Wydarzenia architektoniczne Wrzesień 11, 2009

re.produkt

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 17/09/2009
Data do: 25/10/2009
Miasto: Poznań

re.produkt to projekt Fundacji SPOT. (www.spot.poznan.pl), który składa się z cyklu wydarzeń (m.in. wystawy, warsztaty i wykłady) dotyczących problematyki relacji pomiędzy przedmiotami tworzącymi wyposażenie domu a środowiskiem naturalnym opisywanych jako “re” (np. re-use, re-duce i re-cycle). Projektantem i kuratorem projektu re.produkt jest KNOCKOUTDESIGN (www.knockoutdesign.org).

 • re.produkt - wystawa design’u
 • 17.09.2009-25.10.2009
 • wernisaż 17.09.09 godz. 19:00

W dniach 17.09-25.10.2009 w SPOT. w Poznaniu odbędzie się wystawa re.produkt. Jej kształt oparty jest na koncepcji 3R, czyli re-use, re-duce i re-cycle. Na wystawie zostaną zaprezentowane produkty odpowiadające tym kategoriom (m.in. realizacje szwedzkiego studio Apocalypse/www.apocalypselab.net, izraelskiego studio Ami Drach i Dov Goncharov/www.amidov.com, japońskiego biura projektowego Nendo/www.nendo.jp, izraelskiego projektanta Gad Charny/www.gadcharny.info i polskiego studio DBWT/www.dbwt.pl) oraz zostaną przedstawione firmy, które charakteryzuje nowatorskie, oparte na zrównoważonym rozwoju podejście do produkciji (m.in. firma FREITAG).

Cabbage chair by Nendo (www.nendo.jp), photo: Nendo

Obserwowany od czasu rewolucji przemysłowej wzrost konsumpcji i produkcji nowych dóbr nieustannie zaburza i niszczy naturalną i społeczną równowagę, negatywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale i na zdrowie człowieka. Duży wpływ na przebieg tego procesu ma projektant, który może kształtować nowe postawy konsumenckie tworząc produkty estetyczne i jednocześnie funkcjonalne. Konsument może więc coraz częściej dokonywać wyboru pomiędzy rozwiązaniami, które negatywnie wpływają na środowisko, a tymi, które pomagają przywrócić i utrzymać jego naturalną równowagę. Konsument dbający o zdrowie i jakość życia wymaga rozwiązań i produktów odpowiadających właśnie tej drugiej grupie. Ponieważ cykl życiowy każdego przedmiotu jest złożony i powiązany z wieloma innymi procesami, nie jest łatwo jednoznacznie określić jakikolwiek obiekt jako przyjazny środowisku. Wiele z nich na pewno jednak stanowi interesujące próby osiągnięcia w pełni zrównoważonego produktu.
Celem wystawy re.produkt jest przedstawienie szerokiej publiczności przykładów rozwiązań projektowych, które są właśnie takimi próbami stworzenia produktów przyjaznych środowisku.
Intencją kuratorów jest zachęcenie odwiedzających wystawę do podjęcia dyskusji na temat zrównoważonego design’u.

Arad; Bin seat by Ami Drach and Dov Goncharov (www.amidov.com) photo: Liat Paz

 • re.produkt - warsztaty

Seria warsztatów dotyczących design’u opartego o zasadę 3R: re-duce, re-use i recycle oraz warsztaty graficzne re-label. Skierowane są one do osób niezwiązanych zawodowo z projektowaniem, które mają ochotę popracować pod okiem projektanta nad stworzeniem interesującego re.produktu (nie jest wymagane żadne doświadczenie w projektowaniu). Uczestnicy będą wykonywać produkty, które zostaną zaprezentowane na wystawie powarsztatowej. Każda z sesji warsztatowych będzie trwała 6 godzin.
Zgłoszenia prosimy wysyłać na: [email protected] lub [email protected]
19.09.2009 // warsztaty re-cycle //
Czy jakiś przedmiot może zachęcić do recyklingu? Spróbujcie taki stworzyć razem z prowadzącym projektantem!

 • PROWADZĄCY // projektant wzornictwa // Bartosz Mucha //POOR DESIGN // www.poor.pl//

Bartosz Mucha posługuje się wprowadzonym przez siebie pojęciem fiksacji funkcjonalnej oznaczającej nieumiejętność dostrzeżenia nowego użycia obiektu skojarzonego uprzednio z innym celem, występuje przeciwko stereotypom dotyczącym funkcjonalności przedmiotów użytkowych jak i schematom dotyczącym sposobów życia we współczesnym społeczeństwie.

26.09.2009 // warsztaty re-use //
Żarówka LED i pozornie niepotrzebne zużyte przedmioty... czy może z nich powstać interesujący obiekt świetlny? Prowadząca projektantka pomoże Wam je stworzyć!

