Wydarzenia architektoniczne Wrzesień 17, 2010

Warszawa w budowie

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 01/10/2010
Data do: 30/10/2010
Miasto: Warszawa

„Warszawa w budowie” to pilotażowa edycja imprezy poświęconej jak najszerzej pojętemu projektowaniu. Od wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej, przez architekturę i urbanistykę po projektowanie społeczne – Muzeum na dwa jesienne miesiące zamieni się w centrum dyskusji o roli projektowania w kształtowaniu życia codziennego w Warszawie.

Na program składają się wystawy w tymczasowej siedzibie Muzeum i pawilonie meblowym Emilia, projekty artystyczne realizowane w przestrzeni miejskiej oraz cykle dyskusyjne. Inicjatorem wydarzenia są władze Warszawy, które w ramach starań o pozyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku zaproponowały Muzeum organizację festiwalu designu. „Warszawa w budowie” to nie klasyczny festiwal designu, znany z wielu miast Polski i świata, prezentujący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, a „zwiastun festiwalu”, którego ostateczny kształt poznamy dopiero w przyszłości.

-----------

W świecie gdzie wszystko niemal wszystko zostało już zaprojektowane, wciąż istnieją miejsca, które uparcie nie poddają się zuniformizowanemu planowaniu architektonicznemu: enklawy chaosu i nieprzewidywalnych procesów, gdzie wszystko może jeszcze zostać sformatowane według ludzkich potrzeb, a (wydawałoby się) nieużyteczne rzeczy znajdą swą zaskakującą funkcję. Takim miejscem pozostaje Warszawa.

„Warszawa w budowie II” jest kontynuacją ubiegłorocznego programu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, poświęconego szeroko pojętemu projektowaniu. Ruszył on jesienią 2009 roku, w ramach starań Warszawy o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pierwsza edycja WWB została nazwana „zwiastunem” festiwalu. Podczas tej imprezy eksplorowane były różne obszary projektowania— od grafiki użytkowej i typografii, przez wzornictwo przemysłowe i projektowanie społeczne, po planowanie miejskie w makroskali. Przez dwa miesiące w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz kilku satelitarnych miejscach (także w sąsiadującym z tymczasową siedzibą instytucji pawilonie meblowym Emilia), organizowano wykłady, wystawy, projekty architektoniczne w przestrzeni miejskiej, warsztaty, konferencje. Specjalny nacisk położony został na konsultację ze specjalistami z różnych dziedzin (socjologowie, dziennikarze, urzędnicy, architekci, aktywiści organizacji pozarządowych itd.) oraz na udział mieszkańców Warszawy, którzy przedstawiali swoje wizje zmiany w mieście w ramach cyklu „Departament propozycji”.

Tegoroczna edycja festiwalu WWB trwać będzie przez cały październik 2010 roku i zachowa formułę urozmaiconego programu dyskusji, wystaw oraz wydarzeń towarzyszących, uwzględniającego różne aspekty projektowania, angażującego mieszkańców, grupy, kolektywy, organizacje oraz instytucje w proces projektowania architektonicznego i reorganizowania przestrzeni miejskiej Warszawy.

W ostatnim czasie można zauważyć wyraźną tendencję do oddolnego, poza-urzędniczego inicjowania zmian w mieście, jak i do powiększania się puli dostępnych „scenariuszy” użytkowania przestrzeni publicznej przez mieszkańców. Organizacje pozarządowe, publiczne instytucje czy nieformalne kolektywy coraz mocniej włączają się do dyskusji na temat kształtu Warszawy, zawiązując np. sojusze na rzecz obrony architektonicznego dziedzictwa modernizmu czy powołując alternatywne centra kultury: klubokawiarnie, galerie czy niezależne centra edukacyjne.

W ramach tegorocznego programu WWB zaprezentowana zostaną m. in. retrospektywna wystawa wybitnego warszawskiego architekta Stanisława Zamecznika oraz ekspozycja poświęcona historii społecznego projektowania we Włoszech, powstaną instalacje architektoniczne w podziemiach Dworca Centralnego i Pasażu Wiecha, zorganizowane zostaną eksperymentalne wycieczki po warszawskich osiedlach mieszkaniowych, kościołach i parkach, warsztaty na temat zdegradowanych obszarów miejskich oraz cotygodniowe seminaria (poświęcone takim zagadnieniom jak urbanistyka partycypacyjna czy zawłaszczenia przestrzeni publicznej). Program zainicjowany zostanie specjalną, „bazarową” edycją Departamentu Propozycji na Placu Defilad. Poszczególne zdarzenia będą rozrzucone po mieście, podczas gdy siedziba muzeum przy ulicy Pańskiej będzie funkcjonować jako centrum logistyczno-konferencyjno-imprezowe. Za sprawą WWB, przez cztery październikowe tygodnie Warszawa będzie miejscem, ale i głównym tematem intensywnych debat, wystaw oraz interwencji, realizowanych przez międzynarodową grupę artystów i projektantów, przy aktywnym udziale warszawskich aktywistów, organizacji pozarządowych i entuzjastów. WWB jest unikalnym festiwalem poświęconym konkretnemu miastu, społeczno-urbanistycznemu laboratorium, w którym za sprawą oddolnych inicjatyw i uparcie wdrażanych aktywistycznych postulatów, na naszych oczach zachodzą głębokie zmiany, prowadzące do narodzin miasta przyszłości.

--------------
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. P

ańska 3
00-124 Warszawa


tel. +48 22 596 40 10


fax +48 22 596 40 22


e-mail: [email protected]

Warszawa w budowie II
1-31 października 2010



Oficjalna inauguracja: 2 października (sobota), godz. 19.00 


Projekt powołany w ramach przygotowań Warszawy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.



Dodano: 17/09/2010

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024

Wasze projekty

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika – praca fina...
Marzec 6, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024