Wnętrza

Marzec 3, 2021

Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej

Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, autor projektu: GK-Atelier Grzegorz Kłoda
Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, autor projektu: GK-Atelier Grzegorz Kłoda

Od 11 stycznia 2021 roku, w Lublinie przy Al. Racławickich działa Bioteka. Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Za projekt odpowiada pracownia GK-Atelier Grzegorz Kłoda. Póki co, z powodu pandemii, mieszkańcy miasta mogą korzystać z jej bogatych zbiorów - 18 tys. książek, 9 tys. audiobooków, 7 tys. filmów i albumów muzycznych. Kiedy obostrzenia zostaną zniesione, będzie mogła się stać także punktem spotkań i wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych.

Inspiracją dla projektu biblioteki była rewitalizacja sąsiadującego z nią Ogrodu Saskiego. Architekci zdecydowali, że jej wnętrza będą naturalną kontynuacją ogrodu. W projekcie wykorzystano przede wszystkim drewno i roślinność.

Sam lokal, w którym bibliotek powstała ma ciekawą historię. W latach '60 powstał tam Fafik, a potem Karczma Słupska, która przez kilka dekad funkcjonowania osiągnęła status kultowej. Chyba nie ma mieszkańca Lublina, który by jej nie kojarzył chociaż z nazwy. Po zamknięciu karczmy, lokal przez wiele lat stał pusty. Dlatego projektując Biotekę architektom zależało, aby w takim miejscu powstało coś wyjątkowego.

 

Jedna przestrzeń - wiele funkcji

Duży nacisk położony na to, aby biblioteka była funkcjonalna, nowoczesna oraz dawała możliwość wykorzystania jej przestrzeni na różne sposoby. Dlatego zaraz przy wejściu przewidziano miejsce dla niewielkiej galerii sztuki. Jest to przestrzeń przygotowana do prezentacji wystaw czasowych. Ściany są pokryte mchem oraz tynkiem imitującym beton architektoniczny w różnych odcieniach szarości. Ze ścian wystają prostokątne donice, na tle których będą prezentowane wystawiane prace. Na posadzce stoją podświetlane kubiki, które mogą pełnić rolę postumentów jak i siedzisk.

 

  • Kolejnym ciekawym pomieszczeniem jest strefa relaksu z ogromną kanapą. Znajduje się tu regał na rośliny, który będzie służył propagowaniu idei Plant Swap, czyli bliźniaczej idei do bookcrossingu tylko tym w tym wypadku zainteresowani będą wymieniali się roślinami.

 

  • Sala główna to przestrzeń umożliwiająca organizację różnorodnych wydarzeń. Obok znajduje się sala dla dzieci z miękką wykładziną oraz pufami w kształcie zwierząt, w której również mogą być organizowane multimedialne imprezy.

W budynku znajduje się również strefa audiobooków z siedziskami we wnękach umożliwiającymi ich odsłuch. Znajdziemy także pokój do gier planszowych i zajęć w niewielkich grupach. Jest ono wygłuszone kolorowymi panelami oraz znajduje się w stosunkowo ustronnym miejscu. Ważnym pomieszczeniem jest także sala multimedialna ze stanowiskami komputerowymi przystosowanymi dla osób z niepełnosprawnościami.

Cała biblioteka jest pozbawiona barier architektonicznych.

Tagi: wnętrz publiczne architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021
DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020

Konkursy

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji – już po raz piętnasty elewacje z całej Polski będą walczyć o tytuł Fasady Roku 2021 w pi...
Kwiecień 6, 2021
Earth Energies Sanctuary in New Zealand is a wellness retreat designed to bring about balance of body, mind and soul, set within 200 acres of stunning natural landscape, ideal for seclusion, relaxa...
Kwiecień 6, 2021

Materiały budowlane

PRO-VENT MISTRAL
Centrale rekuperacyjne PRO-VENT MISTRAL to urządzenia nawiewno-wywiewne z wysokosprawnym odzyski...
Kwiecień 1, 2021
FAKRO - SuperTrio: kompletny zestaw produktów to komplet korzyści na lata.
Temat energooszczędności jest coraz bardziej popularnym zagadnieniem w budownictwie. Nic dziwnego...
Marzec 8, 2021

Polska Świat

Fabryka Wody w Szczecinie wg laurata Nagrody 40 Under 40 2021- dr. inż. arch. Andrzeja Truszczyńskiego
Pierwsza nagroda dla Fabryki Wody w Szczecinie. Obiekt jest jeszcze w budowie, a już został docen...
Marzec 29, 2021
Chełmski Park Wodny - autorem projektu jest dr inż. arch. Andrzej Truszczyński - laureat nagrody 40 Under 40 w edycji 2021.
Autorem projektu jest dr inż. arch. Andrzej Truszczyński - laureat nagrody 40 Under 40 w edycji 2...
Marzec 29, 2021

Wzornictwo

Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek
Podczas wirtualnej gali jurorzy zaprezentowali pięcioro projektantów, którzy w 2021 roku stworzą...
Luty 2, 2021
Uczetnicy projektu Natural Born Collective
Piękne drewniane stoły powstały w ramach nowego upcyklingowego projektu z udziałem studentów proj...
Grudzień 17, 2020