Wydarzenia architektoniczne Marzec 1, 2023

Spacer architektoniczny w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej

Typ: Wystawy
Data od: 21/02/2023
Data do: 16/03/2023
Miasto: Kraków

Artystyczno-edukacyjna wystawa „Spacer architektoniczny” w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przedstawia szkło, jego historię oraz przykłady stosowania w najciekawszych projektach architektonicznych w Europie.

Niecodzienną wystawę pt. „Spacer architektoniczny” można będzie oglądać przez miesiąc, aż do 16 marca 2023 roku. Tworzą ją 24 tablice, które prezentują szkło jako materiał o wielkim potencjale. Dzięki nim zwiedzający przekonają się, że szkło, choć przezroczyste i często niezauważalne, jest niezbędnym elementem współczesnej architektury, a rozwój technologiczny, który miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat pozwolił nadać mu różne, niejednokrotnie bardzo wyspecjalizowane właściwości.

 „Spacer architektoniczny” to wystawa, która została przygotowana w celu zwrócenia uwagi na to w jaki sposób szkło zmieniało się na przestrzeni lat i co oferuje nam dziś. Stosunkowo niedawno był to jedynie bezbarwny materiał, służący do wypełnienia okna. Obecnie nowe technologie sprawiają, że możemy z niego korzystać szerzej, bardziej świadomie, w ekologiczny i zrównoważony sposób, wpływając przez to nie tylko na wygląd budynków, ale również ich funkcjonalność. Jest to niezwykle uniwersalny materiał, który ma potencjał do tego, by zrewolucjonizować architekturę.

- Nie pierwszy raz kampus AGH zmienia się w arenę działań z obszaru sztuki. Warto przypomnieć, że każdego dnia przez uczelnię przewija się kilka tysięcy ludzi. Studenci, pracownicy poruszają się w tej przestrzeni w drodze do pracy i na zajęcia. Spędzają tutaj znaczną część dnia. Wypełniając naszą przestrzeń wystawami dbamy o to, aby po drodze znaleźć moment na odprężenie czy poszerzenie wiedzy w jakimś specyficznym obszarze. Lokalizacja wystawy dot. szkła nie jest przypadkowa. Umiejscowiliśmy ją w sąsiedztwie Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, która spośród naszych wszystkich jednostek ze szkłem ma najwięcej wspólnego. To tutaj właśnie naukowcy i studenci na co dzień zajmują się obróbką, analizą i szerokim wykorzystaniem tego surowca - mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowa AGH w Krakowie. 

To już kolejna inicjatywa NSG Group w Polsce, za sprawą której firma edukuje na temat szkła i jego zastosowania. Wcześniej zorganizowano wystawę „Od piasku do szkła”, którą niedawno można było oglądać w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. We współpracy z władzami Sandomierza zainicjowano również Szklany Spacer, który pokazuje, jak wyglądały w przeszłości sandomierskie zabytki. Podobny projekt zrealizowano nad brzegiem jeziora Tarnobrzeskiego.

Wystawa dostępna jest dla każdego na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej na alei Adama Mickiewicza 30 w Krakowie. Wcześniej była prezentowana w Skierniewicach, Sandomierzu, Ostrołęce, na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz w Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. W każdym z tych miejsc cieszyła się zainteresowaniem studentów architektury, miłośników designu, nowoczesnego budownictwa, a także artystów poszukujących inspiracji.


Dodano: 01/03/2023

Konkursy

Konkursu na opracowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania terenu rekreacyjno- kulturalnego w Mielcu
Marzec 27, 2023
An Architecture Competition for multifunctional skyscraper in Hong Kong with the aim of designing a multifunctional skyscraper in Hong Kong that incorporates elements of Vertical Farming.
Marzec 22, 2023

Wasze projekty

Wizualizacja B+W
Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Lesznie połączona z...
Marzec 10, 2023
Ideą było stworzenie przestrzeni dobrego samopoczucia dla umysłu, ciała i duszy. Przestrzeń, w kt...
Marzec 7, 2023

Wasze realizacje

Czarna kuchnia
Metamorfoza kawalerki. Największą zmianą było przeniesienie kuchni i połączenie jej ze strefą dzi...
Luty 14, 2023
Mieszkanie w stylu eklektycznym_kuchnia
Mieszkanie w stylu eklektycznym. Głównym elementem wnętrza jest zabudowa meblowa, która "przecina...
Styczeń 17, 2023

Wydarzenia

The Laboratory of the Future programme will be enriched by Carnival, a six-month cycle of events,...
Marzec 20, 2023
Artystyczno-edukacyjna wystawa „Spacer architektoniczny” w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie...
Marzec 1, 2023