 • PROWADZĄCY // projektantka wzornictwa // Karina Marusińska //WZOROWO // www.wzorowo.com

Karina Marusińska zajmuje się zarówno dizajnem jak i kreacją artystyczną,często zacierając granicę między nimi. W swoich pracach gra ze zmysłami odbiorcy i jego świadomością. Odwołuje się też do polskich korzeni. Poszukuje rozwiązań polegających na łączeniu różnych dziedzin sztuki, nauki i ekologii. Bada zjawisko recyklingu na wszelkich możliwych płaszczyznach oraz interesuje się twórczym zagospodarowaniem odpadów przemysłowych.

03.10.2009 // warsztaty re-label //
Torba z nadrukiem, który sami wymyślicie – w pełni biodegradowalne torby zostaną wzbogacone o grafiki o tematyce ekologicznej: znaki, ilustracje, które opracują z Wami projektantki grafiki.

 • PROWADZĄCY // projektantki grafiki // Renata Ostapiuk + Marta Florkowska- Dwojak (KNOCKOUTDESIGN)

Renata Ostapiuk - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni Znaku i Typografii prof. K. Kochnowicza. Obecnie współpracuje z TRIGONY Architecture&Branding. Realizuje także własne projekty z zakresu szeroko rozumianej grafiki użytkowej; identyfikacji wizualnej i typografii.

Marta Florkowska-Dwojak z wykształcenia projektantka grafiki użytkowej jest jedną z czterech projektantek tworzących studio KNOCKOUTDESIGN. Marta na co dzień zajmuje się kompleksowym projektowaniem wykraczającym poza podział na 2 i 3d. Wśród klientów dla których pracowała w KNOCKOUTDESIGN znajduja się m.in.: Urząd Miasta Warszawy, VOX i SPOT.

10.10.2009 // warsztaty re-duce //
Jak z najmniejszej ilości materiału stworzyć ciekawy przedmiot? Jak wykonać funkcjonalny obiekt w jak najkrótszym czasie? Ile narzędzi potrzeba do jego wykonania? Spróbujcie zmierzyć się z podobnymi zadaniami! Pomogą Wam w tym prowadzące warsztaty projektantki.

 • PROWADZĄCY // projektanki wzornictwa // Magdalena Juszczak // Dorota Kabała // Maya Ober KNOCKOUTDESIGN // www.knockoudesign.org //

KNOCKOUTDESIGN - to studio projektowe mieszczące się w Warszawie i Tel Awiwie-Jafo, zarządzane przez cztery projektantki: Magdę Juszczak, Dorotę Kabała, Mayę Ober i Martę Florkowską-Dwojak. KNOCKOUTDESIGN zajmuje się projektowaniem produktu, wystaw i małej architektury. Produkty KNOCKOUTDESIGN były pokazywane na wielu wystawach m.in. w Mediolanie, Berlinie, Tel Awiwie – Jafo, Warszawie, Palermo, Marsylii.

 • 22.10.2009 // WYKŁAD re.produkt // godz. 20:00

MAREK CECUŁA//www.marekcecula.com

re.produkt to także cykl wydarzeń edukacyjnych odbywających się we wrześniu i październiku w SPOT. Otwarty wykład w SPOT. poprowadzi m.in. Marek Cecuła (www.marekcecula.com) – wybitny projektant ceramiki (projektował między innymi dla Westpoint Stevens, Creative Bath, International China, Croscil, Canon, Prescriptives. Waterworks, Cmielow Porcelain, Wloclawek Porcelain), założyciel MODUS DESIGN, znakomity pedagog, artysta łączący sztukę i design w ceramice.
Wykład dotyczyć będzie tematyki „re” we współczesnym wzornictwie, w szczególności we współczesnej ceramice.

 • 13.10-25.10.2009 // wystawa powarsztatowa

Rezultat warsztatów, będący odpowiedzią na zagadnienie 3R, zostanie zaprezentowany podczas wystawy powarsztatowej.

------------------------

Informacje:
organizator: Fundacja SPOT.
projektant i kurator: KNOCKOUTDESIGN
Cykl wydarzeń re.produkt został dofinansowany ze środków Miasta Poznania.
Partnerzy ekspozycji: Tarnopak, Elkle
Partnerzy warsztatów: 60bag
Patronat: Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Patronat medialny: FUTU, KMAG, Elle Deco, Polska Głos Wielkopolski, Bęc Zmiana, Purpose, Domosfera.pl , WTK, epoznan
-------------------

Miejsce:

SPOT.
Ul. Dolna Wilda 87
61-501 Poznań

-------------------------

Czas:

re.produkt: 17.09.2009-25.10.2009


Dodano: 11/09/2009

Konkursy

Celem studialnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację centr...
Maj 15, 2024
Europe 40 Under 40® is an annual awards program that celebrates the next new talented generation of European architects and designers. The program is directed to support new and emerging design tal...
Maj 8, 2024

Wasze projekty

Widok główny
Był to projekt typu „mamy brand book i produkt, a także przykłady istniejących już salonów w inny...
Kwiecień 26, 2024
H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH Zdj. T.Zakrzewski/Archifolio
Byty równoległe. H11 Boutique Office w Gliwicach W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się...
Kwiecień 4, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na cykl spotkań z wybitnymi hiszpańskimi ekspe...
Kwiecień 15, 2024
Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024