Wnętrza

Marzec 3, 2021

Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej

Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, autor projektu: GK-Atelier Grzegorz Kłoda
Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, autor projektu: GK-Atelier Grzegorz Kłoda

Od 11 stycznia 2021 roku, w Lublinie przy Al. Racławickich działa Bioteka. Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Za projekt odpowiada pracownia GK-Atelier Grzegorz Kłoda. Póki co, z powodu pandemii, mieszkańcy miasta mogą korzystać z jej bogatych zbiorów - 18 tys. książek, 9 tys. audiobooków, 7 tys. filmów i albumów muzycznych. Kiedy obostrzenia zostaną zniesione, będzie mogła się stać także punktem spotkań i wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych.

Inspiracją dla projektu biblioteki była rewitalizacja sąsiadującego z nią Ogrodu Saskiego. Architekci zdecydowali, że jej wnętrza będą naturalną kontynuacją ogrodu. W projekcie wykorzystano przede wszystkim drewno i roślinność.

Sam lokal, w którym bibliotek powstała ma ciekawą historię. W latach '60 powstał tam Fafik, a potem Karczma Słupska, która przez kilka dekad funkcjonowania osiągnęła status kultowej. Chyba nie ma mieszkańca Lublina, który by jej nie kojarzył chociaż z nazwy. Po zamknięciu karczmy, lokal przez wiele lat stał pusty. Dlatego projektując Biotekę architektom zależało, aby w takim miejscu powstało coś wyjątkowego.

 

Jedna przestrzeń - wiele funkcji

Duży nacisk położony na to, aby biblioteka była funkcjonalna, nowoczesna oraz dawała możliwość wykorzystania jej przestrzeni na różne sposoby. Dlatego zaraz przy wejściu przewidziano miejsce dla niewielkiej galerii sztuki. Jest to przestrzeń przygotowana do prezentacji wystaw czasowych. Ściany są pokryte mchem oraz tynkiem imitującym beton architektoniczny w różnych odcieniach szarości. Ze ścian wystają prostokątne donice, na tle których będą prezentowane wystawiane prace. Na posadzce stoją podświetlane kubiki, które mogą pełnić rolę postumentów jak i siedzisk.

 

  • Kolejnym ciekawym pomieszczeniem jest strefa relaksu z ogromną kanapą. Znajduje się tu regał na rośliny, który będzie służył propagowaniu idei Plant Swap, czyli bliźniaczej idei do bookcrossingu tylko tym w tym wypadku zainteresowani będą wymieniali się roślinami.

 

  • Sala główna to przestrzeń umożliwiająca organizację różnorodnych wydarzeń. Obok znajduje się sala dla dzieci z miękką wykładziną oraz pufami w kształcie zwierząt, w której również mogą być organizowane multimedialne imprezy.

W budynku znajduje się również strefa audiobooków z siedziskami we wnękach umożliwiającymi ich odsłuch. Znajdziemy także pokój do gier planszowych i zajęć w niewielkich grupach. Jest ono wygłuszone kolorowymi panelami oraz znajduje się w stosunkowo ustronnym miejscu. Ważnym pomieszczeniem jest także sala multimedialna ze stanowiskami komputerowymi przystosowanymi dla osób z niepełnosprawnościami.

Cała biblioteka jest pozbawiona barier architektonicznych.

Tagi: wnętrz publiczne architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023
Dom bez kontekstu Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu bez kontekstu, przestrzeni dl...
Sierpień 21, 2023

Konkursy

Claude Cormier + Associés, "Blue Stick Garden", 2000 | fot.: Louise Tanguay
Międzynarodowy Festiwal Ogrodów ogłasza zaproszenie do składania wniosków w celu wyłonienia projektantów, którzy stworzą nowe tymczasowe ogrody na 25. edycję Festiwalu, która zostanie otwarta 21 cz...
Październik 1, 2023
Urząd Miasta i Gminy w Miechowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy c...
Wrzesień 30, 2023

Materiały budowlane

Ograniczają przegrzewanie się wnętrza, zapewniają naturalne światło i widok na zewnątrz, chronią...
Wrzesień 21, 2023
Firma FAKRO już kolejny raz wprowadza do swojej oferty roletę ARF do okna dachowego w kolorze roku 2023 viva magenta.FAKRO
W ofercie FAKRO rolety ARF Print w kolorze Viva Magenta to nie tylko zaciemnienie, ale także nie...
Wrzesień 21, 2023

Polska Świat

Nowy kompleks budynków na kampusie CD PROJEKT | autor projektu: Medusa Group
Projekt architektoniczny autorstwa Medusa Group to odpowiedź na wymagania współczesnych inwestor...
Październik 1, 2023
Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Ring of Bjólfur był zwycięską propozycją w prekwalifikowanym konkursie ogłoszonym przez gminę Múl...
Wrzesień 5, 2023

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021