Wydarzenia architektoniczne Maj 24, 2010

Świadome Wnętrze 2010 - Łódź

Typ: Wykłady
Data od: 09/06/2010
Data do: 09/06/2010
Miasto: Łódź

Wykłady poprowadzi Hrvoje Njiric z Pracowni Njiric + Arhitekti z Chorwacji (shortlista nagrody Mies van der Rohe 2009) oraz Marie Therese Hornoncourt z austryjackiej pracowni the next ENTERprise architects.

 

 

Gośćmi specjalnymi tegorocznych spotkań oprócz wspomnianych już architektów są Ole Gustavsen z Pracowni Snohetta z Norwegii (nagroda Miesa van der Rohe 2009), oraz Kai Uwe Bergman z Pracowni Bjarke Ingels Group z Danii.

 

 

Spotkania odbywają się w 7 miastach w Polsce (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) od 2008 roku. W zeszłym roku wzięło w nich udział ponad 900 architektów, którzy wysłuchali prezentacji prowadzonych przez architektów i designerów z Finlandii, Niemiec i Szwecji. Celem spotkań jest ułatwienie kontaktów polskich architektów z uznanymi, wielokrotnie nagradzanymi, zagranicznymi projektantami wzorów przemysłowych oraz architektami, przybliżenie europejskich trendów w zakresie design’u i formy oraz kompleksowego podejścia do projektowania obiektów komercyjnych.

 

 

 

-------

 

 

 

Arch. HRVOJE NJIRIC, Njiric + arhitekti,

 

 

 

Zagrzeb, Chorwacja, www.njiric.com

 

 

 

Hrvoje Njiric urodził się w Zagrzebiu w 1960 roku. Ukończył studia architektoniczne na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Zagrzebiu w 1986 roku. W latach 1990 – 2001 współpracował z Heleną Njiric w pracowniach w Zagrzebiu i austryjackim Graz. W 2001 założył pracownię Njiric + arhitecti.

 

 

 

Wykładał na wielu uczelniach:

 

 

 

  • 1998–99 – gościnne wykłady - TU Graz, Austria
  • 2000 i 2010 – gościnne wykłady - AF Ljubljana, Słowenia
  • 2000 – gościnne wykłady - Facolta di Architektura, Włochy
  • 2000-05 – wykładowca i dyrektor - Institute for Architectural Typologies and Housing TU Graz, Austria
  • 2005 – gościnne wykłady - Arkitektskolen Aarhus, Dania
  • 2006 – gościnne wykłady - Facolta d’Architettura di Trieste, Włochy
  • 2007 – wykładowca – GAF Split, Chorwacja
  • 2008 – gościnne wykłady – ETSAM Madryt, Hiszpania

 

 

 

Prowadzi wykłady również na wielu komercyjnych spotkaniach na całym świecie.
Jest również gościnnym krytykiem (HAB Weimar, the ETSAB Barcelona, the TU Wien, the AA School of Architecture London, the ETH Zuerich, the Strathclyde University of Glasgow, Politecnico di Milano, the Southeast University of Nanjing, the William Lyon Somerville, University of Calgary).
Kierownik wielu miedzynarodowych warsztatów (Zagreb, Merano, Maribor, Gorizia, Barcelona, Brescia, Unije, Santiago de Chile, La Coruna, Aarhus, Trieste, Kriva Palanka, Rijeka, Calgary, Hasselt).

 

HNJ był członkiem jury w wielu konkursach architektonicznych w Chorwacji, Austrii, Hiszpanii, Słowenii, Niemczech i we Włoszech.
Prace Hrvoje Njidric’a były przedmiotem wielu zbiorowych wystaw m.in. w Graz, Berlinie, Rotterdamie, Wiedniu, Rzymie, Sofii, Ljubljanie, Madrycie, Kopenhadze, Oslo, Orleanie, Zagrzebiu, Tokio, czy Paryżu. Ma na swoim koncie również solowe wystawy m.in. Architectural Association - London, Strathclyde University - Glasgow, "Manifesto" - Edinburgh, University of Newcastle – Newcastle, deSingel Kunstcentrum – Antwerpen.

 

PRACOWNIA NJIRIC + Arhitekti
Pracownia njiric+ arhitekti została założona w 2001. Jej główna siedziba znajduje się w Zagrzebiu. Pracownia traktuje architekturę jak coś więcej niż fizyczną definicję własnych ograniczeń, czy formalne złożenie różnych materiałów budowlanych. Jest to poza fizyczny aspekt, fenomen współczesnego społeczeństwa i kultury masowej, z architektem w roli mistrza – nie gry, ale co najmniej logistyki. W związku z pracą projektową stosujemy trzy różne podejścia: podniesienie standardu projektu, innowacyjne rozwiązania i projekty wizjonerskie. Pracownia zrealizowała projekty w Chorwacji, Rosji, Japonii, we Włoszech, Szkocji, Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Słowenii, Austrii, Szwecji, Portugali i Chinach.

