Wnętrza

Kwiecień 5, 2013

Aranżacja wnętrz biblioteki Uniwersytetu Zayed w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Biblioteka Uniwersytetu Zayed; fot. AHEC
Biblioteka Uniwersytetu Zayed; fot. AHEC

Na potrzeby Uniwersytetu Zayed w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wybudowano nowoczesną i jedną z największych na Bliskim Wschodzie bibliotek, która została oddana do użytku w 2011 roku. Autorem projektu wnętrz jest renomowany architekt niemieckiego pochodzenia Hadi Teherani, a wykonanie stolarki wewnętrznej powierzono prestiżowej pracowni projektowej AHK Interiors.

Budowa biblioteki, nad którą pracowało ponad 200 osób, zajęła 7 miesięcy. Przez pierwsze dwa miesiące trwały prace w należącej do AHK Interiors fabryce mebli w Turcji, gdzie wyprodukowano półki na książki z 17 ton fornirowanych orzechem płyt MDF. Następnie półki cięto po okręgu frezarką i pokryto nimi elementy ze stali konstrukcyjnej, które miały pozostać niewidoczne. Przez kolejnych 5 miesięcy w bibliotece odbywał się montaż stalowych i drewnianych elementów oraz układanie wykonanych z drewna podłóg.

Zdecydowaliśmy się na użycie czarnego orzecha amerykańskiego ze względu na jego wysoką wytrzymałość, atrakcyjny wizualnie, prosty rysunek słojów, a także trwałość i odporność rdzenia drewna na rozkład. Wykorzystując w projekcie orzech udało się wykreować wnętrze, które łączy w sobie nowoczesność z nostalgicznym klimatem dawnych bibliotek. Użycie drewna ociepla wnętrze i nadaje mu klasyczny, ponadczasowy wymiar – powiedziała Carrie Das, kierownik ds. projektowania, AHK Interiors.

 

 

Biblioteka Uniwersytetu Zayed; fot. AHEC

 

 

Zespół projektowy musiał także sprostać wyzwaniom przy montażu półek na książki, których wysokość sięgała aż 4 metrów. Istotnym etapem prac było połączenie ze sobą warstw drewna stosując technikę bookmatching, czyli łączenie kilku drewnianych powierzchni w taki sposób, by były swoim lustrzanym odbiciem. Pozwoliło to na zachowanie ciągłości rysunku słojów.

W efekcie powstała wyjątkowa biblioteka, której zbiór 150 000 książek zajmuje 4 500 półek. Półki w bibliotece są rozmieszczone w rzędach biegnących po okręgu. Przewidziano także specjalne miejsca na stanowiska komputerowe oraz stoliki, przy których studenci mogą zasiąść do nauki lub lektury wybranych dzieł.

 

 

Biblioteka Uniwersytetu Zayed; fot. AHEC
Biblioteka Uniwersytetu Zayed; fot. AHEC
Biblioteka Uniwersytetu Zayed; fot. AHEC
Biblioteka Uniwersytetu Zayed; fot. AHEC

Czarny orzech amerykański we wnętrzach

Czarny orzech amerykański występuje przede wszystkim we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, szczególnie na obszarze stanów centralnych. Europie Zachodniej jest to drewno chętnie używane w produkcji mebli, szafek kuchennych, elementów wyposażenia wnętrz oraz wysokiej klasy wyrobów stolarskich, drzwi, podłóg i boazerii.

Ze względu na ciemny kolor jest to ulubiony kolor drewna stosowany w połączeniach kontrastowych z jaśniejszymi gatunkami, np. białym dębem amerykańskim. Drewno orzecha jest twarde, wytrzymałe, o średniej gęstości, umiarkowanej wytrzymałości na zginanie i zgniecenia oraz niskiej sprężystości.
Nadaje się on do gięcia po obróbce hydrotermicznej, a także do obróbki narzędziami ręcznymi i mechanicznymi. Wykazuje dobre własności przy wbijaniu gwoździ i wkręcaniu śrub, a także dobrze się klei. Bardzo dobrze przyjmuje bejce i farby. Przez polerowanie można uzyskać wyjątkowo dobre wykończenie powierzchni. Proces suszenia przebiega wolno, należy bardzo uważać, by nie uszkodzić suszonego drewna. Wykazuje dobrą stabilność użytkową.

Drewno orzecha jest bardzo odporne na destrukcyjne działanie grzybów, zalicza się je do jednego z najbardziej odpornych gatunków, nawet w bardzo niekorzystnych warunkach.

Tagi: architektura wnętrz wnętrza biblioteki

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024

Materiały budowlane

Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024
Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024

Polska Świat

Seddülbahir Fortress by KOOP Architects _ AOMTD (Arzu Ozsavasci Architecture) © Egemen Karakaya
Finałowa lista zawiera nowe ukończone budynki i projekty architektury krajobrazu, a także najbard...
Lipiec 22, 2024
Kamienica na Emilii Plater w Warszawie | projekt:pracownia loesch+partnerzy
Autorem projektu jest pracownia loesch+partnerzy. Konrad Loesch, będący partnerem pracowni znalaz...
Lipiec 15, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021