Wydarzenia architektoniczne Marzec 1, 2023

Spacer architektoniczny w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej

Typ: Wystawy
Data od: 21/02/2023
Data do: 16/03/2023
Miasto: Kraków

Artystyczno-edukacyjna wystawa „Spacer architektoniczny” w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przedstawia szkło, jego historię oraz przykłady stosowania w najciekawszych projektach architektonicznych w Europie.

Niecodzienną wystawę pt. „Spacer architektoniczny” można będzie oglądać przez miesiąc, aż do 16 marca 2023 roku. Tworzą ją 24 tablice, które prezentują szkło jako materiał o wielkim potencjale. Dzięki nim zwiedzający przekonają się, że szkło, choć przezroczyste i często niezauważalne, jest niezbędnym elementem współczesnej architektury, a rozwój technologiczny, który miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat pozwolił nadać mu różne, niejednokrotnie bardzo wyspecjalizowane właściwości.

 „Spacer architektoniczny” to wystawa, która została przygotowana w celu zwrócenia uwagi na to w jaki sposób szkło zmieniało się na przestrzeni lat i co oferuje nam dziś. Stosunkowo niedawno był to jedynie bezbarwny materiał, służący do wypełnienia okna. Obecnie nowe technologie sprawiają, że możemy z niego korzystać szerzej, bardziej świadomie, w ekologiczny i zrównoważony sposób, wpływając przez to nie tylko na wygląd budynków, ale również ich funkcjonalność. Jest to niezwykle uniwersalny materiał, który ma potencjał do tego, by zrewolucjonizować architekturę.

- Nie pierwszy raz kampus AGH zmienia się w arenę działań z obszaru sztuki. Warto przypomnieć, że każdego dnia przez uczelnię przewija się kilka tysięcy ludzi. Studenci, pracownicy poruszają się w tej przestrzeni w drodze do pracy i na zajęcia. Spędzają tutaj znaczną część dnia. Wypełniając naszą przestrzeń wystawami dbamy o to, aby po drodze znaleźć moment na odprężenie czy poszerzenie wiedzy w jakimś specyficznym obszarze. Lokalizacja wystawy dot. szkła nie jest przypadkowa. Umiejscowiliśmy ją w sąsiedztwie Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, która spośród naszych wszystkich jednostek ze szkłem ma najwięcej wspólnego. To tutaj właśnie naukowcy i studenci na co dzień zajmują się obróbką, analizą i szerokim wykorzystaniem tego surowca - mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowa AGH w Krakowie. 

To już kolejna inicjatywa NSG Group w Polsce, za sprawą której firma edukuje na temat szkła i jego zastosowania. Wcześniej zorganizowano wystawę „Od piasku do szkła”, którą niedawno można było oglądać w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. We współpracy z władzami Sandomierza zainicjowano również Szklany Spacer, który pokazuje, jak wyglądały w przeszłości sandomierskie zabytki. Podobny projekt zrealizowano nad brzegiem jeziora Tarnobrzeskiego.

Wystawa dostępna jest dla każdego na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej na alei Adama Mickiewicza 30 w Krakowie. Wcześniej była prezentowana w Skierniewicach, Sandomierzu, Ostrołęce, na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz w Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. W każdym z tych miejsc cieszyła się zainteresowaniem studentów architektury, miłośników designu, nowoczesnego budownictwa, a także artystów poszukujących inspiracji.


Dodano: 01/03/2023

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024

Wasze projekty

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika – praca fina...
Marzec 6, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024