 

Nagrody:
2009 shortlista nagrody Mies van der Rohe 2009 (kindergarten MB)
2007 "Piranesi" AWARD, international collective exhibition, Piran, Slovenia (Kindergarden MB)
2007"Drago Galic" - annual UHA AWARD (Gracani Housing)
2006 41. Zagreb Salon – GRAND PRIX ex aequo ("superdalmatia" i "race house")
2003 38. Zagreb Salon – GRAND PRIX ex aequo ("share.or.die.com" – Nanjing, China)
2000 35. Zagreb Salon - AWARD (Baumaxx Hypermarket)
2000 "Piranesi" HONOURABLE MENTION - international collective exhibition, Piran, Slovenia (Baumaxx Hypermarket)
2000 "Viktor Kovacic" - annual UHA AWARD (Baumaxx Hypermarket)
1994 29. Zagreb Salon - HONOURABLE MENTION ("Les lieux magiques")
1987 "7 sekretara SKOJ-a" AWARD – dla najlepszego młodego architekta w Jugosławii

 

 

 

------

 

 

 

arch. MARIE-THERESE HARNONCOURT,
the next ENTERprise architects

 

Prowokowanie pozornie losowym i nieprzewidywalnym jest naszą strategią w podejściu do przestrzennych i programowych aspektów architektury.

 

Pracujemy nad odkrywaniem czynników dających ponad podstawowe funkcjonalności – tak właśnie widzimy istotę architektury.”
Ernst J. Fuchs i Marie Therese Harnoncourt założyli pracownię next ENTERprise – architects w 2000 w Wiedniu. Od wczesnych lat 90-tych współpracowali również z innymi partnerami m.in. w Nowym Jorku.

 

Od początku pracownia działa na szerokim polu eksperymentalnych instalacji oraz praktyki architektonicznej, traktując oba rodzaje przedsięwzięć jako równoważne i mające na siebie wzajemny wpływ. Najnowsze projekty to: 2009 konkurs na Mainz Archaeological Center 1 miejsce ex-aequo, 2007 Cloud Tower - scena na świeżym powietrzu do muzyki klasycznej w Grafenegg, 2006 konkurs na nowe kąpieliska termalne w Villach 1 nagroda, 2006 Lakeside Bath w Caldaro / Kaltern, Włochy.

 

 

 

  • Właściciele pracowni oprócz prowadzenia działalności architektonicznej prowadzą również wykłady na uczelniach w Wiedniu, Innsbrucku, Linzu, Bratysławie i Paryżu. Biorą udział w licznych wystawach:
  • Biennale w Wenecji 2006, 2004;
  • Galerie Aedes Berlin 2004;
  • 5. Biennale Architektury, São Paulo / 2003 Brazylia;
  • 2003; Archilab 5, Orléans, Latent Utopias, Steirischer Herbst, Graz 2002.

 

 

 

W 2007 roku Open-Air Pavilion w Grafenegg został nagrodzony Client’s Award austriackiego Stowarzyszenia Architektów. Studio zostało nominowane do nagrody Miesa van der Rohe i doczekało się pierwszej monografii "Close to the Bone” (DD22, Damdi Architektura Publishing Co, Korea Południowa).
Studio było nominowane do nagrody Miesa van der Rohe dwukrotnie w 2009 oraz 2007. W 2009 roku Open-Air Pavilion w Grafenegg zdobył 2 nagrodę w Österreichische Baupreis. Marie-Therese Harnoncourt i Ernsta J. Fuchs otrzymali nagrodę miasta Wiednia za Promocję Architektury w 2003 r. oraz nagrodę Dolna Austria dla osiągnięć kulturalnych w dziedzinie architektury w 2000 r. i w 1996 r.


Dodano: 24/05/2010

Konkursy

Edycja 2026 ma wyróżniać realizacje, które łączą kreatywną wizję z kulturową i społeczną odpowiedzialnością.
Luty 23, 2026
GOLD WINNER, GLADE HOUSE, TAN CHER MING, Studio MING ARCHITECTS, Copyright STUDIO PERIPHERY, Singapore
The Houzee Awards 2026 is now open for entries. Returning for its 4th edition, this acclaimed platform continues to spotlight bold, beautiful, and groundbreaking work in residential design worldwid...
Luty 16, 2026

Wasze projekty

Przebudowa istniejącego budynku produkcyjnego na hotel.
Marzec 2, 2026
One 7 Willa, proj. Exterio Architektura, fot. Yassen Hristov
ONE 7 Willa projektu Exterio Architektura redefiniuje luksus miejskiego życia. Projekt pokazuje,...
Listopad 26, 2025

Wasze realizacje

Wilanów od lat przyciąga tych, którzy szukają balansu pomiędzy rytmem miasta a spokojem przedmieś...
Październik 15, 2025
Bardzo wytrymałe na obciążenia półki na wymiar bez widocznych wsporników. Nr projektu 3669 https...
Sierpień 22, 2025

Wydarzenia

Wystawa stanowi interesujący przegląd współczesnych eksperymentów projektowych, które próbują odp...
Marzec 2, 2026
Wartość projektów planowanych w energetyce, przemyśle, infrastrukturze i sektorze finansowym licz...
Luty 23, 2026