Wnętrza

Marzec 3, 2021

Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej

Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, autor projektu: GK-Atelier Grzegorz Kłoda
Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, autor projektu: GK-Atelier Grzegorz Kłoda

Od 11 stycznia 2021 roku, w Lublinie przy Al. Racławickich działa Bioteka. Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Za projekt odpowiada pracownia GK-Atelier Grzegorz Kłoda. Póki co, z powodu pandemii, mieszkańcy miasta mogą korzystać z jej bogatych zbiorów - 18 tys. książek, 9 tys. audiobooków, 7 tys. filmów i albumów muzycznych. Kiedy obostrzenia zostaną zniesione, będzie mogła się stać także punktem spotkań i wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych.

Inspiracją dla projektu biblioteki była rewitalizacja sąsiadującego z nią Ogrodu Saskiego. Architekci zdecydowali, że jej wnętrza będą naturalną kontynuacją ogrodu. W projekcie wykorzystano przede wszystkim drewno i roślinność.

Sam lokal, w którym bibliotek powstała ma ciekawą historię. W latach '60 powstał tam Fafik, a potem Karczma Słupska, która przez kilka dekad funkcjonowania osiągnęła status kultowej. Chyba nie ma mieszkańca Lublina, który by jej nie kojarzył chociaż z nazwy. Po zamknięciu karczmy, lokal przez wiele lat stał pusty. Dlatego projektując Biotekę architektom zależało, aby w takim miejscu powstało coś wyjątkowego.

 

Jedna przestrzeń - wiele funkcji

Duży nacisk położony na to, aby biblioteka była funkcjonalna, nowoczesna oraz dawała możliwość wykorzystania jej przestrzeni na różne sposoby. Dlatego zaraz przy wejściu przewidziano miejsce dla niewielkiej galerii sztuki. Jest to przestrzeń przygotowana do prezentacji wystaw czasowych. Ściany są pokryte mchem oraz tynkiem imitującym beton architektoniczny w różnych odcieniach szarości. Ze ścian wystają prostokątne donice, na tle których będą prezentowane wystawiane prace. Na posadzce stoją podświetlane kubiki, które mogą pełnić rolę postumentów jak i siedzisk.

 

  • Kolejnym ciekawym pomieszczeniem jest strefa relaksu z ogromną kanapą. Znajduje się tu regał na rośliny, który będzie służył propagowaniu idei Plant Swap, czyli bliźniaczej idei do bookcrossingu tylko tym w tym wypadku zainteresowani będą wymieniali się roślinami.

 

  • Sala główna to przestrzeń umożliwiająca organizację różnorodnych wydarzeń. Obok znajduje się sala dla dzieci z miękką wykładziną oraz pufami w kształcie zwierząt, w której również mogą być organizowane multimedialne imprezy.

W budynku znajduje się również strefa audiobooków z siedziskami we wnękach umożliwiającymi ich odsłuch. Znajdziemy także pokój do gier planszowych i zajęć w niewielkich grupach. Jest ono wygłuszone kolorowymi panelami oraz znajduje się w stosunkowo ustronnym miejscu. Ważnym pomieszczeniem jest także sala multimedialna ze stanowiskami komputerowymi przystosowanymi dla osób z niepełnosprawnościami.

Cała biblioteka jest pozbawiona barier architektonicznych.

Tagi: wnętrz publiczne architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

Niewielki budynek jednorodzinny w nowoczesnej formie i tradycyjnych materiałach
Kwiecień 24, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Konkursy

Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną,...
Wrzesień 22, 2021
III edycja konkursu dla młodych architektów i projektantów tym razem w formule online
Wrzesień 20, 2021

Materiały budowlane

ELEKTRA - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem
Od czerwca 2021 roku dostępny na rynku jest najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Sma...
Lipiec 4, 2021
FRONTROCK SUPER to idealny produkt do rozwiązań, gdzie kluczowa jest jakość i odporność mechanicz...
Kwiecień 20, 2021

Polska Świat

Biurowiec Wave w Gdańsku; fot.: Juliusz Sokołowski według projketu
Wave to dwa niezależne budynki połączone łącznikami. W widoku z góry budynki utworzą obróconą pod...
Wrzesień 22, 2021
Zaplecze Teatru KTO i jego ogród sensoryczny
Teatr KTO stanął przy ul. Jana Zamoyskiego 50 na krakowskim Podgórzu. Obiekt zaprojektowano dla 1...
Wrzesień 6, 2021

Wzornictwo

Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021
Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek
Podczas wirtualnej gali jurorzy zaprezentowali pięcioro projektantów, którzy w 2021 roku stworzą...
Luty 2, 2021