Wydarzenia architektoniczne Maj 20, 2009

Stanisław Fiszer – architekt. Prace. Projekty. Realizacje

Arkady Kubickiego
Typ: Wystawy
Data od: 02/05/2009
Data do: 30/09/2009
Miasto: Warszawa

Wystawa w Arkadach Kubickiego jest największą jak do tej pory zrealizowaną prezentacją prac Stanisława Fiszera – urodzonego w Polsce architekta i urbanisty, na stałe mieszkającego w Paryżu.

Wystawa przekrojowo pokazuje ostatnie 30 lat twórczości architekta, pracującego od końca lat 60. we Francji oraz projekty z warszawskich pracowni Stanisława Fiszera z ostatnich 15 lat.

Na dwóch poziomach Arkad – w Stancjach oraz w tzw. nadbudowie możemy zobaczyć ponad 200 plansz graficznych: zdjęć, obrazów, szkiców, rysunków oraz 15 makiet dotyczących zrealizowanych i projektowanych budynków, wnętrz oraz mebli.

Prezentowane są również oryginalne elementy wyposażenia zaprojektowanych przez Stanisława Fiszera Archiwów Narodowych w Paryżu: krzesła, lampy, podpórki pod książki oraz w skali 1:1 elementy charakterystycznych dla tego architekta detali elewacji, takich, jak odlewy z aluminium, czy też szkło termoformowalne.

Częścią ekspozycji są również prace graficzne matki Stanisława, malarki, Anny Fiszer, dotyczące projektów elementów scenicznych – w tym kurtyny głównej teatru w St. Quentin pod Paryżem.

Przemieszczając się po wystawie, możemy zapoznać się ze wszystkich ważnymi elementami filozofii i pracy architekta, w tym szczególnie ważnej dla Fiszera szerokiej listy inspiracji i odniesień: prezentowanych w postaci zdjęć wybitnych architektów i malarzy, takich jak: Plecnik, Pniewski, czy Carpaccio, a także ulubionych utworów literackich z „Kubusiem Puchatkiem” na czele.

Osobnym fragmentem ekspozycji, będącym „przedłużeniem” wystawy Zamku Królewskiego, jest część poświęcona pracom projektowym nad rewitalizacją Arkad Kubickiego. Możemy tu zobaczyć m.in. rysunki i szkice z pracy nad projektem, makietę całego założenia oraz robocze makiety elementów wyposażenia, jak np. kurtyn, dzielących Arkady na przestrzenie funkcjonalne.
___________________________________________________________________________
Nota biograficzna
Stanisław Fiszer
Architekt i urbanista, projektant wnętrz i mebli.
Urodził się Warszawie w 1935. Studiował na wydziale Politechniki Gdańskiej (dyplom w 1959). W latach 1963-1964 pracował jako urbanista w Biurze Studiów Ministerstwa Robót Publicznych w Phnom-Penh w Kambodży. W latach 1965-1971 pracował w biurach architektonicznych w Paryżu i Abidżanie na wybrzeżu Kości Słoniowej. Od 1972 prowadzi własną pracownię projektową.
Od 1972 do 2000 r był profesorem Szkoły architektury w Nancy; od 1993 należy do Akademii Architektury Francuskiej.
W 1996 otworzył biuro „Atelier 41” w Paryżu i jego filię w Warszawie.
Od 1961 należy do Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), a od 1971 – do Francuskiej Izby Architektonicznej (Ordre des Architectes Français – OAF), Ile-de-France.
Obecni współpracownicy
Paryż: Grażyna Janiak, Jean Yves Le Mesle, Sébastien Borie, Julia Coquelle; Warszawa: Krystyna Fiszer, Marcin Garbacki, Piotr Bujnowski, Karolina Tunajek, Michał Niczewski, Katarzyna Zabiegło, Piotr Szwed, Katarzyna Magdzik, Magdalena Osińska, Małgorzata Dąbrowska, Tomasz Graj, Nina Ślusarska, Maciej Rąbek, Wiktor Jarawka, Jakub Tolak.

-------------------------------------------------------

Zamek Królewski w Warszawie
plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa

www.zamek-krolewski.pl


Dodano: 20/05/2009

Konkursy

Celem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie muralu o tematyce ekologicznej, spełniającego jednocześnie funkcje edukacyjne. Projekt muralu powinien nawiązywać do szeroko rozumianej ekologii – tr...
Czerwiec 29, 2021
źródło: http://auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/konkurs-na-nowa-wystawe-polska-w-miejscu-pamieci,2210.html
Nowa wystawa polska w Miejscu Pamięci Auschwitz zostanie sfinansowana dzięki nadzwyczajnemu wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ekspozycja zajmie dwa piętra historyczneg...
Czerwiec 19, 2021

Wasze projekty

Wnętrze zostało zaprojektowane w połączeniu stylu nowojorskiego, śródziemnomorskiego i skandynaws...
Czerwiec 11, 2021
Zaprojektowane wnętrze to połączenie stylu śródziemnomorskiego i klasycznego. Klasyczne formy, me...
Maj 30, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Wydarzenia

Kadr z filmu Agnieszki Polskiej "Plan Tysiącletni"
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na otwarcie wystawy Agnieszki Polskiej „Plan Tysią...
Czerwiec 29, 2021
Architectural ideas which tackle some of the biggest issues facing the world will be the subject...
Maj 25, 2021