego świata. Firma Trimo, prowadząca swoją działalność w 50 krajach na całym świecie, organizuje ten konkurs już po raz trzeci. Zwycięski projekt zostanie wybudowany w wyznaczonej lokalizacji.

Dodano: 19/10/2010, Zmodyfikowano: 19/10/2010

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Wydarzenia

Zapierająca dech epopeja o architekturze, emigracji i pułapkach amerykańskiego snu. Głośny The Br...
Grudzień 31, 2024
World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024